Σελίδα 9 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 271

Θέμα: Το Υπέρτατο Ον

  1. #121
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαστε, αλλά αυτός (πρέπει να) είναι ο στόχος.
    Άρα δηλαδή δεν υπάρχει. Φτου γμτ, πάλι από την αρχή!

  2. #122
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Δεν είμαστε, αλλά αυτός (πρέπει να) είναι ο στόχος.
    Νομίζω ο στόχος είναι το φως (όπως κι αν το αντιλαμβανεται ο καθένας), είτε το θέλουμε, ειτε όχι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.466
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ο στόχος είναι το φως (όπως κι αν το αντιλαμβανεται ο καθένας), είτε το θέλουμε, ειτε όχι.
    γιατι νομιζεις μας γα..ει η ΔΕΗ;

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.289
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ο στόχος είναι το φως (όπως κι αν το αντιλαμβανεται ο καθένας), είτε το θέλουμε, ειτε όχι.
    Ίσως και να λέμε το ίδιο πράγμα.

    Ωστόσο όσο ο άνθρωπος σφετερίζεται την ενέργεια του δίπλα του και όσο θα αίρουμε τον πόνο, ο δρόμος δείχνει μακρύς και δύσκολος.

  5. #125
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Ωραίο θέμα. Να καταθέσω κι εγώ μια σκέψη στο αρχικό ποστ. Το αρχικό ερώτημα είναι ίδιο με το "αν μπορεί ο Θεός να δημιουργήσει μια πέτρα που δεν μπορεί να σηκώσει". Είναι καθαρά ανθρώπινη σκέψη. Ο Θεός (για μένα) ή το υπέρτατο ον (για άλλους), δεν μπορεί να σκέφτεται βλακωδώς. Δεν μπορεί να βαριέται ή να κάνει ενέργειες αυτοκαταστροφικές. Άρα αυτά δεν είναι ερωτήματα που απασχολούν ένα τέλειο ον. Είναι σκέψεις ανθρώπινες, λάθος ή ατελείς.


    Το δεύτερο που ήθελα να καταθέσω είναι ότι πλέον ζούμε στην εποχή του επιστημονικού φονταμενταλισμού. Καλό είναι να ψάξετε αν και πόσο αυτά που μας προτείνουν οι επιστήμονες είναι ορθά και κατά πόσο εξηγούν ικανοποιητικά τον κόσμο που ζούμε. Προσωπικά έχω επιστημονικό υπόβαθρο και εδώ και 2+ χρόνια προσπαθώ να μπω στο βάθος κάποιων επιστημονικών "επιτευγμάτων". Το αποτέλεσμα είναι (κατά την άποψη μου) ότι ακόμη είμαστε στο σκοτάδι. Μπορεί να είμαστε καλοί σε τεχνολογία που αφορά την καθημερινή μας ζωή αλλά σε βασικά θέματα είμαστε πολύ πίσω. Σας προτείνω να διαβάσετε και να κρίνετε αυστηρώς επιστημονικά θέματα όπως: Δαρβινισμός, θεωρία Big Bang, μαύρες τρύπες, ηλιακό σύστημα και άλλα. Θα εκπλαγείτε. Ένα ωραίο site είναι το εξής: http://in6days.tripod.com/index.html Μπορείτε να δείτε εκεί την επιστημονική απόγνωση και τρελές ιδέες διάσημων επιστημόνων. Στον επιστημονικό χώρο, όπως και σε άλλους χώρους, παίζει πολύ η άκριτη αντιγραφή. Επιστήμονες υποθέτουν (ενίοτε τρελά πράγματα), παπαγαλίζουν και πάνε εκεί που πάνε τα χρήματα (=ερευνητικά προγράμματα) ενώ η επιστήμη είναι ακριβώς το αντίθετο αυτών.

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Specialized Προβολή μηνύματος
    παπαγαλίζουν και πάνε εκεί που πάνε τα χρήματα (=ερευνητικά προγράμματα) ενώ η επιστήμη είναι ακριβώς το αντίθετο αυτών.
    ρε λες απ αυτά να απηύδησαν και οι Αρχαίοι
    (πούταν και πολύ μπροστά)...

    με κάτι Ιπποκράτηδες και Πυθαγόρες
    και εφηύραν τις θρησκείες;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  7. #127
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Έστω το υπέρτατο ον που έχει δημιουργήσει τα πάντα.... αν το προσεγγίσουμε με βάση την ανθρώπινη σκέψη, έκατσε λοιπόν και έφτιαξε ένα είδος που βασανίζεται ασύστολα από το γ@μημένο το μυαλό του, πονάει, κρυώνει, πεινάει, βλέπει παιδάκια να λιώνουν από καρκίνο και άλλα τέτοια ωραία... τι είδους αρχίδι και παλιοπουσταράς είναι αυτός; Τι σαδιστικό καθίκι;

  8. #128
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Είσαι πολύ λίγος για να κατανοήσεις.
    Life begins at 45°.

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Έστω το υπέρτατο ον που έχει δημιουργήσει τα πάντα.... αν το προσεγγίσουμε με βάση την ανθρώπινη σκέψη, έκατσε λοιπόν και έφτιαξε ένα είδος που βασανίζεται ασύστολα από το γ@μημένο το μυαλό του, πονάει, κρυώνει, πεινάει, βλέπει παιδάκια να λιώνουν από καρκίνο και άλλα τέτοια ωραία... τι είδους αρχίδι και παλιοπουσταράς είναι αυτός; Τι σαδιστικό καθίκι;
    αμ ότι βολεύει και μια χαρά κάτι Παπαδήμους,
    αυτό που το πας;
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  10. #130
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.261
    Και ερωτω εγω τωρα, ποιος μου λεει οτι καποτε ο ανθρωπος μπορουσε να αξιοποιησει το 90% ας πουμε του μυαλου του, ενω σημερα ποσο? μπορει τελικα να φταιει το λιγο μυαλο μας.
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  11. #131
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από granazi Προβολή μηνύματος
    Και ερωτω εγω τωρα, ποιος μου λεει οτι καποτε ο ανθρωπος μπορουσε να αξιοποιησει το 90% ας πουμε του μυαλου του, ενω σημερα ποσο?
    Το 100%.
    Life begins at 45°.

  12. #132
    απλο μελος Το avatar του/της granazi
    Εγγραφή
    31/12/2009
    Μηνύματα
    1.261
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Το 100%.
    πολυ αισιοδοξο σε βρισκω
    επιτρεπεται να πεφτεις επιβαλεται να σηκωνεσαι


  13. #133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ο στόχος είναι το φως (όπως κι αν το αντιλαμβανεται ο καθένας), είτε το θέλουμε, ειτε όχι.
    Το φως εξάλλου ειναι τα πάντα, ο ορισμός, ο λόγος, η αιτία και το αιτιατό, η απαρχή και το τέλος των πάντων. Ο χωροχρόνος ο ίδιος εχει νόημα επειδή υπάρχει το φως. Ορατό και αόρατο.
    Χωρίς το φως, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα, δεν εχει νόημα απολύτως τίποτα.

    Ο λόγος από την άλλη, ειναι η προσπάθεια ερμηνείας και αλληλεπικοινωνίας της ύπαρξης του χωροχρόνου.

    Το "στην αρχή ήταν ο λόγος" μου φαίνεται σαν την πρώτη σπίθα self awareness. Και ισως συμπίπτει με την αρχή του χωροχρόνου.






    Λέω τωρα......

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ο στόχος είναι το φως (όπως κι αν το αντιλαμβανεται ο καθένας), είτε το θέλουμε, ειτε όχι.
    ακριβως ετσι,,,που σημαινει οτι απαντησες στον εαυτο σου...ον υπερτατο δεν υπαρχει..μονο φως υπαρχει...

  15. #135
    Μέλος της Μένσα Το avatar του/της Nikol1979
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el_hymador Προβολή μηνύματος
    Έστω το υπέρτατο ον που έχει δημιουργήσει τα πάντα.... αν το προσεγγίσουμε με βάση την ανθρώπινη σκέψη, έκατσε λοιπόν και έφτιαξε ένα είδος που βασανίζεται ασύστολα από το γ@μημένο το μυαλό του, πονάει, κρυώνει, πεινάει, βλέπει παιδάκια να λιώνουν από καρκίνο και άλλα τέτοια ωραία... τι είδους αρχίδι και παλιοπουσταράς είναι αυτός; Τι σαδιστικό καθίκι;
    Αυτο ειναι το μεγαλο ερωτημα, το μεγαλυτερο ερωτημα ολων. Το πως εξηγει η καθε πιστη τον πονο που υπαρχει γυρω μας- την πεινα στις υποαναπτυκτες χωρες, τους πολεμους με τα τοσα αθωα θυματα, τις φυσικες υπερκαταστροφες που σπερνουν το θανατο.

    Η αθεια/αγνωστικισμος δεν ξερω τι εξηγηση δινει για αυτο.
    Καποτε εψαξα να δω ο Ορθοδοξος χριστιανισμος τι εξηγηση δινει για αυτο και ηταν η εξης (με εναν παπα ειχα κουβεντιασει). Ο Θεος ως πατερας του ανθρωπου τον επλασε και τον αφηνει να εχει την ευθυνη των πραξεων του, με τον ιδιο τροπο που ενας οποιοσδηποτε πατερας αν βλεπει το παιδι του να κανει ποδηλατο και να πεφτει, δεν θα του παρει το ποδηλατο, αλλα θα το αφηνει να πεφτει μεχρι να μαθει μονο του. Εμενα αυτο δεν με ικανοποιησε ως απαντηση/εξηγηση.

    Η μονη εξηγηση που με ικανοποιησε ηταν αυτη που δινουν οι ανατολικες θρησκειες και δη ο βουδισμος και ειναι και η μονη με την οποια μπορω να κοιμηθω τα βραδια. Δεν θα μπω σε λεπτομερειες γιατι σκοπος μου δεν ειναι να προσυλιτισω κανεναν, αλλα οποιος θελει να μαθει καλο ειναι νομιζω πρωτα να ψαξει καλα, να διαβασει και να μιλησει με οποιον χρειαζεται για ολες τις διαφορετικες κοσμο- και θεοθεωριες και μετα να αποφασισει.

    Επισης χυμαδορη σου εχω πολυ μεγαλη εκτιμηση και θαυμαζω ιδιατερα το χιουμορ και τη φαντασια σου, ομως μη λετε πραγματα του στυλ "καθικι" και "παλιοπουσταρας" η καποιος ειπε νωριτερα "μαλακας" για το Θεο. Ειναι καποιοι εδω μεσα οι οποιοι πιστευουν και σιγουρα μπορουμε να βρουμε τον τροπο να εκφραζουμε τις αποψεις μας ολοι χωρις να προσβαλλουμε τις ιδεες κανενος....

    Γνωμη μου.
    Ότι δίνεις γυρνάει σε σένα

Σελίδα 9 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Το υπέρτατο Remix!
    από karellen στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 16:06
  2. Το υπέρτατο sidecar!!!
    από slacker στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 14/07/2009, 17:58
  3. Απαντήσεις: 153
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2008, 22:34
  4. απο το ΟΝ-ΟΦαδικο 3μερο
    από dukeandthecity στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2006, 11:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF