Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 14 από 14

Θέμα: Μεγεθος γραναζιων και σφαλμα στο ταχυμετρο

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2017
    Μηνύματα
    5

    Μεγεθος γραναζιων και σφαλμα στο ταχυμετρο

    Καλησπερα στο φορουμ
    Θελω να μου λυσετε μια απορια που εχω σχετικα με τα κοντερ/ταχυμετρα. Οταν αλλαζουμε γραναζια σε μια μηχανη και βαζουμε αλλο μεγεθος τοτε το κοντερ προφανως εχει καποιο σφαλμα στην ταχυτητα που δειχνει. Αν πχ βαλουμε 2 δοντια κατω στο μπροστινο γραναζι αν δεν κανω λαθος το σφαλμα ειναι +12% περιπου. Αυτο το σφαλμα λοιπον επηρεαζει εκτος απο την ταχυτητα και τα συνολικα χλμ της μηχανης; Δηλαδη αν εχουμε διανυσει 1000χλμ φορωντας αυτο το γραναζι το κοντερ θα εχει γραψει 1120;
    Επισης, εχω δει σε αγωνιστικες μηχανες τα κοντερ τους να ειναι κολλημενα σε ενα νουμερο και να μη γραφουν ταχυτητα, αυτο πως το κανουν κατι εχουν αποσυνδεσει; Σε αυτη την περιπτωση το κοντερ υπολογιζει τα συνολικα χιλιομετρα η και αυτο το νουμερο παραμενει κολλημενο; Ευχαριστω

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Κατ΄αρχήν οι ενδείξεις επηρεάζονται μόνο όταν το όργανο ΔΕΝ παίρνει σήμα από τον εμπρός τροχό.
    Σε αυτή την περίπτωση, εκτός από το ταχύμετρο επηρεάζεται και το οδόμετρο. Θα γράφει και αυτό περισσότερα (ή λιγότερα, ανάλογα την αλλαγή) χλμ από τα πραγματικά διανυθέντα.

    Υπολογισμούς για τις αλλαγές αυτές μπορείς να βρεις εδώ : http://www.gearingcommander.com/

    Η διόρθωση των ενδείξεων γίνεται με κυκλωματάκια όπως τα Speedohealer ή SpeedoDRD (ίσως υπάρχουν και άλλα).

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/07/2017
    Μηνύματα
    5
    Ευχαριστω για την απαντηση, το gearingcommander.com ειναι πολυ χρησιμο το εχω υποψιν ετσι κι αλλιως!

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Κατ΄αρχήν οι ενδείξεις επηρεάζονται μόνο όταν το όργανο ΔΕΝ παίρνει σήμα από τον εμπρός τροχό.
    Εδω μπερδευτηκα λιγο. Υπαρχουν μηχανες δηλαδη που τα οργανα ειναι συνδεδεμενα με τον εμπρος τροχο; Λογικα το δικο μου δεν πρεπει να ειναι ετσι, εχω ενα kawasaki zx10 του 08.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Antinomos Προβολή μηνύματος
    Υπαρχουν μηχανες δηλαδη που τα οργανα ειναι συνδεδεμενα με τον εμπρος τροχο; Λογικα το δικο μου δεν πρεπει να ειναι ετσι, εχω ενα kawasaki zx10 του 08.
    Ναι, σε πολλές (ειδικά παλαιότερες) μηχανές τα όργανα παίρνουν κίνηση μηχανικά από περιστρεφόμενη ντίζα, η οποία τα συνδέει με το κέντρο του εμπρός τροχού. Άλλες μηχανές έχουν αισθητήρα, επίσης στον εμπρός τροχό, ο οποίος δίνει ηλεκτρικό σήμα.
    Σε αυτές τις περιπτώσεις οι ενδείξεις δεν επηρεάζονται από τις αλλαγές γραναζιών.

    Δεν γνωρίζω πως "διαβάζουν" τα δικά σου όργανα, αλλά είναι είναι εύκολο να δεις αν ξεκινάει ντίζα (ή καλώδιο) από το κέντρο του εμπρός τροχού ή αν υπάρχει αισθητήρας στο εμπρός γρανάζι.

  5. #5
    Και άλλα παίρνουν σήμα από την πίσω δισκοπλακα...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Για περισσότερη ακρίβεια, η μέτρηση του οργάνου, επηρεάζεται με την αλλαγή γραναζιών, αν ο αισθητήρας μετράει από το γρανάζι κίνησης, δλδ από το πόσο γρήγορα γυρνάει ο άξονας του κιβωτίου ταχυτήτων.

    Η έκφραση μετράει από τον πίσω τροχό, είναι διαφορετικό πράγμα. Το TDM900 ας πούμε, μετράει από τον αισθητήρα του ABS στον πίσω τροχό. Αυτό ΟΝΤΩΣ μετράει από τον τροχό. Προφανώς, αυτό, όσα γρανάζια και να αλλάξεις, σε μια τέτοια περίπτωση, δεν αλλάζει το αποτέλεσμα που δείχνει το όργανο. Αλλάζει όμως αν βάλεις λάστιχο με διαφορετική περίμετρο.

    Ομοίως και όταν μετράει από τον μπροστά τροχό.

    Κοντολογίς, το κοντέρ επηρεάζεται στην αλλαγή γραναζιών ΜΟΝΟ αν μετράει από το κιβώτιο ταχυτήτων<=>εμπρός γρανάζι κίνησης της αλυσίδας.

    Οι μοτοσυκλέτες που μετράνει έτσι, έχουν αισθητήρα (ή ντίζα οι πιο παλιές) που μετράει στο καπάκι του γραναζιού. Κάποιες π.χ. CBR600F του 1999-2005 έχουν τον αισθητήρα στο πάνω μέρος του κάρτερ, πάνω από το κιβώτιο, και μετράνε απευθείας από τον άξονα, το ίδιο είναι σαν αρχή.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Και άλλα παίρνουν σήμα από την πίσω δισκοπλακα...
    Δε νομιζω.Δηλαδη αν καποιος κανει ενα μπερναουτ θα του διξει το κοντερ οτι παει τερμα???
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Δε νομιζω.Δηλαδη αν καποιος κανει ενα μπερναουτ θα του διξει το κοντερ οτι παει τερμα???
    Γιατί, άμα παίρνει από το γρανάζι και κάνεις burnout δεν θα δείξει ότι πάει τέρμα;
    Φυσικά και υπάρχει μηχανάκι που παίρνει από τις βίδες της δισκοπλακα (aprilia RSV-tuono-caponord).
    Επίσης όλα τα ταχύμετρα που παίρνουν σήμα από γρανάζι, σασμαν, μετάδοση γενικώς, επηρεάζονται από την περίμετρο των ελαστικών.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Σε ολα τα μηχανακια που ειχα ητανε με ντιζα στο προστινο τροχο.Αυτο που λες δε το ξερω.Κατι που δε ξερω δε μπορω να το αποκλεισω.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.859
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Σε ολα τα μηχανακια που ειχα ητανε με ντιζα στο προστινο τροχο.Αυτο που λες δε το ξερω.Κατι που δε ξερω δε μπορω να το αποκλεισω.
    Έτσι είναι, όπως τα γράφει ο bros400pgm. Όσο ο τροχός γυρίζει, το όργανο "γράφει", ακόμη και με ακίνητο μηχανάκι.
    Αντίστοιχα, σε μηχανάκια με ντίζα/αισθητήρα στον εμπρός τροχό το όργανο δεν "γράφει" όταν κάνεις σούζα και ο τροχός δεν γυρίζει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Μ@μημενη τεχνολογια.Προχωρας και γω μενω στασιμος και με προσπερνας...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #12
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μ@μημενη τεχνολογια.Προχωρας και γω μενω στασιμος και με προσπερνας...
    Δεν φταιει η τεχνολογια, φιλαρακι...

    Εσένα σε προσπερνάει και αμοιβάδα στο ρελαντί...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν φταιει η τεχνολογια, φιλαρακι...

    Εσένα σε προσπερνάει και αμοιβάδα στο ρελαντί...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από OldMan Προβολή μηνύματος
    Δεν φταιει η τεχνολογια, φιλαρακι...

    Εσένα σε προσπερνάει και αμοιβάδα στο ρελαντί...
    Δεν ξέρω τι είναι η αμοιβαδα, αλλά για να το χάρηκε έτσι ο παπασουζας, μάλλον θα είναι κάνα μοντέλο της χοντα ε?

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο μήνυμα: 25/09/2007, 19:25
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 06/05/2005, 15:47
  3. Φιλια Και Μπουνιες Στο Υαμαηα Μ1!!!!
    από panayiotis στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2005, 11:32
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2005, 22:29
  5. Τιμή και δόξα στο Γιασέρ Αραφάτ
    από bungee στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF