Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 71

Θέμα: Από νεκρά σε 2α εν κινήσει...

  1. #16
    Είπαμε ... Στα γιαμαχα οι ταχύτητες χτυπάνε παραπάνω και ιδιαίτερα η 1η.

    θα το συνηθίσεις . Πολλοί σαν και σένα που στην αρχή είχαν το ίδιο "προβλημα" παραμονευαν και όπου έβλεπαν γιαμαχα , περίμεναν να ακούσουν τον ήχο από το κουμπωμα της 1ης , να εξιλεωθουν.

    Δεν είναι κάτι ανυσηχιτικο

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Πρώτη βάζεις μόνο όταν είναι να ξεκινήσεις. ...πότε άλλοτε. ....πότε εν κίνησή

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Όπως το περιγράφεις μου φαίνεται οτι φοβάσαι να ανοίξεις ένα κλικ παραπάνω στο γκάζι ενώ συμπλεκτάρεις και πριν κουμπώσεις την 1η.
    Αν αυτό το κλικ που λες είναι πάνω από 4000σ.α.λ., ομολογώ ότι είναι αλήθεια. Νιώθω ότι αν αυτό το χτύπημα που μου κάνει χαμηλά μου το κάνει στις 6000-7000σ.α.λ. θα δω όλα τα μηχανικά μέρη της μηχανής να κυλάνε στην άσφαλτο.
    Ωστόσο θα το δοκιμάσω σε λίγες παραπάνω στροφές και θα δώσω feedback!

  4. #19
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Για να μην μπερδευόμαστε...χοντρικό παράδειγμα.

    αν με μια Χ σχεση στο κιβώτιο θες να επιβραδύνεις και το στροφόμετρο είναι στις 5000 στροφές για να κάνεις σωστό κατέβασμα πρέπει τη στιγμή που συμπλεκτάρεις να ανεβάσεις ελάχιστα το γκάζι στις 6.000 στροφές και απευθείας να κουμπώσεις την μικρότερη σχέση. Μετά το κατέβασμα συνεχίζεις να κλείνεις γκάζι με ελεύθερο συμπλέκτη ώστε να φρενάρεις με τον κινητήρα ενώ ταυτόχρονα πατάς και ελαφρά τη δεξιά μανέτα με τα δάχτυλα.

  5. #20
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Lioulios Προβολή μηνύματος
    περίμεναν να ακούσουν τον ήχο από το κουμπωμα της 1ης , να εξιλεωθουν.
    Στην περίπτωσή μου δεν μιλάμε για ηχηρό "κούμπωμα", αλλά για επαναλαμβανόμενο χτύπημα που δεν δέχεται την ταχύτητα και κουμπώνει μόλις συγχρονιστεί (μόλις βρει τρύπα ένα πράγμα).

  6. #21
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yamahaki Προβολή μηνύματος
    Στην περίπτωσή μου δεν μιλάμε για ηχηρό "κούμπωμα", αλλά για επαναλαμβανόμενο χτύπημα που δεν δέχεται την ταχύτητα και κουμπώνει μόλις συγχρονιστεί (μόλις βρει τρύπα ένα πράγμα).
    μήπως τότε πρέπει να δεις ξανά το θέμα ντίζας συμπλέκτη και ρύθμιση που μπορεί να χρειάζεται? επαναλαμβανόμενο χτύπημα (κροτάλισμα) σημαίνει οτι το σύστημα δεν φτάνει στο σωστό σημείο σύμπλεξης και αποσύμπλεξης.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Για να μην μπερδευόμαστε...χοντρικό παράδειγμα.

    αν με μια Χ σχεση στο κιβώτιο θες να επιβραδύνεις και το στροφόμετρο είναι στις 5000 στροφές για να κάνεις σωστό κατέβασμα πρέπει τη στιγμή που συμπλεκτάρεις να ανεβάσεις ελάχιστα το γκάζι στις 6.000 στροφές και απευθείας να κουμπώσεις την μικρότερη σχέση. Μετά το κατέβασμα συνεχίζεις να κλείνεις γκάζι με ελεύθερο συμπλέκτη ώστε να φρενάρεις με τον κινητήρα ενώ ταυτόχρονα πατάς και ελαφρά τη δεξιά μανέτα με τα δάχτυλα.
    Αυτό είναι κατανοητό, το έκανα στην πράξη σήμερα, στην 2α-Ν-1η κόλλησα.
    Στην επιτάχυνση τι κάνεις με το γκάζι; Από 1η-Ν-2α; Μπορείς να μου δώσεις ένα αντίστοιχο χονδρικό παράδειγμα του πως θα βάλεις 2α αν έχεις φτάσει την πρώτη μέχρι τις 6500σ.α.λ.;


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    Πρώτη βάζεις μόνο όταν είναι να ξεκινήσεις. ...πότε άλλοτε. ....πότε εν κίνησή
    Εγώ συμφωνώ με αυτήν την δήλωση, έτσι νιώθω και εγώ πάνω στη μηχανή. Για αυτό ρωτάω και αν είναι απαραίτητο κατά το φρενάρισμα να φτάσω στην 1η. Μπορώ να σταματήσω κάλλιστα με 2α και να βγάλω νεκρά. Οι συμφορουμίτες έχουν άλλη άποψη όμως! Τελικά ποιο είναι σωστό;

  8. #23
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    μήπως τότε πρέπει να δεις ξανά το θέμα ντίζας συμπλέκτη και ρύθμιση που μπορεί να χρειάζεται? επαναλαμβανόμενο χτύπημα (κροτάλισμα) σημαίνει οτι το σύστημα δεν φτάνει στο σωστό σημείο σύμπλεξης και αποσύμπλεξης.
    Ανέφερα και στο πρώτο post ότι έχω δοκιμάσει τον συμπλέκτη σε +/- αλλά δεν έδειξε να φταίει αυτό. (Το πως ρυθμίζουμε τον συμπλέκτη είναι , για αυτό θα πω χονδρικά ότι με κρύο μοτέρ του άφησα περιθώριο περίπου 4 χιλιοστά).

  9. #24
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yamahaki Προβολή μηνύματος
    Αυτό είναι κατανοητό, το έκανα στην πράξη σήμερα, στην 2α-Ν-1η κόλλησα.
    Στην επιτάχυνση τι κάνεις με το γκάζι; Από 1η-Ν-2α; Μπορείς να μου δώσεις ένα αντίστοιχο χονδρικό παράδειγμα του πως θα βάλεις 2α αν έχεις φτάσει την πρώτη μέχρι τις 6500σ.α.λ.;


    Ερωτάω και αν είναι απαραίτητο κατά το φρενάρισμα να φτάσω στην 1η. Μπορώ να σταματήσω κάλλιστα με 2α και να βγάλω νεκρά. Οι συμφορουμίτες έχουν άλλη άποψη όμως! Τελικά ποιο είναι σωστό;
    Για ανέβασμα ανάλογα το ρυθμό επιτάχυνσης που θες παίζεις και αντίστοιχα στις στροφές.

    Αν θες απλά να ρολάρεις, έχεις 2η σχέση με 5.000στροφές, συμπλεκτάρεις και μειώνεις ένα κλικ το γκάζι τόσο ώστε να ανεβάζει η μηχανή αργά τα χιλιόμετρα. (μοναδικό σημείο προσοχής να είσαι στο καλό φάσμα ροπής ωστέ να μην κρεμάει στην επόμενη σχέση που θα επιλέξεις)
    Κάθε μηχανή έχει και αλλού το φάσμα. Το versys τραβάει από τις 3500 περίπου ώς τις 7.000. Το fj6 μπορεί να θέλει ψηλότερα από 6.000 έως 8000. Θα το δεις και θα το νιώσεις μόνο με δοκιμές και που βλέπεις οτι η μηχανή σου δεν κομπιάζει στις αλλαγές.

    Αν θες να επιταχύνεις γρήγορα ανεβάζεις στο πάνω όριο του φάσματος ώστε στην επόμενη σχέση να πιάσεις το κάτω ιδανικό όριο και να έχεις περιθώρια να ανοίξεις κι άλλο.

    Δε χρειάζεται να βάζεις πρώτη κάθε φορά πριν φρενάρεις. Η μηχανή όσο ρολάρει επιβραδύνοντας δε σβήνει παρά μόνο λίγο πριν την απόλυτη στάση (όπου μπορεί να σβήσει)
    Εξάσκηση θέλει και εδώ να συνηθίσεις στροφές, δύναμη στη μανέτα του φρένου και συγχρονισμός με το συμπλέκτη.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από yamahaki Προβολή μηνύματος
    Ανέφερα και στο πρώτο post ότι έχω δοκιμάσει τον συμπλέκτη σε +/- αλλά δεν έδειξε να φταίει αυτό. (Το πως ρυθμίζουμε τον συμπλέκτη είναι , για αυτό θα πω χονδρικά ότι με κρύο μοτέρ του άφησα περιθώριο περίπου 4 χιλιοστά).
    Το + και - είναι για την απόκριση στο χέρι.
    Μάζεμα στη ντίζα έχεις κάνει ποτέ? Στο συρματόσκοινο και στα παξιμάδια από τη μεριά της μανέτας αλλά και από τη μεριά που πάει στο σασμάν.

  10. #25
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    την ώρα που χεις νεκρά και τσουλάς, μιά ξερογκαζιά και βάλε 2α. όταν πέφτουν οι στροφές θα ανεβάσεις ταχύτητα, όχι στο ανέβασμα των στροφών.
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  11. #26
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    305
    μου αρέσουν αυτά τα θέματα γιατί μαθαίνω συνεχώς

    πληροφοριακά στον OP οταν βάζω εγώ δευτέρα ακούγεται 2-3 τετράγωνα χαλαρά.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Άλλη μια φορά θα στο πω.....πρώτη μόνο να ξεκινάς όταν η μηχανή είναι σταματημένη....

  13. #28
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    Πρώτη βάζεις μόνο όταν είναι να ξεκινήσεις. ...πότε άλλοτε. ....πότε εν κίνησή


    Δηλαδη εσυ εαν θελεις να βαλεις πρωτη σταματας εντελως, βαζεις ποδι κατω και μετα ξαναξεκινας ?
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  14. #29
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    Άλλη μια φορά θα στο πω.....πρώτη μόνο να ξεκινάς όταν η μηχανή είναι σταματημένη....
    θες να μας εξηγήσεις γιατί τέτοια απολυτότητα? έχω χρησιμοποιήσει άπειρες φορές 1η κατεβάζοντας για να φρενάρω σε φανάρι ή πριν παρκάρω και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motoexelixis
    Εγγραφή
    11/08/2009
    Μηνύματα
    258
    Τίποτα δεν έχει το μηχανακι σου. Χαλάρωσε και απόλαυσε το σε καμιά βόλτα. Έτσι κάνουν τα σασμάν στα yamaha
    Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητωτο ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον,σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικων,ως και ημεις αφιωμεν τις βαλβιδες ημων,στων αντιπροσωπων και τωνμηχανικων,αλλα ρησε ημας απο τα ιμιτασιον,
    AVIN

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Από 4η σε νεκρά suzuki address FL 125
    από askforbike στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2015, 12:02
  2. Μηχανη εν κινησει μετα απο μηνες. Πως ?
    από Alarm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2008, 17:05
  3. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Fairing ΑΠΟ ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ ΣΕ Cbr600f
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 13:26
  4. Usd απο ΖΧ12 σε ΖΧ9
    από NikosZX9 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 16:35
  5. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF