Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 125

Θέμα: ΠΛΥΣΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ

  1. #91
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από azar41 Προβολή μηνύματος
    Κι εγώ του λίντλ έχω,πως αδειάζεις το νερό,κλείνεις την παροχή ενώ δουλεύει ακόμη;
    Και γω του Λϊντλ έχω περίπου 2 με 3 χρόνια τώρα.
    Αν δουλέψεις την αντλία εν κενώ στροφάρει υπερβολικά και δεν έχει και νερό για την ψύξη της , οπότε εγώ δεν το κάνω.
    Εγώ δεν την αδειάζω .
    Προφανώς θα μαζευτούν άλατα αν την παρατήσεις , αλλά κάνοντας μία έστω φορά χρήση τον μήνα δεν νομίζω να κολλήσει από άλατα
    Τα λεφτά του μέχρι τώρα τα έχει βγάλει για εμένα με αρκετή χρήση.

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Νομίζω πως όταν αποσυνδέεις το λάστιχο (την παροχή νερού) και γείρεις το μηχάνημα, αδειάζει αρκετό νερό από αυτό που έχει μείνει μέσα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  3. #93
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Νομίζω πως όταν αποσυνδέεις το λάστιχο (την παροχή νερού) και γείρεις το μηχάνημα, αδειάζει αρκετό νερό από αυτό που έχει μείνει μέσα.
    Οχι γιατι ειναι μεσα στην αντλία, τουλάχιστον σε αυτο που εχω δεν γινεται έτσι.

    Αλλα αν ποσυνδέσεις το λάστιχο και χωρις ρευμα πατας την σκανδάλη βγαζει το νερο, εγω επειδή βαριέμαι αποσυνδέω λαστιχο αλλα οχι ρευμα και οταν το ακουω και "στεγνώνει" το σταματάω.

  4. #94
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lospsi
    Εγγραφή
    19/08/2005
    Μηνύματα
    1.469
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GogosLux Προβολή μηνύματος

    Αλλα αν ποσυνδέσεις το λάστιχο και χωρις ρευμα πατας την σκανδάλη βγαζει το νερο...
    έτσι κάνω και εγώ, έχω πάρει ένα nilfisk (νομίζω το c125.7 ή κάτι τέτοιο), για πολύ ερασιτεχνική χρήση και μου φαίνεται μια χαρά, για μένα όμως όλα καλά θα ήταν με την χρήση που του κάνω (κανά δυο πλυσίματα τον μήνα σε μηχανάκια και αν, άντε και κανά μπαλκόνι η σύζυγος). Το θέμα είναι να αντέξει, εκεί θα φανεί αν έκανα καλή επιλογή.
    Βασανισμένη μηχανόβια ψυχή...

  5. #95
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.286
    Το κακό είναι πως όταν έχεις εμπειρία από κάτι καλό μετά όλα τα άλλα σου φαίνονται παιχνίδια

    (έχει ο μπατζανάκης μου ένα ντίζελ ζεστού-κρύου με 4 ροδάκια και γκρεμίζεις τοίχους)
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  6. #96
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Το κακό είναι πως όταν έχεις εμπειρία από κάτι καλό μετά όλα τα άλλα σου φαίνονται παιχνίδια

    (έχει ο μπατζανάκης μου ένα ντίζελ ζεστού-κρύου με 4 ροδάκια και γκρεμίζεις τοίχους)
    αμα δωσεις 3500 για βενζινοκινητο πλυστικο τι αξια εχουν οι τοιχοι???
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  7. #97
    Μέλος Το avatar του/της aetomenios
    Εγγραφή
    10/01/2016
    Μηνύματα
    139
    Ο καθενας μας καλο ειναι να κανει συνηδειτοποιημενες αγορες και οχι επιπολαιες βιαστικες κινησεις που αργοτερα θα μετανοιωσει.
    Περνουμε κατι επειδη το χρειαζομαστε και βασει των οικονομικων δυνατοτητων μας.
    Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και καλο ειναι να ακουγονται.
    Μ'ένα μαχαίρι την καρδιά την έσκισες στη μέση κι'αυτή σε αγαπά διπλά αντί για να πονέσει.

  8. #98
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aetomenios Προβολή μηνύματος
    Ο καθενας μας καλο ειναι να κανει συνηδειτοποιημενες αγορες και οχι επιπολαιες βιαστικες κινησεις που αργοτερα θα μετανοιωσει.
    Περνουμε κατι επειδη το χρειαζομαστε και βασει των οικονομικων δυνατοτητων μας.
    Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και καλο ειναι να ακουγονται.
    ''Αμα οι αγορες ηταν συνηδειτοποιημενες,το εμποριο δεν θα υφιστατο''.

    Ενας καμμενος καταναλωτης
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/07/2018
    Μηνύματα
    616
    Εγώ πάντως για να γκρεμίσω κανένα τοίχο φωνάζω ένα γνωστό που έχει JCB

  10. #100
    Μέλος
    Εγγραφή
    17/06/2018
    Μηνύματα
    269
    Μετά το πλυστικό υπάρχει και η υδροβολή. Με κάπου 2000 ατμόσφαιρες πίεση τα καθαρίζει όλα, και χρώματα και σκουριές. Ότι κάνει και η αμμοβολή.
    Μικρές υδροβολές 600-800 ατμοσφαιρών χρησιμοποιούν για να καθαρίζουν για παράδειγμα πέτρινους τοίχους από υπολείμματα σοφά και τσιμέντου.
    Τελευταία τροποποίηση από GEORGIOS; 08/05/2021 στις 17:13.

  11. #101
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    630
    Υπάρχει στο πατρικό μου ένα πρακτικά αχρησιμοποίητο πλυστικό Karcher (δεκαπενταετίας), μοντέλο Κ 2.94MD. Με βάση τα χαρακτηριστικά του δίνει (μόνο) 100 bar πίεσης και παροχή 330 λίτρα/ώρα.
    Το μηχάνημα είναι αυτό:
    https://s4.kaercher-media.com/docume...918-000-02.pdf

    Επειδή βρίσκεται σε άλλη πόλη όπου αυτές τις μέρες είναι ο αδερφός μου και υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του σε μένα, το σκεφτόμουν να μου το φέρει. Το χρειάζομαι κυρίως για πλύσιμο βεράντας σε εξοχική κατοικία, άντε και για κανά μηχανάκι. Υπόψη ότι είμαι παντελώς άσχετος στα συγκεκριμένα μηχανήματα και ποτέ δεν έτυχε να δουλέψω κάτι σχετικό.
    Το μηχάνημα όπως προανέφερα είναι πρακτικά καινούριο (βαριά να έχει χρησιμοποιηθεί δοκιμαστικά και μόνο 1 φορά), απλά βάσει χαρακτηριστικών και όγκου/βάρους προβληματίζομαι ως προς το αν αξίζει η φασαρία.
    Ειδικά τα 100 bar πίεσης μου φαίνονται πολύ λίγα, εκτός βέβαια αν τα νούμερα που διαφημίζουν τα τωρινά μοντέλα 9από 120 bar και άνω) είναι μούφα ενώ του συγκεκριμένου ρεαλιστικά (λέμε τώρα).
    Πιστεύετε αξίζει η φασαρία; Ναι μεν δε θα μου κοστίσει κάτι, αλλά δε θέλω να αγγαρεύω τον αδερφό μου να κουβαλήσει κάτι τέτοιο, εφόσον και μεγάλο όγκο/βάρος έχει (που συνεπάγεται προβληματική αποθήκευση) και (ενδεχομένως) δεν θα είναι αρκούντως αποτελεσματικό όσο ακόμα και τα μοντέρνα μικρά σε όγκο/βάρος μοντέλα.
    Τι λέτε οι γνωρίζοντες;

  12. #102
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.062
    παρτο μια χαρα ειναι.
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  13. #103
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.522
    Μπορώ να φορτωθώ τις τύψεις της αγγαρείας εφόσον μου το φέρει εμενα
    Δεν ξέρω για βεράντες και αυλές αλλά για οχήματα είναι μια χαρα

  14. #104
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει στο πατρικό μου ένα πρακτικά αχρησιμοποίητο πλυστικό Karcher (δεκαπενταετίας), μοντέλο Κ 2.94MD. Με βάση τα χαρακτηριστικά του δίνει (μόνο) 100 bar πίεσης και παροχή 330 λίτρα/ώρα.
    Το μηχάνημα είναι αυτό:
    https://s4.kaercher-media.com/docume...918-000-02.pdf

    Επειδή βρίσκεται σε άλλη πόλη όπου αυτές τις μέρες είναι ο αδερφός μου και υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του σε μένα, το σκεφτόμουν να μου το φέρει. Το χρειάζομαι κυρίως για πλύσιμο βεράντας σε εξοχική κατοικία, άντε και για κανά μηχανάκι. Υπόψη ότι είμαι παντελώς άσχετος στα συγκεκριμένα μηχανήματα και ποτέ δεν έτυχε να δουλέψω κάτι σχετικό.
    Το μηχάνημα όπως προανέφερα είναι πρακτικά καινούριο (βαριά να έχει χρησιμοποιηθεί δοκιμαστικά και μόνο 1 φορά), απλά βάσει χαρακτηριστικών και όγκου/βάρους προβληματίζομαι ως προς το αν αξίζει η φασαρία.
    Ειδικά τα 100 bar πίεσης μου φαίνονται πολύ λίγα, εκτός βέβαια αν τα νούμερα που διαφημίζουν τα τωρινά μοντέλα 9από 120 bar και άνω) είναι μούφα ενώ του συγκεκριμένου ρεαλιστικά (λέμε τώρα).
    Πιστεύετε αξίζει η φασαρία; Ναι μεν δε θα μου κοστίσει κάτι, αλλά δε θέλω να αγγαρεύω τον αδερφό μου να κουβαλήσει κάτι τέτοιο, εφόσον και μεγάλο όγκο/βάρος έχει (που συνεπάγεται προβληματική αποθήκευση) και (ενδεχομένως) δεν θα είναι αρκούντως αποτελεσματικό όσο ακόμα και τα μοντέρνα μικρά σε όγκο/βάρος μοντέλα.
    Τι λέτε οι γνωρίζοντες;
    Θα κάνει μια χαρά (και 2 μην σου πω) τις δουλειές που θες...

  15. #105
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.159
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lazarefa Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει στο πατρικό μου ένα πρακτικά αχρησιμοποίητο πλυστικό Karcher (δεκαπενταετίας), μοντέλο Κ 2.94MD. Με βάση τα χαρακτηριστικά του δίνει (μόνο) 100 bar πίεσης και παροχή 330 λίτρα/ώρα.
    Το μηχάνημα είναι αυτό:
    https://s4.kaercher-media.com/docume...918-000-02.pdf

    Επειδή βρίσκεται σε άλλη πόλη όπου αυτές τις μέρες είναι ο αδερφός μου και υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς του σε μένα, το σκεφτόμουν να μου το φέρει. Το χρειάζομαι κυρίως για πλύσιμο βεράντας σε εξοχική κατοικία, άντε και για κανά μηχανάκι. Υπόψη ότι είμαι παντελώς άσχετος στα συγκεκριμένα μηχανήματα και ποτέ δεν έτυχε να δουλέψω κάτι σχετικό.
    Το μηχάνημα όπως προανέφερα είναι πρακτικά καινούριο (βαριά να έχει χρησιμοποιηθεί δοκιμαστικά και μόνο 1 φορά), απλά βάσει χαρακτηριστικών και όγκου/βάρους προβληματίζομαι ως προς το αν αξίζει η φασαρία.
    Ειδικά τα 100 bar πίεσης μου φαίνονται πολύ λίγα, εκτός βέβαια αν τα νούμερα που διαφημίζουν τα τωρινά μοντέλα 9από 120 bar και άνω) είναι μούφα ενώ του συγκεκριμένου ρεαλιστικά (λέμε τώρα).
    Πιστεύετε αξίζει η φασαρία; Ναι μεν δε θα μου κοστίσει κάτι, αλλά δε θέλω να αγγαρεύω τον αδερφό μου να κουβαλήσει κάτι τέτοιο, εφόσον και μεγάλο όγκο/βάρος έχει (που συνεπάγεται προβληματική αποθήκευση) και (ενδεχομένως) δεν θα είναι αρκούντως αποτελεσματικό όσο ακόμα και τα μοντέρνα μικρά σε όγκο/βάρος μοντέλα.
    Τι λέτε οι γνωρίζοντες;
    Την δουλειά θα την κάνει μια χαρά μέχρι να τα φτύσει η πλαστική αντλία του....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 7 από 9 ΠρώτοΠρώτο ... 23456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. πλυστικο μηχανημα
    από panavour στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2016, 20:25
  2. Που είναι το μηχάνημα οεο!?
    από latris mixanis στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 05:05
  3. το θαυματουργό μηχάνημα
    από greekshadow στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/03/2004, 00:27
  4. Το διαγνωστικό μηχάνημα
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 11:09
  5. ΨαΧνω ΜηΧανημα
    από ntamigio στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 17:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF