Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 70

Θέμα: Άλυτο ηλεκτρολογικό πρόβλημα σε K1300s. Το Ντουί ήταν

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634

    Άλυτο ηλεκτρολογικό πρόβλημα σε K1300s. Το Ντουί ήταν

    Καλημέρα σε όλοι την κοινότητα του forum.

    Έχει περάσει αρκετός καιρός από το τελευταίο μου Post στο forum. Eπανερχομαι με ένα πρόβλημα που με ταλαιπωρεί εδώ και περίπου 8 μήνες.

    Πλέον είμαι κάτοχος ενός πορτοκαλί K1300S του ΄09 για περίπου 1,5 χρόνο. Χλμ μοτο αυτή την στιγμή 44,500 χλμ.
    Μέτα από πολύ σκέψη και πολύ κράξιμο φίλων πρώτο μου ευρωπαικό μηχανάκι με ότι και αν σημαίνει αυτό (δεν υπάρχει λόγος να αναλυθεί εδώ).

    Μιας και το post mou θα είναι σιγουρα μεγάλο, ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για αυτό!

    Εχουμε και λέμε:

    Εδώ και περίπου 7-8 μήνες εχω το εξής πρόβλημα. Η μοτοσυκλέτα μετά τα 150-160 km/h (και μόνο εκει )παύει να λειτουργεί τα αριστερά φλας (μπροστά και πίσω) και ταυτόχρονα βγαινει η ένδειξη LAMPF! στην οθόνη.

    Όταν γίνει αυτό, το πρόβλημα παραμένει σε οποιαδήποτε ταχύτητα και αν κινηθεις , και για όσα χλμ η μοτο είναι σε λειτουργια . Με το που σβήσεις την μοτο από τον κεντρικο διακοπτη (όχι από το kill switch- εκεί το πρόβλημα πaραμένει) και την ξανά ανάψεις το πρόβλημα ως δια μαγείας εξαφανίζεται και η λειτουργία των φλας επανερχεται στο κανονικό. Αν πάλι ανεβεις στα 150+++ , πάλι τα ίδια........

    Το μηχανάκι μέχρι στιγμής και λόγω περιοχής πηγαίνει στον Παναγιώτοπουλο.

    Αντιμετώπιση μέχρι στιγμής.

    Το πρόβλημα έχει γίνει πλέον γνωστο στα κεντρικά της motarrad hellas , και στα κεντρικα της bmw motarrad Γερμανιας.

    H πρωτη ασχολήθηκε ελαφρώς στην αρχή και μετά τα άφησε όλα στον Παναγιωτόπουλο αγνοωντας τα οποια παραπονα έχω κάνει σχετικά με το πως με αντιμετωπίζουν , η μεν δεύτερη (η επικοινωνια μας είναι μεσω mail ) moy απάντησε ευχαριστώντας με που επικοινωνησα μαζί τους αλλά απο εκεί και πέρα δεν πήρα καμία άλλη απάντηση παρ'όλο που τους έχω πρήξει στα mails.

    Συνοψιζοντας ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ συμφωνα με την δική μου εμπερια στον τομέα του AFTER SALES.

    Oποτε πορεύομαι με τον Παναγιωτοπουλο ο οποιος και προφανώς exei οδηγιες απο έξωτερικο.

    Μέχρι στιγμής εχουμε κάνει τα εξής :
    (πόλλα από αυτά είναι απότελεσμα της ενδειξης του υπολογιστη της BMW κατά το check του εγκεφαλου της μοτο ο οποίος δίνει πιθανές λύσεις και όχι ΤΗΝ λύση - ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ πολλά από τα παρακάτω ανταλλακτικά τα βγάζανε από άλλα Κ που βρίσκονταν για συντήρηση κτλ. μιας και δεν υπάρχουν ανταλλακτικά εδώ και δεν Μπορεί να τα στείλει εδώ η BMW (ΤΡΑΓΙΚΟ??????)


    1. Αλλαγή αριστερού διακοπτη τιμονιού (3 φορές)
    2. Λύσιμο μοτό , ελεγχος καλωδίωσης , αλλαγή καλωδιωσης φλας αριστερου καθρέφτη.
    3. Άπειρoi έλεγχοι στον εγκέφαλο.
    4. Αλλαγή στο ''εγκεφαλάκι'' που βρίσκεται κάτω από την τιμονόπλακα και διαχειρίζεται την λειτουργία των διακοπτων (δεν ξέρω την ονομασια του)
    5. Δοκιμή με αλλή μονάδα ΖFE από άλλη μοτό.
    6. Δοκιμη με αλλό εγκέφαλο ψεκασμού από αλλή μοτό.
    7. Με έβαλαν να βγάλω το μικρό υφασματινό μπρελοκ απο το κλειδι της μίζας γιατι ο στροβιλισμος μπορει να επηρεάζει (οδηγια BMW Γερμανίας) !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    8. όλο και κάτι άλλο που έχω ξεχάσει μιας και το διάστημα είναι μεγάλο.

    Εχετε κατι να μου προτείνετε????
    Υπάρχει ηλεκτρολογος που ασχολείται με μοτο BMW ???? (Ολοι μας λιγο πολυ έχουμε θεματακια με τα ηλεκτρολογικα μας...τι διάολο...)
    Πλέον είμαι σε απόγνωση οσον αφορά το θέμα και εχω ξενερώσει απίστευτα με την μοτό και την αδυναμία κατ'εμέ της BMW να υποστηριξει την μοτο.

    Μου είναι αδύνατον να καταλαβω εν έτει 2016 να μην μπορεί να βρεθεί μετά από τοση ταλαιπvρια η βλάβη. Να θες να το επισκευάσεις αλλά να μην μπορείς......
    Υποψιν πως η μοτο όλο αυτό το διάστημα έχει μεινει πάνω απο 2 μήνες στο συνεργειο. Εξαιρετικα.....

    Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας.
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Αν το θέμα χρειάζεται μετακίνηση στα τεχνικά παρακαλώ να μεταφερθει!!!

    Συγνώμη!!!
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  3. #3
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Δεν το ξερω καλα το μοτο σου
    αλλα το παλιοτερο ειχε ενα ειδικο φλασερ που σε ταχυτητες ανω των 140-150 εσβηνε αυτοματα το φλας μετα απο καποια δευτερολεπτα.
    (το δικο μου τουλαχιστον ετσι εκανε)

    Δες στο κυκλωμα/μανιουαλ και καθαρισε αρχικα τα ποδαρακια στο ρελεδακι ή αν μπορεις αντικατεστησε.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    ναι ξέρω πολυ καλα τι λές. Τσεκαρίστηκε το συγκεκριμμενο συστηματάκι το έχει και στο κ1300s. Aπλά δουλεύει ανεξαρτητα τα χλμ της μοτο αρκεί βέβαια να μην στρίψεις ,σε αυτη την περίπτωση παραμένει μόνιμα ανοικτο.

    αν ήταν αυτό θα υπήρχε συνέχεια η βλάβη στην οθόνη φαντάζομαι και όχι μόνο στην περίπτωση που ξεπερνάω τα 150-160....
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  5. #5
    Απευθυνσου στους bmw riders.....

    Ειναι πολυ καλα παιδια και γνωστες
    πουτσ@@@@@@@@@

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    το εχω κάνει ήδη Σπύρο!!!!!!!!!!!!!!

    δεν βλάπτει καμιά ιδέα παραπάνω.
    Και σε αυτούς πάντως μέχρι στιγμής τους φαίνεται πολύ κουλό.

    Δεν έχει αναφερθεί σε κάνενα forum του εξωτερικού αντίστοιχο θέμα. Μεμονεμένα περιστατικά πάρα πολλα, αλλά όλα αυτά που έχω εγώ κανείς!!!!!!!!

    Είναι επειδη τα έκραζα για αυτό, με τιμωρεί ο θεός τους....
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  7. #7
    Λαμπακι αλαξατε;


    Μη γελατε, σοβαρα μιλαω
    πουτσ@@@@@@@@@

  8. #8
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Λαμπακι αλαξατε;


    Μη γελατε, σοβαρα μιλαω
    Και το δικό μου μυαλό πρώτα εκεί πήγε. Πιθανά λόγω κραδασμών στην περιοχή των 160+ να χάνει την επαφή με το ντουί και να βλέπει το κανμπας καμμένη λάμπα. Μόλις κλείσεις τον διακόπτη και τον ξανα-ανοίξεις έχει κάνει ρεσέτ και ξαναμέτράει, το βρίσκει σωστό και δεν σου βγάζει πρόβλημα. Για ρίξε μια ματιά είτε στο λαμπάκι είτε στο ντουί

    edit
    με το kill switch απλά κόβεις την τροφοδοσία του κινητήρα, όλα τα υπόλοιπα κυκλώματα παραμένουν ενεργά, κλείνουν και ξανα-ανοίγουν μόνο από τον κεντρικό διακόπτη.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #9
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Εχω ενα καπως παρόμοιο πρόβλημα σε ενα SR500, το οποίο τελικά μάλλον είναι θέμα original φλασέρ σε συνδυασμό με τον μηχανισμό αυτόματου cancel που έχει το σύστημα.
    Το πρόβλημα είναι και σε εμένα στα αριστερά φλας μπρός/πίσω.

    Στο SR μου σταματημενο και σβηστό αναβουν όλα κανονικά την πρώτη φορά. Αν όμως έχεις αναψει ήδη αριστερό φλάς μια φορά, την δεύτερη φορά που θα προσπαθήσεις δεν ανάβει.
    Αν πας στιγμιαία τον διακόπτη προς το δεξί φλάς χωρίς καν να προλάβει να ανάψει σχεδόν και μετά αριστερά τότε ανάβουν τα αριστερλά φλάς κανονικά.
    Άλλαξα διακόπτη 2 φορές (2 δισφορετικούς) , και original φλασέρ αλλες 2 (2 διαφορετικά), έλεγξα όλα τα καλώδια φίσες, γειώσεις κλπ.

    Οταν τελικά έβαλα ιμιτασιόν φτηνιάρικο φλασέρ με 2 ακροδέκτες μόνο αντί για 3 το πρόβλημα εξαφανίστηκε. Βέβαια με αυτό οταν ανεβαίνουν οι στροφές τα φλάς αναβοσβήνουν τόσο γρήγορα που δεν φαίνονται.

    Τελικά θα το ξανααλλάξω σε καποια φάση με το original και θα συνεχίσω το κόλπο που περιέγραψα πιο πάνω... για αριστερό πρώτα λίγο το δεξί, χωρίς πολλές φορές καν να προλάβει να ανάψει και τσακ, δουλεύει και το αριστερό.


    Ισως καταργώντας τον μηχανισμό αυτόματου cancel ησυχάσεις.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  10. #10
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Λαμπακι αλαξατε;


    Μη γελατε, σοβαρα μιλαω
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Και το δικό μου μυαλό πρώτα εκεί πήγε. Πιθανά λόγω κραδασμών στην περιοχή των 160+ να χάνει την επαφή με το ντουί και να βλέπει το κανμπας καμμένη λάμπα. Μόλις κλείσεις τον διακόπτη και τον ξανα-ανοίξεις έχει κάνει ρεσέτ και ξαναμέτράει, το βρίσκει σωστό και δεν σου βγάζει πρόβλημα. Για ρίξε μια ματιά είτε στο λαμπάκι είτε στο ντουί

    edit
    με το kill switch απλά κόβεις την τροφοδοσία του κινητήρα, όλα τα υπόλοιπα κυκλώματα παραμένουν ενεργά, κλείνουν και ξανα-ανοίγουν μόνο από τον κεντρικό διακόπτη.
    Πολύ καλές ιδέες. Ειδικά το θέμα ντουί/λαμπακι.

    Μήπως έχετε καμμια ιδέα και για το SR500?
    Επίσης έχω κατι θεματακια με τα φωτα του Pantah...δεν σβήνουν, μενουν τα πορείας συνέχεια αναμμένα.
    Μαλλον καποιος του είπε οτι είναι τελευταίο μοντέλο!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλές ιδέες. Ειδικά το θέμα ντουί/λαμπακι.

    Μήπως έχετε καμμια ιδέα και για το SR500?
    Επίσης έχω κατι θεματακια με τα φωτα του Pantah...δεν σβήνουν, μενουν τα πορείας συνέχεια αναμμένα.
    Μαλλον καποιος του είπε οτι είναι τελευταίο μοντέλο!

    Για το Pantah 3 τινά μπορεί να συμβαίνουν
    α) Τα πορείας τα χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής σαν ενδεικτικό φόρτισης, μόλις σβήσουν σημαίνει δεν έχεις καθόλου μπαταρία, αντιθέτως όταν είναι αναμμένα σημαίνει μπαταρία φορτισμένη.
    β) Ιταλικό μοτόρι με Ιταλό καλλιτέχνη στα ηλεκτρολογικά δεν αποκλείεται να έχει ανακαλύψει το "αέναο" περίπου δλδ σαν την εφεύρεση "Ζωγράφου"
    γ) Απλά καταναλώνει τα περισσεύματα ενέργειας που παρήχθησαν κατά την βόλτα - πίστα για να φέρει όλα τα συστήματα σε ισορροπία.

    Διαλέγεις και παίρνεις
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ισως καταργώντας τον μηχανισμό αυτόματου cancel ησυχάσεις.
    όπως κατάλαβες, εφαρμόζουμε το νόμο "πονάει χέρι, κόψει χέρι"


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλές ιδέες. Ειδικά το θέμα ντουί/λαμπακι.

    Μήπως έχετε καμμια ιδέα και για το SR500?
    ναι ρε, είδαμε και σας τους μαστοράτζες που του αλλουνού μόνο που δεν του είπατε να κατεβάσει το μοτέρ για τις διακοπές που έκανε και τελικά ήθελε λίγο wd40 στο διακόπτη του σταντ....


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Επίσης έχω κατι θεματακια με τα φωτα του Pantah...δεν σβήνουν, μενουν τα πορείας συνέχεια αναμμένα.
    Μαλλον καποιος του είπε οτι είναι τελευταίο μοντέλο!
    πόσο μπροστά αυτό το pantah ρπστμ.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  13. #13
    Ειχα παρομοιο προβλημα στο τδμ,πανω απο τα 40-50 οταν εστριβα το τιμονι ελαφρα αναβε το δεξι φλας
    λυση?αντικατασταση φλασακιου και λαμπακιου,ειχε παρει μεντα απο επιτοπια πτωση και βραχυκυλωνε
    ελπιζω να ειναι κατι τοσο απλο
    Lost on purpose..again

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Πολύ καλές ιδέες. Ειδικά το θέμα ντουί/λαμπακι.

    Μήπως έχετε καμμια ιδέα και για το SR500?
    Επίσης έχω κατι θεματακια με τα φωτα του Pantah...δεν σβήνουν, μενουν τα πορείας συνέχεια αναμμένα.
    Μαλλον καποιος του είπε οτι είναι τελευταίο μοντέλο!
    Μπας και είχε μπει "ενισχυτής" από τον προηγούμενο ?

  15. #15
    Σε ανύποπτο χρόνο, όταν έφτιαχνα κάτι σε μια παλιά μοτοσυκλέτα,άλλαξα τρια διακοπτάκια νομίζοντας πως φταίνε αυτά.
    Βασικά με το διακοπτάκι ήθελα να γειώνω ένα κύκλωμα.
    Τελικά έφταιγε το σύστημα: βιδάκι στο πλαίσιο και καλωδιάκι γείωσης.
    Γειώσεις έχεις ελέγξει διεξοδικά;

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ηλεκτρολογικο προβλημα σε crypton x 135
    από Method4 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 17/12/2020, 17:13
  2. Προβλημα ηλεκτρολογικο (μαλλον) σε suzuki gs500
    από astralwind στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2015, 20:00
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2012, 16:23
  4. Γεια σε όλο το Forum...
    από powerphot στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2004, 22:44
  5. Καλημερα Σε Ολο Το Μοτο...............
    από sozos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 13:32

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF