Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: honda astrea grand προβλημα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2016
    Μηνύματα
    12

    Unhappy honda astrea grand προβλημα

    Γεια σας παιδια το astrea grand μου κανει εναν ηχο που μοιαζει καπως με αυτον που κανουν οι βαλβιδες οταν θελουν ρυθμισμα...το θεμα εινα πως εχω ρυθμισει βαλβιδες πριν 5 μερες εχω αλλαξει μπιελα,ρουλεμαν μπιελας και ρουλεμαν σασμαν πριν10 μερες και εχω βαλει και ελατηρια στο πιστονι...αλλο θεμα ειναι οτι κανει τον θορυβο οποτε του ερθει και αλλες φορες ειναι πολυ μικρος και αλλες εντονοτερος...πηγα δηλαδη στο μαστορα και δεν ακουγοταν τιποτα εκεινη τη στιγμη...εχω παρατηρησει επισης χωρις να ειμαι σιγουρος οτι το κανει συνηθως μετα απο βολτα και που του ανεβασα πολλες στροφες...με αλλα λογια μπορει να κανω 30 χλμ και να μην ακουγεται τιποτα και την αλλη μερα να κανω 1 και να ακουγεται παλι..δεν ξερω τι να κανω εχω δωσει πολλα χρηματα αλλα με εχει προβληματιζει πολυ αυτο το ζητημα (το μηχανακι το πηρα παρα πολυ φθηνα απο εναν θειο μου) καμια ιδεα?? ευχαριστω προκαταβολικα...

  2. #2
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Πυρακια....
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2016
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Πυρακια....
    ευχαριστω αν και δεν ξερω ακριβως τι ειναι μπορεις να μου πειςς???

  4. #4
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Έτσι οπως το περιγραφεις ακούγεται για προαναφλεξη του μίγματος.
    Συνηθίζεται σε κακης ποιότητας βενζίνη η ακομα και σε υπερυψηλο βαθμο συμπιεσης του κινητήρα.
    Λογικα σου εμφανίζεται σε ζορισμα του κινητήρα και οχι στο ρελαντί.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    αν κανει λιγο πιο χοντρο ηχο απο τις βαλβιδες και λιγο πιο ψηλο απο τη μπιελα (τι ειπα τωρα) σκαμπιλιζει το πιστονακι του στον κυλινδρο, μια ακουγεται μια δεν ακουγεται, μου κανει τα ιδια και εμενα,οταν το ανοιξα ειδα φθορα στο πιστονι και αντοιστηχη φθορα στο κυλινδρο
    στο κανει τωρα που μπηκαν καινουργια ελατηρια κα ανεβηκε λιγο η συμπιεση του
    επρεπε μαστορα μιας που το ανοιξες να κανεις ολοκληρωμενη δουλεια,θες πιστονι και κυλινδρο καινουργιο
    αν δεν σε ενοχλει ο θορυβος αστο ετσι δεν παθαινει τιποτα και οταν μαζεψεις λεφτα το κανεις το χειρουργιο
    εμενα μου κανει ετσι εδω και κανα 4μηνο τωρα, κανω το λιγοτερο 60χλμ καθημερινα

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αποκλείεται να είναι η καδένα?
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    πολλα μπορει να ειναι, καδενα, καμπανα, τεντωτηρας, πιστονι, μπιελα. θα σε στεναχωρησω, αλλα εισαι σιγουρος πως αλλαχθηκαν ολα αυτα που λες? δηλ, τι διαολο εκανε ο μηχανικος ο οποιος το εδεσε πριν 10 μερες και χτυπαει? ειναι δυνατον να ειναι τοσο ασχετος που δεν μπορει να δεσει σωστα ενα μοτερ παπιου?

    εχεις καινουρια μπιελα και ελατηρια και το στροφαρεις στο οριο? δεν ειναι καλο αυτο ρε σι.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  8. #8
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος

    εχεις καινουρια μπιελα και ελατηρια και το στροφαρεις στο οριο? δεν ειναι καλο αυτο ρε σι.
    Παρόλα αυτά δεν έπρεπε να χτυπάει!
    Sent from me using a computer.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    για να ελαφρυνω λιγο το κλιμα και επειδη αλλοτε το κανει κι αλλοτε οχι αποκλειεται να ειναι καποιος συντονισμος ή κατι χαλαρο καπου περιφερειακα;
    γιατι η μπιελα και η καμπανα αν αρχισουν δεν σταματανε
    για πιο μεσα παντως εγω απο καδενα-τεντωτηρα θα ξεκιναγα

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2016
    Μηνύματα
    12
    παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας..ειδα μεγαλη ανταποκριση στο πρωτο μου κιολας μυνημα...λοιπον η καδενα δεν ειναι,, θυμαμαι τον ηχο της οταν βαραγε και δεν ειναι ακριβως ο ιδιος και επισης βαραγε συνεχεια εδω το παπι μου για μια ολοκληρη βολτα 60 χλμ μπορει να μην βαρεσει καθολου.τεντωτηρας επισης δεν νομιζω να ειναι μιας και ηταν μια χαρα οταν τον κοιταξε ο μαστορας οταν ανοιξαμε το παπι για τη μπιελα(ημουν μπροστα)...πυρακια τα αποκλειω επισης ακουσα οτι εχουν και αλλες συνεπειες..σε αυτο που εχω καταληξει λοιπον μιαςτο ακουσα και απο αλλου αλλα δεν μενει και κατι αλλο ειναι αυτο που λεει ο alex k8 οτι δηλαδη σκαμπιλιζει το πιστονι στον κυλινδρο νταξει εχει και 69 χιλ. χλμ το κυλινδροπιστονο..θα περιμενω να μαζεψω χρηματα να το φτιαξω...λεω ισως να το κανω 53mm τι ειναι καλυτερο ρεκτιφιε και πιστονι η να παρω και κυλινδρο καινουργειο??σας ευχαριστω ολους ξανα...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2016
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    αν κανει λιγο πιο χοντρο ηχο απο τις βαλβιδες και λιγο πιο ψηλο απο τη μπιελα (τι ειπα τωρα) σκαμπιλιζει το πιστονακι του στον κυλινδρο, μια ακουγεται μια δεν ακουγεται, μου κανει τα ιδια και εμενα,οταν το ανοιξα ειδα φθορα στο πιστονι και αντοιστηχη φθορα στο κυλινδρο
    στο κανει τωρα που μπηκαν καινουργια ελατηρια κα ανεβηκε λιγο η συμπιεση του
    επρεπε μαστορα μιας που το ανοιξες να κανεις ολοκληρωμενη δουλεια,θες πιστονι και κυλινδρο καινουργιο
    αν δεν σε ενοχλει ο θορυβος αστο ετσι δεν παθαινει τιποτα και οταν μαζεψεις λεφτα το κανεις το χειρουργιο
    εμενα μου κανει ετσι εδω και κανα 4μηνο τωρα, κανω το λιγοτερο 60χλμ καθημερινα
    μαλον αυτο ειναι ευυχαριστω
    και κατι ακομα εκτος οτι σου το κανει οποτε θελει σου το κανει και εσενα αλλες φορες εντονοτερα και αλλες ισα ισα να ακυγεται???
    Τελευταία τροποποίηση από chepolate; 12/03/2016 στις 15:24.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/06/2009
    Μηνύματα
    357
    ετσι ακριβως.καμια φορα το κανει παραπανω στο ρελαντι οταν πεφτουν πολυ οι στροφες, μολις δωσω λιγο γκαζι ψιλοσταματαει μετα μπορει να μη κανει θορυβο σχεδον καθολου αλλα να ξερεις οτι ακουγεται σχεδον σε ολες τις στροφες του κινητηρα.
    κοιταξες την καμπανα αν εχει σφιξει καλα?

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    ετσι οπως φαινεται σκαμπιλίζει. Λάδια καίει? λαδίλα βρωμάει την εξατμιση?

    Αν οχι τοτε αστο όπως είναι μεχρι να διαλυθει το πιστονι, τοτε θα το λύσεις που θα το λύσεις.

    Κρυο θα ακουγεται περισσότερο, όπως και με χαμηλές στροφές.

    εγω θα κραταγα και μια πισινη για την μπιελα. Όταν αλλάξεις κυλινδροπίστονο τσέκαρε και τους τζογους της μπιέλας.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2016
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    ετσι οπως φαινεται σκαμπιλίζει. Λάδια καίει? λαδίλα βρωμάει την εξατμιση?

    Αν οχι τοτε αστο όπως είναι μεχρι να διαλυθει το πιστονι, τοτε θα το λύσεις που θα το λύσεις.

    Κρυο θα ακουγεται περισσότερο, όπως και με χαμηλές στροφές.

    εγω θα κραταγα και μια πισινη για την μπιελα. Όταν αλλάξεις κυλινδροπίστονο τσέκαρε και τους τζογους της μπιέλας.
    λοιπον το μηχανακι εκαιγε λαδια και επεσε και η συμπιεση του...μετα αρχισε να κανει αυτον τον ηχο και κοιταξα τα λαδια και ηταν πολυ χαμηλα...πηγα τη μπιελα στο μηχανουργειο και μου ειπε οτι θελει αλλαγμα ετσι αλλαξα και τη μπιελα και τα ρουλεμαν της...σιγουρα αλλαχτηκαν καθως πηρα και τη παλια μπιελα και ρουλεμαν και τις αποδειξεις ... ομως ο ηχος συνεχισε και γιαυτο ρυθμισα και βαλβιδες και συνεχισε να το κανει (καδενα η τεντοτηρας δεν ειναι)τωρα που αλλαξα και ελατηρια στο πιστονι εχω κανει 200 χλμ και δεν εχει καψει λαδι αλλα τον ηχο οποτε του ρθει τον κανει
    αρα λογικα θα σκαμπιλιζει το πιστονι...καμια προταση για κυλινδροπιστονο 53μμ??

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/03/2016
    Μηνύματα
    12
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alex k8 Προβολή μηνύματος
    ετσι ακριβως.καμια φορα το κανει παραπανω στο ρελαντι οταν πεφτουν πολυ οι στροφες, μολις δωσω λιγο γκαζι ψιλοσταματαει μετα μπορει να μη κανει θορυβο σχεδον καθολου αλλα να ξερεις οτι ακουγεται σχεδον σε ολες τις στροφες του κινητηρα.
    κοιταξες την καμπανα αν εχει σφιξει καλα?
    καλα εχει σφιξει το πιστονι θα ναι...

Παρόμοια θέματα

  1. Honda Astrea Grand 100cc - Αλλαγή Λαδιών
    από RemAliPasas στο forum Honda
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/06/2009, 17:39

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF