Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Κράνος μηχανής σπαστό (από super market)

  1. #31
    Φιλε μου,
    πριν απο 2-3 εβδομαδες πηρα το AGV K-3 SV με 150Ε.
    Το δε Κ-3 (το παλαιοτερο μοντελο) μου το εδινε 110.
    Ειναι σαφως προτιμοτερο να ζοριστεις λιγο περισσοτερο κι να πας σε κατι τετοιο.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  2. #32
    Νέο μέλος Το avatar του/της josua
    Εγγραφή
    21/04/2015
    Μηνύματα
    13
    ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, χρήσιμες πληροφορίες και πολλά που δεν ήξερα.
    ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι ότι άκουσα (από τρίτο) ότι σε ατύχημα στην πόλη συμπεριφέρθηκε αξιοπρεπώς.
    μαζεύω λοιπόν 150-180€ και μάλλον θα πάω σε κάτι επώνυμο, agv ή hjc.

    αν έχετε να προτείνετε και κάποιο κάτω από τα 150€ θα ήταν ευπρόσδεκτο..
    Τελευταία τροποποίηση από josua; 28/02/2016 στις 11:24.

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από josua Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, χρήσιμες πληροφορίες και πολλά που δεν ήξερα.
    ο λόγος που άνοιξα το θέμα είναι ότι άκουσα (από τρίτο) ότι σε ατύχημα στην πόλη συμπεριφέρθηκε αξιοπρεπώς.
    μαζεύω λοιπόν 150-180€ και μάλλον θα πάω σε κάτι επώνυμο, agv ή hjc.

    αν έχετε να προτείνετε και κάποιο κάτω από τα 150€ θα ήταν ευπρόσδεκτο..
    σε αυτα τα χρηματα δες και caberg που εχουν ωραια σχεδια..το λεω επειδη εχω τετοιο.
    https://www.skroutz.gr/s/7961824/Cab...nthracite.html

    ωραιο κοψιμο και με γυαλια μεσα...μην πας κατω απο 150ευρω.

  4. #34
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από josua Προβολή μηνύματος
    είναι σύμφωνο με οδηγία ECE-R 22.05 και έχει 5 χρόνια εγγύηση
    Κατά δήλωση του κατασκευαστή και μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

  5. #35
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    δεν πάει έτσι Σταύρο. Θεωρώ υπερπολύτιμο το κεφάλι μου αλλά δεν θα έσκαγα ποτέ 7 κατοστάρικα για να κυκλοφορώ μέσα στη πόλη με αράι.
    Πράγματα, μεταξύ όμως 50 και ... 700 ευρώ, υπάρχει μια κάποια διαφορά, δεν συμφωνείς;

  6. #36
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Κατά δήλωση του κατασκευαστή και μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
    Στη Γερμανια δε νομιζω να κανουν μαγκιες με τις πιστοποιησεις
    πουτσ@@@@@@@@@

  7. #37
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Κατά δήλωση του κατασκευαστή και μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
    οχι κατα δηλωση του κατασκευαστη μονο αλλα με διαπιστευμενα τεστ

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc.../ece-22-05.htm


    An advantage of the ECE 22.05 standard is the requirement for mandatory batch testing of helmets before they are released to the riding public. What this means to the consumer is the quality of the helmet in meeting the ECE 22.05 standard is assured by a mandatory sample testing of every production of helmets before they leave the factory, not with random testing performed after thousands of helmets with unknown quality are delivered to the dealers.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  8. #38
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.700
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Στη Γερμανια δε νομιζω να κανουν μαγκιες με τις πιστοποιησεις
    Όπως αποδείχτηκε περίτρανα από πχ την audi;

  9. #39
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Όπως αποδείχτηκε περίτρανα από πχ την audi;
    μαγκιες ολοι μπορουν να κανουν ,αλλωστε ειναι στην φυση του ανθρωπου η ροπη προς την παραβατικοτητα,ομως στην Γερμανια (συνηθως) οι παραβατες πληρωνουν
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  10. #40
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Αν υπαρχει μεγαλη στενοτητα μπορεις να παρεις ενα ΜT Revenge με €75. Χαμηλη ποιοτητα κατασκευης και πολυς θορυβος αλλα τουλαχιστον ειναι ενα κρανος που ξερεις πως θα σε προφυλαξει.


    http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/mt-revenge

  11. #41
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    οχι κατα δηλωση του κατασκευαστη μονο αλλα με διαπιστευμενα τεστ

    http://www.webbikeworld.com/motorcyc.../ece-22-05.htm


    An advantage of the ECE 22.05 standard is the requirement for mandatory batch testing of helmets before they are released to the riding public. What this means to the consumer is the quality of the helmet in meeting the ECE 22.05 standard is assured by a mandatory sample testing of every production of helmets before they leave the factory, not with random testing performed after thousands of helmets with unknown quality are delivered to the dealers.
    Διάβασε το πιο προσεκτικά και θα δεις ότι αυτό που επιβάλει η οδηγία είναι "υποχρεωτικούς δειγματοληπτικούς ελέγχους κάθε κράνους πριν φύγει από το εργοστάσιο" ("mandatory sample testing of every production of helmets before they leave the factory"). Οι έλεγχοι όμως αυτοί γίνονται από τον ίδιο τον κατασκευαστή, ο οποίος βάζοντας το σηματάκι του ECE (ή όποιου άλλου προτύπου) στο κράνος του δηλώνει με τον τρόπο αυτό ότι το προϊόν του (κράνος) πληροί τις απαιτήσεις του προτύπου.

    Το αν λέει αλήθεια ή όχι μένει να αποδειχθεί.
    Μπορεί και πράγματι να αντέχει όσο ακριβώς απαιτεί το πρότυπο, στο ελάχιστο δηλαδή βαθμό ασφάλειας, και στο αμέσως επόμενο βαθμό να σπάει. Μπορεί και όχι.
    Σίγουρα όμως αυτό που κάνει στη διαφορά στα κράνη (και γενικά στα προϊόντα) δεν είναι η ελάχιστη, είναι η βέλτιστη ικανότητά τους.

  12. #42
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.010
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Διάβασε το πιο προσεκτικά και θα δεις ότι αυτό που επιβάλει η οδηγία είναι "υποχρεωτικούς δειγματοληπτικούς ελέγχους κάθε κράνους πριν φύγει από το εργοστάσιο" ("mandatory sample testing of every production of helmets before they leave the factory"). Οι έλεγχοι όμως αυτοί γίνονται από τον ίδιο τον κατασκευαστή, ο οποίος βάζοντας το σηματάκι του ECE (ή όποιου άλλου προτύπου) στο κράνος του δηλώνει με τον τρόπο αυτό ότι το προϊόν του (κράνος) πληροί τις απαιτήσεις του προτύπου.

    Το αν λέει αλήθεια ή όχι μένει να αποδειχθεί.
    Μπορεί και πράγματι να αντέχει όσο ακριβώς απαιτεί το πρότυπο, στο ελάχιστο δηλαδή βαθμό ασφάλειας, και στο αμέσως επόμενο βαθμό να σπάει. Μπορεί και όχι.
    Σίγουρα όμως αυτό που κάνει στη διαφορά στα κράνη (και γενικά στα προϊόντα) δεν είναι η ελάχιστη, είναι η βέλτιστη ικανότητά τους.
    Η βελτιστη ικανοτητα ομως πληρωνεται αναλογως.Δεν μπορουν ολοι να εχουν MERCEDES .Oι περισσοτεροι θα παρουν φιατακι.Το θεμα ειναι να μπορεις αν διαθετης 50 ευρω και τιποτα αλλο να παρεις το καλυτερο -αν μπορεις βεβαια να το διαπιστωσεις απο καπου-που κυκλοφορει σ αυτην την τιμη με προδιαγραδες βεβαιως
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #43
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    η επιλογη κρανους πρεπει να γινεται συμφωνα με το ποσο αξιολογεις το κεφαλι σου...
    αν το αξιολογεις για 50€, παρτο...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    δεν πάει έτσι Σταύρο. Θεωρώ υπερπολύτιμο το κεφάλι μου αλλά δεν θα έσκαγα ποτέ 7 κατοστάρικα για να κυκλοφορώ μέσα στη πόλη με αράι.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sergiosm Προβολή μηνύματος
    Πράγματα, μεταξύ όμως 50 και ... 700 ευρώ, υπάρχει μια κάποια διαφορά, δεν συμφωνείς;
    Συμφωνώ απόλυτα, αλλά είναι λίγο άσχετο το σχόλιο σου εάν μου επιτρέπεις.

    Ο φίλος μου ο Σταύρος λέει πως αναλογικά πρέπει να πάρεις ένα κράνος τόσο ακριβό όσο κοστολογείς το κεφάλι σου.
    Τουλ έτσι το κατάλαβα.

    Εγώ παρόλο που κοστολογώ ακριβα το κεφάλι μου θεωρώ πως ένα ασφαλές κράνος μου αρκεί. Γτ χρειάζεται να είναι το ακριβότερο;
    Τα ακριβά κράνη δεν είναι απαραίτητα ασφαλέστερα από τα χαμηλότερης αξίας. Είναι άλλοι οι παράγοντες που μπαίνουν στη μέση.
    Βάρος, αεροδυναμική, σύστημα αεραγωγών, ποιότητα υλικών, εργονομία κτλ κτλ

  14. #44
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ απόλυτα, αλλά είναι λίγο άσχετο το σχόλιο σου εάν μου επιτρέπεις.

    Ο φίλος μου ο Σταύρος λέει πως αναλογικά πρέπει να πάρεις ένα κράνος τόσο ακριβό όσο κοστολογείς το κεφάλι σου.
    Τουλ έτσι το κατάλαβα.

    Εγώ παρόλο που κοστολογώ ακριβα το κεφάλι μου θεωρώ πως ένα ασφαλές κράνος μου αρκεί. Γτ χρειάζεται να είναι το ακριβότερο;
    Τα ακριβά κράνη δεν είναι απαραίτητα ασφαλέστερα από τα χαμηλότερης αξίας. Είναι άλλοι οι παράγοντες που μπαίνουν στη μέση.
    Βάρος, αεροδυναμική, σύστημα αεραγωγών, ποιότητα υλικών, εργονομία κτλ κτλ
    Σου επιτρέπω

    Έτσι, όπως το θέτεις δεν μπορώ να διαφωνήσω σε κάτι.

  15. #45
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από panavour Προβολή μηνύματος
    Η βελτιστη ικανοτητα ομως πληρωνεται αναλογως.Δεν μπορουν ολοι να εχουν MERCEDES .Oι περισσοτεροι θα παρουν φιατακι.Το θεμα ειναι να μπορεις αν διαθετης 50 ευρω και τιποτα αλλο να παρεις το καλυτερο -αν μπορεις βεβαια να το διαπιστωσεις απο καπου-που κυκλοφορει σ αυτην την τιμη με προδιαγραδες βεβαιως
    Μα ακριβώς για αυτό το "-αν μπορεις βεβαια να το διαπιστωσεις απο καπου-" που λες, επισήμανα ότι πρέπει να είμαστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί στις "δηλώσεις" των κατασκευαστών.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 10/09/2021, 23:31
  2. Cbr 600 Sm(super Market)
    από sp71 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2004, 14:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF