Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 125

Θέμα: ΠΛΥΣΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

  1. #46
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    H παροχή που φτάνει στο πιεστικό είναι αρκετή; Έχω δοκιμάσει να έχω διακοπές σε μία βρύση και όταν άλλαξα σε άλλη βρύση (όλα μισής ίντσας), οι διακοπές έστρωσαν.
    Ακόμα, είχα θέμα με το dirt blaster μου έκανε αυξομειώσεις στην ροή. Θεωρώ ότι έχει κακό σχεδιασμό. Με το vario power δουλεύει μια χαρά.
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    κανε και το αλλο.

    αποσυνδεσε το λασιχο απο πιεσικο. και με μπεκ+πιστολι+λαστιχο βαλε το λαστιχο της βρυσης στο μπεκ κι ανοιξε την βρυση. ετσι θα δωσεις νερο με αναποδη φορα κι αν εχει καπου ενα σκουπιδακι να φυγει αναποδα.μετα βγαλε το μπεκ και βαλε νερο στο πιστολι, και μετα βγαλε και το πιστολι και βαλε στο λαστιχο. μην ξεχασεις να πατας και την σκανδαλη του πιστολιου να περναει το νερο. μπορεις επισης να το κανεις και με κομπρεσερ αερος.

    απο κει και περα δεν εχω κατι αλλο να πω
    Τελευταία τροποποίηση από virus; 21/03/2016 στις 04:54.
    Γιαννης

  3. #48
    αν το βουτήξεις στο ξύδι για μισή μέρα λογικά θα φύγουν και τα άλατα και όλα...

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Alexandross Προβολή μηνύματος
    Αυτά που αρίθμησα στην φωτο εχουν ελεγχθει και ειναι πεντακάθαρα και αβούλωτα!
    Συνημμένο 355236
    Εγώ λέω το μπέκ στο ακροφύσιο που κρατάς στο χέρι σου.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Alexandross
    Εγγραφή
    13/11/2015
    Μηνύματα
    155
    Έλυσα και το πιστόλι Στέφανε, Είναι πεντακάθαρη όλη η διαδρομή! Κανένα ίχνος αλάτων γενικά σε όλο το μηχάνημα!
    Θα κοιτάξω και κάτι τελευταίο,το έμβολο που ενεργοποιεί με την πίεση τον διακόπτη για να ξεκινήσει το μοτέρ. Δείχνει οκ αλλά θα το τσεκάρω σχολαστικά εν λειτουργία μόλις βρω λίγο χρόνο.

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εγώ λέω το μπέκ στο ακροφύσιο που κρατάς στο χέρι σου.
    Αυτο λέω και εγώ. ..το μπεκ από το άκροφυσιο. ...Αυτό φταίει, πρόπερσι αγόρασα καινούργιο άκροφυσιο 17 ευρώ και δούλεψε το μηχάνημα χωρίς διακοπές. ..

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    καλο μηχανημα που χαμηλοτερα δεν πεφτει
    http://www.e-shop.gr/plystiko-mixani...1-p-TLS.120138

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Έχει αγοράσει κανείς το πλυστικό Nilfisk P150.2-10 XTRA ή το P160.2-15X; Τα ζαχαρώνω στο e-shop αλλά δεν τα έχω δει στη πράξη. Αξίζουν τα λεφτά τους; Από πίεση πως είναι; ανταποκρίνονται στις ονομαστικές τιμές;, ειδικά το δεύτερο μοντέλο με τα 15 μέτρα λάστιχο!

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stathis78
    Εγγραφή
    13/10/2013
    Μηνύματα
    107
    Προσφορά στα Lidl το επόμενο Σάββατο 23/4/2016 http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-pros...etail&id=49845. Το έχει αγοράσει κανείς παλιότερα να μας πει εντυπώσεις;

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    εχω παρει απο τα πρωτα πιεστικα που εβγαλε το λιντλ. τοτε ηταν lavor. οπως το βλεπω τωρα το παρκσαιντ πιστευω οτι ειναι rebranded της lavor.

    προσωπικα εδω και παρα πολυ καιρο εχω σταματησει να ψωνιζω απο λιντλ επειδη εχει ριξει εδω και παρα πολυ καιρο την ποιοτητα σε εργαλεια-μηχανηματα διοτι ταχει για κραχτη.

    εμενα μου εχει βγει αξιοπιστο αλλα δεν κανω και καμια τρελη χρηση.
    Γιαννης

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    απο το lidl εχω το πλυστικο του 50αρικου το οποιο νομιζω τα αξιζει
    ενα προβλημα που εβγαλε με την κανη λυθηκε στην 3ετη εγγυηση πριν κανω κιχ
    αν εδινα παραπανω λεφτα θα πηγαινα σε nilfisk

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Μου έδωσε ένας μπάρμπας το πλυστικό του από τα λιντλ (parkside) γιατί έχανε νερά και αφού το είχε για πέταμα το πήρα για να δω πόσο χάλια είναι από μέσα.

    Ορίστε το πρόβλημα που έβγαλε:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180504_135507.jpg 
Προβολές:	232 
Μέγεθος:	92,3 KB 
ID:	395379
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180504_135527.jpg 
Προβολές:	229 
Μέγεθος:	80,5 KB 
ID:	395380
    Αυτό το λάστιχο συνδέει το κούμπωμα του λάστιχου κήπου με την είσοδο του νερού στην αντλία, υπόκειτο σε πιέσεις δικτύου ύδρευσης δηλαδή.
    Το πρόβλημα επιδιορθώθηκε επιτυχώς αλλά πήρα και δύο ακόμα φωτό για να δείτε και εσείς τι παίζει εντός:
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180504_182220.jpg 
Προβολές:	230 
Μέγεθος:	64,3 KB 
ID:	395381
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20180504_182242.jpg 
Προβολές:	231 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	395382
    Στις φωτό φαίνονται η έξοδος υψηλής πίεσης, το σύστημα που σβήνει το μοτέρ όταν δεν χρησιμοποιείται το εργαλείο (αμ πως, έχει και τέτοιο), η κεφαλή της αντλίας (περίμενα να είναι πολύ χειρότερη, όχι ότι είναι καλή), η είσοδος του νερού (εκεί που συνδέεται το λάστιχο που έβγαλε το πρόβλημα), μέρος του μοτέρ (βαρέθηκα να το γδύσω κι άλλο) και το πλαστικό περίβλημα.

    Αυτά που δεν μου άρεσαν (τα πιο αρνητικά δηλαδή γιατί σχεδόν τίποτα δε μου άρεσε ) στο εσωτερικό είναι ότι μοτέρ και αντλία δένονται στο περίβλημα με δύο πλαστικά μπλιμπλίκια κακής ποιότητας σαν αυτά που στερεώνουν το καλώδιο στα ηλεκτρικά εργαλεία, πολλές βίδες δεν πιάνουν καλά στα πάσα τους με αποτέλεσμα να γυρνάνε εις αεί, το περίβλημα είναι από μαλακό πλαστικό, το γεγονός ότι έχει το λάστιχο που έβγαλε το πρόβλημα ενώ θα μπορούσε κανείς να συνδέει απευθείας το λάστιχο στην είσοδο της αντλίας και ότι μέχρι να βρω πως ανοίγει μαρτύρησα το γάλα της μάνας μου που δεν ήπια.

    Τα συμπεράσματα δικά σας!

    PS.: Αν κρίνει ο μοδ ότι πρέπει να μεταφερθεί στο θέμα με τα εργαλεία του λιντλ ας το μεταφέρει ελεύθερα!

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Πριν χρόνια είχα πάρει από το Praktiker ένα πράσινο πιεστικο bosch σε προσφορά και κάποια στιγμή άρχισε να χάνει νερά και το έβαλα στην μπάντα. Λες να συμβαίνει κάτι ανάλογο; Πρέπει να το ανοίξω έστω και από περιέργεια.

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Πριν 3-4 χρόνια είχα πάρει ένα πιεστικό της Nilfisk που το είχε σε προσφορά crazy Sundays το e-shop.
    Όχι κάτι το τρομερό - ένα σχεδόν βασικό μοντέλο με 130 πίεση και καλή παροχή
    Το πήρα με το σκεπτικό να πλένω κουτί, μηχανή, παπί (γλυτώνοντας λεφτά από πλυντήρια) και ταυτόχρονα και για άλλες "σπιτικές" χρήσεις
    Παράπονο από το μηχάνημα δεν έχω - μια χαρά κάνει αυτά που πρέπει να κάνει.
    Απλά, επειδή μένω στον 2ο όροφο κάθε φορά πρέπει να κατεβάζω στον δρόμο το μηχάνημα με τα παρελκόμενα, λάστιχα νερού, μπαλαντέζες, να τα συνδέω όλα από το μηδέν, κλπ . Πολύ βαβούρα και τελικά δεν το πολυχρησιμοποιώ όπως πίστευα - έπλυνα στην αρχή τα οχήματα 2-3 φορές το καθένα και το παράτησα.
    Τα 2 τελευταία χρόνια το έχει φάει το πατάρι και η μόνη χρήση που βλέπει (εκεί πράγματι κάνει τρομερή δουλειά) είναι το καθιερωμένο ετήσιο πλύσιμο των χαλιών στην ταράτσα

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Κάθισα εχθές και άνοιξα το πιεστικο bosch. Για να άνοιξεις το κέλυφος έχει 6 βιδες ΤΧ15. Θέλεις λοιπόν μια μυτη ΤΧ15 κοντή για τις τρεις, μια ΤΧS15 κοντή για την τεταρτη και μια TXS15 μακριά 8-10εκ για τις άλλες δύο. Ή τελικά μια μακριά security για όλες. Το παιχνίδι σώθηκε από την σειρά bits Proxxon Industrial με τα περίεργα bits που έχει,.Εσφηξα λοιπόν όλες τις αλενοβιδες ν3-ν6 που είχαν λασκαρει και αλλαγή σε δύο στεγανοποιητικα στρογγυλά λαστιχακια που κοπηκαν. Το εργαλείο έχει καλή πίεση και το μόνο που παρουσιάζει είναι ότι το μοτέρ δεν σταματάει όταν σταματάς να πιεζεις την σκανδάλη. Δεν θυμάμαι όταν ήταν καινούργιο αν σταματαγε ή όχι. Καμμια ιδέα;

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πλυστικο μηχανημα
    από panavour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2016, 20:25
  2. Που είναι το μηχάνημα οεο!?
    από latris mixanis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 05:05
  3. το θαυματουργό μηχάνημα
    από greekshadow στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 00:27
  4. Το διαγνωστικό μηχάνημα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:09
  5. ΨαΧνω ΜηΧανημα
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF