Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 82

Θέμα: HJC RPHA 11 ΓΝΩΜΕΣ

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!
    Ενημερώνω απλά ότι παίζει προσφορά στο Moto Market της Καλλιρόης το Rpha 11 στα 240ε!!! Το πέτυχα κατά τύχη σε σάιτ τους στο ίντερνετ και πήγα και το χτύπησα. Δεν ρώτησα γιατί, πως, κτλ...
    Το φόρεσα μόνο για να γυρίσω σπίτι με το σκουτεράκι και μου έκανε θετική εντύπωση η ορατότητα που έχει περιμετρικά. Χρόνια στα Arai, είπα να το δοκιμάσω μιας και η τιμή ήταν αρκετά καλή στα 340-350, τώρα που έπαιξε τέτοια τιμή νομίζω ότι αξίζει!
    οντως. στο site δειχνει πως υπαρχει μόνο σε λευκό και XL, XXL, XS
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #32
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Λευκό και μαύρο, αλλά περιορισμένα μεγέθη.
    Life begins at 45°.

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Λάβετε υπόψιν ότι τα HJC είναι, τουλάχιστον στο δικό μου κεφάλι, +1 νούμερο από arai. Δηλαδή από xl πήγα σε xxl. Επίσης σημαντικά καλύτερη εφαρμογή από rpha 10, πάλι στο δικό μου κεφάλι...
    Νομίζω ότι σε αυτά τα λεφτά, είναι η καλύτερη επιλογή!

  4. #34
    Νέο μέλος Το avatar του/της anas
    Εγγραφή
    27/02/2017
    Μηνύματα
    7
    Ανασύρω το θέμα για όσους ενδιαφέρονται.

    Είμαι κάτοχος rpha11 μόνο 4 μήνες χωρίς να έχω ταξιδέψει πάνω από 140χλμ/ώρα αλλά θα ήθελα να πω τη γνώμη μου. Προέρχομαι απο hjc hq-1 carbon. Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος και όταν έψαχνα για κράνος είχα δοκιμάσει Shoei NXR και Gt air. Το Gt air το απέρριψα αμέσως μόλις το δοκίμασα, ενώ με το NXR κάθισα αρκετά λεπτά στο κεφάλι μου. Με πίεζε στο μέτωπο - ενώ το μεγαλύτερο μέγεθος ήταν αρκετά μεγάλο - και επέλεξα το rpha11 καθώς με το που το φόρεσα "κούμπωσε" πραγματικά. Το κιτάκι με τις δύο ζελατίνες και το πινλοκ ήταν στα υπέρ για αυτή την αγορά.

    Το αγόρασα μετά από 1 μήνα αφότου το δοκίμασα και όταν το φόρεσα στο σπίτι ήταν άλλο κράνος από εκείνο που είχα δοκιμάσει και εξηγούμαι. Ήταν ΠΟΛΥ σφιχτό και μου άφηνε σημάδι στο μέτωπο. Μετά από λίγες μέρες έστρωσε (λογικό) και δεν με πιέζει πλέον, ΑΛΛΑ μου αφήνει σημάδι.
    Ανησυχία: Αν έστρωσε σε λίγες μέρες, τι σημαίνει αυτό για την επένδυση; Είναι τόσο μαλακή και θα "χαλάσει" γρήγορα;

    Φοράω το κράνος καθημερινά και αυτή τη στιγμή είμαι στην Κύπρο που έχει απίστευτη υγρασία. Φλεβάρη και Μάρτη με έντονα κρύα το πινλοκ δούλευε άψογα! Όταν θόλωνε, ξεκινούσε το θόλωμα μετά από αρκετή ώρα στο σημείο κάτω απ το μέτωπο, αλλά τίποτα ενοχλητικό. Γενικά με το κρύο δεν έχω προσωπικά πρόβλημα αλλά νομίζω πως το κράνος είναι πολύ καλό σε αυτό. Ξαναλέω πως δεν έχω εμπειρία από άλλα πιο εκδρομικά κράνη, αλλά το rpha11 δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα.

    Τώρα τον Μάιο, αρχίζω να ανησυχώ. Αυτή τη στιγμή οι θερμοκρασίες στην Κύπρο την ημέρα είναι γύρω στους 27 βαθμούς. Δεν έχω βγάλει ακόμα το επιρύνιο αλλά ζεσταίνομαι αρκετά με ανοιχτούς όλους τους αεραγωγούς. Παρότι παρουσιάζεται ως αγωνιστικό κράνος με έντονο αέρα, η αλήθεια είναι ότι πραγματικά σκάω και ανοίγω τη ζελατίνα αρκετές φορές μέσα στην κίνηση. Και έχω το λευκό χρώμα. Απορώ πως θα νιώθω σε 35+ βαθμούς.

    Όσον αφορά το θόρυβο, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα μιας και το μηχανάκι μου είναι "ήσυχο" και δεν ταξιδεύω άνω των 140.

    Τέλος, έχω άλλες τρεις επισημάνσεις ίσως άστοχες για τους πιο πρακτικούς.
    1ον. Η μία απ΄ τις 2 διακοσμητικές σήτες μπροστά έφυγε λίγο από τη θέση της και κουνιέται. Τίποτα σπουδαίο, το κράνος κάνει τη δουλειά του.
    2ον. Κάπου, κάπως, κάποτε πιέστηκε το κράνος στο πάνω μέρος και η μια ροδέλα του αεραγωγού πιέστηκε, χάλασε και δεν επαναφέρεται. Προφανώς είναι δικιά μου αμέλεια, αλλά για να λέω κάπου, κάπως, κάποτε σημαίνει πως δεν το κατάλαβα καν. Επομένως, δεν πρόκειται για χτύπημα.
    3ον. και πιο αμελητέο, οι ραφές στη θήκη του κράνους έχουν χαλάσει με αποτέλεσμα να έχει τρύπες. Δεν την χρησιμοποιώ πολύ. Άσχημο για τόσα λεφτά.

    Το κρανάκι μου το αγαπώ και ας με ζεσταίνει. Το σέβομαι και αξίζει τα λεφτά του, αχρείαστο να είναι. Αλλά στο επόμενο θα αλλάξω μάρκα, από περιέργεια.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του/της Lumiel
    Εγγραφή
    12/08/2013
    Μηνύματα
    83
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anas Προβολή μηνύματος
    Είμαι κάτοχος rpha11 μόνο 4 μήνες χωρίς να έχω ταξιδέψει πάνω από 140χλμ/ώρα αλλά θα ήθελα να πω τη γνώμη μου. Προέρχομαι απο hjc hq-1 carbon. Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος και όταν έψαχνα για κράνος είχα δοκιμάσει Shoei NXR και Gt air. Το Gt air το απέρριψα αμέσως μόλις το δοκίμασα, ενώ με το NXR κάθισα αρκετά λεπτά στο κεφάλι μου. Με πίεζε στο μέτωπο - ενώ το μεγαλύτερο μέγεθος ήταν αρκετά μεγάλο - και επέλεξα το rpha11 καθώς με το που το φόρεσα "κούμπωσε" πραγματικά. Το κιτάκι με τις δύο ζελατίνες και το πινλοκ ήταν στα υπέρ για αυτή την αγορά.
    Και εγώ τα δοκίμασα πρόσφατα το NXR και το RPHA11. Το HJC με το που το πιάσεις στα χέρια σου καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για ένα καλό κράνος σε καλή τιμή.. με ίσως τα μικρά προβληματάκια του. Τελικά κατέληξα στο NXR, αλλά σε σχέση με άλλες μάρκες που είδα, το HJC σου βγάζει κατευθείαν ότι πρόκειται για ποιοτικό κράνος.

    2ον. Κάπου, κάπως, κάποτε πιέστηκε το κράνος στο πάνω μέρος και η μια ροδέλα του αεραγωγού πιέστηκε, χάλασε και δεν επαναφέρεται. Προφανώς είναι δικιά μου αμέλεια, αλλά για να λέω κάπου, κάπως, κάποτε σημαίνει πως δεν το κατάλαβα καν. Επομένως, δεν πρόκειται για χτύπημα.
    Ένας απο τους λόγους που πήγα τελικά στο πιο ακριβό NXR ήταν ότι οι ροδέλες και γενικά όλα τα κουμπάκια του HJC φαίνονται λίγο πιο χαμηλής ποιότητας. Και εγώ απο περιέργεια θέλω να πάρω το HJC... αλλά ίσως την επόμενη φορά. Στην Κύπρο πάντως ότι και να κάνεις, δεν σε σώζει τίποτα απο την ζέστη

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Ας γράψω και γω μια γνώμη, αν και δεν το έχω φορέσει αρκετά.

    Όντως, ποιοτικά είναι λίγο κάτω. Και εμένα η μια σίτα στο μπροστινό μέρος του κράνους κουνιέται ελαφρώς, την προσέχω αλλά νομίζω ότι σε λίγο καιρό ή με το πρώτο πλύσιμο θα φύγει. Επίσης, οι συναρμογές των αεραγωγών, παρατηρώντας το και ψειρίζοντας το, δεν είναι άριστες. Βέβαια, και το Arai RX7 είχε κάτι κολλίτσες να εξέχουν. Είπαμε όμως, ψείρισμα... Το θέμα είναι να αντέξουν οι επενδύσεις και τα ροδελάκια των αεραγωγών. Στην δική μου περίπτωση, επειδή το κράνος χρησιμοποιείται λίγο (μόνο σε βόλτες με την μηχανή, 1 φορά τον μήνα περίπου - κατάντια...) αν αντιμετωπίσω θέμα, θα είναι στο μακρινό μέλλον

    Από θέμα αεραγωγών, έχει καλύτερη ροή αέρα από το RX7. 'Αριστο εκεί. Επίσης έχει λιγότερο θόρυβο και ακόμα νομίζω λίγο καλύτερη σταθερότητα από το Arai. Βέβαια, σε βόλτα τον χειμώνα με κρύο, αντιμετώπισα πρόβλημα καθώς έμπαζε αέρα στο ύψος των αυτιών μου. Οι αεραγωγοί ήταν κλειστοί. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη μήπως δεν ήταν κλειστή καλά η ζελατίνα, ήταν η πρώτη μου βόλτα με αυτό και δεν είχα εξοικειωθεί με το κλειδωμά της. Pinlock δεν είχα τοποθετήσει οπότε και μου θόλωνε στατικά.

    Επίσης, να αναφέρω ότι γενικά σαν κράνος είναι πιο ογκώδες μπροστά από το Arai, σε ξενίζει λίγο στην αρχή αλλά είναι κάτι που συνηθίζεται. Η εφαρμογή του δεν είναι τόσο καλή όσο του Arai, στο κεφάλι μου τουλάχιστον, αλλά δεν είναι κάτι που ενοχλεί. Πολλά συν για τον πλήρη εξοπλισμό του (φυμέ ζελατίνα, επιρρίνιο, υποσιάγωνο) και όλα αυτά σε τιμή σούπερ. Μιλάμε για ένα premium κράνος. Και όμορφο εμφανισιακά.

    Συνολικά είμαι ευχαριστημένος, ειδικά στα λεφτά που βγήκε η προσφορά, είναι best buy μακράν!

  7. #37
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    το κοιτάω με ενδιαφέρον γιατι ειναι το μονο race oriented κρανος σε αυτη τη τιμη. ειναι ομως αντιστοιχο ποιοτικά με ενα nxr? ποτε δεν συμπάθησα την hjc και την ποιότητα της αλλα διάβασα οτι βελτιώθηκε αρκετα. αυτα που διαβάζω ομως εδω δεν μου πολυαρέσουν...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    και τα shoei είχαν θέματα. στο λέω σαν πρώην κάτοχος 2.

    δν θυμάμαι αν το έχω γράψει παραπάνω αλλά σε κάποιους τομείς το hjc είναι ανώτερο.
    πχ το εσωτερικό του είναι μακράν πιο ευχάριστο στην αίσθηση λόγω βελούδινης υφής
    και έχει διατηρηθεί καλύτερα με την πάροδο του χρόνου.

    αυτό που ζηλεύω από το nxr είναι το compact σουλούπι του.

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    και τα shoei είχαν θέματα. στο λέω σαν πρώην κάτοχος 2.

    δν θυμάμαι αν το έχω γράψει παραπάνω αλλά σε κάποιους τομείς το hjc είναι ανώτερο.
    πχ το εσωτερικό του είναι μακράν πιο ευχάριστο στην αίσθηση λόγω βελούδινης υφής
    και έχει διατηρηθεί καλύτερα με την πάροδο του χρόνου.

    αυτό που ζηλεύω από το nxr είναι το compact σουλούπι του.
    Το θεμα ειναι οτι παιζουν στην ιδια τιμη. 400 ευρώ δηλαδη. Πάντα shoei είχα και μου καθονται και καλα. Επειδη όμως τα γραφικα τους τα εχουνε χαλασει αρκετα πλεον και θελω ενα καθαρα πισταδορικο κρανος το ειδα πιο ζεστά το hjc. Αν ηταν στα 300-320 δεν θα το συζητουσα αλλα στην ιδια τιμη ειναι διλλημα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    η αλήθεια είναι ότι η hjc είχε στο παρελθόν μια πολύ επιθετική τιμολογιακή πολιτική.
    όλοι την έμαθαν έφτιαξε το πελατολόγιό της και τώρα κρατάει τιμές.

    δες πχ σε αυτό το φόρουμ. πόσοι ποιά μιλάνε και προτείνουν hjc τώρα και πόσοι αν θυμάσαι πριν 5 χρόνια.

  11. #41
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    η αναζήτηση συνεχίζεται... Μάλλον στο hjc θα πάω εκτός αν πέσει καμια ευκαιρία nxr στο δρόμο μου. Όποιος δει καλή τιμη στο rpha11 ας ρίξει ενα ποστάκι. Thanx

  12. #42
    Α ραααααααα Το avatar του/της Hayate
    Super Moderator
    Εγγραφή
    21/01/2010
    Μηνύματα
    1.372
    http://www.coloriposto.gr/r-pha-family-56#/-rpha11

    Μην παρεις δεδομενο το site παντως....Εγώ οταν πήγα τον Απρίλη τα παιδιά κάνανε φανταστική προσφορά στο δικό μου...απο 450 το πήρα 370....

    Δυστυχώς ή ευτυχώς καλύτερο vfm αυτή τη στιγμή δεν παίζει στην αγορά.Ποιότητα τρομερή ισάξια των NXR-GP7 + οτι σου δινει και την ζελατίνα έξτρα δώρο και το anti-fog που στους άλλους τρως ενα καλό ξεβρακωματάκι οικονομικά.

  13. #43
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η αναζήτηση συνεχίζεται... Μάλλον στο hjc θα πάω εκτός αν πέσει καμια ευκαιρία nxr στο δρόμο μου. Όποιος δει καλή τιμη στο rpha11 ας ρίξει ενα ποστάκι. Thanx
    βασιλη...

    https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153339
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  14. #44
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    25/01/2006
    Μηνύματα
    1.256
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    Ψιλοάσχετό αλλά τελικά η κολόρι δεν έκλεισε ? Κάτι τέτοιο είχα διαβάσει εδώ και όταν είδα και το μεγάλο κατάστημα στην Ηλιουπόλεως άδειο φαντάστηκα πως είναι αλήθεια . Τι ισχύει τελικά ?
    Modenas Kriss 125

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    όχι. τουλ το κατάστημα της Καλλιρόης δουλεύει κανονικά

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HELP! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ HJC AC-11 Dragon? Ψάχνω κράνος!
    από effieee στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2008, 20:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF