Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 82

Θέμα: HJC RPHA 11 ΓΝΩΜΕΣ

  1. #61
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.023
    Πήρα το RPHA11 στις 24 Νοεμβρίου. Πρώτη φορά πήρα κράνος αξίας μεγαλύτερης των 100ε. Το κράνος δείχνει άψογο με καθημερινή χρήση εντός και εκτός πόλης. Η αντιθαμβωτική μάσκας είναι πολύ καλή και οι φορές που έχει θολώσει είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού, αλλά μία φορά που έφαγα νερό με το κανάτι πέρασε μία σταγόνα νερό ανάμεσα στη ζελατίνα και την αντιθαμβωτική(ευτυχώς όχι σε σημείο που ενοχλούσε ενώ οδηγούσα) και έπρεπε να την βγάλω για να στεγνώσει.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.023
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anas Προβολή μηνύματος
    2ον. Κάπου, κάπως, κάποτε πιέστηκε το κράνος στο πάνω μέρος και η μια ροδέλα του αεραγωγού πιέστηκε, χάλασε και δεν επαναφέρεται. Προφανώς είναι δικιά μου αμέλεια, αλλά για να λέω κάπου, κάπως, κάποτε σημαίνει πως δεν το κατάλαβα καν. Επομένως, δεν πρόκειται για χτύπημα.
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Και εγώ δεν κατάλαβα πως έγινε.
    Το έχει ανοίξει κανείς εκει πέρα?
    Έχει ιδέα κανείς τι μπορώ να προσπαθήσω όστε να το επαναφέρω?
    Γιατί τώρα που είναι καλοκαίρι και έχει κολλήσει ανοιχτό δε με νοιάζει, το χειμώνα όμως πρέπει να το διορθώσω.
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  3. #63
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sanctusan Προβολή μηνύματος
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Και εγώ δεν κατάλαβα πως έγινε.
    Το έχει ανοίξει κανείς εκει πέρα?
    Έχει ιδέα κανείς τι μπορώ να προσπαθήσω όστε να το επαναφέρω?
    Γιατί τώρα που είναι καλοκαίρι και έχει κολλήσει ανοιχτό δε με νοιάζει, το χειμώνα όμως πρέπει να το διορθώσω.
    Το έχω πάθει κι εγώ δύο φορές μια στο FG-JET και μια στο RPHA 10 plus τα οποία έχουν τους ίδιους αεραγωγούς με το 11.
    Κατάφερα να τα επαναφέρω στη θέση τους με κάποια δυσκολία, χρησιμοποιώντας ένα πλαστικό για να το πιέσω από κάτω και να μην χαλάσω το χρώμα και μια πένσα τσιμπίδα για να το τραβήξω.
    Αφού επανήλθαν στη θέση τους άρχισαν να γυρίζουν χωρίς να ασφαλίζουν. Με λίγα λόγια η ροδέλα δεν κάνει κλικ όπως γυρίζει. Δεν έχω παρατηρήσει να μην στέκονται τελείως ανοικτοί ή κλειστοί, όταν τους γυρίζω αναλόγως, έστω και αν δεν κάνουν κλικ. Παρόλα αυτά παρήγγειλα άλλους.
    Αυτό το ζήτημα αντιμετωπίζουν αυτού του είδους οι αεραγωγοί, οι οποίοι είναι πολύ ευαίσθητοι.
    Νομίζω η HJC πρέπει να εγκαταλείψει την ροδέλα πλήρως ως σύστημα για να ανοίγουν και να κλείνουν οι αεραγωγοί.

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Πηρα το κρανακι εδω και λιγες ωρες στα χερια μου...

    Χρωμα μαυρο γυαλιστερό...hjc ειχα παλιότερα δυο εντουραδικα και ενα φουλ φεϊς
    Η εταιρεια εχει αλλαξει λεβελ...το rpha11 ειναι εφαμιλλο μην πω καλυτερο των shoei 1000 και 1100 που εχουν περασει την τελευταια δεκαετία απο την γκλαβα μου...

    Οσο για τα νούμερα ειμαι μιντιουμ στα shoei και πηγα παλι σε μιντιουμ...το αναφερω γιατι σε καποια σάιτ του εξωτερικου λενε ανεβα ενα νουμερο απο το κανονικο σου σε ρrpha11 γιατι εχει στενη γραμμη και καλα...

    Προσωπικα το λαρτζ μου ηταν...κατσαρολε...το μιντιουμ με πιεζει μεν και μου αφηνει πανω απο τα φρυδια και περιμετρικα του κεφαλιου μια τρελη σημαδαρα μετα απο μια ωρα σερι χρησης...ΑΛΛΑ δεν ποναω...ασε που ηδη ειδα διαφορα σημερα το πρωί σε σχεση με εχθες που το πρωτοφορεσα...το κρανος θελουμε να ειναι στενο εφαρμοστο χωρις να ποναει πουθενά μετα το μισάωρο στο κεφάλι....οποτε το νου σας...ολα ανοίγουν ελαφρως μετα απο πεντε εξι βάλε-βγάλε..

    Σουπερ κρανος παντως και φουλ αεριζομενο ως αγωνιστικο που ειναι...με μια ψιλη μπαλακλαβιτσα θα ναι μουρλια στο ταξιδι...

    Επισης μετα τα 140 εχει φασαρια...οχι τρελή αλλα εχει...και καπου ειναι φυσικο με τοσους αεραγωγούς...οποτε ωτοασπιδουλα απαραίτητη στις μονοτονες εθνικες ευθείες με...πολλα.

  5. #65
    Μετά από καμιά 10ριά βόλτες, εξακολουθεί και μου προκαλεί μια πίεση στο δεξί αυτί, μετά το μισάωρο. Στο σημείο που ξεκινά το δεξί λουράκι και κουμπώνουν τα μαξιλαράκια, έχει από κάτω ένα κομμάτι σκληρό πλαστικό που η άκρη του μου αποτυπώνεται λοξά στο ύψος του λοβού του αυτιού και γίνεται ανυπόφορο μετά από μια ώρα οδήγησης. Ευελπιστώ ότι όταν θα κάτσουν τα δύο μαξιλαράκια και θα κερδίσω λίγο χώρο...
    κατά τα άλλα, ωραίο κούμπωμα του κεφαλιού σε όλα τα σημεία, άψογη ορατότητα, πολύ καλή αεροδυναμική..

  6. #66
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.461
    Αυτό ακριβώς με το αυτί το έχω και στο δικό μου, αλλά στο αριστερό. Έχει βελτιωθεί η κατάσταση με την χρήση βέβαια αλλά πάντα όταν το φοράω βάζω δακτυλάκι να ισιώσω τα λουράκια και το αυτάκι.

    Πολύ καλό value for money κράνος, εμένα από την αρχή μου κουνιέται λίγο η μια ασημένια σίτα μπροστά στο πηγούνι (σαν να μην έχει κολληθεί καλά) αλλά κάτι άλλο δεν έχω παρατηρήσει (ΟΚ, μου φαίνεται λίγο σκληρός ο μηχανισμός κλειδώματος της ζελατίνας).
    Σίγουρα +1 μέγεθος από Arai για μένα (XXL από XL). Καλή αεροδυναμική, καλή εσωτερική επένδυση και αερισμός. Μένει να δούμε σε βάθος χρόνου πως θα ανταποκριθεί, έχω επίσης και ένα RPHA JET που φοράω καθημερινά, με αρκετά βάλε-βγάλε και η αλήθεια είναι ότι αρχίζει και φαίνεται "κουρασμένο" μετά από σχεδόν 4 χρόνια χρήσης (αγορά 2/15).

    (πάντως, για να τα λέμε και όλα, όπως κάθεται το παλιό μου Arai στην κεφάλα μου, ΔΕΝ κάθεται το HJC, ειδικά με τα καινούργια μαξιλαράκια +5mm που του έβαλα!)

  7. #67
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Το θεμα με τον λοβο στο δεξι αυτι το εχω κ εγω στο FG-ST.Βελτιωθηκε μετα απο ωρες χρησης αλλα οπως ειπε και ο φιλος θελει το δαχτυλακι του και ολα καλα μετα,3 συνεχομενες ωρες δεν ενοχλησε.
    porca miseria.

  8. #68
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Kickstart Προβολή μηνύματος
    Πηρα το κρανακι εδω και λιγες ωρες στα χερια μου...

    Χρωμα μαυρο γυαλιστερό...hjc ειχα παλιότερα δυο εντουραδικα και ενα φουλ φεϊς
    Η εταιρεια εχει αλλαξει λεβελ...το rpha11 ειναι εφαμιλλο μην πω καλυτερο των shoei 1000 και 1100 που εχουν περασει την τελευταια δεκαετία απο την γκλαβα μου...
    Δεν είναι σωστή η σύγκριση που κανεις.
    Τα xr1000 & 1100 δεν ήταν "το πάνω ράφι".
    Το ρφα11 είναι top line.
    Η Τιμή του μόνο το φέρνει κοντά στα τουριστικά των υπολοίπων Και μπράβο στην HJC για αυτό.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  9. #69
    Γειά σας παιδιά. Σκέφτομαι κι εγώ να αγοράσω το συγκεκριμένο κράνος. Το δοκίμασα σε ένα κατάστημα. Το θέμα μου μόνο είναι ότι διαπίστωσα ότι η ζελατίνα είναι κάπως χαλαρή και πολύ φοβάμαι ότι δεν μπορεί να μένει λίγο ανοιχτή έτσι ώστε να έχω αυτόν τον έξτρα αέρα στις χαμηλές ταχύτητες. Έχω συνηθίσει με το arai να μένει περίπου μισό εκατοστό ανοιχτή η ζελατίνα. Έχετε πρόβλημα με αυτό το θέμα εσείς;

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Kickstart
    Εγγραφή
    25/09/2018
    Μηνύματα
    852
    Κανένα προβλημα για ταχυτητες μεχρι 50.

    Απο κει και πανω αν είναι λιγο ανοιχτή και ανοιξεις αποτομα γκαζι ειναι θεμα χρονου να σου πεταχτεί με φορα στο τερμα ανοιχτό..

    Προσωπικά την εχω συνέχεια κλειστη το χειμώνα γιατι αερας μπαινει φουλ στο κρανος και δεν εχω θέμα....τωρα το καλοκαίρι σου ειπα...στην πρωτη σκάλα ενα κλικ ανοιχτη μεσα στην πολη στην κίνηση και αμα αναπτυξω ταχύτητα την κλεινω τελειως.

  11. #71
    Τοσο λιγο ανοιχτη που θα την εχω δεν νομιζω να μου ανοιξει προς τα πανω αποτομα. Φοβαμαι οτι η πιεση του αερα θα μου τη κλεινει τελειως και θα πρεπει να κανω συνεχως τη κινηση να την επαναφερω εκει που την ειχα. Τεσπα...νομιζω οτι δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Ξερουμε κανενα ευρωπαικο μαγαζι να το παραγγειλω; καπου πιο πισω διαβασα για ενα lid direct uk. Το εψαξα αλλα δεν βρηκα καποιο καταστημα με αυτο το ονομα. Μενω Κυπρο και εδω δεν παιζει κατω απο 400+....

  12. #72
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.061
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mondechristo Προβολή μηνύματος
    Tεσπα...νομιζω οτι δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Ξερουμε κανενα ευρωπαικο μαγαζι να το παραγγειλω; καπου πιο πισω διαβασα για ενα lid direct uk. Το εψαξα αλλα δεν βρηκα καποιο καταστημα με αυτο το ονομα. Μενω Κυπρο και εδω δεν παιζει κατω απο 400+....
    https://www.helmetcity.co.uk/sale/he...met_model=2167

    Αλήθεια, το lidsdirect τι απέγινε;
    Life begins at 45°.

  13. #73
    Ναι απο κει σκεφτομουν. Εχω αγορασει ξανα.
    Μετα απο ενα-δυο χρονια που το εχετε οι περισσοτεροι, πως τα βλεπετε τα πραγματα. Αξιοπιστο ή εχει φυγει στο δρομο κανενα κομματι;

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Pew
    Εγγραφή
    20/03/2015
    Μηνύματα
    980
    Montechristo καλησπερα.

    Εχω το Rpha11 ενα χρονο και περιπου 15000 μαζι του.

    Σχετικα με τη ζελατινα που ρωτας, δεν στεκεται σε ενδιαμεση θεση.
    Τερμα ανασηκωμενη, κανει κλικ και κουμπωνει εκει. Για να την κατεβασεις, χρειαζεται δυναμη, τοση που δεν θα στην κλεισει ο αερας ευκολα.
    Οπως ειπα, δεν στεκεται ενδιαμεσα, παρα μονο κατω, πριν το κουμπωμα της, αφηνει 2-3 χιλιοστα.
    Σε πορεια, με χαμηλη ταχυτητα, εαν θες αυτο τον εξτρα αερα, επαρκει.
    Οταν σταματησεις μπορεις να τη σηκωσεις επανω πριν το "κλικ" και αφου ξεκινησεις και παλι με ενα ελαφρυ σκυψιμο με 50-60 κλεινει μονη (2-3 χιλιοστα) της πριν το κουμπωμα απο τον αερα που δεχεσαι.
    Προσωπικα το βρισκω βολικο και ειδικα στο συγκεκριμενο κρανος με την ασφαλεια της ζελατινας να βρισκεται ακριβως στη μυτη, ΔΕΝ βολευει να την εχεις ανασηκωμενη εντος οπτικου πεδιου σε ενδιαμεση θεση.

    Ποιοτικα, ειναι αψογο για τα λεφτα του.
    Το πηρα με γραφικα (Minimal) στα 340 προσφορα.
    Υποσιαγωνο, επιρινιο, φιμε ζελατινα στο πακετο, Pinlock = VFM.
    Οι αεραγωγοι κανενα προβλημα, τα μαξιλαρακια φαινονται να αντεχουν πολυ καλα.

    Βεβαια, ειμαι ψειρας με τα πραγματα μου, μεχρι να δικαιολογησουν τα λεφτα τους και να εκπληρωσουν το σκοπο τους.
    (ας ζησει αξιοπρεπως μια 4ετια και μετα στ'αρχιδια μου)



    Γενικα παντως μην αγχωνεσαι με τον εξαερισμο στο συγκεκριμενο κρανος.
    Εκανα μια 600άρα χλμ μεσημερι Αυγουστου με 35 βαθμους και Naked μηχανη.
    Το αν θα ιδρωσει το κεφαλι μου ηταν το τελευταιο πραγμα που με απασχολησε!

    Με το καλο και αχρειαστο να 'ναι.
    pew pew pew pew pew pew !!!

  15. #75
    Ευχαριστω πολυ παιδια που μπηκατε στο κοπο να με βοηθησετε! Τα καταφερατε μια χαρα! Μολις εκανα τη παραγγελια μου, απο fc-moto τελικα. Καλες βολτες και παντα "ορθιοι"!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	RPHA_11_RIBERTE_MC7SF_2.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	99,3 KB 
ID:	409487

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. HELP! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ HJC AC-11 Dragon? Ψάχνω κράνος!
    από effieee στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2008, 20:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF