Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 12 από 12

Θέμα: kawasaki Tengai 650

  1. #1
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131

    kawasaki Tengai 650

    Λοιπον, επεσε στα χερια του αδελφου μου ενα Tengai 650 και αποφασισε να το ανακατασκευασει.
    Γενικα εχει τα χαλια του αλλα το σημαντικοτερο ειναι το μοτερ το οποιο απο καπου μπαζει νερα στα λαδια
    Το πιθανοτερο ειναι να εχει θεμα στη φλαντζα κεφαλης. Η περιπτωση να εχει προβλημα η αντλια κυκλοφοριας νερου και να περναει απο εκει τα νερα παιζει ?
    Αν δεν κανω λαθος εχει το ιδιο μοτερ με το KLR 650 επομενως εαν καποιος εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο καθε συμβουλη δεκτη.

    Ευχαριστω
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Σωστα τα ειπες ολα.

    Ιδιο με του KLR 650 ειναι, και σιγουρα ειναι φλαντζα.
    Το αν ειναι η φλατχα της αντλιας νερου ή του μοτερ θα το δεις μονο με ανοιγμα...

    Καλες μαστοριες

  3. #3
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Thanks γιατι εγω θα το λουστω το λυσιμο/δεσιμο.
    Επισης απο τα λιγα που διαβασα πρεπει να ειχαν και θεμα με τους εκκεντροφορους/κουζινετα.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  4. #4
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ωραίο μηχανάκι.
    Subscribe.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Ωραίο μηχανάκι.
    Subscribe.

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Λοιπον, επεσε στα χερια του αδελφου μου ενα Tengai 650 και αποφασισε να το ανακατασκευασει.
    Γενικα εχει τα χαλια του αλλα το σημαντικοτερο ειναι το μοτερ το οποιο απο καπου μπαζει νερα στα λαδια
    Το πιθανοτερο ειναι να εχει θεμα στη φλαντζα κεφαλης. Η περιπτωση να εχει προβλημα η αντλια κυκλοφοριας νερου και να περναει απο εκει τα νερα παιζει ?
    Αν δεν κανω λαθος εχει το ιδιο μοτερ με το KLR 650 επομενως εαν καποιος εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο καθε συμβουλη δεκτη.

    Ευχαριστω
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Σωστα τα ειπες ολα.

    Ιδιο με του KLR 650 ειναι, και σιγουρα ειναι φλαντζα.
    Το αν ειναι η φλατχα της αντλιας νερου ή του μοτερ θα το δεις μονο με ανοιγμα...

    Καλες μαστοριες
    Tengai ε ; Υπομονή και επιμονή εύχομαι

    Πριν λύσεις την κεφαλή 99,999 % έχει χαλάσει η κεραμική "βαλβίδα" στην αντλία νερού , από εκεί περνάει τα νερά στο λάδι οπότε πριν ξεκινήσεις να ξεβρακώνεις την κεφαλή και να μπαίνεις σε έξοδα για φλάτζες κλπ , δες την αντλία το ανταλλακτικό είναι ίδιο με του kle500 (κωδ. 49063-1056)

    Προσοχή όταν παραγγείλεις να πάρεις και το ορινγκ και την ροδέλα που είναι πίσω από τη φτερωτή (μπορεί και να μην τα βρείς πάνω στη μηχανή γιατί πολλοι μηχανικοί τα έχαναν η δεν τα έβαζαν καινούργια)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tengai 650 89 water pump.jpg 
Προβολές:	367 
Μέγεθος:	40,2 KB 
ID:	353131

    πολύ πολύ προσοχή να δώσεις στο ελατήριο που ελέγχει την τάνυση στην καδένα των αντίβαρων στους αντικραδασμικούς άξονες γιατί εκεί πονάνε όλα τα μηχανάκια αυτής της σειράς και παθαινε κόσμος ζημιά τσάμπα και βερεσέ που λέμε

  7. #7
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από catmaster Προβολή μηνύματος
    Tengai ε ; Υπομονή και επιμονή εύχομαι

    Πριν λύσεις την κεφαλή 99,999 % έχει χαλάσει η κεραμική "βαλβίδα" στην αντλία νερού , από εκεί περνάει τα νερά στο λάδι οπότε πριν ξεκινήσεις να ξεβρακώνεις την κεφαλή και να μπαίνεις σε έξοδα για φλάτζες κλπ , δες την αντλία το ανταλλακτικό είναι ίδιο με του kle500 (κωδ. 49063-1056)

    Προσοχή όταν παραγγείλεις να πάρεις και το ορινγκ και την ροδέλα που είναι πίσω από τη φτερωτή (μπορεί και να μην τα βρείς πάνω στη μηχανή γιατί πολλοι μηχανικοί τα έχαναν η δεν τα έβαζαν καινούργια)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tengai 650 89 water pump.jpg 
Προβολές:	367 
Μέγεθος:	40,2 KB 
ID:	353131

    πολύ πολύ προσοχή να δώσεις στο ελατήριο που ελέγχει την τάνυση στην καδένα των αντίβαρων στους αντικραδασμικούς άξονες γιατί εκεί πονάνε όλα τα μηχανάκια αυτής της σειράς και παθαινε κόσμος ζημιά τσάμπα και βερεσέ που λέμε
    Σε ευχαριστω πολυ.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Ριξε και καμμια φωτο να παρουμε ματι..

  9. #9
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Ριξε και καμμια φωτο να παρουμε ματι..
    Απο οτι φαινεται δεν θα παρουμε ματι. Χρειαζεται αρκετο χρημα και ο ιδιοκτητης εχει χαμηλο budget.
    Το μοτερ ειχε νερα μεσα τα τελευταια 6 χρονια, ο σκελετος εχει cracks, ρευματα γιοκ κτλ κτλ. Θα δουμε.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Απο οτι φαινεται δεν θα παρουμε ματι. Χρειαζεται αρκετο χρημα και ο ιδιοκτητης εχει χαμηλο budget.
    Το μοτερ ειχε νερα μεσα τα τελευταια 6 χρονια, ο σκελετος εχει cracks, ρευματα γιοκ κτλ κτλ. Θα δουμε.
    Αν στο χαρίσει πάρτο να έχεις να λερώνεις τα χέρια σου, αλλιώς δεν αξίζει.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex14 Προβολή μηνύματος
    Το μοτερ ειχε νερα μεσα τα τελευταια 6 χρονια, ο σκελετος εχει cracks, ρευματα γιοκ κτλ κτλ. Θα δουμε.
    Ζορικα τα πραγματα..

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2018
    Μηνύματα
    1
    καλησπέρα παιδιά είμαι νέος στην σελίδα και βρήκα κάποιους οι οποίοι ασχολείστε με kawasaki tengai επειδή μου έπεσε ενα στα χέρια μου απο ρεύματα χάλια και απο νερα πλούσια μέσα στα λάδια. θελω να ρωτήσω ποιος μπορεί να με βοηθήσει με τα ρεύματα? εχω αλλαξη πηνία ηλεκτρονική πλεξούδα και ολα ειναι απο klr 600... το θεμα ειναι οτι παλι δεν εχω ρευμα και μου στέλνει ρεύμα μόνο οταν ανοιγοκλείνω το διακόπτη.......

Παρόμοια θέματα

  1. Kawasaki Klr Tengai 650
    από munchkin στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2011, 23:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF