Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 70

Θέμα: Άλυτο ηλεκτρολογικό πρόβλημα σε K1300s. Το Ντουί ήταν

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    μιας και μόλις γύρισα από τον Παναγιωτόπουλο, λάμπα και ντουί έγινε τσεκ αρχικά (μπρος - πίσω) , όπως αντίστοιχα είχε ελεγχθεί και ο συναγερμός (απόσυνδεση του - δεν το θυμόμουν, έγινε τον πρώτο μήνα)

    Θα ρίξω μια ματιά τώρα και στην περίπτωση της led λάμπας (μπρος και πίσω) πραγματικά εξακολουθεί να μου φαίνεται απίθανο. Κ γιατί άλλωστε να μην την είχε βάλει εξαρχής η bmw?

    Βασικά η μοτό αρχικά δούλευε μια χαρά, ξαφνικά είδε ότι οι δουλειες πάνε καλά και άρχισε να ζητάει led??? Na πω ότι τα καίει αβέρτα να το καταλάβω, αλλά τώρα???
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    ξέχασα το σημαντικότερο, την πέμπτη θα πάω πάλι bmw για να αλλάξουμε όλο τον αριστερό καθρέφτη (λογικά πάλι από άλλο k1300s Που θα βρίσκεται έκει).....
    Κάτι από οτι φαίνεται δεν τους πάει καλά με τον καθρέφτη (η μοτό έχει φλας στον καθρέφτη).

    Αλήθεια πως σας φαίνεται το γεγονός ότι δοκιμάζουμε ανταλλακτικά από aλλα μηχανάκια??? Πρώτη φόρα μου συναντώ κάτι τέτοιο σε εξουσιοδοτημένο , πόσο μάλλον όταν κουβαλάς και το ονομα bmw. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο , αλλά από την άλλη καταλαβαίνω (μέχρι ένα σημείο) την κατάσταση που επικρατεί γενικότερα στην χώρα......
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  3. #33
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    ξέχασα το σημαντικότερο, την πέμπτη θα πάω πάλι bmw για να αλλάξουμε όλο τον αριστερό καθρέφτη (λογικά πάλι από άλλο k1300s Που θα βρίσκεται έκει).....
    Κάτι από οτι φαίνεται δεν τους πάει καλά με τον καθρέφτη (η μοτό έχει φλας στον καθρέφτη).

    Αλήθεια πως σας φαίνεται το γεγονός ότι δοκιμάζουμε ανταλλακτικά από aλλα μηχανάκια??? Πρώτη φόρα μου συναντώ κάτι τέτοιο σε εξουσιοδοτημένο , πόσο μάλλον όταν κουβαλάς και το ονομα bmw. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο , αλλά από την άλλη καταλαβαίνω (μέχρι ένα σημείο) την κατάσταση που επικρατεί γενικότερα στην χώρα......
    Ας μην το κουβεντιάσουμε αυτό τώρα, πάντως θα ήθελα να είμαι από μια μεριά την ώρα που θα έρθει ο ιδιοκτήτης της μοτό που έχει γίνει δωρητής.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #34
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    ξέχασα το σημαντικότερο, την πέμπτη θα πάω πάλι bmw για να αλλάξουμε όλο τον αριστερό καθρέφτη (λογικά πάλι από άλλο k1300s Που θα βρίσκεται έκει).....
    Κάτι από οτι φαίνεται δεν τους πάει καλά με τον καθρέφτη (η μοτό έχει φλας στον καθρέφτη).

    Αλήθεια πως σας φαίνεται το γεγονός ότι δοκιμάζουμε ανταλλακτικά από aλλα μηχανάκια??? Πρώτη φόρα μου συναντώ κάτι τέτοιο σε εξουσιοδοτημένο , πόσο μάλλον όταν κουβαλάς και το ονομα bmw. Προσωπικά το θεωρώ απαράδεκτο , αλλά από την άλλη καταλαβαίνω (μέχρι ένα σημείο) την κατάσταση που επικρατεί γενικότερα στην χώρα......

    Πρόσεξε μην κολλήσει το δικό σου τα άλλα μηχανάκια
















    Πολλά είναι απαράδεκτα σ' αυτό το "κράτος"... Όσον αφορά τις αλλαξοκολλιές στα ανταλλακτικά, αφού ήσουν κι εσύ παρόν, θα μπορούσες να αρνηθείς να βγάλουν ανταλλακτικό από μοτό άλλου και να το βάλουν στο δικό σου για δοκιμή. Aλλά θες κι εσύ να βγάλεις άκρη με το πρόβλημά σου, και ορθώς! Εφόσον ξέρουν τι κάνουν, και ακούγεται ότι το συνεργείο εκεί είναι εντάξει και με Σ κεφαλαίο, και απλά θέλουν να κάνουν τη διάγνωση για να μείνεις κι εσύ ευχαριστημένος, μακάρι να βγει άκρη και να λυθεί το θέμα σου! Δεν το δικαιολογώ και ούτε κι εμένα μ' αρέσει. Αν ήταν να πάρουν από το δικό μου μηχανάκι θα ήθελα να έχω ενημερωθεί πρώτα και να αποφασίσω εγώ. Αν βέβαια εμπιστεύομαι τον μηχανικό που το πάω δε θα είχα θέμα.
    Εύχομαι σύντομα να μας ποστάρεις καλά νέα
    Φύγαμε...

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    μιας και μόλις γύρισα από τον Παναγιωτόπουλο, λάμπα και ντουί έγινε τσεκ αρχικά (μπρος - πίσω) , όπως αντίστοιχα είχε ελεγχθεί και ο συναγερμός (απόσυνδεση του - δεν το θυμόμουν, έγινε τον πρώτο μήνα)

    Θα ρίξω μια ματιά τώρα και στην περίπτωση της led λάμπας (μπρος και πίσω) πραγματικά εξακολουθεί να μου φαίνεται απίθανο. Κ γιατί άλλωστε να μην την είχε βάλει εξαρχής η bmw?

    Βασικά η μοτό αρχικά δούλευε μια χαρά, ξαφνικά είδε ότι οι δουλειες πάνε καλά και άρχισε να ζητάει led??? Na πω ότι τα καίει αβέρτα να το καταλάβω, αλλά τώρα???
    Μην το ψαχνεις λογικα πλεον.Η λυση θα ερθει πιθανοτατα απο μια μαλακια πυ θα κανεις.Αλλο ας πουμε ρευμα τραβαει η μια λαμπα,αλλο η αλλη.

  6. #36
    Ξέρεις από βέσπα;;; Το avatar του/της lookylook
    Εγγραφή
    01/06/2015
    Μηνύματα
    117
    εγώ πάντως επιμένω να κάνετε την αλλαγή αριστερά-δεξιά στα "σπλάχνα" των φλας. Έτσι θα ξέρετε τι κοιτάτε..Αν το πρόβλημα είναι από το φλας μέχρι τον διακόπτη ή από τον διακόπτη μέχρι τον εγκέφαλο. Πάντως το ότι απενεργοποιούνται και τα δύο φλας είναι λίγο περίεργο. Ο εγκέφαλος του Κ κόβει το ρεύμα στο κομμάτι του κυκλώματος που θα διαπιστώσει υπέρταση (καθώς το k1300s δεν έχει ασφάλεια για να την κάψει). Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό κάποια κακιά επαφή ( ίσως στη φίσα του κεντρικού κυκλώματος που συναντα τη φίσα του αριστερού διακόπτη και συντονίζει σε πάνω από 160++ και τότε κάνει κακή επαφή; ) που δημιουργεί υπέρταση και κόβει το ρεύμα σε όλο το κύκλωμα του αριστερού φλας. Ισως καθρέφτης που πιέζει κάτι σε μεγάλες ταχύτητες..Ας πούμε δοκίμασες αν στο κάνει με κλειστό καθρέφτη..; Επίσης στο κάνει κάθε φορά ή που και που;
    Τελευταία τροποποίηση από lookylook; 23/02/2016 στις 16:24.

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    πούλα το δεν υπάρχει γιατριά... θα χαλάσει πάλι....

    (λυπάμαι που σου το λέω...)
    ανανήψαντας

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Δεν θα πω δεν πιστεύω,
    πάντως δεν μάρεσε η απάντηση της BMW Motorrad.
    Διατηρώ και επιφυλάξεις μήπως δεν είχε περιγραφεί σωστά το πρόβλημα.


    Πάντως,
    ασχέτως φίλε μου αν μένεις χωρίς μηχανή
    η υπομονή και επιμονή της επιχείρησης Παναγιωτόπουλου
    και πιθανόν και Σφακιανάκη
    θέτουν τα standards γι αυτή τη Χώρα και τη BMW.

    Ούτε φαντάζεσαι τι μπορεί να συνέβαινε αν υπήρχε παρόμοιο πρόβλημα σε RSV4 η Capo 1200




    καλύτερα μη ρωτάς και άφησε τον Παναγιωτόπουλο να το σκεφτεί,
    ξέρεις...
    απαντάνε και σύντροχοι που δεν ξέρουν ότι το canbus δεν έχει καν ασφάλειες
    και μπορεί νακούσεις πολλά παρακάτω





    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  9. #39
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    δεν μάρεσε η απάντηση της BMW Motorrad.
    Μα γιατί;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    7. Με έβαλαν να βγάλω το μικρό υφασματινό μπρελοκ απο το κλειδι της μίζας γιατι ο στροβιλισμος μπορει να επηρεάζει (οδηγια BMW Γερμανίας) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Ο κατασκευαστής ξέρει πάντα περισσότερα.







  10. #40
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.964
    Εγώ πάλι θα πρότεινα να κάνεις τον κόπο και να απευθυνθείς και αλλού εκτός από τον Παναγιωτόπουλο...

  11. #41
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Θέλω να βάλω μια ιστορία που έχει γραφτεί σε άλλο φλόρουμ, έχει να κάνει με BMW αλλά δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τον γράφοντα γιατί το φόρουμ έκλεισε. Θεωρώ πάντως τον εαυτόν μου πολύ τυχερό που πρόλαβε και την διάβασε και μάλιστα την κοπιάρισα κιόλας γιατί βγάζει απίστευτο γέλιο αλλά και θυμό για την αντιμετώπιση που τυγχάνουν όσοι φουκαράδες μπλέκουν με την προπέλα.
    Δεν ξερω, προσανατολίζομαι να την βάλω σε δικό της θρεντ (ας μου πουν οι μοντς τι να κάνω) και αν μας γίνει παρατήρηση να την βγάλουμε, αξίζει τον κόπο πιστέψτε με.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #42
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Θέλω να βάλω μια ιστορία που έχει γραφτεί σε άλλο φλόρουμ, έχει να κάνει με BMW αλλά δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τον γράφοντα γιατί το φόρουμ έκλεισε. Θεωρώ πάντως τον εαυτόν μου πολύ τυχερό που πρόλαβε και την διάβασε και μάλιστα την κοπιάρισα κιόλας γιατί βγάζει απίστευτο γέλιο αλλά και θυμό για την αντιμετώπιση που τυγχάνουν όσοι φουκαράδες μπλέκουν με την προπέλα.
    Δεν ξερω, προσανατολίζομαι να την βάλω σε δικό της θρεντ (ας μου πουν οι μοντς τι να κάνω) και αν μας γίνει παρατήρηση να την βγάλουμε, αξίζει τον κόπο πιστέψτε με.
    Αν αφορα bmw σιγουρα θα την βαλουνε στα ανεκδοτα.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lookylook Προβολή μηνύματος
    εγώ πάντως επιμένω να κάνετε την αλλαγή αριστερά-δεξιά στα "σπλάχνα" των φλας. Έτσι θα ξέρετε τι κοιτάτε..Αν το πρόβλημα είναι από το φλας μέχρι τον διακόπτη ή από τον διακόπτη μέχρι τον εγκέφαλο. Πάντως το ότι απενεργοποιούνται και τα δύο φλας είναι λίγο περίεργο. Ο εγκέφαλος του Κ κόβει το ρεύμα στο κομμάτι του κυκλώματος που θα διαπιστώσει υπέρταση (καθώς το k1300s δεν έχει ασφάλεια για να την κάψει). Εμένα μου φαίνεται πιο λογικό κάποια κακιά επαφή ( ίσως στη φίσα του κεντρικού κυκλώματος που συναντα τη φίσα του αριστερού διακόπτη και συντονίζει σε πάνω από 160++ και τότε κάνει κακή επαφή; ) που δημιουργεί υπέρταση και κόβει το ρεύμα σε όλο το κύκλωμα του αριστερού φλας. Ισως καθρέφτης που πιέζει κάτι σε μεγάλες ταχύτητες..Ας πούμε δοκίμασες αν στο κάνει με κλειστό καθρέφτη..; Επίσης στο κάνει κάθε φορά ή που και που;
    Πολύ σωστή η παρατήρηση σου, δεν έχει γίνει ποτέ δοκίμη (τουλάχιστον από εμένα) με κλειστό τον καθρέφτη.
    Θα γίνει άμεσα και αυτό....
    το κάνει κάθε φορα και μόνο στην περιοχή των 150-160 χλμ. Μπορεί κάποιες φορές να το κάνει καθυστερήμενα και να πεις ''βρε λες?'" αλλά πάλι, ενω κάποιες φορές θα το κάνει στα μπαμ.
    Επίσης αναφέρω ότι είτε πιάσω αυτά τα χλμ. με 6 χαλαρά είτε με 2α και ''σπασμένος'' ένα και το αυτό....


    thanks για την ιδέα με τον κλειστό καθρέφτη

  14. #44
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    πούλα το δεν υπάρχει γιατριά... θα χαλάσει πάλι....

    (λυπάμαι που σου το λέω...)
    να πεις οτι δεν εχω σκεφτεί?? τι ήθελα να μπλέξω με ευρωπη?? τα έλεγα δεν τα έλεγα...Αλλα από παλιότερα έλεγα πως αν επαιρνα ευρωπαικο θα ήταν μονο η σειρά Κ της bmw...
    έχω αρχίσει και καλοβλέπω ένα vfr 1200, αλλά η αλήθεια έιναι ότι κάθε φορά που ανεβαίνω στο K άσχετα από το τι κάνει το αριστερό φλας δεν θέλω να κατέβω..
    το μηχανάκι έχει πολλά να μου δώσει ακόμα και για αυτό ειναι που το παλέυω τόσο πολυ και έχω πρήξει τοσο μα τοσο κόσμο.....

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    Δεν θα πω δεν πιστεύω,
    πάντως δεν μάρεσε η απάντηση της BMW Motorrad.
    Διατηρώ και επιφυλάξεις μήπως δεν είχε περιγραφεί σωστά το πρόβλημα.


    Πάντως,
    ασχέτως φίλε μου αν μένεις χωρίς μηχανή
    η υπομονή και επιμονή της επιχείρησης Παναγιωτόπουλου
    και πιθανόν και Σφακιανάκη
    θέτουν τα standards γι αυτή τη Χώρα και τη BMW.

    Ούτε φαντάζεσαι τι μπορεί να συνέβαινε αν υπήρχε παρόμοιο πρόβλημα σε RSV4 η Capo 1200




    καλύτερα μη ρωτάς και άφησε τον Παναγιωτόπουλο να το σκεφτεί,
    ξέρεις...
    απαντάνε και σύντροχοι που δεν ξέρουν ότι το canbus δεν έχει καν ασφάλειες
    και μπορεί νακούσεις πολλά παρακάτω





    Για ποια απάντηση αναφέρεσαι από ολές?? Για το μπρελόκ?? κατάλαβα σωστα??
    Και οταν λες bmw motorrad εννοείς hellas ή Γερμανίας??? Γιατί μιλάω και με τις 2 μόνο που πλέον μιλάω μόνο εγώ....Κάνεις τους δεν μου μιλάει πια, ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

    Η αλήθεια είναι ότι η αντιμετώπιση από τα παιδιά στον Παναγιωτοπουλό είναι πάρα πολύ καλή (με Σάκη και Παναγιώτη έχω πάρε δωσε κυρίως για όσους γνωρίζουν) - ίσως να με βρίζουν από μέσα τους που με βλέπουν ξανά και ξάνα αλλά είπαμε γουστάρω την μοτο μου και τους πρήζω όλους (τέρμα το πήρα απόφαση)-

    Νομίζω πως ο Παναγιωτοπουλός ως ''γιατρός'' που είναι και το αναγνωρίζω , δεν μπορεί να κάνει κατι παραπάνω στα σύγχρονα ηλεκτρονικά που ιδίως της bmw είναι τόσο μα τόσο πολύπλοκα - ευαίσθητα (τα gs 1200 ψάχνονται αρκετά και αυτά με τα ηλεκτρονικά τους)

    Μέχρι στιγμης όσοι απαντάνε νομίζω ότι ξέρουν ότι το σύστημα δεν έχει ασφάλειες (ακόμα και εγώ το γνώριζα) αλλά πραγματικά πείτε μου , πόσα πιο απλά θα μπορούσαν να ηταν τα πράγματα αν υπήρχαν απλές και ωραίες ασφάλειες (δεν ξέρω αν στην περίπτωση μου θα βοήθαγε) ??????

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ηλεκτρολογικο προβλημα σε crypton x 135
    από Method4 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2020, 17:13
  2. Προβλημα ηλεκτρολογικο (μαλλον) σε suzuki gs500
    από astralwind στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2015, 20:00
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2012, 16:23
  4. Γεια σε όλο το Forum...
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2004, 22:44
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF