Σελίδα 4 από 19 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 271

Θέμα: Το Υπέρτατο Ον

  1. #46

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μα εδώ ακριβώς ξεκινάει η κωμωδία. Κάποιοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι υπάρχει ο θεός τους. Δεν τους αρκεί να το πιστεύουν και να νιώθουν όμορφα, πρέπει να είναι και αλήθεια.
    Προφανώς.
    Και ισχύει και αντίστροφα.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω τι ειδικοί είναι αυτοί.

    Ως μη ειδικός όμως, ας κάνω έναν απλοϊκό συλλογισμό...

    Ως άνθρωποι μπορούμε να δεχτούμε ....
    Oχι, δεν το δεχομαστε. Το ερευνησαμε και το αποδειξαμε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μα εδώ ακριβώς ξεκινάει η κωμωδία. Κάποιοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι υπάρχει ο θεός τους. Δεν τους αρκεί να το πιστεύουν και να νιώθουν όμορφα, πρέπει να είναι και αλήθεια.
    Οχι μονο. Πρέπει και ολοι οι υπολοιποι να το δεχτουμε σαν αληθεια κι αν ζηταμε αποδειξεις ή αμφισβητουμε, είμαστε απλα λιγοι για να κατανοήσουμε

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Προφανώς.
    Και ισχύει και αντίστροφα.
    Οχι, δεν ισχυει καθολου αντιστροφα. Ο αθεος ή - καλυτερα - ο αγνωστικιστης δεν αγωνιζεται να αποδειξει κατι. Επισημαινει απλα την ελλειψη αποδειξεων στους ισχυρισμους των άλλων.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  4. #49
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Προφανώς.
    Και ισχύει και αντίστροφα.
    Ε δε νομίζω ότι πολλοί άθεοι (απαίσια λέξη, αλλά για να συνεννοηθούμε) έχουν την κάψα να αποδείξουν οτιδήποτε. Ίσως αυτοί με τραυματική παιδική ηλικία, που τους τραβούσαν με το ζόρι στο κατηχητικό και χρησιμοποιούν ακόμα εκφράσεις τύπου "παναγία μου" και "δόξα τω θεώ".

    Εξάλλου γνωρίζουμε (ελπίζω) ότι όλο το βάρος της απόδειξης πέφτει σε αυτόν που υποστηρίζει ότι υπάρχει κάτι. Από τη γέννηση της λογικής.
    Life begins at 45°.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Oχι, δεν το δεχομαστε. Το ερευνησαμε και το αποδειξαμε.
    Πρώτα δεχτήκαμε το ενδεχόμενο, μετά ερευνήσαμε και μετά αποδείξαμε.
    Και αυτό μετά από χιλιάδες χρόνια συμβίωσης με αυτά τα ζώα και πολύ μεγάλη εξέλιξη της επιστήμης.
    Και αυτό μάλιστα για πλάσματα που βρίσκονται κάτω από εμάς στην πυραμίδα.

    Άρα, μπορεί κάποιος να ισχυριστεί πως είναι αρκετά νωρίς ακόμη για να δώσουμε απόλυτη γνωμοδότηση για ένα ενδεχόμενο υπέρτατο ον. Εδώ ακόμα δεν έχουμε εξερευνήσει το βυθό των θαλασσών.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Οχι μονο. Πρέπει και ολοι οι υπολοιποι να το δεχτουμε σαν αληθεια κι αν ζηταμε αποδειξεις ή αμφισβητουμε, είμαστε απλα λιγοι για να κατανοήσουμε
    Όχι, τίποτα από αυτά δεν πρέπει. Μπορείτε να αμφισβητείτε οτιδήποτε, αποδείξεις δεν υπάρχουν και ούτε εμείς κατανοούμε. Απλά πιστεύουμε.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Οχι, δεν ισχυει καθολου αντιστροφα. Ο αθεος ή - καλυτερα - ο αγνωστικιστης δεν αγωνιζεται να αποδειξει κατι. Επισημαινει απλα την ελλειψη αποδειξεων στους ισχυρισμους των άλλων.
    Μια βόλτα από το https://www.reddit.com/r/atheist θα σε πείσει πως αυτό αν και λογικά θα έπρεπε να ισχύει, στην πραγματικότητα είναι μόνο μια υποπερίπτωση.
    Η έλλειψη αποδείξεων στους ισχυρισμούς αυτών που πιστεύουν είναι αυτονόητη, δεν χρειάζεται επισήμανση. Αν υπήρχαν αποδείξεις δεν θα χρειαζόταν να πιστεύει κανείς, θα ξέραμε.
    Τελευταία τροποποίηση από fkol k4; 01/03/2016 στις 17:15.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Πρώτα δεχτήκαμε το ενδεχόμενο,
    Δεν δεχτηκαμε, υποθέσαμε. Πανω στην υποθεση δουλεψαμε για να την αποδειξουμε. Και καθε φορά καθε αποδειξη κατέριπτε ή επιβεβαίωνε τις προηγουμενες.

    Μα μονο σε μενα φαινεται απλη η διαφορα;

    Η πιστη ειναι τυφλη. Δε θελει αποδειξεις, ουτε χωραει αμφισβητησεις γιατι έτσι κινδυνεύει. Γι'αυτο και ειναι παντα υποδεέστερη και μονολιθική.

    Οσοι πιστεύετε, προβλημά σας. Μη προσπαθειτε να μας πεισετε ομως, ειδικα οταν τα επιχειρήματα ειναι "δε μπορουμε να καταλαβουμε". Επισης, μη ζητάτε οι ζωές των μη πιστων να εξαρτώνται απο την πιστη σας και - κυριως - μη μου ζητάτε να πληρωνω τα κερατιάτικα της πιστης σας απο τους φορους μου.

    υ.γ. Οπως θα ειδες, προτιμω τον ορο "αγνωστικιστης" απο "αθεος", γιατι το τελευταιο ειναι επισης δογμα.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  7. #52
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Στο οικονομικό γιατί το γυρνάς τώρα;

  8. #53
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Στο οικονομικό γιατί το γυρνάς τώρα;
    Γιατι για χρονια πληρωνα φορους ωστε να μπορει ο καθε τραγος να θυμιατιζει ντυμενος με χρυσες ρομπες....

    Αλλα όχι πλέον
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Δεν δεχτηκαμε, υποθέσαμε. Πανω στην υποθεση δουλεψαμε για να την αποδειξουμε. Και καθε φορά καθε αποδειξη κατέριπτε ή επιβεβαίωνε τις προηγουμενες.

    Μα μονο σε μενα φαινεται απλη η διαφορα;
    Η φράση ήταν «Πρώτα δεχτήκαμε το ενδεχόμενο». Δηλαδή το ενδεχόμενο κάτι τέτοιο να ισχύει, να είναι πιθανό.
    Πραγματικά δεν βλέπω τη διαφορά με αυτό που περιγράφεις, εκτός αν τα ελληνικά μου δεν είναι επαρκή για να καταλάβω τη διαφορά.
    Θα με ενδιέφερε μια εξήγηση ως προς το πόσο διαφορετικό είναι αυτό που γράφω εγώ.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Η πιστη ειναι τυφλη. Δε θελει αποδειξεις, ουτε χωραει αμφισβητησεις γιατι έτσι κινδυνεύει. Γι'αυτο και ειναι παντα υποδεέστερη και μονολιθική.
    Πιθανώς. Αλλά όλοι πιστεύουμε σε κάτι. Οι περισσότεροι δε πιστεύουμε σε πολλά παραπάνω από ένα πράγματα. Άλλος στην εξέλιξη της επιστήμης, άλλος στη δύναμη του μυαλού, άλλος στην ανθρώπινη καλοσύνη (ή κακία), άλλος στη δύναμη της θέλησης, άλλος στο Χ, Ψ, Ω πολιτικό σύστημα, κοκ...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Οσοι πιστεύετε, προβλημά σας. Μη προσπαθειτε να μας πεισετε ομως, ειδικα οταν τα επιχειρήματα ειναι "δε μπορουμε να καταλαβουμε". Επισης, μη ζητάτε οι ζωές των μη πιστων να εξαρτώνται απο την πιστη σας και - κυριως - μη μου ζητάτε να πληρωνω τα κερατιάτικα της πιστης σας απο τους φορους μου.

    υ.γ. Οπως θα ειδες, προτιμω τον ορο "αγνωστικιστης" απο "αθεος", γιατι το τελευταιο ειναι επισης δογμα.
    Δεν χρειάζεται τέτοια επιθετικότητα, ειδικά όχι σε αυτό το φόρουμ.
    Στον καιρό που είμαι μέλος, κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του Θεού. Μόνο το αντίθετο.

    Επίσης, και στην χώρα αυτή και γενικότερα στην Ευρώπη, οι ζωές των μη πιστών δεν επηρεάζονται σε κάτι από την επικρατούσα πίστη. Δεν υπάρχει κάποιος φορέας που να ζητεί πιστοποιητικό πίστης.

    Όσο για το «μη μου ζητάτε να πληρωνω τα κερατιάτικα της πιστης σας απο τους φορους μου», προσωπικά συμφωνώ απόλυτα. «Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ».
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  10. #55
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    Στον καιρό που είμαι μέλος, κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του Θεού. Μόνο το αντίθετο.
    Επίσης κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του αηβασίλη, με τους ιπτάμενους ταράνδους και το έλκηθρο, ενώ έχω πετύχει τουλάχιστον 3-4 άτομα που το αποκάλεσαν ανοιχτά "παραμύθι". Είναι να απορεί κανείς. ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!~!11
    Life begins at 45°.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επίσης κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του αηβασίλη, με τους ιπτάμενους ταράνδους και το έλκηθρο, ενώ έχω πετύχει τουλάχιστον 3-4 άτομα που το αποκάλεσαν ανοιχτά "παραμύθι". Είναι να απορεί κανείς.
    Ενώ σε αντίθεση έχει ανοίξει κάποιος θέμα προσπαθώντας να πείσει για την μη ύπαρξη του Αη Βασίλη, με τους ιπτάμενους ταράνδους και το έλκηθρο ας πούμε;
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  12. #57
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.097
    Life begins at 45°.

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/11/2009
    Μηνύματα
    892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μα εδώ ακριβώς ξεκινάει η κωμωδία. Κάποιοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι υπάρχει ο θεός τους. Δεν τους αρκεί να το πιστεύουν και να νιώθουν όμορφα, πρέπει να είναι και αλήθεια.
    ενω εσυ εισαι σιγουρος για το αντιθετο!!
    κανεις δεν μπορει να πεισει κανεναν..
    μονο πιστη μπορει να εχεις

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Επίσης κανένα μέλος δεν έχει ανοίξει θέμα προσπαθώντας να πείσει για την ύπαρξη του αηβασίλη, με τους ιπτάμενους ταράνδους και το έλκηθρο, ενώ έχω πετύχει τουλάχιστον 3-4 άτομα που το αποκάλεσαν ανοιχτά "παραμύθι". Είναι να απορεί κανείς. ΑΠΟΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!~!11
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ;;;;;;;
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  15. #60
    Εδώ αμφισβητείται ότι κλέβουν οι Έλληνες πολιτικοί, μιλάμε για θεολογία;;;

Σελίδα 4 από 19 ΠρώτοΠρώτο 12345678914 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το υπέρτατο Remix!
    από karellen στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 16:06
  2. Το υπέρτατο sidecar!!!
    από slacker στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2009, 17:58
  3. Απαντήσεις: 153
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2008, 22:34
  4. απο το ΟΝ-ΟΦαδικο 3μερο
    από dukeandthecity στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF