Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Πρώτη μηχανή

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2016
    Μηνύματα
    4

    Πρώτη μηχανή

    Γειά σας παίδες, βλέπωντας αρκετά post στο forum πήρα και εγώ θάρρος να ποστάρω και να ζητήσω την άποψη σας
    Καταρχάς ειμαι 20 χρονών και σύντομα θα αρχίσω μαθήματα για το Α2 δίπλωμα. Ζητάω συγνώμη για οποιεσδήποτε κοτσάνες πετάξω καθώς δεν έχω καμία απολύτως ιδέα ούτε εμπειρία απο μηχανές!

    Να τονίσω οτι το μηχανάκι το θέλω μόνο για να τα πήγαινε - έλα της σχολής μου , καμία βόλτα άντε και κανα δικάβαλο την κοπελιά. Δεν έχω σκοπό να πάω κάποια εκδρομή ή ταξίδι καθως έχω αμάξι αν χρειαστεί. Δεν με ενδιαφέρει αν τρέχει τόσο πολύ ή όχι απλά να με πάει και να με φέρνει χωρίς να ζορίζεται τόσο!( μην γίνουμε και ρεζίλι ).Θέλω να είναι οικονομική και να είναι λίγο πιο.. μουράτη να το πω?
    Το budget μου είναι γύρο στα 1500 ευρό χωρίς τον εξοπλισμό.
    Είμαι μπερδεμένος σχετικά με το αν αξίζει ή αν αντέχει το 125αρι ή αν πρέπει να μαζέψω λίγα ακόμα λευτά και να πάρω ενα σχετικά καινούριο μεταχειρισμένο 250αρι? ( πράγμα αρκέτα δύσκολο καθώς δεν έχω κάποια οικονομική βοήθεια)

    Η αλήθεια είναι οτι δεν μου αρέσουν τα παπάκια, ουτε τα σκουτεράκια τόσο , προτιμώ τις street ( ελπίζω να το είπα σωστά ) όχι τόσο τις naked,τα μοντέλα που μου αρέσουν πιο συγκεκριμένα και τα έχω βάλει στο μάτι ειναι:
    Cbr 250r
    Ninja 250r
    Cbr 125r
    yzf r125
    Υπάρχουν και άλλα μοντέλα που μπορώ να κοιτάξω? Γενικά αν μπορούσατε να μοιραστέιτε τις γνώσεις σας και να με κατευθύνετε θα με βοηθούσατε πολύ

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    11/07/2015
    Μηνύματα
    25
    ημουν ακριβως στην ιδια φαση(εκτος της χρησης που το θελω) πριν λιγο καιρο πηγαινε δες αυτα στα οποια ειναι στα λεφτα σου και παρε αυτο με τα λιγοτερα προβληματα.Καινουρια για 2 χρονια δεν θα επαιρνα εκτος απο το καινουριο το κτμ που απλα το βρισκω ομορφο(μονο αν μου το χαριζανε αλλα και παλι θα προτιμουσα τα φραγκα). αν θες μονο για πηγαινελα στην σχολη γιατι δεν κοιτας ενα παπι να βαζεις ενα 20ρι το μηνα και να το ξεχνας? Σκεψου εγω πηρα το cb400 1200 ευρα αλλα εδωσα ενα 100ρι ασφαλεια 50 ευρω βενζινες γιατι 2 μερες δεν κατεβηκα απο τις κ@υλες, κουκουλες αντικλεπτικα κατι φλασακια καθρεφτες καθαριστικα αλλο ενα 150ρι. Ειναι να μαζεψω και κατι αλλα γυρω στο 200ρι οποτε εχω ηδη φτασει χοντρικα στα 1800.Αν ηθελε και λαστιχα και σερβις βαλε ενα 400ρι οποτε διαλεξε ποια σου αρεσουν στα λεφτα σου,παρε οποιον ξερεις που εχει 2-3 ιδεες πανω στα μηχανακια και πηγαινε δες. Απλα δεν θα επαιρνα 125ρα μηχανη,καλυτερα παπι ή σκουτερ για να κανω την δουλεια μου. Με τα λεφτα που λες εγω εβρισκα κυριως μηχανακια 15ετων και πανω. Απο 2000$ εβρισκα 10ετιας.Απλα πολλα που ειδα στο μπατζετ που ειχα γυρω στο 1000ρι ηταν υπερβολικα γυαλισμενα απο εξω αλλα εχαναν λαδια, παιζαν καλαντα, θελανε υπευθυνη δηλωση για να αναψουν...
    Απλα υπολογισε ενα 700ρι με το καλημερα χωρις εξοπλισμους για να μην πεσεις εξω. Οτι και να παρεις καλες βολτες

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2016
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bigfatbuddha Προβολή μηνύματος
    ημουν ακριβως στην ιδια φαση(εκτος της χρησης που το θελω) πριν λιγο καιρο πηγαινε δες αυτα στα οποια ειναι στα λεφτα σου και παρε αυτο με τα λιγοτερα προβληματα.Καινουρια για 2 χρονια δεν θα επαιρνα εκτος απο το καινουριο το κτμ που απλα το βρισκω ομορφο(μονο αν μου το χαριζανε αλλα και παλι θα προτιμουσα τα φραγκα). αν θες μονο για πηγαινελα στην σχολη γιατι δεν κοιτας ενα παπι να βαζεις ενα 20ρι το μηνα και να το ξεχνας? Σκεψου εγω πηρα το cb400 1200 ευρα αλλα εδωσα ενα 100ρι ασφαλεια 50 ευρω βενζινες γιατι 2 μερες δεν κατεβηκα απο τις κ@υλες, κουκουλες αντικλεπτικα κατι φλασακια καθρεφτες καθαριστικα αλλο ενα 150ρι. Ειναι να μαζεψω και κατι αλλα γυρω στο 200ρι οποτε εχω ηδη φτασει χοντρικα στα 1800.Αν ηθελε και λαστιχα και σερβις βαλε ενα 400ρι οποτε διαλεξε ποια σου αρεσουν στα λεφτα σου,παρε οποιον ξερεις που εχει 2-3 ιδεες πανω στα μηχανακια και πηγαινε δες. Απλα δεν θα επαιρνα 125ρα μηχανη,καλυτερα παπι ή σκουτερ για να κανω την δουλεια μου. Με τα λεφτα που λες εγω εβρισκα κυριως μηχανακια 15ετων και πανω. Απο 2000$ εβρισκα 10ετιας.Απλα πολλα που ειδα στο μπατζετ που ειχα γυρω στο 1000ρι ηταν υπερβολικα γυαλισμενα απο εξω αλλα εχαναν λαδια, παιζαν καλαντα, θελανε υπευθυνη δηλωση για να αναψουν...
    Απλα υπολογισε ενα 700ρι με το καλημερα χωρις εξοπλισμους για να μην πεσεις εξω. Οτι και να παρεις καλες βολτες
    Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, νομίζω μου ανοιξε λίγο τα μάτια.... Τόσο για 125, όσο και για 250 σκέφτομαι μόνο μεταχειρισμένη , cbr 125 του 2009 έχω βρει στα 900 ευρώ αλλά δεν έχω ιδέα σε τι κατάσταση βρίσκονται... Τα έξοδα συντίρισης και καυσίμου της Cbr 125 είναι αρκετά πιο πολλά απο το παπί? ή ειναι η κατάσταση που θα το πάρεις που χαλάει την δουλειά?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Aπό σωματική διάπλαση πως είσαι?Το cbr (125) το έχεις δει/οδηγήσει? Είναι μικρό μηχανάκι και η θέση οδήγησης δεν βοηθάει και το νιώθεις ακόμα μικρότερο. Για κοίτα για cbf 125 ή ybr 125. Όλα τα 125 πάνε αξιοπρεπώς μέχρι μια ταχύτητα ακόμα και με δυο άτομα και είναι πολύ καλά για μέσα στη πόλη.
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2016
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από I-want-a-moto Προβολή μηνύματος
    Aπό σωματική διάπλαση πως είσαι?Το cbr (125) το έχεις δει/οδηγήσει? Είναι μικρό μηχανάκι και η θέση οδήγησης δεν βοηθάει και το νιώθεις ακόμα μικρότερο. Για κοίτα για cbf 125 ή ybr 125. Όλα τα 125 πάνε αξιοπρεπώς μέχρι μια ταχύτητα ακόμα και με δυο άτομα και είναι πολύ καλά για μέσα στη πόλη.
    Είμαι 1,75 70 κιλά , έχω δει το cbr και το ybr 125 από κοντά. Είναι όντως μικρά αλλά μου αρέσουν αρκετά πολύ.. δυστυχώς λόγω της απειρίας μου με τις μηχανές κρίνω μόνο την εμφάνιση, για αυτό και ζήτησα και την άποψή σας

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.993
    το cbr 250 δεν παιζει σε αυτη τη τιμη. το zx οριακα κανα χρεπι. τα 125 ειναι αρκετα και ολα ψιλοσερνονται με δευτερο ατομο ειδικα. το cbr 125 ειναι παπι με λιγο πλαστικο. το yzf ειναι λιγο σκυφτο σε σχεση με τα αλλα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της I-want-a-moto
    Εγγραφή
    24/09/2015
    Μηνύματα
    192
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Devious Προβολή μηνύματος
    Είμαι 1,75 70 κιλά , έχω δει το cbr και το ybr 125 από κοντά. Είναι όντως μικρά αλλά μου αρέσουν αρκετά πολύ.. δυστυχώς λόγω της απειρίας μου με τις μηχανές κρίνω μόνο την εμφάνιση, για αυτό και ζήτησα και την άποψή σας
    Δεν διαφωνώ πως το cbr είναι πιο ωραίο στο μάτι,πιο νεανικό και πιο επιθετικό να το πούμε από το ybr και ίσως από το cbf (125 πάντα) αλλά σαν επιδόσεις δεν ξεχωρίζει σχεδόν καθόλου από τα υπόλοιπα και είναι πιο άβολο από όλα τους (γνώμη μου) μοναδικό πλεονέκτημα το πίσω δισκόφρενο αλλά σε αυτά τα κυβικά δεν λέει πολλά.Αφού από επιδόσεις όλα είναι πάνω κάτω τα ίδια, πέρα από την εμφάνιση δοκίμασε και την άνεση (ύψος σέλας,θέση οδήγησης,εργονομία).

    Στο τέλος πάρε ότι καλύτερο βρείς που να το γουστάρεις!!!
    Kαταφαντασίαν επιδέξιος...

  8. #8
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    125αρι οπως cbr, yzf δε σου προτεινω. ειναι μικρα και δεν εχουν καθολου δυναμη (επισης το yzf ειναι πανακριβο, δεν παιζει να βρεις κατι στα 1500ευρω). το budget σου ειναι μικρο οποτε δε μπορεις να παρεις ninjza 250 η cbr 250.

    μια και ειναι 1ο μηχανακι θα σου προτεινω να παρεις παπι με 700-800 ευρω (+250 για κρανος και μπουφαν και τα 500 τα βαζεις στην ακρη). οταν βγαλεις το διπλωμα και μαζεψεις λιγα λεφτα ακομα, πουλας το παπι και παιρνεις 250αρι. μικρος εισαι, δε σε πηραν και τα χρονια. εντωμεταξυ θα εχεις αποκτησει μια ανεση στους 2 τροχους, θα εχεις μαθει να κυκλοφορεις στην πολη κτλ. αν πεσεις με το 250 το κοστος σε πλαστικα θα ειναι μεγαλο, ενω το παπι δεν παθαινει τιποτα.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    CBF250

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    +250 στο CBF. εναλλακτικά ΧR250, ΤΤ250, ΝΧ250, XT250. Nα μπαίνεις και λίγο χώμα...

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2016
    Μηνύματα
    4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από duke200 Προβολή μηνύματος
    +250 στο CBF. εναλλακτικά ΧR250, ΤΤ250, ΝΧ250, XT250. Nα μπαίνεις και λίγο χώμα...
    CBF 250 ή 125 πιο πρόσφατο μοντέλο θα πρότεινες?

  12. #12
    Παρε ενα καλο παπι να κανεις τη δουλεια σου , γιατι με 1500 δεν νομιζω να μπορεις να βρεις, σαν αρχαριος τουλαχιστον,κατι αξιολογο απο τον κοσμο της μοτο εκτος αν εχεις πολυ χρονο μπροστα σου και υπομονη...

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    αστο το 125, δεν θα μπορεις να πας πουθενα δικάβαλος με το 125. Αφου εχεις A2 διπλωμα, μην κοιτας 125αρια.

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/04/2016
    Μηνύματα
    2
    καλημερα!! θα ηθελα την βοηθεια σας.... μετα απο πολυ σκεψη αποφασισα να παρω επιτελους μηχανη!! ως νεα και απειρη αδηγος θα ηθελα να με διαφωτιση καποιος στο τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα της, εννοειτε μεταχειρισμενη θα παρω γτ δεν μου το επιτρεπει το πορτοφολι μου... θελω παρα παρα πολυ μια τσοπερ και κατεληξα σε μια honda magna 250... ποια ειναι η αποψη σας για την συγκεκριμενη μηχανη..???
    ευχαριστω !!!!

  15. #15
    never hold back Το avatar του/της Ohm
    Εγγραφή
    08/12/2015
    Μηνύματα
    371
    Καλώς ήρθες!
    Αν δεν έχεις δίπλωμα, βγάλε και ξαναρώτα.
    Αν δεν έχεις καβαλήσει το magna ή κάποιο αντίστοιχο, καβάλα το να δεις αν σου κάνει και ξανασκέψου το (το magna δύσκολα θα το έλεγε κανείς τσόπερ, περισσότερο τουριστική ας πούμε, κάπως).

    οτιδήποτε πέρα από αυτά είναι σχετικά αδιάφορο. honda είναι, ανθεκτικό είναι, ανταλλακτικά θα βρίσκεις και άμα το προσέχεις στοιχειωδώς θα σου κρατήσει. Τα ίδια δηλαδή όπως όλες οι μηχανές.

    Προσωπική προτίμηση: θα ήθελα μηχανή με abs, πάντως
    I live to learn. I learn to think. I think to create. I create to be.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 140
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2007, 08:29
  2. Πρώτη μηχανή Gs500 ερωτήσεις
    από filtatos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2006, 10:58
  3. Πρώτη μηχανή...?Δίλλημα...
    από Horhito στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2006, 12:04
  4. πρώτη μηχανή..?
    από Ksames στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 00:56
  5. Fazer 600 για πρώτη μηχανή?
    από the_passenger στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 10/05/2006, 22:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF