Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 95

Θέμα: γ@@ τα μετζελερ γ@@

  1. #16
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Τις πιέσεις κάθε πότε τις κοιτάς?
    Είναι οι σωστές για τα κιλά που μεταφέρουν?
    Αν δηλαδή σου λέει 31-33 με αναβάτη 75κιλών και δεν είσαι 75κιλα, το να μην τα έχεις έστω 31-33 αλλά επειδή δε δίνεις σημασία να παίζουν κυρίως στο 25-28 τα καταπονείς απίστευτα πολύ και μπορεί να είναι μια εξήγηση.

    2 στα 2 και μετά από τα ίδια χιλιόμετρα δεν είναι και πολύ τυχαίο πράγμα αδερφέ.

  2. #17
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Κατά πρώτον ευτυχώς που δεν χτύπησες, κατά δεύτερον ανέκαθεν δεν μου άρεσε το λάστιχο, από εποχές παπιού που όλοι τα είχαν για Θεϊκά εμένα δεν μου άρεσαν. Τα είχα φορέσει πολύ παλιότερα και στο VFR που είχα και πάλι δεν μου άρεσαν. Αλλάχτηκαν σχετικά γρήγορα με κάποια AVON που τελικά αποδείχτηκαν κλάσεις ανώτερα.

    Πάντως ότι και να λέμε εμείς φαντάζομαι τώρα δεν θα ξαναβάλεις metzeler ούτε σε ποδήλατο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    μηπως τα αγορασες ξανα απο τον ιδιο εμπορο την δευτερη φορα;
    To αυτο. Ο,τι και να λεμε για τα εργοστασια, το πιο πιθανο ειναι να φταιει το τελευταιο χερι πριν απο σενα. Ξεκινα απο κει.
    There are 10 types of ppl in this world: Those who understand binary and those who don't.

  4. #19
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Τις πιέσεις κάθε πότε τις κοιτάς?
    Είναι οι σωστές για τα κιλά που μεταφέρουν?
    Αν δηλαδή σου λέει 31-33 με αναβάτη 75κιλών και δεν είσαι 75κιλα, το να μην τα έχεις έστω 31-33 αλλά επειδή δε δίνεις σημασία να παίζουν κυρίως στο 25-28 τα καταπονείς απίστευτα πολύ και μπορεί να είναι μια εξήγηση.

    2 στα 2 και μετά από τα ίδια χιλιόμετρα δεν είναι και πολύ τυχαίο πράγμα αδερφέ.
    Δεν δικαιολογείται ρε Γιώργο αυτό το χάλι λίγο χαμηλότερη πίεση, θα έπρεπε να είναι τελείως ξεφούσκωτα για να πάθουν τόση ζημιά ή να τα κοπανάει συνέχεια σε κοφτερά πεζοδρόμια - λακούβες κλπ. Ο άνθρωπος λέει ότι κάνει την ίδια διαδρομή 3 χρόνια και δεν είδε κάτι περίεργο στον δρόμο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #20
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Δεν δικαιολογείται ρε Γιώργο αυτό το χάλι λίγο χαμηλότερη πίεση, θα έπρεπε να είναι τελείως ξεφούσκωτα για να πάθουν τόση ζημιά ή να τα κοπανάει συνέχεια σε κοφτερά πεζοδρόμια - λακούβες κλπ. Ο άνθρωπος λέει ότι κάνει την ίδια διαδρομή 3 χρόνια και δεν είδε κάτι περίεργο στον δρόμο.
    Βασίλη λέω το εξής απλό.
    Μετά από 15.000χλμ σε καθένα από τα 2 σετ ελαστικών.....αν οι πιέσεις ήταν χαμηλότερες έστω και κατά 4psi μέσο όρο....και τα κιλά αναβάτη όχι 75κιλά...αλλά ας πούμε 100....και κάποιες φορές δικάβαλο ή φορτωμένο με μπαγάζια...πόσα χιλιόμετρα ζωής με τέτοιες πιέσεις δίνεις σε ένα ελαστικό?

  6. #21
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Βασίλη λέω το εξής απλό.
    Μετά από 15.000χλμ σε καθένα από τα 2 σετ ελαστικών.....αν οι πιέσεις ήταν χαμηλότερες έστω και κατά 4psi μέσο όρο....και τα κιλά αναβάτη όχι 75κιλά...αλλά ας πούμε 100....και κάποιες φορές δικάβαλο ή φορτωμένο με μπαγάζια...πόσα χιλιόμετρα ζωής με τέτοιες πιέσεις δίνεις σε ένα ελαστικό?
    Δεν νομίζω (είμαι σίγουρος) ότι 4psi κάτω και + 25kg πάνω κάνουν τόση ζημιά. Για μένα είναι καθαρή αστοχία υλικού ή έστω κάκιστη αποθήκευση για μακρό χρονικό διάστημα με ότι αυτό συνεπάγεται.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #22
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω (είμαι σίγουρος) ότι 4psi κάτω και + 25kg πάνω κάνουν τόση ζημιά. Για μένα είναι καθαρή αστοχία υλικού ή έστω κάκιστη αποθήκευση για μακρό χρονικό διάστημα με ότι αυτό συνεπάγεται.
    έδωσα ένα παράδειγμα τιμών.
    υποθέσεις κάνουμε.
    η πραγματικότητα μπορεί να διαφέρει μιας και δεν έχουμε απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα μέχρι τώρα.

    αλλά αν θες την άποψή μου...

    15.000χλμ παρατεταμένης χρήσης με λάθος πιέσεις και παραπάνω βάρος, ναι μπορούν να καταστρέψουν ένα ελαστικό. Ακόμα πιο εύκολα ένα "τακουνάτο" που τρώει ανομοιόμορφες δυνάμεις στις γωνίες των "πλακιδίων" του.

  8. #23
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    έδωσα ένα παράδειγμα τιμών.
    υποθέσεις κάνουμε.
    η πραγματικότητα μπορεί να διαφέρει μιας και δεν έχουμε απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα μέχρι τώρα.

    αλλά αν θες την άποψή μου...

    15.000χλμ παρατεταμένης χρήσης με λάθος πιέσεις και παραπάνω βάρος, ναι μπορούν να καταστρέψουν ένα ελαστικό. Ακόμα πιο εύκολα ένα "τακουνάτο" που τρώει ανομοιόμορφες δυνάμεις στις γωνίες των "πλακιδίων" του.
    Χαμηλές (πολύ χαμηλές) πιέσεις βάζουμε στα χωματερά μηχανάκια όταν πάμε σβέλτες βόλτες στα βουνά. Το κοπάνημα στις πέτρες είναι εντός σχεδίου κι αν εξαιρέσεις κάποια άθλια λάστιχα που έχω δει να χάνουν τακούνια τα υπόλοιπα μια χαρά τα πάνε. Κι εγώ είμαι και βαρύς αναβάτης και το μηχανάκι μου (DR650) βαρύ μηχανάκι. Βέβαια δεν κάνουμε 15Κ χιλιόμετρα αλλά η καταπόνηση και τα ζόρια που τρώνε τα λάστιχα είναι μπόλικη
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #24
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Χαμηλές (πολύ χαμηλές) πιέσεις βάζουμε στα χωματερά μηχανάκια όταν πάμε σβέλτες βόλτες στα βουνά. Το κοπάνημα στις πέτρες είναι εντός σχεδίου κι αν εξαιρέσεις κάποια άθλια λάστιχα που έχω δει να χάνουν τακούνια τα υπόλοιπα μια χαρά τα πάνε. Κι εγώ είμαι και βαρύς αναβάτης και το μηχανάκι μου (DR650) βαρύ μηχανάκι. Βέβαια δεν κάνουμε 15Κ χιλιόμετρα αλλά η καταπόνηση και τα ζόρια που τρώνε τα λάστιχα είναι μπόλικη
    μη μου συγκρίνεις τις πιέσεις ενός τακουνάτου ελαστικού για enduro με το δρομίσιο τακουνάτο και την παρατεταμένη χρήση σε ταχύτητες μεγάλων δρόμων ή ταξιδιού.

    άλλο λάστιχο το ένα άλλο το άλλο.
    θες από τεχνολογία κατασκευής? από αντοχή τοιχωμάτων?
    δεν έχουν επαφή τα 2 αυτά.

  10. #25
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    17/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Μισελεν και ας ποναει η τσεπη!

  11. #26
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Δεν νομίζω (είμαι σίγουρος) έστω κάκιστη αποθήκευση για μακρό χρονικό διάστημα με ότι αυτό συνεπάγεται.
    +1
    Δικη μου αισθηση ειναι οτι στο μαγαζι δεν αποθηκευονται σωστα, μεχρι την πωληση.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  12. #27
    ποστ 16...


    εγω τα ΕΧΡ τα κρατησα στο ΤΑ650 3 χρονια χωρις αναλογο προβλημα,σαφως οπως αναφερω φανηκε η ενωση καποια στιγμη χωρις ομως να επεκταθει.
    16-17.000χιλ .ηταν οτι καλυτερο εχω βαλει.

  13. #28
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    δεν ξερω που μπορει να οφειλεται, δεν νομιζω να ειναι τυχαιο παντως. γιατι ομως το κανουν στα 12-15κ χλμ και οχι πχ στα 3κ η στα 7κ? ειναι λιγακι περιεργο. μηπως δεν ειναι λαστιχο για πολλα χλμ? τι να πω. στειλει ενα mail στην εταιρια μηπως και βγαλεις ακρη.

    η γνωμη μου ειναι πως τα metzeler ειναι τα χειροτερα λαστιχα για μοτο. εδω που τα λεμε ουτε σε καροτσι οικοδομης δε θα τα εβαζα, αλλα οκ. ειναι φθηνα και κακης ποιοτητας με τα οποια κινδυνευεις πανω στο μηχανακι. να φανταστεις καποιοι τα βαζουν σε ss (240ε το ζευγαρι) γιατι ειναι τα φθηνοτερα, σκεψου τι μυαλο κουβαλανε...
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  14. #29
    μην κρινεις ολα το ιδιο,μπορει οντως να βρισκεις ζευγος για ss στα 240 ευρω με οτι αυτο συνεπαγεται στην ποιοτητα
    αλλα στο αντιποδα υπαρχουν τα Metzeler Sahara τα οποια εδω κ 15 χρονια οποιος τα εχει βαλει σε ON-OFF μονο θετικες εντυωσεις ειχε.

  15. #30
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.325
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    μηπως τα αγορασες ξανα απο τον ιδιο εμπορο την δευτερη φορα;
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RizlaPlusPlus Προβολή μηνύματος
    To αυτο. Ο,τι και να λεμε για τα εργοστασια, το πιο πιθανο ειναι να φταιει το τελευταιο χερι πριν απο σενα. Ξεκινα απο κει.
    δλδ σε τι μπορει ακριβως να φταιει ο εμπορος οσον αφορα τη ποιοτητα του ελαστικου? δεν τα φτιαχνει αυτος ξερετε.. δεν είναι καφες...

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Της φυλακής τα σίδερα.....
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2008, 20:06
  3. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 17:38
  4. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 09:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF