Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Αγορά δεύτερης μηχανής

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2016
    Μηνύματα
    5

    Αγορά δεύτερης μηχανής

    Καλησπέρα σας, πρώτο μου ποστ εδώ αλλα διαβάζω αποσπασματικά το φόρουμ κανά χρόνο τώρα.
    Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θέμα.

    Είμαι 25 χρονών και οδηγάω ένα CBR250 εδώ και περίπου ένα χρόνο, το οποίο πλέον νιώθω ότι δεν με καλύπτει.
    Κυρίως γιατί οδηγάω σχεδόν καθημερινά στην Αττική Οδό διαδρομές Κορωπί - Κέντρο και πίσω, Κορωπί - Κηφισιά και πίσω κτλ. Δεν το λες οτι κάνω ταξίδι, απο την άλλη δεν είναι και αποκλειστικά πόλη, είναι μια ενδιάμεση κατάσταση.

    Λέω να ανέβω κατηγορία για ένα Hornet 600.
    Σκέφτομαι μην είναι απότομη αλλαγή απο τα 35 στα 100 άλογα ξαφνικά, απο την άλλη άμα οδηγάς νορμάλ δεν είναι τόσο θέμα.

    Τι γνώμη έχετε;
    Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη μηχανή;

    Το οικονομικό δεν θα είναι θέμα, αλλά μιλάμε σίγουρα για μεταχειρισμένη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    ν αλλάξεις....
    (όλα αυτά περί αλόγων είναι σαχλαμάρες.... Θα πάρεις μεγάλο και θα μάθεις, χωρίς να κάνεις μλκιες ΦΥΣΙΚΑ)
    ανανήψαντας

  3. #3
    Να αλλάξεις.... το Hornet είναι φιλικό μηχανάκι αν έχεις το μυαλό σου στην θέση του ότι μηχανάκι να και να πάρεις εκτός απο extreme καταστάσεις μια χαρά θα είσαι.

  4. #4
    Ας μη γελιομαστε, ΘΕΣ να αλλαξεις μηχανακι και μας λες και καλα οτι το 250αρακι δε σε καλυπτει στην Αττικη Οδο που ειναι γεματη καμερες.....


    Με το καλο το νεο σου μηχανακι (οποιο και αν ειναι) με μυαλο και ολα καλα....

    πουτσ@@@@@@@@@

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    φιλε θα σου πω το εξης για να μην μπερδευεσαι. εγω οδηγουσα 1 χρονο σκουτερ 250 κυβικα και τωρα πηρα το καβασακι το βερσυς 650..ουτε καμια οδηγαρα ειμαι ουτε τιποτα. απλα το θεμα ειναι πως θα χειριζεσαι το δεξι σου χερακι..προφανως και δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο αλλα το οδηγω οπως το σκουτερ προς το παρων ειδικα. ηρεμα και ωραια. απλα οταν θα χρειαστεις καποια σιτγμη γκαζι για αποφυγη καποια δυσκολης καταστασης θα το εχεις. επισης με χορνετ πηρα το διπλωμα της μηχανης! οποτε μην κωλωνεις οταν με αυτο μαθαινεις τη στιγμη που δεν ξερεις καν τι θα πει μηχανη σαν εκπαιδευομενος! προχωρα και μην το φοβασαι οποια και να ειναι η επιλογη σου! εχεις καταληξει σε τι στυλ? η πας αποκλειστικα για το χορνετ και μονο?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2016
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ας μη γελιομαστε, ΘΕΣ να αλλαξεις μηχανακι και μας λες και καλα οτι το 250αρακι δε σε καλυπτει στην Αττικη Οδο που ειναι γεματη καμερες...
    αχχαχ νταξει τρώγομαι να αλλαξω ναι
    απο την αλλη εχω αρχισει και βαριεμαι τον ηχο του μονοκυλινδρου και το οτι μετα τα 110-120 τραβαει ζορια
    μην μιλησω για να ανεβάσεις δεύτερο άτομο πάνω, εκεί κάθεται πια τελείως


    το CBR το πήρα συνειδητά για να μάθω και δεν το μετανιώνω, θέλω να το αλλάξω τώρα αλλα ρωτάω για πιο έμπειρες γνώμες μήπως είναι απλά παρορμητικότητα και με μαζεύουν αν κάνω μεγάλο άλμα σε άλογα.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    φιλε θα σου πω το εξης για να μην μπερδευεσαι. εγω οδηγουσα 1 χρονο σκουτερ 250 κυβικα και τωρα πηρα το καβασακι το βερσυς 650..ουτε καμια οδηγαρα ειμαι ουτε τιποτα. απλα το θεμα ειναι πως θα χειριζεσαι το δεξι σου χερακι..προφανως και δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο αλλα το οδηγω οπως το σκουτερ προς το παρων ειδικα. ηρεμα και ωραια. απλα οταν θα χρειαστεις καποια σιτγμη γκαζι για αποφυγη καποια δυσκολης καταστασης θα το εχεις. επισης με χορνετ πηρα το διπλωμα της μηχανης! οποτε μην κωλωνεις οταν με αυτο μαθαινεις τη στιγμη που δεν ξερεις καν τι θα πει μηχανη σαν εκπαιδευομενος! προχωρα και μην το φοβασαι οποια και να ειναι η επιλογη σου! εχεις καταληξει σε τι στυλ? η πας αποκλειστικα για το χορνετ και μονο?

    Συμφωνώ.
    Λέω για γυμνό (αν και δεν έχω οδηγήσει ποτέ), δεν μου αρέσουν τα ον-οφφ ούτε εντούρο.
    Η θέση οδήγησης κτλ του CBR που έχω μου αρέσει, οπότε λέω να πάω σε κάτι παραπλήσιο.

    Έχω ψιλοκαταλήξει σε Χόρνετ αλλά είναι ανοιχτός σε προτάσεις προφανώς. Συνδυάζει ποιότητα Honda με τεχνικά χαρακτηριστικά και εμφάνιση.
    Κοιτούσα και για το CBR500 αλλά πρώτον δεν βρίσκεις μεταχειρισμένα, δεύτερον δεν θα δω και μεγάλη διαφορά απο το τωρινό πιστεύω.

    Να κοιτάξω και αλλού;

  7. #7
    Αν κανεις αποστασεις στην Αττική οδο (ταχυτητες ανω των 100) εγω θα προτεινα οχι γυμνο και επειδη δεν εχεις μεγαλη εμπειρια κατι εμπορικο να μπορεις σχετικα ευκολα να το δώσεις αν δεν σου κανει ....
    aleaxzafeir

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από johnara7 Προβολή μηνύματος
    αχχαχ νταξει τρώγομαι να αλλαξω ναι
    απο την αλλη εχω αρχισει και βαριεμαι τον ηχο του μονοκυλινδρου και το οτι μετα τα 110-120 τραβαει ζορια
    μην μιλησω για να ανεβάσεις δεύτερο άτομο πάνω, εκεί κάθεται πια τελείως


    το CBR το πήρα συνειδητά για να μάθω και δεν το μετανιώνω, θέλω να το αλλάξω τώρα αλλα ρωτάω για πιο έμπειρες γνώμες μήπως είναι απλά παρορμητικότητα και με μαζεύουν αν κάνω μεγάλο άλμα σε άλογα.

    Τωρα μιλαμε

    Πολυ καλα το πας, συνεχισε ετσι
    πουτσ@@@@@@@@@

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Προχώρα,δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,ωραίο το hornet,κοίτα και το cbf

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexzafeir Προβολή μηνύματος
    Αν κανεις αποστασεις στην Αττική οδο (ταχυτητες ανω των 100) εγω θα προτεινα οχι γυμνο και επειδη δεν εχεις μεγαλη εμπειρια κατι εμπορικο να μπορεις σχετικα ευκολα να το δώσεις αν δεν σου κανει ....
    Σωστότατος!! όταν μιλαμε για αττικη οδο ουσιαστικα μιλαμε για εθνικη και αν πεσεις σε καιρικα φαινόμενα( κυριως αερας) θελεις κατι που να μην είναι γυμνο...σορρυ που σου προτείνω το cbf 1000 αλλα αυτό είναι που πραγματικα χρειαζεσαι...250 κιλα ( που εξαφανίζονται στην οδηγηση) για να παραμενει σταθερος αν τυχει στραβες με αερηδες, 100 αλογα για να πηγαίνεις στην αττικη οδο ροπατα και ξεκουραστα σε οποια ταχυτητα επιθμεις, τελεια φιλικο κανει τα παντα χωρις εκπλήξεις, βελούδινος κινητήρας που σε ηρεμει, συνδυασμένα φρενα τα καλυτερα της κατηγοριας του και όταν μπεις στο αστυ πανευκολο παρκάρισμα και ελιγμοι σαν παπι παρα τα κιλα του...επισης αξιοπιστια χοντα( ξεχνας μαστορια) και τιμη μεταχειρισμενου στα 4-5 χιλιαρικα..( τυχερος εισαι που οι ελληναρες δεν το εκτιμησαν και μπορεις να το παρεις σε πολύ καλη τιμη)...

  11. #11
    Νέο μέλος Το avatar του/της gardelis_
    Εγγραφή
    17/12/2014
    Μηνύματα
    22
    Ωραίος και για τις δυο επιλογές σου!

    Εγώ για το Hornet που το έχει ένας φίλος και το έχω οδηγήσει κάποιες φορές και σε βόλτες μάλιστα θα πω την άποψή μου.

    Καταρχάς αν δεν πέσεις στην περίπτωση από μηχανικά θέματα θα είσαι ξένοιαστος. Είναι εμπειρικά πιστέυω αξιόπιστο μεκανάκι.

    Επίσης ενώ πολύ δεν το πιστεύουν είναι ροπάτο κυρίως στις χαμηλές.
    Πατάει καλά στο δρόμο, και μπαίνει στις στροφές. Είναι όμως βαρύ και το νιώθεις και για γρήγορη οδήγηση στην πόλη με αλλαγές κατεύθυνσης δεν θα το πρότεινα.


    Για εθνική με τα 100-120 και αποστάσεις 20 λέπτου θα είσαι μια χαρά κύριος. Το Hornet αρχίζει να σε κουράζει στα 140 και μετά από κάποια ώρα λόγω του ότι
    τρως μαπάτα όλο τον άερα. Εκεί θέλει μπράτσα τανάλιας. Βέβαια αυτός ο φίλος μου έκανε το 36ωρο με το hornet γιατι με το CBR που έχει δεν θα την πάλευε ούτε για 150χλμ όπως λέει.

    Στην βρόχα μια φορά ήταν ικανοποιητικό, αλλά βρέχεσαι παντού.


    Εγώ το μόνο που θα σου πρότεινα να είσαι σίγουρος, είναι η στάση οδήγης άμα σ'αρέσει, κουραζει κλπ. Έχεις βέβαια την επιλογή να είσαι λίγο πιο σκυφτός αλλά σαν το cbr δεν θα είσαι.

    Αυτά τα ολίγα που εμπειρικά κατάλαβα από το μεκανάκι. Ενδεχομένως κάποια λανθασμένα!

    Καλές αγορές φίλε και καλές βόλτες

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alexzafeir Προβολή μηνύματος
    Αν κανεις αποστασεις στην Αττική οδο (ταχυτητες ανω των 100) εγω θα προτεινα οχι γυμνο και επειδη δεν εχεις μεγαλη εμπειρια κατι εμπορικο να μπορεις σχετικα ευκολα να το δώσεις αν δεν σου κανει ....
    +636

    FZ6, GSF650 Bandit, SV650. Σου αρεσει καποιο απο αυτα;

    Οχι οτι και το Hornet δε θα σου κανει μια χαρα τη δουλεια σου, απλα αν δεν εχεις ιδιαιτερο κολλημα με το Honda, η αληθεια ειναι οτι το φαιρινγκ κανει διαφορα (ειχα το gsr600 και τωρα to 636).

    Αν παλι σου εχει κανει κλικ το Hornet μην το σκεφτεσαι καθολου.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    για ποσα λεφτα μιλαμε? μονο αυτη η χρηση σε ενδιαφερει?

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/02/2016
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστώ πολύ που με βοηθάτε παιδιά.

    Το οικονομικό δεν είναι τόσο θέμα, αλλά υπολογίζω να πουλήσω κάπου 3 χιλιάρικα το CBR, να βάλω και εγώ χοντρικά άλλα 2 χιλιάρικα περίπου. 300 ευρώ πάνω 300 κάτω δεν θα τα χαλάσουμε γιατί σκοπεύω να την κρατήσω καιρό την επόμενη μηχανή, και θέλω κάτι σε καλή κατάσταση και ποιοτικό.

    Η χρήση που του θέλω είναι όπως είπα Αττική Οδό κυρίως και μετά (μεγάλες) διαδρομές μέσα στην πόλη, όχι ταξίδια για την ώρα.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    FZ6, GSF650 Bandit, SV650. Σου αρεσει καποιο απο αυτα;

    Οχι οτι και το Hornet δε θα σου κανει μια χαρα τη δουλεια σου, απλα αν δεν εχεις ιδιαιτερο κολλημα με το Honda, η αληθεια ειναι οτι το φαιρινγκ κανει διαφορα (ειχα το gsr600 και τωρα to 636).

    Αν παλι σου εχει κανει κλικ το Hornet μην το σκεφτεσαι καθολου.
    Η αλήθεια είναι ότι δεν με τρελαίνουν και τόσο σε αυτό το στυλ. Απο αυτά θα διάλεγα το FZ αν ήταν αλλά προτιμώ πιο σπορ εμφάνιση.


    Μου κάνει εντύπωση που όλοι λέτε ότι το γυμνό δεν κάνει καθόλου για μεγάλες ταχύτητες, τόσο χάλια είναι δηλαδή;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    με 5 χιλιαρικα κοιτα να παρεις συγχρονο μηχανακι και να αφησεις τις αρχαιολαγνειες αν δε τα εχεις συγκεκριμενο καημο.... αυτο το λεω για το sv650 που ολοι λενε οτι ειναι γαμηστερο αλλα κανενας δε το παιρνει....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 14:57
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 09:19
  3. Αγορα καινουριας μηχανης
    από Kawa-Z στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2006, 01:41
  4. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 02:45
  5. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 02:18

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF