Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 119

Θέμα: Suzuki SV 650 - 2016

  1. #61
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έχεις δίκιο, πλατιάζω αλλά μην μείνει πως λέω χωρίς παιδεία όποιον δεν γουστάρει ducati. Άλλης κατεύθυνσης ξακάθαρα
    Εννοείς ότι την κουνάει την αχλαδιά;

  2. #62
    Μετά από 5 χρόνια με σκούτερ, λόγω κορωνοϊού σκέφτηκα ότι , αν έρθει, δεν θέλω να με βρει ο χάρος πάνω σε "βέσπα".

    Έτσι ετοιμάζομαι για κανένα SV650 - 2018 μεταχειρισμένο. Το έχει κανείς να μου πει τι πρέπει να προσέξω;

  3. #63
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Μετά από 5 χρόνια με σκούτερ, λόγω κορωνοϊού σκέφτηκα ότι , αν έρθει, δεν θέλω να με βρει ο χάρος πάνω σε "βέσπα".

    Έτσι ετοιμάζομαι για κανένα SV650 - 2018 μεταχειρισμένο. Το έχει κανείς να μου πει τι πρέπει να προσέξω;
    Εχε υπ όψιν οτι το 2018 έχει τελείως άχρηστα φρένα, το 2019 του έβαλαν 4πίστονες εμπρός επιτέλους μετά απο 20 χρόνια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #64
    Το διάβασα αυτό για τις 4πίστονες , αλλά δεν διάβασα πουθενά παράπονα για τις παλιές 2 πίστονες, παρά μόνο από τον Μπάμπη Μέντη, τον οποίο ουδέποτε λάμβανα υπ' όψιν, γιατί πάντα ήταν ο απόλυτος ducatista και έχουμε αρπαχτεί πολλές φορές στο απώτερο παρελθόν, σε κάποιο message Board για τα τεστ του στο περιοδικό.
    Δεδομένης της χρήσης πόλης κατά 99%, δεν νομίζω ότι θα μου χρειαστεί το αρχικό δάγκωμα. Θυμάμαι ότι στην πόλη το Hornet 600 με 2πίστονες και το Hornet 900 με 4πίστονες, μου ενέπνεαν την ίδια ασφάλεια.

    Έχεις δοκιμάσει το παλιό sv και σε προβλημάτισε;

  5. #65
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Το διάβασα αυτό για τις 4πίστονες , αλλά δεν διάβασα πουθενά παράπονα για τις παλιές 2 πίστονες, παρά μόνο από τον Μπάμπη Μέντη, τον οποίο ουδέποτε λάμβανα υπ' όψιν, γιατί πάντα ήταν ο απόλυτος ducatista και έχουμε αρπαχτεί πολλές φορές στο απώτερο παρελθόν, σε κάποιο message Board για τα τεστ του στο περιοδικό.
    Δεδομένης της χρήσης πόλης κατά 99%, δεν νομίζω ότι θα μου χρειαστεί το αρχικό δάγκωμα. Θυμάμαι ότι στην πόλη το Hornet 600 με 2πίστονες και το Hornet 900 με 4πίστονες, μου ενέπνεαν την ίδια ασφάλεια.

    Έχεις δοκιμάσει το παλιό sv και σε προβλημάτισε;
    Δεν έχω δοκιμάσει το SV αλλά είχα το Kawasaki ZR7 που είχε τις ίδιες άχρηστες δαγκάνες εμπρός και όντως ηταν χάλια.
    Φυσικά με τακάκια, σωληνάκια, ελατήρια εμπρός καπως βελτιώθηκε, αλλά και πάλι δεν είχε σωστά φρένα.
    Τα φρένα του παλιού Hornet 600 με τις διπίστονες Nissin είναι όντως ΟΚ τα έχω δοκιμάσει, δεν συγκρίνονται με του SV.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω δοκιμάσει το SV αλλά είχα το Kawasaki ZR7 που είχε τις ίδιες άχρηστες δαγκάνες εμπρός και όντως ηταν χάλια.
    Φυσικά με τακάκια, σωληνάκια, ελατήρια εμπρός καπως βελτιώθηκε, αλλά και πάλι δεν είχε σωστά φρένα.
    Τα φρένα του παλιού Hornet 600 με τις διπίστονες Nissin είναι όντως ΟΚ τα έχω δοκιμάσει, δεν συγκρίνονται με του SV.
    Δεν μπορούν να μπουν οι τετραπίστονες tokico του SV1000 (νομίζω και το bandit 1250 τις φοράει)? Αν ναι, εύκολη μόντα σε μελλοντικό χρόνο, πολύ καλές δαγκάνες κατά την γνώμη μου...
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  7. #67
    Να' σαι καλά Άρη. Σ'εσένα έχω εμπιστοσύνη. Θα το ξανασκεφτώ.

  8. #68
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Το διάβασα αυτό για τις 4πίστονες , αλλά δεν διάβασα πουθενά παράπονα για τις παλιές 2 πίστονες, παρά μόνο από τον Μπάμπη Μέντη, τον οποίο ουδέποτε λάμβανα υπ' όψιν, γιατί πάντα ήταν ο απόλυτος ducatista και έχουμε αρπαχτεί πολλές φορές στο απώτερο παρελθόν, σε κάποιο message Board για τα τεστ του στο περιοδικό.
    Δεδομένης της χρήσης πόλης κατά 99%, δεν νομίζω ότι θα μου χρειαστεί το αρχικό δάγκωμα. Θυμάμαι ότι στην πόλη το Hornet 600 με 2πίστονες και το Hornet 900 με 4πίστονες, μου ενέπνεαν την ίδια ασφάλεια.

    Έχεις δοκιμάσει το παλιό sv και σε προβλημάτισε;
    βασικά για νορμάλ χρήση και αναβάτες βόλτας είναι μια χαρά η διπίστονες
    Κάποιες παρτιδες μανάδας abs είχαν προβλήματα αλλάχτηκε απο την suzuki σε εγγύηση(που νομίζω οτι είναι της bosch). Όταν δημιουργούσε προβλήματα το abs συνδυαστικά με τις διπίστονες δημιουργουσε ένα lag με αποτέλεσμα να χάνεις αίσθηση και αποτελεσματικότητα φρένου
    Θεωρώ οτι εάν το πάρεις μτχνο θα το έχει βγάλει στον προηγούμενο (αν άνηκε στην ελαττωματική παρτίδα)
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    με βαση οτι το μοντελο του 20 ειναι σε προσφορα και με 4ετη εγγυηση δεν ξερω αν αξιζει τωρα να παει καποιος σε μεταχειρισμενο

  10. #70
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορούν να μπουν οι τετραπίστονες tokico του SV1000 (νομίζω και το bandit 1250 τις φοράει)? Αν ναι, εύκολη μόντα σε μελλοντικό χρόνο, πολύ καλές δαγκάνες κατά την γνώμη μου...
    Δεν νομίζω να μπαίνουν αυτές χωρίς αντάπτορες.
    Αν βάλεις και ανταπτορες στην εξίσωση, βάζει και οτι δαγκάνες θέλεις βέβαια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #71
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    με βαση οτι το μοντελο του 20 ειναι σε προσφορα και με 4ετη εγγυηση δεν ξερω αν αξιζει τωρα να παει καποιος σε μεταχειρισμενο
    Όχι δεν αξίζει, ιδίως αν δει κανείς τις εξωφρενικές τιμές στα μεταχειρισμένα γενικά. Αυτό που κοιτάζω είναι ενός έτους και το δίνει 700-900 ευρώ κάτω από καινούριο.
    Όταν όμως το μηχανάκι είναι κατασκευασμένο για να ζήσει 12-15 χρόνια ακόμα και ο αναβάτης σαφώς λιγότερο, δεν λέει να πάρεις καινούριο. Εγώ είμαι ήδη 54ρων Δεκεμβρίων. Πόσο ακόμα θα μπορώ να καβαλάω και να το διασκεδάζω;

  12. #72
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    αν ειναι για 700-900 διαφορα, παρε καινουργιο και βαλε καμμια δοση,ποτε δεν ξερεις τι εχει κανει ο παλαιος ιδιοκτητης.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #73
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Όχι δεν αξίζει, ιδίως αν δει κανείς τις εξωφρενικές τιμές στα μεταχειρισμένα γενικά. Αυτό που κοιτάζω είναι ενός έτους και το δίνει 700-900 ευρώ κάτω από καινούριο.
    Όταν όμως το μηχανάκι είναι κατασκευασμένο για να ζήσει 12-15 χρόνια ακόμα και ο αναβάτης σαφώς λιγότερο, δεν λέει να πάρεις καινούριο. Εγώ είμαι ήδη 54ρων Δεκεμβρίων. Πόσο ακόμα θα μπορώ να καβαλάω και να το διασκεδάζω;
    700-900 κάτω απο το καινούριο? Υπερβολικό το βρίσκω.

    Μήπως να έβρισκες πάλι κανένα Hornet 900 που το ξέρεις και είναι και πολύ καλύτερο και θα το πάρεις και πιο φτηνά?
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #74
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    700-900 κάτω απο το καινούριο? Υπερβολικό το βρίσκω.

    Μήπως να έβρισκες πάλι κανένα Hornet 900 που το ξέρεις και είναι και πολύ καλύτερο και θα το πάρεις και πιο φτηνά?
    Υπερβολικο προς τα κατω ή προς τα πανω?
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  15. #75
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Υπερβολικο προτ τα κατω ή προς τα πανω?
    Μα προς τα πάνω φυσικά.
    Πολύ ακριβά εφ όσον το νέο μοντέλο ειναι αναβαθμισμένο εκεί που πόναγε και το αγοράζεις και καινουριο με τόσο μικρή διαφορά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki SV-650S
    από m1ke στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 00:27
  2. Fz6 Fazer η Suzuki sv 650s?????
    από KostasXios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF