Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 42 από 42

Θέμα: Να το πάρω?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150

    all- japan vs bmw vs ktm ΨΑΧΤΗΡΙ ΜΕΧΡΙ 8.000

    ξέρω ξέρω είμαι ανισόροπος ..

    Θα ήθελα να ακούσω τι λέει η πάρεα.. Θέλω ενα μηχανάκι δυνατό και ροπάτο, αγρίμι παίζει σε δικύλινδρό! κάτι σαν το το 990, αυτή τη στιγμή αν πάνε καλά τα πράγματα, εχω 2 επιλογές για την μηχανή μου ωστε να πάρω λ7 στο χέρι και να εχω τον χρόνο να πάρω ενα μηχανάκι τώρα που καταστάλαξα κάπως ηλικιακά και ξέρω τι θέλω! πρέπει οποσδηπωτε να ειναι ελαφρύ ώστε να μπορώ να μπορώ να το σηκώσω 1 άτομο σχετικά ευκολα, να μην πρεπει να είσαι ο κουταλιανός , να παίζουν ανταλακτικά και να μπορώ να βάλω χέρι / ή εστω κανενα συνεργίο ανθρώπινο οχι χειρουργείο, να παρει ίσως στο μελλον υποστηριση για καποιο mod/chp οικονομιας κτλ αλλα και απο θεμα αξεσουάρ, πρεπει να λάβετε υπόψην οτι δε εχει εξουσιοδοτημενο εδώ οπότε θα μπει χέρι απο φιλο που ειχε αναλαβει και το παλιό μου lc4 ευλαβικά μεχρι και μεταφραση απο γερμανικα καναμε! το budget ειναι μεχρι 8.000 χιλιάδες ταβάνι , να είναι αξιοπιστο δεν λεω να μην βγάλει βλάβη άλλο εννοώ να μην μας γίνει συνηθεια.. ,Εδώ και καιρό εχω μείνει πίσω τι μπορώ να πάρω με αυτά τα μαρούλια, γνωρίζω το παλιό ινδικό ρητό οτι πάει καίει και εχω συμβιβαστεί με αυτό (ακόμα μπορώ να πληρώνω τις βενζίνες πάλι καλά! )οπώτε αν είναι να μου τα φάει η κυβέρνηση αποφάσισα να τα φάω εγώ.. , για να ξαναμπουμε στο θέμα πολύ σημαντικό να μπορώ εστω και με κανενα διπλό πρόγραμμα όπως είχε το gs να ταξιδεψω σε ποιο φυσιολογικές καταναλώσεις κάπου 6-7 με 130 π.χ και με τι γρανάζωμα επίσεις τι λάστιχα θα χρειαστώ για την χρήση που θελω να το κάνω , επίσεις θελω και πλαινές καθώς μπορεί να λειτουργήσουν σαν κάγκελα και να είναι σταθερές.

    Απο τέτοια μεγάλα η μόνη επαφή που εχω είναι για πολύ λίγο ενα 1200 gs και ειχε πολύ ωραία ροπή απο χαμηλά, δυστηχώς δεν ειχα την ευκαιρία να οδηγήσω κανενα άλλο και δεν ξέρω τι να περιμένω.. και ανυπομονώ συνάμα .. σίγουρα δεν θα έχει καμιά σχέση το 640 lc4 πάντως .
    Γνωρίζει καποιος που μπορώ να βρώ σχεδιαγράματα ροπής απο τέτοια μοντέλα και συγκρίσεις? Εχετε να προτείνετε κατι π.χ οπως το 800άρι gs σε ποιο καινούργιο μοντέλο λόγο τον προβλημάτων που αναφέρονται , έχει καλυτερέψει κάτι? σε αυτά τα λεφτά μπορώ να πάρω κατι αξιολογο ή να περιμένω για κανένα 1200 ΤΕΝΕΡΕ για μεταχειρισμένο (ντάξει μαμ@ει το μηχανακι) αλλα με προβληματίζει το βάρος Επίσης με το μηχανάκι θελω πολύ να ξεκινήσω και χαλαρή εντουράδα όπως και να αγοράσω κανενα garmin να ανακαλύψω τα ορεινά της ροδόπης παπίκιο κτλ και να κάνω και κανένα ταξιδι σε κανενα ενδιαφέρον μέρος διαδρομές solo αν το μου το επιτρέψει η κατανάλωση αρα πάμε για ψεκαστό , με λίγα λόγια θελω να είναι πυροβόλο, τι επιλογές έχω 990 μεταχειρισμένο ή καποιο άλλο?
    Τελευταία τροποποίηση από puntix; 26/02/2016 στις 19:53.

  2. #32
    Δεν ξέρω ρε αγόρι, θες αυτό που δεν υπάρχει και έχεις σηκώσει πόσα ίδια νήματα, όπου συζητάς τα ίδια πράγματα;


    Το google η όποιο άλλο ψαχτηρι έχει ότι διάγραμμα θέλεις και ότι συγκριτικό μηχανών θέλεις.

    Ας πούμε. Γράφεις ktm 990 dyno Και... Ιδού. Μαγικό, ξέρω.


    http://www.motorcycle-usa.com/photo-...arison-review/


    Αν ζήσει το παρόν, θα σου κάνω και την χάρη να σκανάρω και από ελληνικά περιοδικά διαγράμματα ιπποδύναμης και ροπής που έχουν όλη την κατηγορία μεγάλων ονοφ.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Εντάξει, δεν θες και τίποτα..............

    Εχει ξανασυζητηθεί το θέμα.
    Ρίξε μια ματιά εδώ : http://www.moto.gr/forums/showthread...BF%CF%85%CE%BD

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    988
    Παπόι...

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    έτσι όπως τα περιγράφεις (αγρίμι - ροπάτο - χρήση εκτός δρόμου) λόγικά πάλι πας σε KTM.
    Για μένα μόνο ψεκασμός για πολλούς διάφορους λόγους σε ότι και αν κοιτάξεις.

    Έφοσον λες για ''χαλαρή'' εντούραδα γιατί να μην στραφείς σε κάτι με άξονα???? (το tenere θα είναι ταμάμ σε αυτά που λες, άσε δε που θα ξεχώριζεις από τους υπολοίπους με gs - δεν το λες αγρίμι όμως όπως και το gs).

    Aν δεν γούσταρα ολόσωμο fairing stis μοτο και είχα χαλαρές χωμάτινες βλέψεις σε αυτό θα πήγαινα.....

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Με 8000 πηρα το βερσυς το καινουργιο εγω πριν 1 βδομαδα. 650 κυβικα, κουτα, 2κυλινδρο, οχι θηριο αλλα οχι και κανα μικροκαμωμενο και πολυ σβελτο. δες το γιατι να δωσεις 8κ για μετεχειρο κριμα ειναι. εγω ειμαι και κατα του μεταχειρισμενου βεβαια. μπες τσεκαρε το γιατι εισαι πιο μπερδεμενος και απο μενα βλεπω οταν ψαχνομουν

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από peter86 Προβολή μηνύματος
    έτσι όπως τα περιγράφεις (αγρίμι - ροπάτο - χρήση εκτός δρόμου) λόγικά πάλι πας σε KTM.
    Για μένα μόνο ψεκασμός για πολλούς διάφορους λόγους σε ότι και αν κοιτάξεις.

    Έφοσον λες για ''χαλαρή'' εντούραδα γιατί να μην στραφείς σε κάτι με άξονα???? (το tenere θα είναι ταμάμ σε αυτά που λες, άσε δε που θα ξεχώριζεις από τους υπολοίπους με gs - δεν το λες αγρίμι όμως όπως και το gs).

    Aν δεν γούσταρα ολόσωμο fairing stis μοτο και είχα χαλαρές χωμάτινες βλέψεις σε αυτό θα πήγαινα.....
    Να πάω εντουράδα με άξονα? Εγώ νόμιζα οτι είναι για ταξίδια άλλαξε κάτι;

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    παιδια εντάξει μην το λέτε , εχω απο το 2009 και εχω κάνει 17 000 , λόγο του οτι εμενα κεντρο και γυρνουσα με το ζιπ 50 , αν κρίνω και απο την χαμηλή σέλα , μπαγαζιέρα givi σε bmw και οχι διπλό σταντ ναι θα μπορούσε να μην έχει δράκο.
    Τελευταία τροποποίηση από puntix; 26/02/2016 στις 20:37.

  9. #39
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από puntix Προβολή μηνύματος
    Να πάω εντουράδα με άξονα? Εγώ νόμιζα οτι είναι για ταξίδια άλλαξε κάτι;
    Ούτε το 990 κάνει για εντουραδα. Εκτός αν είσαι σούπερ ήρωας.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από puntix Προβολή μηνύματος
    Να πάω εντουράδα με άξονα? Εγώ νόμιζα οτι είναι για ταξίδια άλλαξε κάτι;
    Είπες χαλαρή εντουραδα.....έτσι δεν έιναι?????
    και όλα τα on - off Με άξονα gia poy προορίζονται???

    ο καθένας βέβαια το έχει διαφορετικά στο μυαλό του.
    Εγώ επειδή γουστάρω μεγάλα ταξίδια και δεν έχω ακόμα βλέψεις για ταξιδάκι σε ήπιο χώμα έχω sport - touring μηχανάκι (k1300s) me βλέψεις μελλόντικα και όταν θα αρχίσω να πονάω (.....) για touring (πχ gtr, fjr , k1300gt).

    Αν αρχίσω να σκέφτομαι και αποδράσεις σε χώμα (μιλάμε για χαλαρά πράγματα, αλλίως μετά πας σε κάτι πιο αγριο πχ tenere 660 που το γουστάρω τρελά) σε συνδυασμό με μεγάλο ταξίδι (ανοίγεις λίγο τον ορίζοντα σου έτσι....σωστά???) θα κινηθώ λογικά δυστυχώς προς τα μεγάλα on -off (taξιδεύω 8 στις 10 διπλός και φορτωμένος) καθώς μέχρι στιγμης εμφανισιακά τα σιχαίνομαι..... Αλλίως έχω στο νου μου τον όρο μοτοσυκλέτα από μικρό παιδί , (ωραία και γυαλισμένα fairing) αλλά αυτό είναι τελείως υποκειμενικό!!!!

    Αρα δες τι σημαίνει για σένα το χαλαρά!!!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    Αν ζήσει το παρόν, θα σου κάνω και την χάρη να σκανάρω και από ελληνικά περιοδικά διαγράμματα ιπποδύναμης και ροπής που έχουν όλη την κατηγορία μεγάλων ονοφ.
    Αν το κάνεις αυτό κερνάω μπουγάτσα

  12. #42
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ούτε το 990 κάνει για εντουραδα. Εκτός αν είσαι σούπερ ήρωας.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Παρόμοια θέματα

  1. ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ Cbr 600f
    από dankannn στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2008, 14:24
  2. Να Το Παρω;
    από maintenance στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2005, 09:59
  3. Να το πάρω;
    από adam_tsouk στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2004, 03:50
  4. Να το πάρω; Aprilia ETV100 Caponord
    από zalaros στο forum Aprilia
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2004, 12:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF