Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 82 από 82

Θέμα: HJC RPHA 11 ΓΝΩΜΕΣ

  1. #76
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Καλοφορετο...ειναι κραναρα...θα δεις.

  2. #77
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλοφόρετο φίλε και καλές βόλτες !Όσο για το άλλο που ρώτησες αν έφυγε κανένα κομμάτι...Ούτε καν,εγώ έχω φτηνότερο της εταιρίας και είναι πολύ καλό για τα χρήματα του.
    Με το παλιότερο μου τα ~150χλμ ήταν το όριο λόγο αέρα,με το hjc πιάνω 180 άνετα.Ναι άνετα
    porca miseria.

  3. #78
    Οταν ερθει με το καλο, θα σας πω και τις δικες μου εντυπωσεις.

  4. #79
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2019
    Μηνύματα
    1
    Θα ήθελα να εκφράσω την άποψή μου από το HJC RPHA 11 και να ρωτήσω εάν έχει κάποιος άλλος προσωπική εμπειρία από αυτό. Επέλεξα το συγκεκριμένο κράνος πριν 2 μήνες. Στα θετικά του είναι η τέλεια εφαρμογή του σε εμένα και η άψογη ποιότητα κατασκευής του. Έχω βάλει την σκούρα μεμβράνη. Την ημέρα είναι ξεκούραστο στα μάτια αλλά ακόμα και το βράδυ η οδήγηση γίνεται με ασφάλεια. Άψογη περιφερειακή όραση, τέλειος εξαερισμός με πολλές επιλογές, πανάλαφρο χωρίς κανένα στροβιλισμό ακόμα και σε υψηλές ταχύτητες. (όρθια θέση οδήγησης με ανεμοθώρακα). Πάμε τώρα στα αρνητικά. Λόγω αεραγωγών έχει θόρυβο, αλλά με χρήση ωτοασπίδων δεν είναι ενοχλητικοί. Το βασικότερο από όλα όμως είναι ότι σε έντονη βροχή έπαιρνε νερό εσωτερικά (ένιωθα πιτσίλισμα με κλειστή ζελατίνα). Να επισημάνω ότι η ζελατίνα έχει ερμητικό σφράγισμα. Έπειτα από αναφορά του προβλήματος και την αντικατάσταση της ζελατίνας το πρόβλημα δεν επιδιορθώθηκε οπότε και προχωρήσαμε στην αντικατάσταση του κράνους. Εδώ πρέπει να αναγνωρίσω την άψογη εξυπηρέτηση του καταστήματος και της αντιπροσωπείας. Αφού ήρθε το καινούργιο κράνος, εχθές έγινε η μεγάλη δοκιμή (έντονη βροχόπτωση). Η πλήρης απογοήτευση. Το πιτσίλισμα ήταν το ίδιο, με αποτέλεσμα να θολώσει η ζελατίνα (με pinlock) και να παλεύω σε όλη τη διαδρομή να την καθαρίζω εσωτερικά με το δάχτυλο. Κάποια στιγμή αναγκάστηκα να σταματήσω για καθάρισμα γιατί πλέον τα πράγματα είχαν γίνει επικίνδυνα. Έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα;

  5. #80
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Έχω παλιότερο μοντέλο και πιτσίλισμα δηλαδή νερά δεν έχω αντιμετοπίσει ακόμα και σε ώρες ταξιδιών με βροχή.
    Θάμπωμα νομίζω πως όλοι έχουμε αντιμετοπίσει.

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντιθαμπωτική ζελατίνα, σπρέυ αντιθαμπωτικό ή στην ανάγκη κομμένη πατάτα που θα περάσεις καθετα εσωτερικά.

    Θαμπώνει γιατί έξω κάνει κρύο και μέσα ζέστη. Είμαι σίγουρος πως πολλές φορές έχω ανοίξει το μικρότερο δυνατό την ζελατίνα και πήγαινα
    με 90 για να τα εξισώνω.

    Πιθανόν είσαι και εσύ χέβυ μπρίδερ
    Τα χαρακτηριστικά που χρειαζόμαστε είναι: επιρήνιο καλό που εφαρμόζει. Αρκετή οπή εισόδου αέρα για να λειτουργούν
    οι εξαγωγές χαμηλά που χρειάζονται επίσης...

  6. #81
    Μέλος Το avatar του/της DimisK
    Εγγραφή
    20/05/2019
    Μηνύματα
    129
    Καλησπέρα

    Έχω το 11 (παλαιότερα και το 10)
    Πιτσιλισμα δεν θυμάμαι αλήθεια.
    Θαμπωμα ναι λογικο αλλα να μπάζει νερο οχι.
    Τον κεντρικό αεραγωγό του μετώπου τον κλείνεις?
    Τη ζελατίνα την κλείνεις καλα μεχρι να κουμπωσει πλήρως και να ακούσεις το "κλακ"? Εμενα θελει λιγο ζορι παραπανω τις περισσότερες φορές

    * Πάντως ο θόρυβος του αέρα στα πολλά όντως δεν αντέχεται χωρις ωτοασπίδες...

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Φίλε έχω το ίδιο κράνος.. Το πήρα εδώ και ένα χρόνο περίπου.. Το κράνος κι εμένα τον πρώτο καιρό μου έμπαζε σε δυνατή βροχή μια δυο σταγόνες από την πάνω μεριά της ζελατίνας, κάνε αυτό που σου λέει το παιδί από πάνω.. Όταν την κατεβάζεις πίεζε τη δυνατά να κλείσει και να κάνει το κλακ.. Μόλις το βρήκα δεν ξαναμπηκε ίχνος νερου

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456

Παρόμοια θέματα

  1. HELP! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ HJC AC-11 Dragon? Ψάχνω κράνος!
    από effieee στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2008, 20:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF