Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 119

Θέμα: Suzuki SV 650 - 2016

  1. #91
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    Ε αφου θα ειναι το ιδιο αλλα θα εχει νεα χρωματα να μην εχει κανα χιλιαρικο παραπανω??
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  2. #92
    Dog Days Are Over Το avatar του/της giorgosb
    Moderator
    Εγγραφή
    06/01/2014
    Μηνύματα
    1.063
    Ε δεν νομίζω, δεν τα συνηθίζει αυτά η Suzuki πιστεύω.. Πχ στην τελευταία ανανέωση του μοντέλου '20 που μπήκαν τετραπίστονες η τιμή διαμορφώθηκε στα 6.890, παραμένοντας πολύ ανταγωνιστική.

  3. #93
    Μόνο που δεν μας λέει το άρθρο ποιες είναι αυτές οι τεχνικές "βελτιώσεις" που το κάνουν να συμμορφώνεται με τις euro 5.
    Μήπως μειώνουν την άχρηστη και υπερβολική ιπποδύναμη πχ ;

  4. #94
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikonian Προβολή μηνύματος
    Μόνο που δεν μας λέει το άρθρο ποιες είναι αυτές οι τεχνικές "βελτιώσεις" που το κάνουν να συμμορφώνεται με τις euro 5.
    Μήπως μειώνουν την άχρηστη και υπερβολική ιπποδύναμη πχ ;
    Εδω αναφερει κατι ψιλα...
    Θα μαθευτουν που θα παει...κρυφα δεν θα μεινουν.

    Η ιπποδυναμη ποτε δεν ειναι αχρηστη...
    Ride(s) the wind of change...

  5. #95
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2020
    Μηνύματα
    6
    Χαιρετώ.

    Γλυκοκοιτάζω έντονα το SV 650. Είμαι 1,85 και με προβληματίζει το αν θα μου πέσει λίγο μικρή σε μέγεθος. Έχει κανεις εμπειρία από το συγκεκριμένο μοντέλο να μας πει αν είναι κατάλληλο για κάπως πιο ψηλούς αναβάτες;

  6. #96
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Είσαι στο όριο της εντύπωσης που θα δίνεις, αν είναι ανοικτόχρωμη ακόμα καλύτερα.
    αναλογα το μήκος των ποδιών σου ίσως αλλαξεις λίγο την θέση των μαρσπιέ αλλα θα το δεις μόνος.

    Ποια θεωρείς ότι σου έρχεται πολύ καλα;

  7. #97
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2019
    Μηνύματα
    12
    Καλησπέρα, χαιρετώ άπαντες και θέτω το εξής ερώτημα: υπάρχει κανείς που να μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για τις ταξιδιωτικές αρετές του sv650, αν υπάρχουν; Έχω ένα bandit gsf650 sa του 2012, αλλά μεγάλωσα πιά, τα μακρινά ταξίδια κόπηκαν, το βάρος και ο όγκος με κούρασαν στην πόλη, οπότε κοιτάζω κάτι πιό βολικό. Αλήθεια, αυτά τα ζελατινάκια givi, puig κλπ κόβουν καθόλου αέρα; Νομίζω πως ο "nikonian" έχει εμπειρία σχετικά. Αναμένω απάντηση και ευχαριστώ εκ των προτέρων

  8. #98
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yianband Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, χαιρετώ άπαντες και θέτω το εξής ερώτημα: υπάρχει κανείς που να μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για τις ταξιδιωτικές αρετές του sv650, αν υπάρχουν; Έχω ένα bandit gsf650 sa του 2012, αλλά μεγάλωσα πιά, τα μακρινά ταξίδια κόπηκαν, το βάρος και ο όγκος με κούρασαν στην πόλη, οπότε κοιτάζω κάτι πιό βολικό. Αλήθεια, αυτά τα ζελατινάκια givi, puig κλπ κόβουν καθόλου αέρα; Νομίζω πως ο "nikonian" έχει εμπειρία σχετικά. Αναμένω απάντηση και ευχαριστώ εκ των προτέρων
    αν είσαι με την εργοστασιακή στο banditi αντε και ένα φρυδάκι πανω, σου κάνει το sv650 μιας και οι διαφορές δεν είναι μεγάλες naked το ένα semi naked το άλλο
    αν έχεις βάλει καμια τζαμαρία στο bandit δεν σου κάνει το sv650 πας για Transalp/vstrom

    για ανεμοθώρακα έχει για όλα τα γουστα (προσοχή σε κάτι κακογουστους ενός μέτρου)
    https://www.google.com/search?q=sv+6...biw=1524&hl=el
    you rise you fall you're down then you rise again

  9. #99
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2019
    Μηνύματα
    12
    Thank you "doctoras". Ψάχνω να βρω και κάποιο μεταχειρισμένο για να έχω άποψη από πρώτο χέρι, αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει και πολύ το συγκεκριμένο. Καλή συνέχεια. Αν υπάρχει και άλλος με κάποια γνώμη, ευπρόσδεκτη

  10. #100
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    ειχα πριν λιγο καιρό για κανα δυο χρόνια το μπαντιτ που εχεις.

    το sv το ειχα κανει ενα τεστραϊντ οταν ειχε πρωτοβγει.

    δεν εχει σχέση το ενα μηχανάκι με το αλλο (καλα φαντάζομαι αυτό το ξερεις δεν χρειάζεται επισήμανση)

    το sv εχει σαφώς μικροτερο (μανιτζεβελο) όγκο και στην πόλη ειναι μανούλα...το τιμονακι κόβει αρκετά, ειναι μπροστα στο μπαντιτ αρκετά ελαφρύτερο σε αίσθηση...εχει κατά την γνώμη μου (και απ ότι θυμάμαι στην ολιγόωρη επαφή) απαίσια σέλα (τη μαμά εννοώ) ενώ για τον συνεπιβάτη δεν μου ειχε φανεί να εχει και πολυ χώρο....επίσης τα ποδιά μου ειχαν μια γωνία που μετά απο λιγο άρχισε να μου την σπαει (1.82 υψος) στερειται ουρας και με μπαγκαζιερα δεν δείχνει και όμορφο (απο κάποια που εχω δει στο δρομο). Θα το διάλεγα για μεσα στην πολη και περιαστικές διαδρομές ή έστω για κοντινές εξορμήσεις αλλα για ταξιδια κανονικα φορτωμενος με μπαγκαζια και ταχύτητες εθνικων οδων δεν κάνει...ειναι αυτο το "μεγάλωσα πια" που γράφεις στο πρωτο σου ποστ, το μηχανάκι ειναι ολόγυμνο...θα πέφτει ξυλο σε ταξίδι...οτι ζελατινακι και να βάλεις, μπαντιτ δεν θα γίνει.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  11. #101
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2019
    Μηνύματα
    12
    Καλησπέρα, σε θυμάμαι από τα ποστ σου για το Bandit, πολύ χαρά είχες! Με βλέπω να το κρατάω, όπως και το 300άρι σκούτερ που πήρα για ενδοαστικές μετακινήσεις. Ήλπιζα να κάνω μια συγχώνευση 2 σε 1 γιατί τα λειτουργικά έξοδα για δύο μηχανάκια είναι πολλά και να κρατήσω ένα για όλα. Αρχίζω να κοιτάζω προς V-Strom μάλλον, παρότι κάνει σαν καϊκι στην εθνική, ενώ το 4κύλινδρο είναι μουσική στ΄αυτιά μου και δίχως κραδαμούς. Υπάρχει και το Versys βέβαια, μπέρδεμα. Σε ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yianband Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα, σε θυμάμαι από τα ποστ σου για το Bandit, πολύ χαρά είχες! Με βλέπω να το κρατάω, όπως και το 300άρι σκούτερ που πήρα για ενδοαστικές μετακινήσεις. Ήλπιζα να κάνω μια συγχώνευση 2 σε 1 γιατί τα λειτουργικά έξοδα για δύο μηχανάκια είναι πολλά και να κρατήσω ένα για όλα. Αρχίζω να κοιτάζω προς V-Strom μάλλον, παρότι κάνει σαν καϊκι στην εθνική, ενώ το 4κύλινδρο είναι μουσική στ΄αυτιά μου και δίχως κραδαμούς. Υπάρχει και το Versys βέβαια, μπέρδεμα. Σε ευχαριστώ πολύ και καλή συνέχεια!
    μια χαρά είσαι κατσε όπως είσαι.
    κι εγώ το μπαντιτ το δωσα και πηρα τρακοσαρι σκουτερ για μεσα Αθήνα...αν μπορουσα να τα χω και τα δυο θα το κραταγα εννοειται το μπαντιτ για τα ταξιδια μου...δυστυχως τρια μηχανακια (εχω και αλλο για βουνο) δεν τα αντέχω οικονομικά...μπορεί μελλοντικα...καλά να μαστε.
    Δεν υπάρχει ακατάλληλος καιρός για ταξίδι με μοτοσυκλέτα, υπάρχουν μόνο ακατάλληλα ρούχα και εξοπλισμός.

  13. #103
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Αυτο που περιγράφει ο Kickstart είναι μια διαμορφωμένη αποψη απο την διαμορφωμένη του οδηγική συμπεριφορά..Μπορείς να είσαι σίγουρος αν ταιριάζει με την δική σου? Μάλλον όχι γιατί όλοι θα είχαμε τα ίδια θέλω.

    Αυτό που μπορούμε να βοηθήσουμε είναι να συζητήσουμε κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά, για να σε βοηθήσει να απαντήσεις εσύ στο τι πραγματικά θέλεις

    Τα μοντέλα μεταξύ τους τους χωρίζουν περίπου 50kg σίγουρα το sv είναι πιο μανιτζέβελο
    Για την ταχύτητα ταξιδιού, υπάρχουν κάποιοι που κάνουν πάνω απο τα όρια κυκλοφορίας στην εθνική και άλλοι που πάνε κάτω απο τα όρια.
    Λοιπόν το sv650 με καλό κράνος όπως όλα τα γυμνά ως τα 120χαω συνδυαστικά με έναν ανεμοθώρακα (για να μη τρώς πιέσεις στο στήθος) δε θα ενοχλήσει κανέναν να κάνει ακόμη και τον γύρο του κόσμου.
    Δεν το λέω εγώ, αλλά τα τόσα ταξιδιωτικά με γυμνά αυτής της κατηγορίας.

    Το bandit δεν είναι τουριστικό μοντελο όπως το r1250rt αλλά ένα μοντέλο που έβγαινε σε δύο εκδόσεις, naked (στρογγυλοφάναρο) αλλά και semi naked με το φέρινκ.
    Ακόμη και να συγκρίναμε το bandit στρογγυλοφάναρο με τo SV η διαφορά του βάρους στο ταξίδι στην εθνική παίζει θετικό πρόσημο ενώ + ο τετρακύλινδρος προσδίδει πιο άνετο ρολάρισμα στην εθνική πάντα

    Ανάποδα όλα τα συμπεράσματα όταν το τερέν θα είναι πολη/fan factor/επαρχιακός/ορεινή διαδρομή, με τον δικύλινδρο να έχει τον πρώτο λόγο.

    Σέλα με 100ευρώ γίνεται τζελ/αφορλεξ/οτι αρέσκεσαι

    *Αποψη μου για την περίπτωση σου αν είναι να αντικαταστήσεις με vstrom/versys δεν έχει νόημα γιατι παρά το λίγο χαμηλότερο βάρος, ο συνολικός όγκος είναι μεγαλύτερος απο το bandit.
    Νόημα θα είχε να κρατηθεί το βάρος/όγκος όσο χαμηλά γίνεται για να δικαιολογεί την αντικατάσταση, αν όντως θέλεις να φύγεις απο το bandit
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yianband Προβολή μηνύματος
    Thank you "doctoras". Ψάχνω να βρω και κάποιο μεταχειρισμένο για να έχω άποψη από πρώτο χέρι, αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει και πολύ το συγκεκριμένο. Καλή συνέχεια. Αν υπάρχει και άλλος με κάποια γνώμη, ευπρόσδεκτη
    Επειδη εδω και 3 χρονια οδηγαω πλεον ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ γυμνο και η αγορα ηταν στοχευμενη θα σου πω την δικη μου αποψη.
    Να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι ευαισθητουλης σε θεματα αερα/αυχενα, αλλα ουτε και μαχοζιστης!
    Μπορω να κανω και εχω κανει ουκ ολιγες φορες μονοκοπανια 400χλμ με μ.ω.τ. 180km/h και μοναδικες στασεις ανεφοδιασμου με γυμνο, αλλα με αναμεικτα συναισθηματα χαρας για 1-2 μερες και επειτα να σκεφτομαι αν μπορω να ξυσω την πλατη μου ή να στριψω το κεφαλι μου δεξια/αριστερα!

    Σε GSR600 εβαλα ζελατινα της Puig.

    Χωρις αυτη, ο αερας με πιεζε στο κεφαλι και προφανως στο στηθος χαμηλα. (εχω υψος 1,75 περιπου)
    Με τη ζελατινα αυτη, η πιεση ανεβηκε πιο ψηλα, περιπου λιγο πιο κατω απο τους ωμους, με θεση οδηγησης ελαφρως σκυφτη, σπασμενοι αγκωνες, χαλαρα χερια και ο κωλος στη μεση της σελας που μου αντιστοιχει.
    Στο κεφαλι λοιπον, ερχεται αερας αλλα οχι direct hit που λενε, ανεβαινοντας απο τα 120-130km/h και καθως σκυβεις κι αλλο, πλεον ο αερας χτυπαει κρανος με τρομερα διαταραγμενη ροη (εντονος στροβιλισμος).
    Αυτο ειναι κακο και θα προτιμουσα να μην την ειχα!

    Συνοπτικα: Μεχρι τα 130-140 αααααααντε μεχρι τα 150 χωρις κοντρα ανεμο, κανει δουλεια.
    Για παραπανω, θες καλο σκυψιμο να κρυφτεις πισω της ή ιδανικα καθολου ζελατινα να κανει τη δουλεια του το κρανος και ο αυχενας σου.

    Βρες μια ζελατινα που να μην ξεπερναει τα 15-20cm. Λαβε υποψη πως η αεροδυναμικη επηρεαζει και εσενα αλλα και το μηχανακι!
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #105
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motojojo
    Εγγραφή
    22/06/2010
    Μηνύματα
    1.104
    Κι εγω κάτοχος στρογγυλοφάναρου μπαντιτ.

    Ότι λένε για τον αέρα επιβεβαιώνω κι εγω. Δεν μπορώ να πω με σιγουρια αν με ενοχλεί γιατι δεν έχω κάνει μεγάλα ταξίδια με υψηλές ταχύτητες, αν θα πάω με 180 θα είναι για ελάχιστα λεπτά κυρίως για το ξεκαβλωμα. Σίγουρα όμως πέφτει το ξύλο της αρκούδας. Μέχρι τα 120-130 όμως κανένα πρόβλημα. Και δεν έχω ουτε ζελατίνα ουτε τπτ.

    Μέσα στην πόλη όμως το βρίσκω λίγο άβολο. Ενώ έχει ελαστικό μοτέρ για 4κ, είναι βαρύ και ελαφρώς φαρδύ. Επειδή σκοπεύω να μετακομίσω Αθήνα τους επόμενους μήνες (αν πάνε όλα κατ ευχήν) σκεφτόμουν να το άλλαζα με το sv ακριβώς επειδή είναι πιο βολικό και ελαφρύ (και πιο οικονομικό βεβαίως βεβαίως). Λόγω του ότι έσκασα πολλά για αμάξι το ενδεχόμενο αυτό παίρνει παράταση όμως πιο πολύ με προβληματίζει η κατανάλωση που θα έχει παρά το βάρος.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki SV-650S
    από m1ke στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 00:27
  2. Fz6 Fazer η Suzuki sv 650s?????
    από KostasXios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF