Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Ιταλία νέος νόμος για τα τροχαία Υπερψηφίστηκε ο νόμος για το φόνο σε τροχαίο.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963

    Ιταλία νέος νόμος για τα τροχαία Υπερψηφίστηκε ο νόμος για το φόνο σε τροχαίο.

    Ιταλία νέος νόμος για τα τροχαία

    Υπερψηφίστηκε ο νόμος για το φόνο σε τροχαίο. Έως και 18 χρόνια φυλακή η ποινή.

    http://www.italiaora.net/lomicidio-s...-anni-carcere/

    ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ
    ανανήψαντας

  2. #2
    ρε φίλε σοβαρά τώρα, θες να μας κάνεις μία μικρή μετάφραση του άρθρου να καταλάβουμε?

    εκτός και αν όλο το άρθρο συνοψίζεται στην πρόταση που έγραψες....

    πουτσ@@@@@@@@@

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    ρε φίλε σοβαρά τώρα, θες να μας κάνεις μία μικρή μετάφραση του άρθρου να καταλάβουμε?

    εκτός και αν όλο το άρθρο συνοψίζεται στην πρόταση που έγραψες....



    Σπύρο πάνω κάτω αυτό λέει.
    Εισήγαγαν το φόνο σε τροχαίο και άλλαξαν τον ποινικό κωδικά.
    Αν ας πούμε σκοτώσεις κάποιον και είσαι μεθυσμένος ή μαστουρωμένος (να το πούμε λαϊκά) ή την κοπανίσεις
    Την έβαψες
    Αν είναι ένα άτομο 8 12 χρόνια που μπορούν να γίνουν 18 αν εγκαταλείψεις το θύμα
    Μετά απ αυτό θα σου πάρουν το δίπλωμα έως 30 χρόνια
    Για πιο απλά πράματα 2 4 χρόνια ψειρού

    Καιρός δεν ήταν???
    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 02/03/2016 στις 23:07.
    ανανήψαντας

  4. #4
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Ο πεζός εχει πάντα άδικο.Εμπειρικό.
    Φίου φίου φι φι φίου

  5. #5
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    ειναι τόσο δίκαιος ο νόμος τους όπου φυλακή θα καταλήγουν μόνο αυτοί που δεν έχουν λεφτά να εξαγοράσουν την αναστολή τους
    μη εμπιστεύεστε δυτικές νομοθεσίες
    you rise you fall you're down then you rise again

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Πολυ σωστα.
    Τροχαιο με νεκρο που οφείλεται σε μεθη ή παραβίαση Κ.Ο.Κ. θα πρεπει να ισοδυναμεί με φόνο εκ προ μελέτης.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    ειναι τόσο δίκαιος ο νόμος τους όπου φυλακή θα καταλήγουν μόνο αυτοί που δεν έχουν λεφτά να εξαγοράσουν την αναστολή τους
    μη εμπιστεύεστε δυτικές νομοθεσίες
    Ε, ναι. Τι αξια εχει αν δεν περιλαμβανει μαστιγωμα, ακρωτηριασμο ή και αποκεφαλισμο
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Και στην Ελλάδα η νομοθεσία είναι αντίστοιχη. Μπορεί να υπάρχουν διαφορές σε άλλη νομοθεσία που έχει να κάνει με τα υποχρεωτικά χρόνια φυλακή. Τώρα μπορεί δικονομικά να υπάρχουν διαφορές δεν είμαι δικηγόρος απλά και εδώ αν κάποιος είναι μεθυσμένος συνήθως δικάζεται για ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο που είναι από τα πλέον σοβαρά κακουργήματα.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    Και στην Ελλάδα η νομοθεσία είναι αντίστοιχη. Μπορεί να υπάρχουν διαφορές σε άλλη νομοθεσία που έχει να κάνει με τα υποχρεωτικά χρόνια φυλακή. Τώρα μπορεί δικονομικά να υπάρχουν διαφορές δεν είμαι δικηγόρος απλά και εδώ αν κάποιος είναι μεθυσμένος συνήθως δικάζεται για ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο που είναι από τα πλέον σοβαρά κακουργήματα.

    λάθος, ανθρωποκτονία από αμέλεια είναι και θεωρείται ΠΤΑΙΣΜΑ.

    κυριώς στο μπουρδέλο που ζούμε, σκοτώστε όποιον θέλετε μεθυσμένοι, στ'@@ σας.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Πιθανός να έχεις δίκιο, θυμάμαι να έχει γίνει μεγάλη κουβέντα επί του θέματος πριν πολλά πολλά χρόνια (όχι στο φόρουμ) μπορεί να είχε αλλάξει και να ξανάλλαξε η νομοθεσία.. δεν ενθυμούμαι.
    Για να γίνει και κουβέντα όμως, θεωρώ παράλογο το να καταλογίζεις δόλο σε κάποιον που είναι τύφλα. Θα μου πεις αν ήξερε πως θα οδηγήσει να μη γινόταν... από την άλλη μπορεί να υπερασπιστεί πως όσο είχε συνείδηση είχε σκοπό να μην οδηγήσει και πάει λέγοντας. Εγώ αν ήμουν δικαστής δε θα μπορούσα να καταδικάσω κάποιον μεθυσμένο για δόλο, όπως επίσης δε θα μπορούσα να καταδικάσω κάποιον για δόλο αν περάσει ένα στοπ ή αν οδηγεί πάνω από το όριο ταχύτητας (γιατί ναι ξέρετε και εκεί μετά θα περάσει η έννοια του δόλου). Αυτό ίσως που μπορείς να κάνεις είναι αν κάτι γίνετε πάνω από μια φορά, αν δηλαδή κάποιος έχει δύο και τρεις κλήσεις για ταχύτητα όταν εμπλέκεται σε ατύχημα που επηρεάζει η ταχύτητα να του καταλογίζουν δόλο, το ίδιο και με τον μεθυσμένο. Δε ξέρω είναι λεπτό το ζήτημα αν θέλεις να μιλήσεις για πραγματική δικαιοσύνη.

  11. #11
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Υπάρχουν είδη δόλου. Ο ενδεχόμενος δόλος είναι ακριβώς αυτό. Ξέρεις ότι ΙΣΩΣ σκοτώσεις κάποιον, αλλά παρ'όλα αυτά το κάνεις, ελπίζοντας ότι δε θα συμβεί. Όταν πίνεις (ή παραβιάζεις φανάρι, στοπ ή τρέχεις υπερβολικά), ξέρεις πολύ καλά ότι μπορεί να συμβεί μαλακία.

    Ευτυχώς που δεν είσαι δικαστής

    Δέχομαι ότι είναι πολύ λεπτά τα όρια και κρύβεται και μια δόση υποκειμενικότητας στο όλο θέμα. Εγώ δε θα "συγχωρούσα" τίποτα απ'όσα αναφέρεις, λόγω "αμέλειας".

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    λάθος, ανθρωποκτονία από αμέλεια είναι και θεωρείται ΠΤΑΙΣΜΑ.

    κυριώς στο μπουρδέλο που ζούμε, σκοτώστε όποιον θέλετε μεθυσμένοι, στ'@@ σας.
    Όχι και πταίσμα, ρε Μπάμπη. Η ανθρωποκτονία είναι τουλάχιστον πλημμέλημα.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 03/03/2016 στις 09:15.
    Life begins at 45°.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν είδη δόλου. Ο ενδεχόμενος δόλος είναι ακριβώς αυτό. Ξέρεις ότι ΙΣΩΣ σκοτώσεις κάποιον, αλλά παρ'όλα αυτά το κάνεις, ελπίζοντας ότι δε θα συμβεί. Όταν πίνεις (ή παραβιάζεις φανάρι, στοπ ή τρέχεις υπερβολικά), ξέρεις πολύ καλά ότι μπορεί να συμβεί μαλακία.

    Ευτυχώς που δεν είσαι δικαστής

    Δέχομαι ότι είναι πολύ λεπτά τα όρια και κρύβεται και μια δόση υποκειμενικότητας στο όλο θέμα. Εγώ δε θα "συγχωρούσα" τίποτα απ'όσα αναφέρεις, λόγω "αμέλειας".



    Όχι και πταίσμα, ρε Μπάμπη. Η ανθρωποκτονία είναι τουλάχιστον πλημμέλημα.
    Πλημμέλημα είναι ναι και έχουν μείνει και άνθρωποι φυλακή από κατασυρροή πλημμελήματα.

    Κοίτα δικαστής δε θα γινόμουν για κανένα λόγω και σε καμία κοινωνία._ (Skylare είσαι κ@ύλα)

    Πρόσεχε όμως τι λέω... για να δικαστεί και να καταδικαστεί κάποιος ότι έκανε μια ενέργεια με δόλο ακόμα και έτσι όπως το λες (σε τροχαία, σε ατυχήματα/δυστυχήματα στη θάλασσα, σε έργα και εργασίες) πρέπει να έχει επίγνωση ο θύτης ότι ΜΠΟΡΕΙ να προκαλέσει ατύχημα και να υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες στο να το προκαλέσει ( γιατί εν δυνάμει θύτες είμαστε όλοι έτσι και αλλιώς) και ρωτάω εγώ τώρα, ένας άνθρωπος που είναι μεθυσμένος έχει το κριτήριο αυτό ? κάποιος υπό την επήρεια ουσιών έχει το κριτήριο ? Εντελώς θεωρητική η κουβέντα με τεράστιες προεκτάσεις μέσα στην κοινωνία μας έτσι? Ίσως το ιδανικό θα ήταν ένα σύστημα στα οχήματα που δε θα ξεκίναγαν αν ο οδηγός δεν είναι νηφάλιος ή κάτι τέτοιο.

  13. #13
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.103
    Στην Ελλάδα τουλάχιστον, τα περισσότερα τροχαία δικάζονται ως "εξ αμελείας", είναι αλήθεια. Όπως είπα, είναι πραγματικά πολύ λεπτά τα όρια μεταξύ ενδεχόμενου δόλου και ενσυνείδητης αμέλειας, οπότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το συζητάμε εδώ, όταν οι ίδιοι οι νομικοί δεν το έχουν ξεκαθαρίσει.

    Καταλαβαίνω τι λες. Αυτό που λέω εγώ είναι ότι ένας άνθρωπος που πηγαίνει κάπου οδηγώντας το όχημά του και αποφασίζει να πιει, γνωρίζει εκείνη ακριβώς τη στιγμή ότι πιθανότατα θα οδηγήσει και δεν είναι ιδιαίτερα απίθανο να προκαλέσει ατύχημα. Αυτό δεν είναι αμέλεια. Είναι καθυστέρηση και θα'πρεπε να τιμωρείται ως τέτοια. Αν η οποιαδήποτε ουσία σου αφαιρεί το κριτήριο, όπως λες, μην τη λάβεις. Είναι επιλογή σου. Δεν τη σπρώχνει κανείς στο λαρύγγι σου ή οπουδήποτε με το ζόρι. Ή μην πάρεις το δικό σου όχημα εξ αρχής. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, είναι επιλογή.

    Αυτή, φυσικά, είναι η δική μου γνώμη και τίποτα παραπάνω.
    Life begins at 45°.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Όχι και πταίσμα, ρε Μπάμπη. Η ανθρωποκτονία είναι τουλάχιστον πλημμέλημα.
    ναι σόρρυ άκυρο, τα μπέρδεψα

  15. #15
    Κάτι θα σκεφθώ Το avatar του/της sergiosm
    Εγγραφή
    01/05/2007
    Μηνύματα
    1.297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Υπάρχουν είδη δόλου. Ο ενδεχόμενος δόλος είναι ακριβώς αυτό. Ξέρεις ότι ΙΣΩΣ σκοτώσεις κάποιον, αλλά παρ'όλα αυτά το κάνεις, ελπίζοντας ότι δε θα συμβεί. Όταν πίνεις (ή παραβιάζεις φανάρι, στοπ ή τρέχεις υπερβολικά), ξέρεις πολύ καλά ότι μπορεί να συμβεί μαλακία.
    Αυτό όμως που περιγράφεις ΔΕΝ είναι ενδεχόμενος δόλος, είναι αμέλεια.
    Το κριτήριο δεν είναι αν γνωρίζεις ότι ίσως σκοτώσεις κάποιον (άλλωστε το ενδεχόμενο να προκαλέσουμε όλοι μας ατύχημα και να σκοτώσουμε κάποιον υπάρχει πάντοτε. Και εγώ και εσύ όταν το πρωί μπαίνουμε στο αυτοκίνητο ή καβαλάμε τη μηχανή ξέρουμε ότι τέτοιο ενδεχόμενο υπάρχει), είναι η στάση σου σε σχέση με αυτό το ενδεχόμενο.

    Οι πιθανότητες είναι δύο:

    α. Ξέρω (ας το θεωρήσουμε δεδομένο αυτό) ότι έχω πιει και έχω περάσει το όριο, γνωρίζω ότι μπορεί να προκαλέσω ατύχημα, αλλά πιστεύω (ελπίζω, δεν κάνει διαφορά) ότι αν τύχει κάτι θα μπορέσω να το αποφύγω, και

    β. Ξέρω (ας το θεωρήσουμε δεδομένο αυτό) ότι έχω πιει και έχω περάσει το όριο, γνωρίζω ότι μπορεί να προκαλέσω ατύχημα, αλλά αδιαφορώ για το αποτέλεσμα. Κοινώς λέω "δεν γ@μιέται, αν είναι να γίνει, ας γίνει".

    Το πρώτο θεωρείται αμέλεια και το δεύτερο ενδεχόμενος δόλος.

    Τώρα το τί και πώς αποδεικνύεται και τί όχι είναι άλλο ζήτημα.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2012, 12:25
  2. Νέος νόμος για τα ζώα συντροφιάς.
    από takis-kk στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2012, 12:47
  3. Άρθρο στην "Ελευθεροτυπία" για τα τροχαία...Πολύ αξιόλογο
    από Cpt. Haddock στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2006, 15:20
  4. Μελέτη για τα τροχαία
    από Cpt. Haddock στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2005, 19:28
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2004, 23:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF