Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 52 από 52

Θέμα: Τρέμουλο στο τιμόνι Hornet 2008

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dxeavy
    Εγγραφή
    03/06/2002
    Μηνύματα
    243
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    100% αζωτο (υποτειθεται) υπαρχουν μηχανήματα που διαχωριζουν το αζωτο από τον υπολοιπο αερα (υποτειθεται...)
    Όντως υπάρχουν, κομπρέσορες είναι που μπορείς να κάνεις μίξη αερίων - χρησιμοποιώ και εγώ στη δουλειά μου αλλά κάνω αέρα εμπλουτισμένο σε οξυγόνο, αφαιρώ άζωτο. Δεν ήξερα ότι βάζουν 100% άζωτο στα λάστιχα, χμ... ενδιαφέρον. Πρέπει να το μελετήσω πιο προσεχτικά το θέμα.
    They'll talk to ya and talk to ya and talk to ya about individual freedom. But they see a free individual, it's gonna scare 'em.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.346
    Στα ελαστικά τω αεροσκαφών βάζουν άζωτο για τις μεταβολές της θερμοκρασίας και της πίεσης. Η θερμοκρασία κυμαίνεται από 400+ βαθμούς Κελσίου έως και -45 στο μέγιστο ύψος πτήσης. Οπότε να γιατί χρειάζονται άζωτο. Όσο για εμάς τους κοινούς θνητούς το άζωτο άρχισε να μπαίνει σε αγώνες και ιδίως σε ντραγκστερ. Για όλους τους άλλους καμία απολύτως διαφορά
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  3. #48
    Ωραία, πρόμπλεμ σολβντ....

    Την επόμενη φορά σε βόλτα, κοίτα να μας πουλήσεις και να πας με τα γιαμάΠα πάλι......

    πουτσ@@@@@@@@@

  4. #49
    Ψιλοπαλαιό μέλος Το avatar του/της Sotiris S.
    Εγγραφή
    12/03/2007
    Μηνύματα
    68
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Ωραία, πρόμπλεμ σολβντ....

    Την επόμενη φορά σε βόλτα, κοίτα να μας πουλήσεις και να πας με τα γιαμάΠα πάλι......

    Τώρα κατάλαβα ποιος λασκαρε τα ρουλεμάν μου!

  5. #50
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    αντε να στο απαντησω...

    ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!

    η μονη διαφορα του αζωτου σε συνθηκες καθμερινης χρησης, είναι ότι δεν κανει τις μεταβολες πιεσης που κανει ο αερας ανα τον καιρο.. δλδ αν στο μηνα πανω ο αερας εχει πεσει 3-5psi το αζωτο θα εχει πεσει 1-2.. μονο αυτό!

    τα υπολοιπα προτερήματα εναντι του αερα εχουν να κανουν μονο σε οριακη λειτουργια του ελαστικου σε συνθηκες αγωνα, κυριως σε πιστα..

    η μεγαλυτερη μουφα που εχει ειπωθεί είναι ότι το αζωτο δεν μεταβαλει την πιεση του όταν το λαστιχο ερθει σε θερμοκρασια λειτουργιας.
    πειραματα εχουν δειξει το αντιθετο! (ότι δλδ σηκωνει μεγαλυτερη πιεση από τον αερα) όπως επισης και ότι το λαστιχο δεν υπερθερμενεται με αζωτο,

    καθως το ποση θερμοκρασια θα σηκωσει το λαστιχο εξαρτάται από τη τριβη και αρα από την ποιοτητα της ασφαλτου και το υλικο /κατασταση της γομας, και το ποση πιεση εχει κρυο, και όχι τι αεριο εχει μεσα!
    Kι όμως εκτός του οτι τα λαστιχα ξεφουσκώνουν λιγότερο με το περασμα του χρόνου, οι μεταβολές στην πίεση λόγω θερμοκρασίας είναι διαφορετικές και αρκετά μικρότερες οταν έχεις άζωτο αντί για αέρα.΄
    Δεν το λέω απ το μυαλό μου, το εχω μετρήσει στα λάστιχά μου.

    Αυτό οφείλεται κατα κύριο λόγο στην υγρασία που περιέχει ο αέρας. Η υγρασία σε χαμηλές θερμοκρασίες παραμένει σε υγρή μορφή (σταγονίδια) και καταλαμβάνει ελάχιστο όγκο. Οταν ανέβει η θερμοκρασία αρκετά ώστε τα σταγονίδια να εξατμιστούν, η πίεση ανεβάνει περίσσότερο απ ότι αν είχαμε βάλει καθαρό άζωτό.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #51
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    οι μεταβολές στην πίεση λόγω θερμοκρασίας είναι διαφορετικές και αρκετά μικρότερες οταν έχεις άζωτο αντί για αέρα.
    Έτσι είναι.
    Γι αυτό το λόγο, στους αγώνες βάζουν άζωτο σε όση πίεση απαιτεί ο κατασκευαστής των ελαστικών σε ζεστά λάστιχα.
    Think faster than you ride

  7. #52
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Kι όμως εκτός του οτι τα λαστιχα ξεφουσκώνουν λιγότερο με το περασμα του χρόνου, οι μεταβολές στην πίεση λόγω θερμοκρασίας είναι διαφορετικές και αρκετά μικρότερες οταν έχεις άζωτο αντί για αέρα.΄
    Δεν το λέω απ το μυαλό μου, το εχω μετρήσει στα λάστιχά μου.

    Αυτό οφείλεται κατα κύριο λόγο στην υγρασία που περιέχει ο αέρας. Η υγρασία σε χαμηλές θερμοκρασίες παραμένει σε υγρή μορφή (σταγονίδια) και καταλαμβάνει ελάχιστο όγκο. Οταν ανέβει η θερμοκρασία αρκετά ώστε τα σταγονίδια να εξατμιστούν, η πίεση ανεβάνει περίσσότερο απ ότι αν είχαμε βάλει καθαρό άζωτό.
    εγω σε βιντεο από αναλογο τεστ που ειχα παρακολουθησει καποτε, ιδιο αμαξι, με ιδια λάστιχα και ιδιες πιεσεις σε ταυτοχρονη δοκιμη σε πιστα, το αζωτο ειχε σηκωσει μεγαλυτερη πιεση από τον αερα... ιδια αποψη δεν εχω!

    μηπως καποιος μοντ να διαχωρισει τις τελευταιες απαντησεις να νέο θρεν με τιτλο "περι αζωτου και αερα", λεω γω τωρα...

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234

Παρόμοια θέματα

  1. Τρεμουλο στο τιμονι
    από hornettrela στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 07/07/2013, 18:22
  2. ΧΤ500Ε/2000 τρεμουλο στο τιμονι...καμια ιδεα?
    από Pardalotzatziki στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 21/10/2009, 01:44
  3. Τρεμουλο στο τιμονι
    από EDFC στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2007, 11:55
  4. Τρεμουλο στο μπροστινο με πολλα
    από x-rider στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 13/09/2005, 07:44
  5. Prestige 2004 ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
    από slaybas στο forum KTM
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2005, 10:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF