Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 60

Θέμα: Κράνος μηχανής σπαστό (από super market)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    η επιλογη κρανους πρεπει να γινεται συμφωνα με το ποσο αξιολογεις το κεφαλι σου...
    αν το αξιολογεις για 50€, παρτο...
    δεν πάει έτσι Σταύρο. Θεωρώ υπερπολύτιμο το κεφάλι μου αλλά δεν θα έσκαγα ποτέ 7 κατοστάρικα για να κυκλοφορώ μέσα στη πόλη με αράι.

  2. #17
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Έκανα τον κόπο κι έριξα μια ματιά, ένα προηγούμενο σπαστό που είχε το lidl αξιολογήθηκε ως καλό όσον αφορούσε την προστασία από πρόσκρουση, αλλά μέτριο γενικά λόγω άλλων παραγόντων (π.χ. θόρυβος).

    Η αξιολόγηση φυσικά δε μεταφέρεται σε άλλο μοντέλο.

  3. #18
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    καλύτερα πιστεύω να πάρει κάποιος ένα κράνος των 150 ευρώ και να του κρατήσει 5 χρόνια

    παρά ένα κράνος των 50 ευρώ από τα λιντλ και στο χρόνο να του χαλάσει
    Σε αυτό συμφωνώ, αλλα το κράνος είναι και αναλώσιμο. Μακριά από εμάς αλλά και σε ψιλοπτώση μπορεί να χρειαστεί αλλαγή (ακόμα κι αν οπτικά δείχνει ΟΚ). Οπότε το "sweet spot" μεταξύ τιμής και πόσο θα σου κρατήσει είναι πιο δύσκολο να βρεθεί.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    αν ψαξεις ρε φιλε στο σκρουτζ και βαλεις μεχρι 180 ευρω σου λεω θα βρεις πολλα και καλα κρανη. εγω πηρα ενα caberg full face με 160ευρω και θεωρω οτι ειναι πολυ καλο και με τα γυαλια μεσα για τον ηλιο

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Είχα πάρει παλιά ένα σπαστό από τη γνωστή αλυσίδα για χρήση στην πόλη. Το είχα 5 χρόνια περίπου. Φθορές δεν είχε, δούλευε ο μηχανισμός κανονικά και το εσωτερικό δεν είχε αλλοιωθει .Δε ξέρω αν σε πτώση άνοιγε σαν καρπούζι ακόμη και με μικρή ταχύτητα. Πάντως πολύ βαρύ και θορυβώδη. Δε θα ξαναεπαιρνα πάντως. Καλυτέρα κατι παραπάνω από μια επώνυμη μάρκα.

  6. #21
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Το 80% των εχόντων παπί/scooter εδώ που είμαι,έχει αγοράσει κράνος Jet των 40-50ευρώ,σπαστό ταβάνι 100-120 και full face -130 κι αν.Μπορώ να αναφέρω τις μάρκες.. κι έχουν πιστοποίηση.
    Προκαλεί δε γέλιο το να αναφέρω σε πολλούς ποσά 150-200+ ή ποιότητα υλικών κλπ.
    Οι περισσότεροι το βλέπουν οικονομικά καθότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ μοτοσυκλετιστική παιδεία.

    Ερώτηση τώρα.
    Το Crivit είναι λιγότερο ασφαλές από την κατηγορία κρανών που αναφέρεται παραπάνω;
    Επειδή λοιπόν η δική μου απάντηση είναι όχι,προτιμώ να αγοράσει και να φορέσει κάποιος ΤΩΡΑ αυτό και να είναι μετρημένος παρά να περιμένει 3+ μήνες ακράνωτος και να πάρει τότε(αν του μείνουν στο μεσοδιάστημα τα λεφτά) το λίγο καλύτερο των 150.Πάλι μετρημένος θα πρέπει να είναι και τότε.Ότι και να πάρεις μετρημένος πρέπει να είσαι.Δεν μας κάνει άτρωτους το κράνος

    Για όποιον έχει ζόρι...είναι μια αρχή.

    Προτάσεις άλλες έχω... Την δυνατότητα να τις υποστηρίξει την έχει;

  7. #22
    Θα φανεί ίσως παράξενο σε κάποιους, αλλά γνωστός μου κοπάνησε άσχημα με ένα τέτοιο και δεν έπαθε τίποτα. Και αν δείτε μόνο το κράνος, θα καταλάβετε! Μια χαρά τα πήγε ο Λιντλης...


    Nothing in life is to be feard. It is only to be understood.
    Marie Curie

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της annoula1981
    Εγγραφή
    12/01/2016
    Μηνύματα
    148
    Όχι οχι όχι δια ροπάλου! Υπάρχουν και κράνη πολύ καλά και με προδιαγραφές αλλά σε τιμές πιο κοντά στην τσέπη μας. Μην Πας αμέσως στα 700! Εγώ προσωπικά έχω πάρει ένα της agv στα 280€ .. και να θυμάσαι πως ότι πληρώνεις παίρνεις..
    Αν η ζωη σου ειναι πικρή ανακατεψε. Εχει καθήσει η ζάχαρη..

  9. #24
    μήπως θα ηταν καλύτερα να μας πεις μέχρι πόσο ποσό μπορείς να διαθέσεις, μήπως βοηθήσομε και με άλλες προτάσεις ?


    η κουβεντα για τα κρανη των λιντλ ειχε ξαναγινει ...ακρη δεν βγηκε...

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    εγω δεν θα το επαιρνα
    εχω ομως την εξης απορια
    ενα κρανος των 50 ευρω και ενα των 200 με τις ιδιες πιστοποιησεις εχουν διαφορα στην ασφαλεια ή στην ανεση;
    γιατι αν κυκλοφορω με παπι στη γειτονια μου δεν με απασχολει ουτε το βαρος ουτε ο θορυβος του αερα
    ρωταω.........δεν ξερω

  11. #26
    Απο προσωπικη εμπειρια (οχι ενας φιλος , ενα παιδι κτλ....) εχω τρακαρει με αυτοκινητο το 1999 και φορουσα κρανος φτηνο (δωρο με το παπι που πηρα), το οποιο διαλύθηκε και εγω την ''γλίτωσα'' με φλαση στον αυχαινα .... μηδεν προστασια ...
    Πηρα με πιστωτικη καρτα το shomy του MAX BIAGI κραναρα με το οποιο επεσα το 2003 απο το cbr μου με πολλα χλμ , το κρανο εκανε την δουλεια του , ειχε 3 σημεια στα οποια προσεκρουσα στην ασφαλτο ΑΛΛΑ δεν επαθα ΤΙΠΟΤΑ , δεν μπορω να φανταστω αν ειχα φτηνο κρανος τι θα παθαινα...
    Συμπαιρασμα αν μπορεις πραγματικα να δωσεις 50 προκαταβολη και λιγες μικρες δοσεις παρε ενα καλο κρανος
    aleaxzafeir

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Τα σπαστά κρανη να πούμε ότι είναι μόνο για μέσα στην πόλη. Ακόμα και για μεγάλες εταιρείες συνιστούν full face για εκτός πόλης.

  13. #28
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    o louis.de πολαει επωνυμα κρανη σε έκπτωση 40 και 50 ευρω.

    Για να το πουλαει το lidl, κακό δεν θα ναι, σιγουρα δεν θα παρέχει και την προστασία που θα παρέχει ενα κράνος με 200 ευρω, αλλα απο το τίποτα καλύτερο είναι. Αμα δε υπηρχε ο louis.de που κανει κατα καιρούς τρομερές εκπτώσεις σε επώνυμα καλά κράνη, μπορεί να το τσίμπαγα και εγω, μιας και το παλιο μου caberg έχει βγει φυτίλια.

  14. #29
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Μου δόθηκε,φόρεσα και κυκλοφόρησα με επώνυμο σπαστό κράνος των 250+ ευρώ αγορά σήμερα.Προσωπικά δεν έδινα ούτε 50 για να το αποκτήσω.Τα ράσα δεν κάνουν πάντα τον Παπά..

    Μια εικόνα του τι κυκλοφορεί σε σπαστό κι από τι τιμή στα μαγαζιά με είδη μοτοσυκλέτας.Να πάρει και ιδέες το παιδί

    http://www.skroutz.gr/c/573/krani-mh...&order_dir=asc

  15. #30
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από josua Προβολή μηνύματος
    καλημέρα,

    γνώμες για το παρακάτω κράνος, καθότι άσχετος...
    http://www.lidl-hellas.gr/el/mhxanh....etail&id=46984

    είναι σύμφωνο με οδηγία ECE-R 22.05 και έχει 5 χρόνια εγγύηση
    Η εγγύηση των πέντε ετών είναι "ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ΖΕΛΑΤΙΝΑΣ" αυτό από μόνο του λέει ότι θα χρειάζεται κάθε τόσο αλλαγή αλλά μην ανησυχείς θα έχουμε για πέντε χρόνια....
    Φαντάσου την ποιότητα των υπολοίπων μερών

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2021, 22:31
  2. Cbr 600 Sm(super Market)
    από sp71 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 13:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF