Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 70

Θέμα: Άλυτο ηλεκτρολογικό πρόβλημα σε K1300s. Το Ντουί ήταν

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάλι θα πρότεινα να κάνεις τον κόπο και να απευθυνθείς και αλλού εκτός από τον Παναγιωτόπουλο...
    Μου έχει γίνει πρόταση για τον γνωστό ηλεκτρολόγο στην Νεα Ιωνία.

    Πρώτον δεν θέλω να ξεκινήσουμε αυτη την στιγμή από την αρχή

    και δεύτερον (πείτε με υπεβολικό και κουλό) πραγματικά επείδη το μηχανάκι το έχω στην κυριολέξια αγρατζούνιστο και σε άψογη κατάσταση τρέμω κάθε φορά που μπαίνει βγαίνει κάτι (fairing κτλ.) μην γίνει η στραβή. Με τον Παναγιωτοπουλο έχω ξεκαθαριστει από την αρχή, ότι επείδη η μοτό είναι οπως είναι και εγώ είμαι ψείρας - άρρωστος θέλω προσοχή στο τι μπάινει - βγαίνει, που το ακουμπάμε κτλ. και ότι σε περιπτωση χτυπηματος κτλ. να ξέρει ότι θα υπάρξει θέμα!!!!!!
    (λογικα δεν θα είμαι ο πρώτος που τα λεει αυτά.). Είναι ίσως μέχρι να γίνει η πρώτη μαλακία και να ζητώ να το επαναφερόυν στην αρχική του κατάσταση.... Θα δείξει

    Αλλου νομίζω πως δεν θα βγάλω άκρη.......
    Αν έχετε καποιον που να είναι ''ποιοτικότατος'' σε αυτό το κομμάτι , κάθως οπως και εσείς έχω δει τις άπειρες τσαπατσουλιές δίχως να μπορώ να βγάλω άρη μετά, παρακαλώ να μου τον προτείνετε.
    Η ΣΤΡΑΒΗ παντού μπορεί αν γίνει, αλλά πιστεύω να με καταλαβαίνετε τι εννοώ

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Λοιπόν έχουμε νεώτερα από το μέτωπο κάθως λόγο χρόνου πέρασα σήμερα από τον Π.

    Δοκιμάσαμε με άλλο καθρέφτη οπώς είχα πει. Στην βόλτα που το έκανα δεν μου εμφάνισε το παραμικρό (προφανώς έπιασα τα προαπαίτουμενα χλμ για να εμφανιστεί το πρόβλημα, άντε και λίγο παραπάνω χεχε).

    Τι να πω τυχαίο??? Ενώ με την καίνουργια καλωδίωση στον καθρέφτη υπήρχε θέμα , με άλλο καθρέφτη δεν... Ακόμα και τα παιδια στον Π. πλέον σηκώνουν τα χέρια ψηλά και μου λένε ότι η λύση μπορεί να έρθει από κάτι που φαίνεται πρακτικά χαζομάρα.

    Άτιμα ηλεκτρολογικα.....

    Παραγγείλαμε καινούργιο καθρέφτη , δευτέρα θα είναι εδώ και θα πάω να τον βάλουμε. Κόστος περίπου 200 € , αν και θα γίνει προσπάθεια να καλυφτεί από την bmw ως εγγύηση..... Σε πέριπτωση όμως που το πρόβλημα εμφανιστεί και έχει πληρωθεί από εμένα , τα χρήματα θα επιστραφούν, όπως έιχε γίνει και με άλλα ανταλλακτικά που δοκιμάσαμε.

    Αύριο πάντως που θα βγω άτα θα τσεκάρω αν το πρόβλημα εμφανίζεται με κλειστό καθρέφτη και ας είναι πάνω ο ''ελατωματικός'' .

    To be continue......
    Τελευταία τροποποίηση από peter86; 27/02/2016 στις 00:00.

  3. #48
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Mετά την χτεσινή μου εξόρμηση , παρατηρήθηκε το εξής περίεργο...
    Ενώ στο πήγαινε το πρόβλημα εμφανιζόταν σταθερά όπως σας έχω περιγράψει (δοκίμασα και με κλειστό καθρέφτη , αλλά πάλι τα ίδια), στο έλα (αργά Σάββατο βράδυ η εθνική πραγματικά είναι άδεια), και ενώ κινούμαι με ταχύτητες έως 20 χλμ παραπάνω από την ταχύτητα αναφοράς δεν το παρουσίασε. Φανταστείτε για μία απόσταση απο ευθεία Θήβας μέχρι και την Μαλακάσα ερχόμουν συνέχεια με αριστερό φλας ανοικτό(μου φάνηκε μαγικό, χαχα...) . Ωστόσο σε επιτάχύνση πάνω από αυτά τα χλμ το πρόβλημα εμφανιστήκε.

    Ήταν η πρώτη φόρα μετά από τόσο καιρό που δεν εμφανίστηκε με την μία.
    Τι να πω... Να έχει κάποια σχέση ότι την παρασκευή βγάλαμε - βάλαμε τον καθρέφτη????

    Πολύ φοβάμαι ότι τσάμπα θα κάνουμε αλλαγή σε νέο καθρέφτη και ότι απλά ήταν τυχαίο το γεγονος ότι δεν εμφανίστηκε......:a13::a13::a13::a13:
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stynikop
    Εγγραφή
    22/11/2011
    Μηνύματα
    372
    Απεναντίας, ο καθρέφτης φαίνεται να έχει το πρόβλημα με αυτό που λες! Εγώ αυτό καταλαβαίνω, με το που τον ανοιξες/έκλεισε/αντικατέστησες με άλλον, το φαινόμενο αλλάζει ταχύτητα αναφοράς ή συχνότητα...

    Ελπίζω να σε λυτρώσει ο καινούριος!

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Καλησπέρα σε όλους σας.

    ο καθρέφτης που τέλικα ήταν να αλλαχτεί αντί να έρθει σε 3 μέρες ήρθε σε περίπου 3 βδομάδες....

    Anyway, δουλειά δεν κάναμε όυτε με αυτή την αλλαγή :ZZZ::ZZZ::ZZZ:
    Αυτό όμως που συνεβη είναι ότι μετά από ψάξιμο στα OEM parts της BMW είδα ότι στον καινούργιο καθρέφτη δεν περιλαμβανεται το ντουί της λάμπας ( παρόλο που στις πρώτες μου επισκέψεις για το συγκεκριμμένο πρόβλημα είχα ενημερωθεί ότι έγινε τσεκ στο ντουί - λάμπα).

    Σαν τελική αλλαγή αλλάξαμε το ντουί της λάμπας και μαντέψτε............................................... Problem solved!!!!!!!!!!!!!
    Eίτε με τον καινούργιο καθρέφτη είτε με τον παλιό το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε.
    προφανώς και πήρα πίσω τα λεφτά του καθρέφτη (by the way πλήρωσα 50% λόγω good will της BMW δλδ 92 €).


    Για το ντουί δεν πλήρωσα τπτ (νομίζω στοιχίζει γύρω στα 15€)
    Παρόλο που τελικά βρήκαμε την λυση, αισθάνομαι αρκετά νευριασμένος καθως φτάσαμε κοντά τους 10 μήνες, αλλάζοντας πάρα μα πάρα πολλά ανταλλακτικά αρκετά μεγαλής αξίας, ενώ από οτι φαίνεται δεν κοιτάξαμε τα πιο απλά.....
    Στην ουσία σαν να χάσαμε κάτι μεσα στο σπίτι μας, και εμείς να το ψάχνουμε σε άλλη πόλη........


    Tα σχόλια δικά σας....
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.855
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Παρόλο που τελικά βρήκαμε την λυση, αισθάνομαι αρκετά νευριασμένος καθως φτάσαμε κοντά τους 10 μήνες, αλλάζοντας πάρα μα πάρα πολλά ανταλλακτικά αρκετά μεγαλής αξίας, ενώ από οτι φαίνεται δεν κοιτάξαμε τα πιο απλά.....
    Στην ουσία σαν να χάσαμε κάτι μεσα στο σπίτι μας, και εμείς να το ψάχνουμε σε άλλη πόλη........


    Tα σχόλια δικά σας....
    Θες και σχόλια; Τα είπες και μόνος σου.
    Μάθημα για το μέλλον.

    Κάνε καμιά βόλτα να ευχαριστηθείς το μηχανάκι σου τώρα.

  7. #52
    καλοτυχο να ναι

  8. #53
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους σας.

    ο καθρέφτης που τέλικα ήταν να αλλαχτεί αντί να έρθει σε 3 μέρες ήρθε σε περίπου 3 βδομάδες....

    Anyway, δουλειά δεν κάναμε όυτε με αυτή την αλλαγή :ZZZ::ZZZ::ZZZ:
    Αυτό όμως που συνεβη είναι ότι μετά από ψάξιμο στα OEM parts της BMW είδα ότι στον καινούργιο καθρέφτη δεν περιλαμβανεται το ντουί της λάμπας ( παρόλο που στις πρώτες μου επισκέψεις για το συγκεκριμμένο πρόβλημα είχα ενημερωθεί ότι έγινε τσεκ στο ντουί - λάμπα).

    Σαν τελική αλλαγή αλλάξαμε το ντουί της λάμπας και μαντέψτε............................................... Problem solved!!!!!!!!!!!!!
    Eίτε με τον καινούργιο καθρέφτη είτε με τον παλιό το πρόβλημα δεν εμφανίστηκε.
    προφανώς και πήρα πίσω τα λεφτά του καθρέφτη (by the way πλήρωσα 50% λόγω good will της BMW δλδ 92 €).


    Για το ντουί δεν πλήρωσα τπτ (νομίζω στοιχίζει γύρω στα 15€)
    Παρόλο που τελικά βρήκαμε την λυση, αισθάνομαι αρκετά νευριασμένος καθως φτάσαμε κοντά τους 10 μήνες, αλλάζοντας πάρα μα πάρα πολλά ανταλλακτικά αρκετά μεγαλής αξίας, ενώ από οτι φαίνεται δεν κοιτάξαμε τα πιο απλά.....
    Στην ουσία σαν να χάσαμε κάτι μεσα στο σπίτι μας, και εμείς να το ψάχνουμε σε άλλη πόλη........


    Tα σχόλια δικά σας....
    Και οτι ημουν ετοιμος να σου προτεινω τον φορτιστη του Ktinoy..........τσακ! Problem solved!
    Κοιτα να ευχαριστηθεις το μηχανακι σου τωρα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Ας ειναι το τελευταιο προβλημα
    Καλες βολτες τωρα



  10. #55
    Και αν πήρε τόσο να βρεθεί λύση σε ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα στο σέρβις... Εμ...

    Τέλος καλό, όλα καλά.

  11. #56
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σε όλους σας.

    ...............

    Tα σχόλια δικά σας....
    Τα σχόλιά μου είναι 2


    α) όλα καλά αφού βρέθηκε η βλάβη

    β) ΤΙ ΓΑΜΑΤΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΣΤΣ μόλις στο 8 ποστ και είχα βρει την αιτία.

    Τα σχόλιά μου δεν πάνε απαραίτητα με αυτή τη σειρά, μπορεί χαλαρά το β να γίνει α
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    παλι καλα που βρεθηκε η βλαβη. να την χαρεις την μηχανη σου


    για τον απανου δεν αμφιβαλω ΚΑΘΟΛΟΥ, εχει bmw επισης
    Γιαννης

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    BMW rules..ευχομαι ναναι και το τελευταιο...

  14. #59
    Ειπε ο πατρινος υδραυλικος....
    β) ΤΙ ΓΑΜΑΤΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΣΤΣ μόλις στο 8 ποστ και είχα βρει την αιτία.


    Παπαρια μαντολες.....

    Εγω τα ειχα πει πρωτος (ποστ 7 που εκανες παραθεση στο 8) και μετα βγηκαν οι πανσοφοι παντογνωστες να κραξουν....

    Αντε γατακια
    Τελευταία τροποποίηση από spyrakos35; 07/04/2016 στις 09:41.
    πουτσ@@@@@@@@@

  15. #60
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Παπαρια μαντολες.....

    Εγω τα ειχα πει πρωτος (ποστ 7 που εκανες παραθεση στο 8) και μετα βγηκαν οι πανσοφοι παντογνωστες να κραξουν....

    Αντε γατακια

    χαχαχαχα πιωμένος είσαι ρε και κάνεις παράθεση σε λάθος άτομο??

    Αλλά άμα είναι adv ο αναβάτης.........
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ηλεκτρολογικο προβλημα σε crypton x 135
    από Method4 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2020, 17:13
  2. Προβλημα ηλεκτρολογικο (μαλλον) σε suzuki gs500
    από astralwind στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2015, 20:00
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2012, 16:23
  4. Γεια σε όλο το Forum...
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2004, 22:44
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF