Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 87

Θέμα: Αγορά μηχανής!!

  1. #1

    Αγορά μηχανής!!

    Καλησπέρα σε όλους,

    είμαι κάτοχος scooter beverly250 εδώ και πέντε χρόνια και γενικά από μικρός (32χρονώ τώρα) οδηγώ παπιά και έπειτα scooter.

    Ήρθε η στιγμή πλέον να αλλάξω το scooter και έψαχνα κάτι σε καινούριο, καταλήγοντας στο xmax250. Για να μην πολυλογώ, τελικά άλλαξα γνώμη και κατέληξα να ψάχνω για αγορά μηχανής και ο κυριότερος λόγος είναι ότι θεωρώ τη μηχανή πιο ασφαλή από scooter, αλλά και μ'αρέσει περισσότερο (επίσης βαρέθηκα το αυτόματο, βολικό στην πόλη, βαρετό δε)
    Είμαι 1,78 - 85 κιλά (αν αυτό βοηθάει κάπου)

    Το δίλημμα τώρα είναι

    - V-strom 650, μοντέλο 2009, το οποίο θα βγει γύρω στα 5000€ (με βαλίτσα και προστατευτικά)

    ή

    - Honda cb500x με 5200€ περίπου αλλά 2013 μοντέλο (σε αυτό το μηχανάκι ίσως πάω σε καινούριο αφού η honda κόβει περίπου 400€ και από 6750€ πέφτει στα 6350€)

    Την μηχανή θα την χρησιμοποιώ μέσα στην Αθήνα κατά κύριο λόγο αλλά και κάποιες κοντινές εξορμήσεις με καλύτερο καιρό.
    Αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι να είναι αρκετά ασφαλής (φρένα, στήσιμο κλπ.), δεν με ενδιαφέρει να είναι γρήγορη η μηχανή!

    Δεν έχω εμπειρία σε μηχανή οπότε θα με ενδιέφερε πολύ η άποψη σας!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    το honda ειναι ωραιο που το εχω δει!
    κι αν μπορεις να το παρεις καινουργιο εννοειται αυτο
    αλλιως το vstrom ειναι πιο δυνατο και θα σου μεινουν και τα φραγκα...

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.049
    το vstrom εχει αθλια φρενα. σε ολα τα αλλα ειναι καλο.
    εγω θα επερνα το cb. κυριως γιατι ειναι πολύ πιο ελαφρια η αισθηση και στην πολή ειναι πανευκολο σε σχεση με τη μαουνα το στρομ και επισης καιει απο 1 έως 2 λιτρα κάτω απο το στρομ. ολα αυτα επειδη ειπες οτι δεν θες κατι γρηγορο γιατι η πραγματικοτητα ειναι οτι το cb δεν παιρνει τα ποδια του.

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μικe777 Προβολή μηνύματος
    το honda ειναι ωραιο που το εχω δει!
    κι αν μπορεις να το παρεις καινουργιο εννοειται αυτο
    αλλιως το vstrom ειναι πιο δυνατο και θα σου μεινουν και τα φραγκα...
    το vstrom εχει αθλια φρενα. σε ολα τα αλλα ειναι καλο.
    εγω θα επερνα το cb. κυριως γιατι ειναι πολύ πιο ελαφρια η αισθηση και στην πολή ειναι πανευκολο σε σχεση με τη μαουνα το στρομ και επισης καιει απο 1 έως 2 λιτρα κάτω απο το στρομ. ολα αυτα επειδη ειπες οτι δεν θες κατι γρηγορο γιατι η πραγματικοτητα ειναι οτι το cb δεν παιρνει τα ποδια του.
    Τα χρήματα τα έχω για μεταχειρισμένο αλλά δεν με πειράζει να βάλω και 5δόσεις (τα 1400€) και να πάρω το καινούριο.
    Δεν με ενδιαφέρει να είναι δυνατό το μηχανάκι, γενικά δεν το πιέζω πολύ το γκάζι :-) και αφού είναι η πρώτη μου μηχανή θέλω ήρεμα πράγματα και να μου δίνει αίσθηση ασφάλειας.
    Και για καμιά εκδρομούλα εδώ γύρω στην Αθήνα.
    Αυτό με τα φρένα του v-strom δεν το γνώριζα, εδώ στο φόρουμ το διαβάζω. To Honda έχει καλύτερα φρένα από το v-strom?
    Επίσης σε σχέση με το scooter η μηχανή σου δίνει καλύτερη αίσθηση ασφάλειας στο δρόμο?

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.049
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp494 Προβολή μηνύματος
    Τα χρήματα τα έχω για μεταχειρισμένο αλλά δεν με πειράζει να βάλω και 5δόσεις (τα 1400€) και να πάρω το καινούριο.
    Δεν με ενδιαφέρει να είναι δυνατό το μηχανάκι, γενικά δεν το πιέζω πολύ το γκάζι :-) και αφού είναι η πρώτη μου μηχανή θέλω ήρεμα πράγματα και να μου δίνει αίσθηση ασφάλειας.
    Και για καμιά εκδρομούλα εδώ γύρω στην Αθήνα.
    Αυτό με τα φρένα του v-strom δεν το γνώριζα, εδώ στο φόρουμ το διαβάζω. To Honda έχει καλύτερα φρένα από το v-strom?
    Επίσης σε σχέση με το scooter η μηχανή σου δίνει καλύτερη αίσθηση ασφάλειας στο δρόμο?
    με μια λέξη ναι. αλλα αυτο δεν ειναι και κανονας. προφανως αν μιλάμε για τα ιδια λεφτα μια μοτοσυκλετα ειναι αρκετα καλυτερη απο ενα σκουτερ. βεβαια τωρα τα σκουτερ εχουν ξεφυγει. το beverly εχει τρακτιον κοντρολ. ισως να εχει και πολύ καλη συμπεριφορα στο δρομο αλλα στα χερια ενος έμπειρου οδηγου δεν υπάρχει συγκριση γιατι ειναι σκουτερ.

    δεν ξερω αν εχει καλυτερα φρενα. αυτο θέλει αρκετο χρονο για να το καταλαβεις και δεν τον ειχα πανω στη σελα του. επισης δεν ηταν δικο μου για να αρχισω να κανω τρελλες και να δοκιμαζω φρενα.

    για αυτα που θες να κανεις το cb θα σε καλύψει πληρως πιστευω. αισθηση ασφαλειας δεν ξερω τι σημαινει για σενα. εμενα την απολυτη αισθηση ασφαλειας μου την δινουν μονο τα καθαρα supermoto. ειναι υποκειμενικο λοιπον.

  6. #6
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    TRANSALP 700

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.736
    Δεν είχα οδηγήσει ποτέ μου σκούτερ και το περασμένο καλοκαίρι μου δάνεισε ένας φίλος το Beverly του για δυο μέρες γιατί είχα τη μηχανή(GSR600) στο συνεργείο. Φίλε πραγματικά έβαλα τα γέλια. Η διαφορά στην αίσθηση για μένα είναι χαοτική. Πήγαινα με τα μισά χιλιόμετρα, τέτοια έλλειψη εμπιστοσύνης μου έβγαζε.

    Για μένα το cb είναι πιο καλή αγορά για σένα, ως πιο ευκίνητο μέσα στην πόλη και με μικρότερη κατανάλωση. Επίσης το βρίσκω και πολύ συμπαθητικό εμφανισιακά, σε αντίθεση με τη μαούνα της Suzuki.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    για αυτα που θες να κανεις το cb θα σε καλύψει πληρως πιστευω. αισθηση ασφαλειας δεν ξερω τι σημαινει για σενα. εμενα την απολυτη αισθηση ασφαλειας μου την δινουν μονο τα καθαρα supermoto. ειναι υποκειμενικο λοιπον.
    Αυτό βλέπω και γω, ότι το cb είναι πιο κοντά σε αυτά που θέλω, αν και στην αρχή έβλεπα v-strom αποκλειστικά μόλις πριν λίγες μέρες μυρίστηκα το cb, πήγα το είδα και μου άρεσε γενικά.
    Αίσθηση ασφάλειας εννοώ ότι, για παράδειγμα όταν πηγαίνω με το beverly που έχω τώρα με 80-100km/h αν μου πεταχτεί κάτι κάνω το σταυρό μου και δεν σταματάει.
    Θα ήθελα καλύτερα φρένα χωρίς να χάσω τον έλεγχο.. και καλύτερο έλεγχο σε απότομη αλλαγή πορείας..

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    με μια λέξη ναι. αλλα αυτο δεν ειναι και κανονας. προφανως αν μιλάμε για τα ιδια λεφτα μια μοτοσυκλετα ειναι αρκετα καλυτερη απο ενα σκουτερ. βεβαια τωρα τα σκουτερ εχουν ξεφυγει.
    Σωστό αυτό που λες. Όταν λέω για scooter εννοώ ένα scooter των 4500-5000€ τύπου beverly, x-max και όχι κανένα BMW ή t-max κλπ που ξεφέυγουν κατά πολύ από τα υπόλοιπα..
    Τελευταία τροποποίηση από epp494; 15/02/2016 στις 00:56.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.049
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp494 Προβολή μηνύματος
    Αυτό βλέπω και γω, ότι το cb είναι πιο κοντά σε αυτά που θέλω, αν και στην αρχή έβλεπα v-strom αποκλειστικά μόλις πριν λίγες μέρες μυρίστηκα το cb, πήγα το είδα και μου άρεσε γενικά.
    Αίσθηση ασφάλειας εννοώ ότι, για παράδειγμα όταν πηγαίνω με το beverly που έχω τώρα με 80-100km/h αν μου πεταχτεί κάτι κάνω το σταυρό μου και δεν σταματάει.
    Θα ήθελα καλύτερα φρένα χωρίς να χάσω τον έλεγχο.. και καλύτερο έλεγχο σε απότομη αλλαγή πορείας..
    μόλις διέγραψες το vstrom απο τη λιστα σου


    σοβαρα τωρα.
    δεν ξερω αν το cb ειναι καλο σε αυτο τον τομέα. γενικα ειναι ενα ελαφρυ μανιτζεβελο μηχανακι. ένας που πέτυχα στο δρόμο (γυρω στα 25, ντυμένος στα δερματα και με ανοιχτη εξατμιση) μου είπε οτι κάνει πολύ ευκολα παιχνιδι και ειναι πολύ ευελικτο. Το vstrom παντως στριβει καλα και ας μην του φαινετε. μαλλον στριβει καλυτερα απο το cb. μηπως να το οδηγησεις το cb? υπάρχει και το mt-07 αν σε ενδιαφερει. λιγοτερο φορτωμα, περισσοτερο γκαζι, καλα φρενα, ελαφρυ και απειρως πιο ομορφο.

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    TRANSALP 700
    Πιστεύω πως είναι ακόμα πιο βαρύ και ογκώδη από το v-strom γιαυτό και το έχω αποκλείσει..

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    μόλις διέγραψες το vstrom απο τη λιστα σου


    σοβαρα τωρα.
    δεν ξερω αν το cb ειναι καλο σε αυτο τον τομέα. γενικα ειναι ενα ελαφρυ μανιτζεβελο μηχανακι. ένας που πέτυχα στο δρόμο (γυρω στα 25, ντυμένος στα δερματα και με ανοιχτη εξατμιση) μου είπε οτι κάνει πολύ ευκολα παιχνιδι και ειναι πολύ ευελικτο. Το vstrom παντως στριβει καλα και ας μην του φαινετε. μαλλον στριβει καλυτερα απο το cb. μηπως να το οδηγησεις το cb? υπάρχει και το mt-07 αν σε ενδιαφερει. λιγοτερο φορτωμα, περισσοτερο γκαζι, καλα φρενα, ελαφρυ και απειρως πιο ομορφο.
    Τόσο πολύ το v-strom ε? και δεν του το είχα Πραγματικά δεν είχα καμία ιδέα, θεωρούσα από διάφορες κουβέντες με γνωστούς (που το έχουν) ότι είναι αξιόπιστο και στα φρένα του..

    Μάλλον θα πρέπει να κάνω και ένα test ride μήπως βγάλω άκρη.
    Το Mt-07 δεν μου αρέσει να σου πω την αλήθεια (υποκειμενικά είναι αυτά ) θέλω κάτι που να φέρνει σε on-off (όχι ότι θέλω να το πηγαίνω σε χώμα) και το cb νομίζω ότι φέρνει πιο πολύ!
    Ουσιαστικά το cb στην κατηγορία on-off δεν είναι ή κάνω λάθος?

  12. #12
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από epp494 Προβολή μηνύματος
    Πιστεύω πως είναι ακόμα πιο βαρύ και ογκώδη από το v-strom γιαυτό και το έχω αποκλείσει..
    V strom 650 220 kg
    Transalp 700 214 kg
    Πολυ ποιο ήρεμο, ποιο χαλαρό ποιο ευκίνητο για εντός.
    Με φρένα (εκδοση sbs-abs)απείρως καλύτερα που θα ζήλευαν πολλοί.
    Με ελάχιστες αλλά χαζές βλάβες.
    Με άνετη σέλα για δυο.
    Φορτώνεται και μέχρι τα 120/130 είσαι οκ σε ταξίδι.
    Απο εκεί και πάνω καίει αρκετά

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.049
    η κατηγορια ον οφ εχει πεθανει μαζι με το αφρικα και το παλιο τρανσαλπ αλλα ναι, ας πουμε οτι ειναι ον οφ ολα αυτα. δεν ειναι αθλια τα φρενα του αλλα οι δαγκανες που του ταιριάζουν έχουν γινει δυσεύρετες στο ebay. επισης υπαρχει κοσμος που το πουλησε μονο για αυτο το λογο. νομιζω οτι σου τεριαζει πιο πολυ το cb. καπου θα βρεις ενα τεστ ραιντ. οσο για το στρομ ολο και καποιος κοντα σου θα εχει να το κανεις μια βολτα.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    η κατηγορια ον οφ εχει πεθανει μαζι με το αφρικα και το παλιο τρανσαλπ αλλα ναι, ας πουμε οτι ειναι ον οφ ολα αυτα. δεν ειναι αθλια τα φρενα του αλλα οι δαγκανες που του ταιριάζουν έχουν γινει δυσεύρετες στο ebay. επισης υπαρχει κοσμος που το πουλησε μονο για αυτο το λογο. νομιζω οτι σου τεριαζει πιο πολυ το cb. καπου θα βρεις ενα τεστ ραιντ. οσο για το στρομ ολο και καποιος κοντα σου θα εχει να το κανεις μια βολτα.
    thanks για τις απαντήσεις σου, γενικά είμαι τύπος που το ψάχνει πολύ οπότε θα το ψάξω πολύ πριν αποφασίσω αλλά προβάδισμα έχει το cb για μένα.
    Θα τα οδηγήσω και τα δύο και θα αποφασίσω, εκτός και να προκύψει και κανένα άλλο πέραν αυτών των δύο

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    V strom 650 220 kg
    Transalp 700 214 kg
    Πολυ ποιο ήρεμο, ποιο χαλαρό ποιο ευκίνητο για εντός.
    Με φρένα (εκδοση sbs-abs)απείρως καλύτερα που θα ζήλευαν πολλοί.
    Με ελάχιστες αλλά χαζές βλάβες.
    Με άνετη σέλα για δυο.
    Φορτώνεται και μέχρι τα 120/130 είσαι οκ σε ταξίδι.
    Απο εκεί και πάνω καίει αρκετά
    Δεν είναι και άσχημο το transalp αν και για κάποιο λόγο δεν το έβλεπα καθόλου..
    Μιας που έχεις Honda μήπως γνωρίζεις κάτι παραπάνω για το cb?

Σελίδα 1 από 6 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορα μηχανης chappy η chally
    από krals στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/07/2005, 08:23
  2. αγορα μηχανης...???
    από kortomalteze στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/04/2005, 19:58
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2005, 08:34
  4. Αγορα μηχανης (αντιπροσωπειας 'η παραεισαγωγης ?)
    από anco στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2005, 17:54
  5. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF