Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 119

Θέμα: Suzuki SV 650 - 2016

  1. #31
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.254
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Και στα 6.5 λέει, θα παίζει με το ΜΤ07, ΕR6 και CB500 στα ίσια.
    Καλά τα λες και αλλο πραμα ο v2 . Στην εκτίμηση του μέσου Ελληνάρα όμως αλλη θεση εχει η χονδα και η γιαμάχα , αλλο η σουζουκι και η κάβα . Θα πρέπει να δώσει και οικονομικό κίνητρο η σουζούκι .Με ένα εξαράκι (σαν παλιός κάτοχος 650 v2 ) και αφου κυκλοφορήσει κάνα χρόνο να δούμε κουσούρια και κυρίως κατανάλωση , δηλωνω υποψήφιος αγοραστής
    Modenas Kriss 125

  2. #32
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.254
    Πουλάει καθόλου το μηχάνημα ? Εξω δεν έχω δει ακόμα ούτε ένα .
    Modenas Kriss 125

  3. #33
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Anritsu Προβολή μηνύματος
    Πουλάει καθόλου το μηχάνημα ? Εξω δεν έχω δει ακόμα ούτε ένα .
    Mπα, μαλλον ολοι πανε για MT-07...
    Eγω θα το προτιμουσα λογω V2.
    MADE IN JAPAN 日本製

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Ενω μηχανικα μαλλον ειναι το ανωτερο στην κατηγορια, το χαντακωσανε με το σχεδιασμο. Το στρογγυλο φαναρι και η ολη αισθητικη μπορει να αρεσει σε καποιους μεγαλυτερους, αλλα πολυ δυσκολα θα αρεσει στον 22χρονο που μολις πηρε το Α διπλωμα και αποτελει το μεγαλυτερο ποσοστο των αγοραστων αυτης της κατηγοριας. Εδω που τα λεμε ακομα κι εγω που ειμαι 30αρης διαλεγω ΜΤ07 χωρις δευτερη σκεψη κι ας ξερω πως μαλλον υστερει ως μηχανη.

  5. #35
    μιλάμε για τα ίδια ρετρολάγνα μαλακιστήρια που έχουν πετσοκόψει ότι κινείται περπατεί και σέρνεται για να το κάνουν ρετρό στρογγυλοφάναρο τώρα ή για τον 23χρονο που μόλις θα πάρει απεριόριστο θα κοιτάξει να αγοράσει κάτι "καλό" για πρώτο "μεγάλο" μηχανάκι;

    Πέραν του αισθητικού μέρους που είναι υποκειμενικό, σοβαρό ζήτημα είναι και το αν χωράς στο μηχανάκι ή όχι. Το ΜΤ-07 είναι κάτι μεταξύ πλεϊμομπίλ και λέγκο για έναν άνθρωπο στο ύψος μου. Όμορφο ναι, πανεύκολο στην οδήγηση ναι, αλλά αν κάθομαι περίπου στην σέλα του συνεπιβάτη τι να το κάνω (έστω πες για δεύτερο/πόλης/καθημερινό)... Και στην Ευρώπη το μέσο ύψος του πληθυσμού είναι μεγάλο, δεν είμαστε Ταϊλάνδη ας πούμε.

  6. #36
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.043
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Εδω που τα λεμε ακομα κι εγω που ειμαι 30αρης διαλεγω ΜΤ07 χωρις δευτερη σκεψη κι ας ξερω πως μαλλον υστερει ως μηχανη.
    Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι "υστερεί". Το σίγουρο είναι ότι το SV είναι κλασικό, συμβατικό, "βαρετό" (όχι μόνο εμφανισιακά). Δεν έχουν τολμήσει πουθενά. Το ΜΤ είναι παιχνιδιάρικο και διασκεδαστικό και το δείχνει. Ανοίγεις το γκάζι και νιώθεις ότι αφήνεις το SV μίλια πίσω. Το μοτέρ του, το δούλεμά του νιώθει (και ακούγεται) σαν V2, οπότε σίγουρα η διάταξη των κυλίνδρων δεν είναι λόγος να επιλέξεις ένα από τα δύο.
    Life begins at 45°.

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι "υστερεί". Το σίγουρο είναι ότι το SV είναι κλασικό, συμβατικό, "βαρετό" (όχι μόνο εμφανισιακά). Δεν έχουν τολμήσει πουθενά. Το ΜΤ είναι παιχνιδιάρικο και διασκεδαστικό και το δείχνει. Ανοίγεις το γκάζι και νιώθεις ότι αφήνεις το SV μίλια πίσω. Το μοτέρ του, το δούλεμά του νιώθει (και ακούγεται) σαν V2, οπότε σίγουρα η διάταξη των κυλίνδρων δεν είναι λόγος να επιλέξεις ένα από τα δύο.
    Καθοτι δεν εχω οδηγησει το SV μιλουσα με βαση οσα διαβσα στο σχετικο συγκριτικο του MOTO. Το SV υπερτερει σε ολες τις "αντικειμενικα μετρησιμες" δοκιμες (επιταχυνση, φρεναρισμα, δυναμη, κτλ) και μαλλον εχει και το καλυτερο στησιμο αναμεσα στα δυο, λογω αναρτησεων.

    Απο την αλλη το ΜΤ εχει αυτη τη χουλιγκανιά που με εχει κανει να το λατρεψω, αν και ειναι κατι που δε μετριεται με χρονομετρα και μεζουρες.

  8. #38
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.043
    Ούτε εγώ το έχω οδηγήσει, από διάφορα συγκριτικά κρίνω (δεν έχω διαβάσει του ΜΟΤΟ, μόνο ξένα).

    Αυτό που λες. Γι'αυτό έγραψα "νιώθεις", επειδή δεν ξέρω αν όντως το αφήνει πίσω.

    Ωραίο και πιο άνετο το SV, αλλά νομίζω ότι ο πιο ενθουσιώδης μοτοσικλετιστής θα επιλέξει το ολοκαίνουριο ΜΤ, ακόμα κι αν πάσχει στα σημεία.
    Life begins at 45°.

  9. #39
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.452
    Ας μην αλάξουμε το θέμα σε SV vs MT...

  10. #40
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.254
    Από άποψη specs το sv χαντακώνεται ίσως στα αρχαία φρένα , που φαντάζομαι εξυπηρετούν την λογική του χαμηλού κόστους και του " όσο χρειάζεται" . Σίγουρα είναι πιο μπαμπάτσικο απο το mt-07 και για μένα στο 1.88 επιλογές είναι κάπως περιορισμένες . Επίσης στο θέμα του ντιζάιν θεωρώ πως όσο πιο επιθετικό/μοντέρνο/περίεργο είναι ένα μηχανάκι , όσο γρήγορα ενθουσιάζεσαι άλλο τόσο γρήγορα το βαριέσαι . Όπως τα φανταχτερά χρώματα ένα πράμα . Παντώς 07 βρώμισε ο τόπος και τωρα με το tracer κάτι θα πρέπει να κάνουνε στην σουζου πριν τους πάρει εντελώς τα σώβρακα η γιαμάχα.
    Modenas Kriss 125

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Όπως φαίνεται, το μοναδικό μειονέκτημα του SV -σε σχέση με τον ανταγωνισμό- είναι η λεπτή και άβολη σέλα.
    Υπάρχει περίπτωση να βρει κάποιος μια καλή after market;

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Όπως φαίνεται, το μοναδικό μειονέκτημα του SV -σε σχέση με τον ανταγωνισμό- είναι η λεπτή και άβολη σέλα.
    Υπάρχει περίπτωση να βρει κάποιος μια καλή after market;
    Δε χρειάζεται να αγοράσεις καινούρια after market. Έχει μάστορες που κάνουν θαύματα. Μπορείς να φτιάξεις τη σέλα της μηχανής και να την κάνεις όπως θες, με ότι υλικό θέλεις.

  13. #43
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παιδια ενα τοσο καλο μηχανακι γνησιο ιαπωνεζικο τελικα γιατι δεν πουλαει. Ουτε ενα δεν εχω δει στο δρομο.για το sv 650 μιλαω. Πολυ ομορφο και ωραιο μοτερ. Γιατι δεν εχει πουλήσει. Ειδικά. μοντελα απο το 17 και μεχρι σημερα. Τελειως απατο. Κριμα ειναι.

  14. #44
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.057
    Έιμαστε μικρή χώρα και η suzuki κατάφερε να το κάνει ανταγωνιστικό το 2016.
    Όσο κρατάει τιμή είναι δύσκολο να κοντράρει τόσα duc που βρίσκεις στα ίδια χρήματα.
    Κερδίζει κόσμο απλά δεν φαίνεται, μη σε ανησυχεί.

  15. #45
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/01/2020
    Μηνύματα
    215
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Έιμαστε μικρή χώρα και η suzuki κατάφερε να το κάνει ανταγωνιστικό το 2016.
    Όσο κρατάει τιμή είναι δύσκολο να κοντράρει τόσα duc που βρίσκεις στα ίδια χρήματα.
    Κερδίζει κόσμο απλά δεν φαίνεται, μη σε ανησυχεί.
    Μα νομιζω οτι εχει καλη τιμη. Για καινούργιο μιλαω

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Suzuki SV-650S
    από m1ke στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 23/05/2005, 00:27
  2. Fz6 Fazer η Suzuki sv 650s?????
    από KostasXios στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 18/05/2005, 17:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF