Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 125

Θέμα: ΠΛΥΣΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathis78 Προβολή μηνύματος
    Πριν το Πάσχα θα αγοράσω και εγώ ένα δυνατό Nilfisk. Μπορεί να κάνει 450-500 ευρώ αλλά μιά φορά το αγοράζεις. Δεν το έχω δει σε λειτουργία, είναι 150-160bar, 2900-3300watt και με μέγιστη παροχή νερού 610lt/h. Το θέλω για δύσκολες δουλειές, να βγάζει μούχλες από κεραμίδια, καθαρισμό μεγάλων επιφανειών, πλύσιμο τρακτέρ κλπ. Κάνει δεν κάνει παραπάνω λεφτά δεν μπορώ να διαθέσω, έπιασα ταβάνι. Έχει κανένας πλυστικό με τόσα bar να μου πεί δυό γνώμες;
    Εχω οπως ειπα καί πιό πάνω το Iταλικό eagle της Lavor με 160bar,2800watt,510L/hr,με μπρούτζινη κεφαλή καί 8μέτρα ενισχυμένο λάστιχο σε ανέμη,με πλήρη γκάμα καλυψης ακροφυσιων,στίς δύο κάνες που περιλαμβάνει.(Πήρα μόνο το κιτ εξτρά 5μέτρων γιά καθαρισμό αποχετεύσεων).
    Ειναι πολύ βολικό και ευχρηστο,πάει πανεύκολα παντού,μέχρι σκαλιά ταράτσας ανεβοκατεβάζω χωρίς να το σηκώνω χάρη στις μεγάλες ρόδες.
    Γενικά (πάνω απο 10χρόνια) τουχω πιεί το αίμα ατελείωτες ωρες ημερησίως και δεν καταλαβαίνει τίποτα.
    Μέχρι πού ζήλεψε ο κουμπάρος μου καί πηρε το ιδιο στην Ζάκυνθο και τοχει καταευχαριστηθεί απροβλημάτιστα πολλά χρόνια.
    Υποστηρίζεται με πλήρη κάλυψη ανταλλακτικών/service απο την UNIMAC.gr(Κορωπί+Ρέντη) και σάν χρήστης ''συνειδητός''
    ποτέ μα ποτέ δεν θα επαιρνα κάποιο αντίστοιχο με 150bar(τα 160 μου ειναι ακρως απαραίτητα γιά ολες τις δουλειές μου)
    Φυσικά και εχει εξωτερικό περιστροφικό ρυθμιστή αυξομείωσης bar,πάνω στη κεφαλή.
    Εχω αυτό http://www.omarket.gr/lavor-hobby-ea...f=bestprice.gr
    Υπάρχει ομως και πιό οικονομικό στα 160bar https://www.utools.gr/index.php?rout...f=bestprice.gr
    Αν ψάξεις λίγο θα τα βρείς τουλάχιστον μέ -10-15% και σίγουρα υπάρχουν αισθητές διαφορές στα τεχνικά χαρακτηρηστικά των δύο πιό πάνω.



    Υ.Γ. Αν κάποιο ΣΒ/Κ σε βγάλει ο δρόμος πρός Γαλάζια Ακτή Λαγονησίου,κερνάω καφε+δοκιμή,για να καταλάβεις αυτά που δεν περιγράφονται με ...λόγια!!!
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Προδιαγραφής
    Εγγραφή
    04/11/2015
    Μηνύματα
    206
    Που ακριβως χρειαζεται τοση πιεση ρε παιδια που ζητατε καποιοι,δηλαδη πανω απο 130 bar?Νομιζα οτι η παροχη ειναι το βασικοτερο και πιο δυσκολο να επιτευχθει σε αυτα τα πλυστικα...
    Δωρητής ΣΩΜΑΤΟΣ,γιά νά μαθαίνουν οί φοιτητές ιατρικής σέ "προσομοιωτή" καί όχι στούς ζωντανούς...

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Τα 150-160 είναι πολλά αλλά με ελαφρά μεγαλύτερο ακροφύσιο πέφτουν σε χρησιμοποιήσιμα επίπεδα για σπιτική χρήση.
    Αν μιλάμε για τρακτέρ και χωματουργικά που μια μικρή διαρροή λαδιού μπορεί να έχει μαζέψει 5 πόντους χώμα και 300 λίγα είναι.

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    σε μηχανη τα πολλα bar δεν....
    σε αμαξι αν δεν πλυνεις με σφουγαρι δεν....
    σε κεραμιδια θα ανεβω πανω τους; αν βραχουν μετα σπανε απο το βαρος μου...
    σε τσιμεντο δεν χρησιμοποιω διοτι ξεφλουδαει μετα...

    ενα πιεστικο με 120 bar εχω και ειναι υπεραρκετο. δεν χρειαζεται να σπαταλιεσαι.
    Γιαννης

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    τα bar ειναι υπεραρκετα ακομα και στα μικρα
    η διαφορα στα φθηνα ειναι η μικρη παροχη και τα πλαστικα μερη στις αντλιες
    αν κανεις σκοπευει να χτυπησει μεγαλες επιφανειες το φθηνο λογω μικρης παροχης θα αναγκαστει να δουλεψει παραπανω ωρα και η αντλιουλα του θα τα παιξει
    για πλυσιμο αυτοκινητου και μοτο με λογικη χρηση τα μικρα ειναι οκ αρκει να μην πλενει κανεις 4-5 αυτιοκινητα σερι
    για αυλες παρκα και πλατειες δεν κανουν, εκει χρειαζεται τουλαχιστον ημιεπαγγελματικο μηχανημα των 400+ ευρω

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Τα 150-160 είναι πολλά αλλά με ελαφρά μεγαλύτερο ακροφύσιο πέφτουν σε χρησιμοποιήσιμα επίπεδα για σπιτική χρήση.
    Αν μιλάμε για τρακτέρ και χωματουργικά που μια μικρή διαρροή λαδιού μπορεί να έχει μαζέψει 5 πόντους χώμα και 300 λίγα είναι.
    Στα τρακτέρ και τα χωματουργικά αν δεν πάρεις πινελάκι και πετρέλαιο δεν κάνεις τίποτα. Χωρια πουεμε πιεστικό έχω κάνει και ζημιά σε βάκρο. Σκουριασε μετά.

  7. #22
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tsompanis
    Εγγραφή
    16/08/2009
    Μηνύματα
    469
    Να ρωτήσω κάτι, που μπορώ να βρω αυτό το χημικό που ρίχνουν πάνω στα μηχανάκια πριν τα πλυνουν και καθαρίζουν την μούργα και πως το λένε, γνωρίζει κανείς?

  8. #23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι, που μπορώ να βρω αυτό το χημικό που ρίχνουν πάνω στα μηχανάκια πριν τα πλυνουν και καθαρίζουν την μούργα και πως το λένε, γνωρίζει κανείς?
    Swaz (σουάζ το λένε)...και θέλει προσοχή γιατί στα μηχανάκια τουλάχιστον μπορεί να κάνει ζημιά, ιδίως σε άβαφα πλαστικά και στον κινητήτα.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Swaz (σουάζ το λένε)...και θέλει προσοχή γιατί στα μηχανάκια τουλάχιστον μπορεί να κάνει ζημιά, ιδίως σε άβαφα πλαστικά και στον κινητήτα.
    +1
    Το SWAZ καλύτερα μακρυά από μοτοσυκλέτες.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι, που μπορώ να βρω αυτό το χημικό που ρίχνουν πάνω στα μηχανάκια πριν τα πλυνουν και καθαρίζουν την μούργα και πως το λένε, γνωρίζει κανείς?
    Υπάρχουν σπρέι που κυκλοφορούν ως "motorcycle degreaser", αλλά θα σου πρότεινα παραφινέλαιο και πινελάκι ( πάααααααλι; ).

  10. #25
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Swaz (σουάζ το λένε)...και θέλει προσοχή γιατί στα μηχανάκια τουλάχιστον μπορεί να κάνει ζημιά, ιδίως σε άβαφα πλαστικά και στον κινητήτα.
    Παθων http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148283

  11. #26
    Κανένας σωστός;;
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    354
    Mε ανησυχεί ότι ο AUFGEBRACHT εξαφανίστηκε.
    Τον βλέπω και "οργισμένο μέλος" οπότε ή τον ζαλίσαμε και πήρε τα βουνά ή ψώνισε και θα μας σερβίρει τέρμα γκάζι το εργαλειάκι που πήρε.

    Εκτός κι αν τον έπεισα κι έχει φουσκωμένη τσέπη λόγω μη αγοράς τελικά. Μπααααα..

    Αστεία,αστεία πάντως το θεματάκι γέμισε με προτασούλες η οποίες θα βοηθήσουν σίγουρα κι άλλους!!

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tsompanis Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι, που μπορώ να βρω αυτό το χημικό που ρίχνουν πάνω στα μηχανάκια πριν τα πλυνουν και καθαρίζουν την μούργα και πως το λένε, γνωρίζει κανείς?

    εγω παιρνω το muc off απεξω.
    Γιαννης

  13. #28
    Μέλος Το avatar του/της BabisStinson
    Εγγραφή
    11/05/2013
    Μηνύματα
    444
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    εγω παιρνω το muc off απεξω.
    Υπάρχει και Ελλάδα σε πολλά ποδηλατικά μαγαζιά, το πήρα πρόσφατα από τον Τσιρίκο, μαζί με το Degreaser τους. Παραγγέλνεις την σειρά Motorcycle από το site τους? Γιατί τα περισσότερα δεν τα στέλνουν Ελλάδα.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    απο mandp. τοχει και σε προσφορα το 4λιτρο.
    Γιαννης

  15. #30
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.966
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από omega Προβολή μηνύματος
    Mε ανησυχεί ότι ο AUFGEBRACHT εξαφανίστηκε.
    Τον βλέπω και "οργισμένο μέλος" οπότε ή τον ζαλίσαμε και πήρε τα βουνά ή ψώνισε και θα μας σερβίρει τέρμα γκάζι το εργαλειάκι που πήρε.

    Εκτός κι αν τον έπεισα κι έχει φουσκωμένη τσέπη λόγω μη αγοράς τελικά. Μπααααα..

    Αστεία,αστεία πάντως το θεματάκι γέμισε με προτασούλες η οποίες θα βοηθήσουν σίγουρα κι άλλους!!

    Παρών!!! (δεν μπορούμε να είμαστε και 24/24,7/7 on line...). Βασικά ομολογώ πως μπερδεύτηκα, οι πρώτες απαντήσεις ήταν ομόφωνες πως είναι περιττό έξοδο γιατί δεν θα δω και καμιά τρελή διαφορά σε σχέση με λάστιχο, αμέσως μετά εμφανίστηκαν γνώμες ότι αξίζει τον κόπο. Επίσης με ανησυχεί που δεν έχει πάρει θέση ο Daz!!!

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πλυστικο μηχανημα
    από panavour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2016, 20:25
  2. Που είναι το μηχάνημα οεο!?
    από latris mixanis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 05:05
  3. το θαυματουργό μηχάνημα
    από greekshadow στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 00:27
  4. Το διαγνωστικό μηχάνημα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:09
  5. ΨαΧνω ΜηΧανημα
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF