Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 35

Θέμα: Ποιο κράνος;

  1. #16
    ΣινανάϊΌπαΓιαβρουμ&Αμάν Το avatar του/της Corki
    Εγγραφή
    12/06/2011
    Μηνύματα
    227
    Νομιζω οτι το απολυτο VFM αυτην την στιγμη ........χωρις να εννοω, οτι ειναι ιδιο με ενα ARAI..........ειναι το HJC Rpha10+
    .
    .
    .στα 200€-260€ που ειναι ενα κρανακι αρκετα καλο ...αν σου κανει σαν εφαρμογη και σε αποασχολει το οικονομικο νομιζω ειναι η επιλογη σου.


    http://www.lidsdirect.co.uk/sale/sal..._face?limit=36

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Σύμφωνα με το επίσημο site, το Shoei QWest έχει κέλυφος τεχνολογίας AIM+ με 6 προστατευτικά στρώματα, ενώ το NXR έχει κέλυφος AIM με 5 στρώματα. Φαίνεται και στις φωτογραφίες: Το QWest έχει τα ίδια ακριβώς στρώματα με το NXR συν ένα εππλέον.
    http://www.shoei-europe.com/uk/products/Qwest
    http://www.shoei-europe.com/uk/products/NXR
    Αν όντως ισχύει αυτό και δεν πρόκειται για λάθος, τότε δεν βλέπω το λόγο να δώσεις περισσότερα για να πάρεις το NXR.
    Μπορεί να έχει καλύτερο εξαερισμό από το QWest (είσοδοι/έξοδοι αέρα: 4/6 αντί 2/2) και να διαθέτει Emergency Quick Release System, αλλά νομίζω ότι είναι πολύ πιο σημαντική η ασφάλεια του κελύφους.
    Τελευταία τροποποίηση από Konstantinos; 02/03/2016 στις 22:31.

  3. #18
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Παιδιά είναι λάθος να φοραμε στην οδήγηση γυαλιά ηλίου εσωτερικά του κράνους; Καλύτερα να αλλάζει η ζελατίνα που είναι ταλαιπωρία ή καλύτερα ένα τουρινγκ κράνος με το εσωτερικό γυαλί που κατεβαίνει;
    Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά κράνους και σκέφτομαι να πάρω σκέτο ή την έκδοση που βγάζει η εκάστοτε εταιρεία με το γυαλί;
    Απλώς με το γυαλί έχει λίγο μεγαλύτερο βάρος.
    πχ ένα παράδειγμα nxr ή gt air; hjc rpha 10-11 vs rpha st.
    Τα κράνη τα αναφέρω καθαρά για τους τύπους και όχι για σύγκριση εταιρειών.
    Τελευταία τροποποίηση από takisdemi; 07/03/2016 στις 17:05.

  4. #19
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Όπως κάποιος που φοράει γυαλιά οράσεως με το κράνος, το ίδιο ακριβώς είναι και με τα γυαλιά ηλίου. Οπτικά η εσωτερική ζελατίνα είναι ωραία αλλά σε μια βίαιη μετακίνηση του κρανους προς τα κάτω θα σε τραυματισει. Πιστευω χωρίς εσωτερικη ζελατίνα είναι ασφαλέστερο.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/08/2015
    Μηνύματα
    105
    Γιατί τα γυαλιά δε θα μας τραυματισουν σε ανάλογη περίπτωση; Δε νομίζω να μείνουν στη θέση τους.

  6. #21
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Τα γυαλιά είναι πιο σταθερά τοποθετημένα γιατί έχουν τα μπράτσα και θα ακολουθήσουν τη φορά του κεφαλιού. Η εσωτερική ζελατίνα θα ακολουθήσει τη φορά του κρανους. Το ιδανικό είναι μη φοράς τίποτα αλλά η ερώτηση είναι τι είναι ασφαλέστερο από αυτά τα 2.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/02/2016
    Μηνύματα
    3
    Το θέμα είναι τα κρύσταλλα των γυαλιών ηλίου είναι αθραυστα? Και αναφέρομαι στις εμπορικές μάρκες γυαλιών (RayBan κλπ).

  8. #23
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Για κρυσταλλο δεν νομιζω οτι ισχυει ο ορος αθραυστο......
    Για οργανικους φακους(πλαστικοι) ναι ισχυει.Μη σου πω και αλεξισφαιροι.......
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Sorry που επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό, αλλά για διάφορους λόγους ανέβαλλα την αλλαγή κράνους, οπότε το ενδιαφέρον παραμένει.

    1) Έπεσε στην αντίληψή μου το παρακάτω site που αξιολογεί τα κράνη ως προς την ασφάλειά τους.
    http://sharp.direct.gov.uk
    Μου έκανε εντύπωση που το σχετικά φθηνό Shoei Qwest πήρε 5 αστέρια, ενώ τα ακριβότερα Shoei NXR, Schuberth SR1 πήραν 4 και η ναυαρχίδα της HJC, το RPHA-11, πήρε μόνο 3.
    Ο συγκεκριμένος οργανισμός θεωρείται αξιόπιστος; Είναι ας πούμε όπως το EuroNCAP για τα αυτοκίνητα; Ή δεν χρειάζεται να τον λαμβάνουμε καν υπόψη;

    2) Αν το κόστος δεν έπαιζε ρόλο, ποιο κράνος θα αγοράζατε;

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2015
    Μηνύματα
    1.092
    Όποιο κάθεται καλύτερα στο κεφάλι ανάμεσα σε Arai και Shoei. Και οι δυό έχουν μοντέλα για γυμνά μηχανάκια αλλά γενικά εκτός από τα κορυφαία RX-7 και Χ-Ceed όποιο άλλο μας αρέσει. Ίσως όποιο έχει κρικους και ΟΧΙ αγκράφα. Τα υπόλοιπα με τα ratings από ιδιωτικούς οργανισμούς ή μη είναι κατα την γνώμη μου λίγο ύποπτα.

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Konstantinos Προβολή μηνύματος
    Sorry που επανέρχομαι στο θέμα μετά από καιρό, αλλά για διάφορους λόγους ανέβαλλα την αλλαγή κράνους, οπότε το ενδιαφέρον παραμένει.

    1) Έπεσε στην αντίληψή μου το παρακάτω site που αξιολογεί τα κράνη ως προς την ασφάλειά τους.
    http://sharp.direct.gov.uk
    Μου έκανε εντύπωση που το σχετικά φθηνό Shoei Qwest πήρε 5 αστέρια, ενώ τα ακριβότερα Shoei NXR, Schuberth SR1 πήραν 4 και η ναυαρχίδα της HJC, το RPHA-11, πήρε μόνο 3.
    Ο συγκεκριμένος οργανισμός θεωρείται αξιόπιστος; Είναι ας πούμε όπως το EuroNCAP για τα αυτοκίνητα; Ή δεν χρειάζεται να τον λαμβάνουμε καν υπόψη;

    2) Αν το κόστος δεν έπαιζε ρόλο, ποιο κράνος θα αγοράζατε;
    Kωνσταντινε εχουνε ακουστει πολλα για τον τροπο που γινονται αυτα τα τεστ.Εγω παρολα αυτα δινω σημασια στα συμπερασματα τους.

  12. #27
    Hey satan, payed my dues. Το avatar του/της petros1479
    Εγγραφή
    10/08/2015
    Μηνύματα
    310
    Μετά από 6 χρόνια με το xr 1000 εδώ και κάνα τρίμηνο πήγα στο nxr πιστεύω ότι τα shoei είναι κορυφαία και αξίζουν τα λεφτά τους. Ειδικά το 1000 το είχα ξεσκισει στη καθημερινή χρήση και δεν είχα κανένα πρόβλημα και πάντα έβρισκα ανταλλακτικά αν κάτι έσπαγε! Βεβαια το nxr είναι ότι καλύτερο έχω φορέσει! Πολύ καλή ορατότητα, τρομερός αερισμός, φοβερή αεροδυναμική, και ο θόρυβος ελάχιστος! Με το 1000 πιστεύω να βγάλω μερικά χιλιόμετρα ακόμα μέσα στην πόλη αφού του ξανααλαξω μάγουλα!
    "Δεν είμαι Μωαμεθανός
    ούτε και ανήκω κανενός
    Σ’ όσους και να πάω τόπους
    ίδιους βρίσκω τους ανθρώπους"

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της POLICE6
    Εγγραφή
    07/02/2012
    Μηνύματα
    104
    Πολύ πολύ βασικό είναι να θέσεις ένα maximum στα χρήματα που θα διαθέσεις.Απ'ότι κατάλαβα είναι 300-350max??

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από POLICE6 Προβολή μηνύματος
    Πολύ πολύ βασικό είναι να θέσεις ένα maximum στα χρήματα που θα διαθέσεις.Απ'ότι κατάλαβα είναι 300-350max??
    Αρχικά είχα θέσει αυτό το όριο. Μετά όμως σκέφτηκα, αν είναι να κάνω σε κάτι οικονομία ας είναι σε διακοπές, καφέδες, ντύσιμο, ή δεν ξέρω τι άλλο, όχι όμως στο κράνος. Εξάλλου αν δώσω 150-200€ παραπάνω, στα 8 χρόνια που ελπίζω να κρατήσω το κράνος (όπως το Shoei που έχω τώρα) δεν είναι σημαντικό ποσό. Έτσι είπα -εφόσον τα διαθέτω αυτή τη στιγμή- να ανέβω στα 500€.
    Όμως δεν με ενδιαφέρει να πάρω ένα κράνος με γαμάτα γραφικά, σούπερ εξαερισμό, αεροδυναμικά βοηθήματα κλπ που δεν είναι τόσο σημαντικά για μένα και ανεβάζουν το κόστος, αλλά πρωτίστως ένα κράνος που προσφέρει τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια. Για να προλάβω τυχόν αντίλογο, δέχομαι ότι ο εξαερισμός και η αεροδυναμική συνεισφέρουν στην ασφάλεια, αφού κρατούν τον αναβάτη ξεκούραστο, αλλά στις ταχύτητες που ταξιδεύω εγώ δεν είναι τόσο σημαντικά.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Στα 500 ευρω οτι και να παρεις καλο θα ειναι.Δες τι σου καθεται καλα στο κεφαλι.

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ποιο κρανος?
    από Pappios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2009, 20:21
  2. Ποιο κράνος να πάρω?
    από whiteshadow στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 06/08/2008, 10:58
  3. ποιο κρανος να παρω;;;;;
    από efialtis στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2005, 23:11
  4. ποιο κρανος;
    από adellas στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2005, 14:36
  5. Ποιο κρανος?
    από Vivoula στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 16/11/2004, 17:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF