Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 71

Θέμα: Από νεκρά σε 2α εν κινήσει...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    9

    Question Από νεκρά σε 2α εν κινήσει...

    Aloha!
    Είμαι νέο μέλος (Καλώς όρισα - Καλώς σας βρήκα) και νέος οδηγός (Πάντα όρθιος - Το ίδιο και εσείς). Όπως καλά μαντέψατε έχω θέμα με το μοτόρι μου (Yamaha XJ6 - 600CC) και όπως ακόμη καλύτερα αντιληφθήκατε περιστρέφεται γύρω από το κιβώτιο ταχυτήτων.
    Αρχικά θα σας πω τι συμβαίνει... Είμαι σε πορεία και έχω μπροστά κόκκινο. Ως σώφρων άνθρωπος κλείνω το γκάζι και αφήνω το μοτόρι να κυλήσει. Στα τελευταία λοιπόν μέτρα φρενάρω και παράλληλα κατεβάζω νεκρά. Πριν όμως καλά καλά σταματήσω και έχοντας περίπου 30km/h ο σηματοδότης γίνεται πράσινος. Αυτό εμένα μου λέει "Παλικάρι μου, βάλε 2α και συνέχισε την πορεία σου". (Τώρα δεν ξέρω αν έχω ήδη σφάλει που έχω κατεβάσει νεκρά και έχω το πρόβλημα που έχω, θα δείξει από τις απαντήσεις σας...) Ε να όμως που αυτή η δευτέρα χτυπάει! Μπαίνει μεν, χτυπάει δε. Για να εξηγήσω το "χτυπάει", είναι σαν να μην βρίσκει θέση λόγω στροφών του κινητήρα να μπει και χτυπάει επαναληπτικά με την αντίστοιχη φυσικά δόνηση στον επιλογέα. Ο κινητήρας εκείνη τη στιγμή έχει στροφές ρελαντί, αφού είχα ήδη νεκρά για κάποια δευτερόλεπτα που η μηχανή απλώς κυλούσε.
    Και τώρα κάποιες πληροφορίες ακόμη.
    1) Το ίδιο πρόβλημα εμφανίζεται αντίστοιχα στην εναλλαγή από πρώτη σε δευτέρα, αν αναπτύξω ταχύτητα 35+Km/h με την πρώτη ταχύτητα.
    2) Η μηχανή είναι καινούρια (1,5 χρόνου) με 10000Km και η χρήση της κανονικότατη, χωρίς καγκουριές, αγωνιστική οδήγηση ή οτιδήποτε τέτοιου τύπου που από ένα σημείο και μετά θα μπορούσε να δημιουργήσει επιπρόσθετες φθορές, ζορίσματα κλπ.
    3) Ο συμπλέκτης είναι ρυθμισμένος σωστά και δοκιμασμένος σε λίγο +/- χωρίς αποτέλεσμα.
    4) Γενικά οι εναλλαγές των ταχυτήτων δεν παρουσιάζουν κανένα άλλο πρόβλημα.

    Μετά από ερωτήσεις που έκανα μου είπαν ότι ίσως το νεκρώνω πολύ, ότι θέλει λίγο γκάζι ή και λίγο να αφήνω τον συμπλέκτη κατά την αλλαγή.
    Η δοκιμή αυτής της λύσης απέδωσε σε κάποιες περιπτώσεις, όμως όχι σε όλες.

    Το θέμα μου είναι το εξής: Φταίει η μηχανή ή εγώ και η νουμπάδα που με δέρνει; Φταίμε κι οι δυο που ζούμε χώρια;
    Στην πρώτη (μακριά από εμάς) περίπτωση, γνωρίζει κάποιος τα ενδεχόμενα αίτια; Και για τι κλάση κόστους μιλάμε αν πετάξει το πουλάκι της εγγύησης και μετά;

    Υπερ-ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Καταρχάς είναι κακό να αφήνεις τη μηχανή με νεκρά πριν το φρενάρισμα. Θέμα ασφάλειας στην ισορροπία της μηχανής αλλά και στην απόδοση του φρεναρίσματος.
    Είναι προτιμότερο να κατεβάζεις σχέσεις και να φρενάρεις πρώτα με κλείσιμο του γκαζιού και αφού έχεις κουμπώσει και 1η τότε μειώνοντας συνεχώς ταχύτητα, ναι ξεκινάς να φρενάρεις και με τα τακάκια.

    Αν κρατάς τη νεκρά μεγάλο διάστημα προφανώς και εσωτερικά το μοτέρ δεν έχει που να στείλει το έργο που παράγει και όταν του κουμπώνεις τη 2α βρίσκει απότομα τοίχο (γι αυτό και κοπανάει)

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Τιποτα δεν εχει το μηχανακι,απλα δεν εχεις μαθει να κανεις τις αλλαγες σωστα.

  4. #4
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    και ένα μπαρδόν που δε σε καλωσόρισα. πάντα όρθιος

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Καλό είναι να αποφεύγεις το ρολλαρισμα με νεκρά και μετά ρολλαριστος να βάζεις ταχυτητα. ...αν παρόλα αυτά σου τύχει απλά ρίξε καμιά ξερόγκάζια να ανέβουν οι στροφες. .

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Με βγάζετε από μεγάλο άγχος!
    Γεννάτε όμως άλλες απορίες!
    George_Sp εννοείς ότι κλείνω γκάζι, πατάω συμπλέκτη, κατεβάζω σχέση, αφήνω συμπλέκτη, κοκ μέχρι την πρώτη; Αυτό δεν επιβαρύνει τον κινητήρα;

  7. #7
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Καλώς ήλθες και πάντα όρθιος.
    Με τα λεγόμενα του Κηθ του Κόουντ το φρενάρισμα πάει ως εξής.
    Εστω 5η στο κιβώτιο και θες να φρενάρεις.Θες συνδυασμό φρένων και φρένου κινητήρα.
    Με 5η λοιπόν πχ,πατάς συμπλέκτη και ταυτόχρονα,κατεβάζεις 4η και αφήνεις συμπλέκτη(φρένο κινητήρα) για να ξαναπατήσεις συμπλέκτη για 3η και πάει λέγοντας.Στο διάστημα αυτό και έχοντας πατημένα το φρένα σου all the way,δίνεις και μια γκαζίά να ανέβουν λίγο οι στροφές του κινητήρα (την ώρα που έχεις πατημένο τον συμπλέκτη και κατεβάζεις δλδ).Θέλει λίγη εξάσκηση αυτό ωστε να συμβαίνουν όλα ταυτόχρονα.Δες αυτό το βίνδεο https://www.youtube.com/watch?v=LrbZJbXwgrY

    Η λογική λέει πως τα τακάκια είναι φτηνότερα απο τους δισκους συμπλέκτη οπότε το φρένο κινητήρα το θες επικουρικά.Οπως γράφτηκε και πιο πάνω απο νεκρά σε δευτέρα και εν κινήσει,είναι σα να βρίσκει τοίχο οπότε καλά κάνει ότι κάνει.
    Σε αμάξι πχ θα έβαζες 4η και θα έμπαινε άνετα χωρίς δυσκολίες γιατί μπορείς απο νεκρά να βάλεις κατευθείαν 4η.Στα μηχανάκια δε γίνεται αυτό όμως.
    Επίσης τα yamaha έχουν σκληρο και θορυβώδη κιβώτιο οπότε μη σκας με τα γκάπα κρακ που κάνουν.Φρέναρε μέχρι να μπει και η πρώτη λοιπόν και μόλις σταματήσεις,βάλε νεκρά.

    1) απο πρώτη σε δευτέρα και το γνωστό γιαμαχικό κράκ,ειναι μια χαρά και δε τρέχει τίποτα.
    Φίου φίου φι φι φίου

  8. #8
    επειδή σε αυτά τα θέματα , δεν υπάρχει θεωρία ... Ότι και να ακούσεις, πιο πολυ θα σε μπερδέψει .
    παρε το μηχανάκι και ξεκινα να κάνεις κατέβασματα μόνος σου και δεν θα αργήσει να καταλάβεις τι γίνεται.
    Αυτό με την ξερογκαζια , θα το κάνεις μετά το πρώτο σετ κατεβασματων.Και η ξερογκαζια θα είναι απαλή .

    Α . ξέχασα , Τ γιαμαχα χτυπανε και λίγο περισσοτερο από τα άλλα κιβωτια

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    δεν ρολαρουμε για το κοκκινο με νεκρα με 30χλμ
    επισης μια ψιλη ξερογκαζια στο κατεβασμα δεν εβλαψε ποτε κανενα

  10. #10
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Καλώς μας ήρθες και να χαιρεσαι το μηχανάκι σου (πολυ το γουστάρω)

    Σου τα είπαν και οι προηγούμενοι, αλλα για να μην πελαγωσεις με βίντεο και θεωρίες κλπ, πάμε λίγο στα πολυ βασικά.

    1. Νεκρά δε θα βάζεις ΠΟΤΕ! Παρα μόνο αφού έχεις σταματήσει τελείως. Ποτέ νεκρά εν κινήσει.

    2. Λογικό ειναι το γκαπ γκουπ οταν κουμπωνεις 2α απο νεκρά για τους λόγους που ήδη αναφέρθηκαν. Μπορείς να το αποφύγεις με μια ξερογκαζιά στο ανέβασμα απο νεκρά σε 2α, αλλα δε μας απασχολεί, μιας και είπαμε οτι πλέον δε θα ρολάρεις με νεκρά.

    3. Να έχεις πάντα στο κιβώτιο σου σχέση "ανάλογη" της ταχύτητας με την οποια κινείσαι ή/και πρόκειται να κινηθεις άμεσα.
    Το πώς ακριβώς μεταφράζεται αυτο, θα το καταλαβαίνεις στην πορεία όλο και καλύτερα, και θα το εφαρμόζεις ανάλογα.
    Σε γενικές γραμμές, εχε απλα στο νου σου οτι όπως οταν επιταχυνεις ανεβάζεις σχέση, έτσι κι οταν επιβραδυνεις θα κατεβαζεις.

    Τα υπόλοιπα θα τα βρεις σιγα σιγα.

    Περνα μια βόλτα κι απο την κατηγορία "οδήγηση tips and tricks" και ρίξε διάβασμα.
    Με ρεγουλα ομως μην μπουκωσεις μιας και εισαι νέος.
    Κι ο,τι απορίες έχεις ρωτα.

  11. #11
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Οτι ειπαν οι προηγουμενοι και ριξε μια ματια στην αλυσιδα (λυπανση, τεντωμα) μηπως εχει γινει σωβρακο και γιαυτο χτυπανε οι αλλαγες.
    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    1. Νεκρά δε θα βάζεις ΠΟΤΕ! Παρα μόνο αφού έχεις σταματήσει τελείως. Ποτέ νεκρά εν κινήσει.
    Κανόνας. Προφανώς ισχύει και για τα αυτοκίνητα. Έχω δει κόσμο να βάζει νεκρά πριν μπει σε στροφή (λολ) ή ρολλάροντας, 500 μέτρα από το φανάρι. Εν κινήσει, αν χρειαστείς νεκρά για οποιοδήποτε λόγο, άσε την ταχύτητα στο κιβώτιο όπως είναι και κράτα πατημένο τον συμπλέκτη. Όταν πια σταματήσεις, βάζεις νεκρά.
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Κανόνας. Προφανώς ισχύει και για τα αυτοκίνητα. Έχω δει κόσμο να βάζει νεκρά πριν μπει σε στροφή (λολ) ή ρολλάροντας, 500 μέτρα από το φανάρι. Εν κινήσει, αν χρειαστείς νεκρά για οποιοδήποτε λόγο, άσε την ταχύτητα στο κιβώτιο όπως είναι και κράτα πατημένο τον συμπλέκτη. Όταν πια σταματήσεις, βάζεις νεκρά.
    Εγκζακτεμάν!

    Και για τους οικολόγους/τσιφούτηδες που μετράνε τη βενζίνη με το σταγονόμετρο, όταν ένα όχημα κινείται με την κατάλληλη σχέση στροφών/ταχύτητας καίει λιγότερη βενζίνη απ'ό,τι όταν δουλεύει στο ρελαντί (δηλαδή με νεκρά).

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/03/2016
    Μηνύματα
    9

    Thank you Guys!!!

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!
    Σήμερα έπραξα όπως με συμβουλέψατε και όλα πήγαν πολύ καλύτερα! Guys
    Εκτός από ένα! (σας την φύλαγα!)
    Όλα καλά λοιπόν με το κατέβασμα μέχρι την δευτέρα, αλλά τώρα μου χτυπάει η πρώτη! Όχι πάντα, αλλά όταν έχω πάνω από 15-20 χλμ/ω και ενώ επιβραδύνω πάω να κατεβάσω 2α-Ν-1η, ακούω τον ήχο του χτυπήματος αυτού που μου τρυπάει την ψυχή... Αντιλαμβάνομαι ό,τι είναι λογικό να μην μπορείς να βάλεις 1η με πολλά χιλιόμετρα γιατί θα του τινάξεις τα πέταλα, αλλά γεννιούνται νέα ερωτήματα μέσα μου, και θα σας τα αραδιάσω.
    1α) Πόσο να "ψοφήσω" την 2α για να μπορώ να βάλω 1η χωρίς να βλάπτω το μοτόρι μου; Το ρελαντί μου είναι (και πρέπει να είναι στις 1200σ.α.λ.), λίγο πάνω από τις 2000σ.α.λ. της 2ας που κάνω την αλλαγή αυτή (και μάλιστα φρενάροντας) δεν είναι καλά; (Προφανώς αυτό είναι και θέμα εμπειρίας, αλλά ρωτάω αν υπάρχει ένα κάτω όριο που δεν πρέπει να ψοφάω την ταχύτητα και ένα πάνω όριο που το συγκεκριμένο κατέβασμα, λόγω μεσολάβησης νεκράς, είναι απαγορευτικό)
    1β) Είναι αλήθεια απαραίτητο να βάλω πρώτη εν κινήσει, όταν τα χιλιόμετρά μου φρενάροντας στην δευτέρα είναι ελέγξιμα και σε μερικά μέτρα σταματάω με τα φρένα;
    2) Στην αλλαγή 1η-Ν-2α, το πρόβλημα επιμένει στην 2α στην περίπτωση που αναπτύξω μεγάλη ταχύτητα με την πρώτη (π.χ. 35-40χλμ/ω). Υπάρχει "πρέπει" στο πόσο να γεμίζω την πρώτη; Είναι προτιμότερη η χρήση της καθαρά για λόγους εκκίνησης (μέχρι 20-25χλμ/ω) και να αφήσω την επιτάχυνση στις υπόλοιπες ή μπορώ να κάνω αλλαγή στα 50χλμ/ω αρκεί να βρω τον τρόπο; (ξερογκαζιά κλπ)
    Προκαταβολικά συγγνώμη αν νιώσετε κάτι από τα: :a015::a31::a029: ή συνδυασμό αυτών ή όλα μαζί ή όλα μαζί και άλλα τόσα για την πάρτη μου, αλλά...

  15. #15
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Μάλλον θες κι άλλη εξάσκηση στο συνδυασμό κατεβάσματος και να δίνεις λίγο παραπάνω γκάζι πριν κουμπώσεις τη μικρότερη σχέση. Όπως το περιγράφεις μου φαίνεται οτι φοβάσαι να ανοίξεις ένα κλικ παραπάνω στο γκάζι ενώ συμπλεκτάρεις και πριν κουμπώσεις την 1η.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Από 4η σε νεκρά suzuki address FL 125
    από askforbike στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/08/2015, 12:02
  2. Μηχανη εν κινησει μετα απο μηνες. Πως ?
    από Alarm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 11/12/2008, 17:05
  3. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Fairing ΑΠΟ ΑΝΘΡΑΚΟΝΗΜΑ ΣΕ Cbr600f
    από ΣΤΑΥΡΟΣ στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 12/05/2007, 13:26
  4. Usd απο ΖΧ12 σε ΖΧ9
    από NikosZX9 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2006, 16:35
  5. μετατροπή από supermotard σε enduro
    από GhostDog στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/02/2006, 19:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF