Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 71 από 71

Θέμα: Από νεκρά σε 2α εν κινήσει...

  1. #61
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σε πολλές μοτο η 1η χρειάζεται οπωσδήποτε σε ανηφορικές φουρκέτες.
    Σε διήθηση οταν αναγκαστικά κόβεις ταχύτητα σε ελιγμούς με ελαχιστα χλμ βαζεις παλι 1η και συνεχίζεις χωρίς να σταματήσεις εφ όσον έχεις καλό έλεγχο της μοτοσυκλέτας.
    Η 2α σε τέτοιες περιπτώσεις ειναι μακριά και μπορεί η μοτο να σβήσει, να σκορτσάρει άγρια, η να λιώνεις τον συμπλέκτη άσκοπα.
    Σε δίχρονο κινητήρα θα χρεαστεί ακόμα περισσότερες φορές η 1η στην κίνηση για να βρεθεί παλι στην ωφέλιμη περιοχή ο κινητήρας.
    Υπαρχουν λοιπόν πολλές περιπτώσεις που η 1η χρειάζεται να μπεί εν κινήσει ανάλογα και το μηχανακι και τον δρόμο βέβαια.

    Συνεχίζεις να διαφωνείς?
    σωστοτατος...ειδικα για το ασκοπο με το συμπλεκτη

  2. #62
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Σε πολλές μοτο η 1η χρειάζεται οπωσδήποτε σε ανηφορικές φουρκέτες.
    Σε διήθηση οταν αναγκαστικά κόβεις ταχύτητα σε ελιγμούς με ελαχιστα χλμ βαζεις παλι 1η και συνεχίζεις χωρίς να σταματήσεις εφ όσον έχεις καλό έλεγχο της μοτοσυκλέτας.
    Η 2α σε τέτοιες περιπτώσεις ειναι μακριά και μπορεί η μοτο να σβήσει, να σκορτσάρει άγρια, η να λιώνεις τον συμπλέκτη άσκοπα.
    Σε δίχρονο κινητήρα θα χρεαστεί ακόμα περισσότερες φορές η 1η στην κίνηση για να βρεθεί παλι στην ωφέλιμη περιοχή ο κινητήρας.
    Υπαρχουν λοιπόν πολλές περιπτώσεις που η 1η χρειάζεται να μπεί εν κινήσει ανάλογα και το μηχανακι και τον δρόμο βέβαια.

    Συνεχίζεις να διαφωνείς?
    Για πιάσε το θρεντ από την αρχή να δεις ο νηματοθετης τι μηχανή έχει. ...Ούτε δίχρονο ούτε παπάκι ούτε μόνο κύλινδρο. ....γιατί όπως γράφεις και εσύ ανάλογα το μηχανακι....εγώ απάντησα με βάση αυτό. ....Όταν απάντησα την μηχανη του νηματοθετης είχα στον νου......

  3. #63
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    Για πιάσε το θρεντ από την αρχή να δεις ο νηματοθετης τι μηχανή έχει. ...Ούτε δίχρονο ούτε παπάκι ούτε μόνο κύλινδρο. ....γιατί όπως γράφεις και εσύ ανάλογα το μηχανακι....εγώ απάντησα με βάση αυτό. ....Όταν απάντησα την μηχανη του νηματοθετης είχα στον νου......
    Το thread ξεκίνησε με ερώτηση για την 2α απο νεκρά.

    Εσύ έθεσες θέμα στην πορεία για το πότε μπαίνει η 1η, κι επέμενες οτι δεν χρειάζεται ποτέ και πουθενά και ζήτησες παραδείγματα.
    Σου παρέθεσα μερικά και τώρα λές άλλα...

    Συμπεραίνω λοιπόν οτι δεν διαφωνείς πλέον με την χρήση της 1η ταχύτητας εν κινήσει.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #64
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Το thread ξεκίνησε με ερώτηση για την 2α απο νεκρά.

    Εσύ έθεσες θέμα στην πορεία για το πότε μπαίνει η 1η, κι επέμενες οτι δεν χρειάζεται ποτέ και πουθενά και ζήτησες παραδείγματα.
    Σου παρέθεσα μερικά και τώρα λές άλλα...

    Συμπεραίνω λοιπόν οτι δεν διαφωνείς πλέον με την χρήση της 1η ταχύτητας εν κινήσει.
    1β) Είναι αλήθεια απαραίτητο να βάλω πρώτη εν κινήσει, όταν τα χιλιόμετρά μου φρενάροντας στην δευτέρα είναι ελέγξιμα και σε μερικά μέτρα σταματάω με τα φρένα
    Ναι εγώ έθεσα το θεμα.....να διαβάζεις όλο το θρεντ αν θες να μου την πεις

  5. #65
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    1β) Είναι αλήθεια απαραίτητο να βάλω πρώτη εν κινήσει, όταν τα χιλιόμετρά μου φρενάροντας στην δευτέρα είναι ελέγξιμα και σε μερικά μέτρα σταματάω με τα φρένα
    Ναι εγώ έθεσα το θεμα.....να διαβάζεις όλο το θρεντ αν θες να μου την πεις
    Αρα δεν διαφωνείς, οκ.
    Σκοπός του ποστ μου είναι ο κόσμος που μπορεί να διαβάζει να μην μπερδεύεται και να μην παίρνει λαθος πράγματα για σωστά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #66
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Αρα δεν διαφωνείς, οκ.
    Σκοπός του ποστ μου είναι ο κόσμος που μπορεί να διαβάζει να μην μπερδεύεται και να μην παίρνει λαθος πράγματα για σωστά.
    Και απαντώ και κλείνω. ...όχι δεν είναι απαραίτητο να βάλεις πρώτη όταν τα χιλιόμετρα σου στην δευτέρα είναι ελεγξιμα και σε λίγα μέτρα σταματας με τα φρένα. ..

  7. #67
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από thunder ace Προβολή μηνύματος
    δηλ για να καταλαβω,βλεπεις φαναρι κοκκινο και εκει που πηγαινεις πχ με τεταρτη και 70-80 ,αρχιζεις σταδιακα να κατεβαζεις και περιπου στα 35 βαζεις πρωτη;Αδερφε ,αν το κανω αυτο στο yamaha μου(με αυτα τα χλμ)θα ψαχνουν να δουν που επεσε μετεωριτης στην περιοχη.

    70-80 έχω με 3η και 5.000

    45-50 με 2α και 5.000

    Δε βάζω 1η σε κάθε φανάρι. Ανάλογα κανονίζω και την επιβράδυνση (αν δεν ενοχλώ την κίνηση πίσω μου) και σταματώ πιο ομαλά παράλληλα με τσίμπημα στα φρένα. Αν δηλαδή είμαι μόνος μου και στα 50μέτρα το φανάρι μόλις έπιασε κόκκινο θα κατεβάσω μέχρι 1η ωστέ να σταματήσω με φρένα έχοντας ήδη 15-20χλμ στα τελευταία 5μέτρα της στάσης.

    Αλλά ναι τα μονοκυλινδρα και 2κύλινδρα μηχανάκια σκορτσάρουν χαμηλά οπότε πριν τη στάση πας με τη μικρότερη δυνατή σχέση ώστε ο κινητήρας να έχει κάποιες Χ στροφές χωρίς να χρειάζεται να διαλύεις το συμπλέκτη.

  8. #68
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lonerider Προβολή μηνύματος
    Και απαντώ και κλείνω. ...όχι δεν είναι απαραίτητο να βάλεις πρώτη όταν τα χιλιόμετρα σου στην δευτέρα είναι ελεγξιμα και σε λίγα μέτρα σταματας με τα φρένα. ..
    Σωστά.

    Επίσης δεν ειναι απαραίτητο να βάζεις καν νεκρά αν το χέρι σου δεν κουράζεται να κρατάει τη μανετα του συμπλέκτη οταν περιμένεις στο φανάρι, δεν ειναι απαραίτητο να βάζεις 3η αν εχεις φάει όλη τη 2α και μπορεις να κουμπωσεις κατευθείαν 4η χωρις να κρεμάσει, δεν ειναι απαραίτητο να επιλέγεις σχέσεις με το πόδι (μπορεις και με το χέρι αν σκύψεις) και πολλα πολλα αλλα.

    Το βασικότερο που δεν ειναι απαραίτητο ειναι να πετάς μια κοτσάνα σε θρεντ κάποιου που μπήκε να ρωτήσει κατι, να σου εξηγούν για ποιο λογο αυτο που ειπες ειναι κοτσάνα, και να το συνεχίζεις κιολας κάνοντας οτι δεν καταλαβαίνεις.

  9. #69
    Πλέον, δεν χρειάζεται να βάζω πρώτη..

    Και δευτέρα πολύ σπάνια μην σου πω...

    Στα σοβαρά, τα είπε ο sapilas παραπάνω...

  10. #70
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.590
    μεσιέ το φρεντ για την ροπή στα ποταμόπλοια είναι παραδιπλα.

    ρε μλκς τσακωμός ακόμα και σε εκπαιδευτικού χαρακτήρα φρεντ;;; τα cπάτε άσκημα λέμε!
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  11. #71
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thunder ace
    Εγγραφή
    07/02/2013
    Μηνύματα
    2.440
    για αυτο και πολλοι πανε και περνουν σκουτερ.Γλιτωνουν τους τσακωμους,τα ανεβασματα,τα κατεβασματα,τους αξονες,τις φουρκετες κλπ.Γαμω τα κολοκιβωτια μεσα, θα μας βαλετε να σφαχτουμε.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345

Παρόμοια θέματα

  1. Από 4η σε νεκρά suzuki address FL 125
    από askforbike στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2015, 12:02
  2. Μηχανη εν κινησει μετα απο μηνες. Πως ?
    από Alarm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2008, 17:05
  3. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Fairing ΑΠΟ ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ ΣΕ Cbr600f
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 13:26
  4. Usd απο ΖΧ12 σε ΖΧ9
    από NikosZX9 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 16:35
  5. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF