Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Μετα απο cbf 250 τι?(ή αλλιώς ξεμεινα απο μηχανή και θέλω βοήθεια)

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    26

    Μετα απο cbf 250 τι?(ή αλλιώς ξεμεινα απο μηχανή και θέλω βοήθεια)

    Καλησπέρα σε όλους εδώ και ένα μήνα είμαι χωρίς μηχανή αφου το μεταχειρισμένο cbf που είχα είχε προβλημα στην κεφαλη και μας αφησε χρόνους (δεν μου έκανε εντύπωση το οτι το ειχα παρει 900 ευρω και παρα του οτι το πηγα σε μηχανικο πριν το παρω δεν είχε δει τη βλαβη) οποτε μετα απο 4 χρονια το εδωσα για ανταλλακτικα και πλεον ψαχνω το επομενο!
    Απο την μέχρι τώρα αναζήτηση μου το δίλλημα μπαινει ως εξης

    Μενω στα 250 cc η ανεβαίνω κυβικά?

    Στα 250 μονη επιλογή μου προς το παρώ ειναι το wolf το οποιο λογικα 2ετιας -3ετίας θα το βρω κοντα στα 2500

    Στα πιο ψηλά κυβικα μπαινει το KLE 500 το οποιο ειναι φιλου με πολλα χιλιομετρα μεν (66000) αλλα αρκετα καινουριο δε(1η αδεια 2010) και σε σουπερ τιμη <2000

    Μετα παμε σε versys,er6,pegaso,cbf 600,transalp,v strom(αν και θα το εβαζα στις τελευταιες μου επιλογες) ισως και το mt-03

    Το budget ειναι με μεγαλο ζορι στα 3000 ευρω αν και θα προτιμούσα να έχω ταβανι τα 2500

    Η χρήση στη μηχανη είναι 95% χρηση πόλης και ενα 5% εκτος λεκανοπεδιου και παντα σε άσφαλτο η ταχύτητα δεν ειναι πρώτη μου προτεραιοτητα ισα ισα που τα πιο δυνατα μηχανακια με φοβιζουν
    Θέλω όσο το δυνατόν να μην επισκεπτομαι συνεργεια (οπότε θα ήθελα να μου πειτε αν γνωρίζετε γνωστα προβλήματα κάποιων απο τα παραπανω προκειμένου να αποκλειστουν)και οταν τα επισκεπτομαι για λογους συντηρησης να μην πηγαινει ο κουκος αηδονι

    Να μην έχει τρομερη καταναλωση πχ πανω απο 6 λιτρα στα 100 (φανταζομαι αυτο αποκλειει το τρανσαλπ)

    Τα μεγέθη μου ειναι x large (προς όλες τις κατευθύνσεις 1.92 ύψος και 110 κιλα βαρος)
    Εν κατακλείδη ψάχνω μία οικονομικη μηχανή να με πηγαινωφαίρνει στη δουλεια μου να μπορώ να την παρω στο νησι για διακοπες χωρις να γνωριστώ με τους μαστορες της περιοχής μου
    Περιμενω τις αποψεις και τις προτάσεις σας

    Ευχαριστώ προκαταβολικα

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    μονο και μονο για το xl της υποθεσης, προτεινω την τελευταια σου επιλογη...
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

  3. #3
    Βάλε στις σκέψεις σου και το Vtr 250
    Εξαιρετικό !!!!!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    για το μεγεθος σου οχι 250
    για τη χρηση που θες οχι τετρακυλινδρο
    το χτ660 γιατι δεν ειναι στη λιστα σου;

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Ψάξου καλά για φρέσκο τρανσαλπ όχι να πάρεις το πρώτο που θα δεις να γυαλίζει και που σαι σούπερ τιμή για kle είναι 8-9 κατοστάρικα...

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.964
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    το χτ660 γιατι δεν ειναι στη λιστα σου;
    +100

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    26
    Ωπ τοσο άμεσα απαντήσεις δεν περίμενα να δώ να 'στε καλα!
    @toyar Το xt δεν μου αρέσει σαν εμφανηση αλλα αν είναι η λύση στο πρόβλημα μου τοτε να το κοιταξω λιγο περισότερο!
    Τα 250αρια γιατι να τα αφήσω?(δεδομένου οτι το cbf με ειχε βολεψει πολύ)
    @buckley transalp μεχρι 3000 οσα έχω δει μου φαινονται πως θα χρειαστουν κανα χιλιαρικο ακομα σε μαζεματα χώρια που το θεμα καταναλωσης νομίζω με κανει να τα έχω χαμηλα στη λιστα μου οσο για το κλε ισως έχεις δικιο αλλα τα 800 μου ακουγονται λιγα για μηχανη 5ετίας μπορει και να κανω λαθος
    @motoexelixis Ναι αλλα δεν παυει να ειναι τελευταια μου επιλογη κυριως γιατι στο budget μου βρισκω vstrom δεκαετιας

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    για το βαρος και το υψος σου τα 250αρια ειναι σχετικα μικρα και στο δικαβαλο θα ζοριζονται
    ασε που εχεις περισοοτερες και αξιολογοτατες επιλογες σε παραπανω κυβικα με λιγα παραπανω χρηματα
    στο λεω γιατι εχω cbf αλλα μου ριχνεις 10 ποντους και 25 κιλα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos0104 Προβολή μηνύματος
    Ωπ τοσο άμεσα απαντήσεις δεν περίμενα να δώ να 'στε καλα!
    @toyar Το xt δεν μου αρέσει σαν εμφανηση αλλα αν είναι η λύση στο πρόβλημα μου τοτε να το κοιταξω λιγο περισότερο!
    Τα 250αρια γιατι να τα αφήσω?(δεδομένου οτι το cbf με ειχε βολεψει πολύ)
    @buckley transalp μεχρι 3000 οσα έχω δει μου φαινονται πως θα χρειαστουν κανα χιλιαρικο ακομα σε μαζεματα χώρια που το θεμα καταναλωσης νομίζω με κανει να τα έχω χαμηλα στη λιστα μου οσο για το κλε ισως έχεις δικιο αλλα τα 800 μου ακουγονται λιγα για μηχανη 5ετίας μπορει και να κανω λαθος
    @motoexelixis Ναι αλλα δεν παυει να ειναι τελευταια μου επιλογη κυριως γιατι στο budget μου βρισκω vstrom δεκαετιας
    Τα kle ήταν στοκαδούρες και είχαν φάει χρόνια απούλητα στις αντιπροσωπείες πιθανόν.Απόφυγε μεταχειρισμένα μονοκύλινδρα αερόψυκτα γιατί τα καλά καλά τα αγαπούν και τα κρατάνε οι κάτοχοι τους και επιμένω ψάξου για ιδιώτη που βαρέθηκε το τρανσάλπ του και θέλει να μεγαλοπιαστεί με μεγάλο ον οφφ.
    Με την κατανάλωσή του μην αγχώνεσαι πάει και χαλαρά ...

  10. #10
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    με το kle 500 που λες, δεν ξερω τι παιζει, μου φενεται λιγακι ακριβο. εισαι ψηλος και βαρυς και το 250αρι θα ξεχναει να ξεκινησει. πιστευω το χτ θα σου κατσει κουτι. ευκολο για πολη, δεν καιει, φθηνα σερβις και θα σου μεινουν και ρεστα απο το budget σου (αναλογα και τι θα παρεις βεβαια).
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  11. #11
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Και το mt-03, ΧΤ είναι απλα με άλλο στήσιμο. Προσωπικά ενα XTX660 νομιζω μπορεί να κανει όσα ζητάς. Αλλά και το mt επειδή δεν επιασε πολύ παιζει σε πολύ καλες τιμες. Βεβαια με το υψος σου δε ξέρω ποσο θα σε βολεψει.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες για το KLE, πάρτο.
    Το να γνωρίζεις τον ιδιοκτήτη και την ιστορία ενός μτχ, είναι το σημαντικότερο κριτήριο.
    Για τη χρήση που θέλεις είναι σίγουρα κατάλληλο και στα λεφτά θα τα βρείτε.

    Αν σου αρέσει βέβαια το μηχανάκι. Αν όχι, βρες πρώτα τι σου αρέσει και μετά διάλεξε.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    26
    Ενας άλλος λόγος που φοβαμαι το χτ ειναι γιατι πιστευω οτι ειναι μηχανες που θα ειναι "λιωμενες" απο τους προηγουμενους κατοχους
    τωρα θα μου πειτε οτι αυτο ειναι φοβος σε ολα τα μοντελα και θα έχετε και δικιο αλλα το χτ και το τδμ τα έχω σε πιο ψηλη κατηγορια επικυνδυνοτητας για σακατεμα απο προηγουμενους ιδιοκτητες

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    ενα αλλο πολυ σοβαρο κριτηριο ειναι ο ιδιοκτητης
    υπαρχουν ανθρωποι που και να μου χαριζαν το μηχανακι τους δεν το επαιρνα ειδικα πιτσιρικαδες

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/03/2013
    Μηνύματα
    26
    Συμφωνω απολυτα μαζί σου
    Βλέπω αγγελιες με περιγραφες που δεν μπαινω καν στη διαδικασια να παρω τηλεφωνο!

    Με βλέπεις διστακτικο στα περισοτερα κυβικα και αυτο είναι γιατι πολλές φορες παιρνουμε πραγματα που δεν είναι για εξυπηρέτηση των αναγκών μας αλλα τις παραυπερκαλυπτουν!
    Πχ τα 650 που έχω στο αρχικο μου ποστ τα θεωρω πλεονεξία για τη χρήση που τα θέλω
    Με το cbf έκανα περιπου 5000 χιλιομετρα το χρονο και ήταν το αποκλειστικο οχημα μετακινησης μου και δεν ενιωσα ποτε οτι ήθελα κάτι παραπανω εκτος απο ορισμενες φορες στην αττικη αλλα αυτες μετρημενες στα δαχτυλα!
    Συγνωμη για το πρήξιμο ή την "ξεροκεφαλια" που δείχνω αλλα πραγματικα εχω μπερδευτει πολύ!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μεταχειρισμένο CBF-250: Τι να προσέξω;
    από nasos75 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2008, 15:45
  2. Περίεργος ήχος απο αλύσίδα? σε Cbf 250
    από tsofras στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 05/06/2007, 10:20
  3. Τι γίνεται με το ρελαντί; (CBF-250)
    από Alchimistis στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2005, 11:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF