Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 191 από 191

Θέμα: Στα γρήγορα - περί τηλεφωνίας κλπ

  1. #181
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Οπότε τι καρτοκινητή, συμβόλαιο με πάγιο 10 ευρώ ειναι

  2. #182
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    LogOut και kalgeorge: Λύστε μου την απορία, πριν το πετάξω στα σκουπίδια.

    Παίρνω το Vodafone 300 κάθε μήνα, ~7€. Όταν δεν έχω χρήματα στο υπόλοιπο, ανανεώνω με 10€. Εφόσον μου περισσεύουν περίπου 3€ κάθε μήνα, αυτό σημαίνει ότι τον 4ο μήνα, δεν προσθέτω 10€ στο υπόλοιπό μου, αφού έχω αρκετά λεφτά μέσα για να συμπληρώσω 7€. Τότε χάνω ΟΛΑ τα ΜΒ μου από τα μπόνους ανανέωσης; Πρέπει υποχρεωτικά να κάνω 10€ ανανέωση κάθε μήνα για να μεταφέρονται τα πάντα στον επόμενο ή αρκεί να ενεργοποιείς το πακέτο σου; Στην οποία (πρώτη) περίπτωση σου στοιχίζει 10€ ο μήνας, φυσικά και όχι 7€, έστω κι αν τα 3€ μένουν πάντα στον λογαριασμό σου. Δηλαδή κοροϊδία.

    Ρωτάω γιατί είχα 1500+ ΜΒ και τώρα έχω 0. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό συνέβη επειδή δεν έβαλα 10€ "κάρτα" αυτόν τον μήνα ή επειδή άργησα μια μέρα να ενεργοποιήσω το Vodafone 300.

    Δυστυχώς, αν δεν βάλεις "κάρτα" κάθε μήνα, θα χάσεις τα mb από bonus που έχεις μαζέψει.
    Όπως είναι λογικό, θα χάσεις και τα λεπτά ομιλίας που έχεις μαζέψει αν δεν ανανεώσεις το ίδιο πακέτο, πριν την λήξη του.
    Μέσα από την εφαρμογή my CU ή my Vodafone βλέπεις το υπόλοιπο σου και το κυριότερο, πότε λήγουν τα υπόλοιπα.
    Άρα, έχει περίπου δίκιο ο sapadak που μιλάει για "πάγιο" κάθε μήνα, μόνο που δεν είσαι υποχρεωμένος να το πληρώσεις, όπως γίνεται σε συμβόλαια και καρτοσυμβόλαια.
    Εξάλλου, δεν νομίζω πως υπάρχει άλλη εταιρία που σου δίνει το δικαίωμα να μεταφέρεις υπόλοιπα.
    Αν υπολογίσουμε και τις προσφορές που κατά καιρούς τρέχουν, τότε είναι πραγματικά μονόδρομος για μένα. Για παράδειγμα, τώρα τρέχει εντελώς δωρεάν (αν έχεις κάνει μία ανανέωση τους τελευταίους τρεις μήνες) προσφορά 400' προς όλους κάθε παρασκευοσαββατοκυριακο του Μαρτίου.
    Όπως και νάχει, πριν με συμβόλαιο πλήρωνα ~25-30€ τον μήνα, γιατί με χρέωνε αυτόματα 5€ μετά τα 200mb που είχα. Τώρα δίνω σταθερά 10€ τον μήνα και έχω πολύ περισσότερα από ότι πριν.
    Ναι, έχω πάγιο 10€ τον μήνα.
    Αν υπάρχει κάτι καλύτερο για οικονομία, εδώ είμαι.
    Με τα λεφτά που μαζεύονται, συνήθως έπαιρνα εισητήρια για σινεμά, που φυσικά με βόλευε γιατί δεν με χαλάει που οι προσφορές δεν ισχύουν Παρασκευή και ΣΚ, γιατί συνήθως δουλεύω τις μέρες αυτές.
    Τελευταία τροποποίηση από LogOutGoRide; 06/03/2017 στις 18:37.

  3. #183
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Είναι αλήθεια ότι με 10€, δεν παίρνεις κάτι παρόμοιο, ούτε καν κοντά, σε σύνδεση. Ακόμα και χωρίς να υπολογίσουμε το γεγονός ότι μεταφέρονται τα υπόλοιπα αν είσαι τακτικός με τις ανανεώσεις σου. Αλλά χαιρόμουν που θα έχω τόσες παροχές με 7€ και τώρα απογοητεύτηκα λίγο. Και με τα +3€ τι θα κάνω; Οπότε ίσως αξίζει να αγοράζω ένα πιο ακριβό πρόγραμμα, ίσως αυτό που δίνει και sms. Είναι κάτι που σκέφτομαι λάθος;

    Πώς αγοράζεις εισιτήρια για σινεμά με τα λεφτά που έχεις στο balance του CU;!
    Life begins at 45°.

  4. #184
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Θα αγοράζεις το ή τα πακέτα που σε ενδιαφέρουν.
    Αν θέλεις, κάποια στιγμή αγόρασε κάποιο πακέτο που ίσως δεν θα χρειαστεί να έχεις τον νου σου να ανανεώσεις. Κάτι που πιθανόν να χρειαστείς περιστασιακά.
    Για το τι μπορείς να κερδίσεις με τις προσφορές, βλέπεις στην εφαρμογή. Με sms κόστους 0,50€ έχεις πχ ένα εισητήριο δωρεάν κ.α. σε σινεμά.Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20170306-205800.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	48,7 KB 
ID:	379429
    Τίποτα δεν είναι δύσκολο, όταν βάζεις άλλους να το κάνουν.
    Ministry Of Lost Souls

  5. #185
    .................... Το avatar του/της LogOutGoRide
    Εγγραφή
    02/01/2008
    Μηνύματα
    1.579
    Αγοράζεις δηλαδή ένα εισητήριο και έχεις ακόμη ένα δώρο με κόστος 0,50€.
    Εντάξει, δεν ισχύει ΠΣΚ και για 3D. Πάντως, πηγαίνουμε 4 άτομα για παιδικές ταινίες συνήθως και πληρώνουμε δύο εισητήρια και νομίζω έχεις κάποια έκπτωση σε ποπ κορν κλπ. Δεν είμαι πολύ σίγουρος για το τελευταίο.
    Εγώ επιλέγω πάντα το CU talk a lot 600.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20170306-210634.jpg 
Προβολές:	253 
Μέγεθος:	38,6 KB 
ID:	379430
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Screenshot_20170306-210536.jpg 
Προβολές:	251 
Μέγεθος:	40,0 KB 
ID:	379431
    Αυτά έχω τώρα. Οι δοκιμές που έβλεπα στην Αυστραλία με τα motogp από το video pass, έκαναν ζημιά

    Υ.Γ. με 5€ παίρνεις ένα μεγάλο ποπ κορν και δύο αναψυκτικά, αν χρησιμοποιήσεις το 1+1 δώρο για σινεμά.

    Υ.Γ. 2. Παλιότερα, όταν τα πακέτα είχαν 5€, έπαιρνα και το surf & email 100. Υπολόγιζα τον φόρο και το καθαρό ποσό που έμενε και έναν (ή δύο) μήνα έβαζα 15€ ανανέωση. Είχα όμως +600mb κάθε 30 μέρες και νομίζω μπορείς να καταλάβεις τι mb μάζευα.

    Υ.Γ.3 αν έχεις windows phone, με το υπόλοιπο μπορείς να αγοράζεις εφαρμογές από το store. Το περιμένουμε και σε Android σε λίγο καιρό.
    Τελευταία τροποποίηση από LogOutGoRide; 06/03/2017 στις 20:23.

  6. #186
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Εχει κάποιος να προτείνει κάποια δοκιμασμένη λύση για bluetooth ακουστικό με συνδεση 2 συσκευών?

  7. #187
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Επειδή έχει συζητηθεί λίγο το θέμα με πάγια/καρτοκινητές: Γύρισα το νούμερο από συμβόλαιο cosmote (ληγμένο, απλά συνέχισα να πληρώνω το ίδιο πακέτο) σε καρτοκινητή. Ο ευγενικός υπάλληλος μου είπε ότι για αλλαγή σε καρτοκινητή ή και τελείως ακύρωση αριθμού υπάρχει τέλος περίπου 20€, κάτι που θεωρώ νταβατζιλίκι. Ξέρει κανείς τίποτα παρπάνω για το πόσο λογικό/νόμιμο είναι αυτό ή θα πρέπει να πάρω να κλαφτώ στον ΕΕΤΤ με τα αναμενόμενα αποτελέσματα; Υποτίθεται ότι το χρεώνουν όλοι οι πάροχοι και είναι σχετικά καινούργιο φρούτο. Το αστείο είναι ότι σε φορητότητα (που λογικά είναι πιο μπελάς) δεν πληρώνεις.

  8. #188
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Πρι τριμήνου έκανα το ίδιο και μου είπαν το ίδιο.Δεν έγινε τίποτα.Ως τώρα δε μου έχει έρθει κάποια χρέωση.Προσοχή στο εξής:Εχουν ενα στάνταρ πρόγραμμα τα καρτοκινητα.Default που λένε.Μόλις εσύ λοιπόν βάλεις χρήματα,ενεργοποιήται το default πακέτο τους και δε προλαβαίνεις να επιλέξεις αυτό που θες.Ρωτα σε ένα μαγαζί τους πως κάνεις απενεργ/ση αυτη τη ρύθμιση.
    Φίου φίου φι φι φίου

  9. #189
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Αν έχει λήξει το συμβόλαιό σου, πες τους να πάνε να γαμηθούν και πήγαινε σε άλλη εταιρεία με κάρτα. Φυσικά δεν τους δίνεις ούτε ένα σεντ.

    Τη φορητότητα την πληρώνεις. Πλέον. Αλλά αν είσαι αρκετά καλός, μπορείς να το αποφύγεις κι αυτό.
    Life begins at 45°.

  10. #190
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 7Tolis Προβολή μηνύματος
    Πρι τριμήνου έκανα το ίδιο και μου είπαν το ίδιο.Δεν έγινε τίποτα.Ως τώρα δε μου έχει έρθει κάποια χρέωση.Προσοχή στο εξής:Εχουν ενα στάνταρ πρόγραμμα τα καρτοκινητα.Default που λένε.Μόλις εσύ λοιπόν βάλεις χρήματα,ενεργοποιήται το default πακέτο τους και δε προλαβαίνεις να επιλέξεις αυτό που θες.Ρωτα σε ένα μαγαζί τους πως κάνεις απενεργ/ση αυτη τη ρύθμιση.
    Σε ευχαριστώ για την πληροφορία, μακάρι να με "ξεχάσουν" κι εμένα. Για το default πακέτο μου τα είπε και η κοπέλα στο κατάστημα όπου έπρεπε να πάω μετά το τηλεφωνικό πρήξιμο για να υπογράψω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Αν έχει λήξει το συμβόλαιό σου, πες τους να πάνε να γαμηθούν και πήγαινε σε άλλη εταιρεία με κάρτα. Φυσικά δεν τους δίνεις ούτε ένα σεντ.
    Τη φορητότητα την πληρώνεις. Πλέον. Αλλά αν είσαι αρκετά καλός, μπορείς να το αποφύγεις κι αυτό.
    Επειδή μου τη βίδωσε έκανα ήδη τις διαδικασίες, ελπίζω να γίνω 7Tolis ο δεύτερος. Πολύ ήθελα να τους γράψω στα παπάρια μου τελείως αλλά είναι ο βασικός μου αριθμός και προτιμούσα να μη φύγω από cosmote για wind - έχω ήδη κινητό vodafone και το CU μου δίνει με 6-8€ πράγματα που δε μου έδιναν αυτά τα γίδια με πάγιο, και μάλιστα υπερδιπλάσιο.

    Το κόστος του τέλους αποσύνδεσης το αποσβένω στον πρώτο μήνα, αλλά το να σε χρεώνουν για να σταματήσεις να έχεις τηλέφωνο (ίδιο τέλος με τη μετατροπή σε καρτοκινητό) το θεωρώ υπέρτατη πουστιά και το κάνουν -λέει- όλοι. Τέλη φορητότητας μπορεί να σου ζητήσει νομίζω μόνο ο νέος πάροχος και δεν περίμενα να είναι κανείς τόσο θρασύς.

  11. #191
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τέλη φορητότητας μπορεί να σου ζητήσει νομίζω μόνο ο νέος πάροχος και δεν περίμενα να είναι κανείς τόσο θρασύς.
    Κι όμως. Τελευταία δοκίμασα να πάω από CU σε What's Up και μου ζήτησαν 20-30€, δε θυμάμαι ακριβώς. Φυσικά, δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω δεκάρα και έτσι έμεινα στην κάρτα μου. Ούτε καν ασχολήθηκαν, δεν τους νοιάζει. Τουλάχιστον ο ΟΤΕ. Σίγουρα εγώ δεν τους έχω ανάγκη, εκείνοι με έχουν.

    Ποτέ ξανά συμβόλαιο, για κανένα λόγο.
    Life begins at 45°.

Σελίδα 13 από 13 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213

Παρόμοια θέματα

  1. Μια στα γρήγορα ( ερώτηση βρε…..!!!)
    από S705 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/07/2008, 07:40
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2006, 15:50
  3. Ενα Στα Γρηγορα
    από asprogerakatos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2004, 11:46
  4. Λοιπον.... Στα Γρηγορα..!!
    από Μικρή Λουλού στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2004, 07:56

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF