Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 95

Θέμα: γ@@ τα μετζελερ γ@@

  1. #61
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Τα anakee 2 τα έχουμε στα KLR και βρίζουν όλοι. Όλο γλυστράει η μαλακία. Στο ισωμα φρενάροντας.

  2. #62
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teo_g7 Προβολή μηνύματος
    Εγώ έχω πέσει με καμιά δεκαριά μάρκες! Τι προτείνεις να βαλω;
    Βοηθητικές?
    Sent from me using a computer.

  3. #63
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SHOOTER045 Προβολή μηνύματος
    Γιατί?
    Για να υποστηριξεις οτι εφταιγε το ελαστικο πρεπει να αποκλεισεις οοολους τους παραγοντες που μπορει να επαιξαν ρολο στην πτωση.
    Υγρασια οδοστρωματος,θερμοκρασια οδοστρωματος,ρυθμιση αναρτησης και και και.....
    Ενα μη καταληλο ελαστικο για την μοτο μας,πιστευω οτι δειχνει σημαδια που ειναι τα "ορια" του αρκει να μπορει ο αναβατης να τα αντιληφθει.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #64
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Για να υποστηριξεις οτι εφταιγε το ελαστικο πρεπει να αποκλεισεις οοολους τους παραγοντες που μπορει να επαιξαν ρολο στην πτωση.
    Υγρασια οδοστρωματος,θερμοκρασια οδοστρωματος,ρυθμιση αναρτησης και και και.....
    Ενα μη καταληλο ελαστικο για την μοτο μας,πιστευω οτι δειχνει σημαδια που ειναι τα "ορια" του αρκει να μπορει ο αναβατης να τα αντιληφθει.
    Επειδή απο το συγκεκριμένο σημείο έχω περάσει 100αδες φορές, αρα συνθήκες όσο το δυνατόν πλησιέστερες με εκείνης της μέρας όσο να ναι κάποια στιγμή θα βρήκα.
    Το χάσιμο που έφαγα απο το μπροστινό τότε δεν περιγράφεται

  5. #65
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.651
    τα κινέζικα Μετζελερ εχουν όντως υποδεέστερες προδιαγραφές.
    αλλαξα 2 ζευγάρια Μ3 με το δευτερο το κινέζικο,να βγάζει πολύ πολύ συντομότερα (6000χλμ νωριτερα απο το γερμανικο) τα λινά του,εχοντας και τα δυο την ιδια χρηση.

    Το ευτυχημα είναι που δεν επαθες εσυ ζημιά Τζιμιδη.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  6. #66
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326

  7. #67
    Klabautermann Το avatar του/της tzimidis
    Εγγραφή
    07/04/2013
    Μηνύματα
    617
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    alemania φίλε
    το ξέρω, οι αμερικάνοι είναι ποιητική αναφορά στον Τζιμάκο

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από George_Sp Προβολή μηνύματος
    Τις πιέσεις κάθε πότε τις κοιτάς?
    Είναι οι σωστές για τα κιλά που μεταφέρουν?
    Αν δηλαδή σου λέει 31-33 με αναβάτη 75κιλών και δεν είσαι 75κιλα, το να μην τα έχεις έστω 31-33 αλλά επειδή δε δίνεις σημασία να παίζουν κυρίως στο 25-28 τα καταπονείς απίστευτα πολύ και μπορεί να είναι μια εξήγηση.
    η suzuki δίνει μπρος/πίσω 25/29 για solo riding 25/33 για δικάβαλο.

    λόγω κιλών (135) ταξιδέυω ΠΑΝΤΑ μονός , αλλά έχω πιέσεις για διπλό. έλεγχος όχι πολύ συχνά , αλλά ποτέ δεν έπεφτε κάτω από 30 πίσω

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    ..... φαντάζομαι τώρα δεν θα ξαναβάλεις metzeler ούτε σε ποδήλατο.
    ούτε σε πατίνι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    μηπως τα αγορασες ξανα απο τον ιδιο εμπορο την δευτερη φορα;
    ναι , από τον ίδιο.
    Οπως και τα προηγούμενα 5 σετ (τουρανς ΕΧΡ και κάτι πιρέλλι παλαιότερα) και ποτέ δεν είχα θέμα, ούτε με περισσότερα χλμ

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    δλδ σε τι μπορει ακριβως να φταιει ο εμπορος οσον αφορα τη ποιοτητα του ελαστικου? δεν τα φτιαχνει αυτος ξερετε.. δεν είναι καφες...
    σαφώς και δεν τα φτιάχνει αυτός , αυτός όμως ξέρει από που τα αγοράζει καθώς επίσης πόσο και πως τα αποθηκεύει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    κατ'αρχην φιλε και συνδημοτη τζιμιδη, εισαι 1000% σιγουρος ότι για το κλαταρισμα φταιει το σκισιμο και όχι άλλος παραγοντας? νταξ υπαρχει αυτό το ανοιγμα μεν και το εχω δει σε παρα πολλα μετζελερ, αλλα ποτε δεν εχω συναντησει περιπτωση που να ευθυνεται αυτό για κλαταρισμα.. μπορει να φταιει από το ότι ισως κατι πατησες στο δρομο και στο τρυπησε, μεχρι να ανοιξε η σαμπρελα μονη της καποιο λογο.. δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια, αλλα βαση εμπειριας λεω...
    ο λαστιχας που το ειδε τι ειπε? σαν επομενη αλλαγη παντως προτείνω να δοκιμασεις ντανλοπ.. η αν ξαναβαλεις μετζελερ, μη βαλεις τα exp αλλα τα απλα tourance..
    δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι έφταιξε. Μέχρι και δολιοφθορά υποψιάστηκα καθώς έχω δεχθεί αρκετές -ΣΟΒΑΡΕΣ- απειλές κατά καιρούς από διάφορα καλόπαιδα.
    Λαστιχάς δεν τα είδε , οδική βοήθεια και συνεργείο αμέσως για αλλαγή.
    Πάντως το ότι έχεις δει αυτό το σκίσιμο σε πάρα πολλά μετζελερ κάτι λέει....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    Πάντως όσα Metzeler έχω βάλει ήταν κατασκευασμένα σε Γερμανία και μόνο μια φορά το πίσω ήταν Made in Brazil. Κινέζικο Metzeler δεν μου έχει τύχει.
    κι εγώ για made in brazil τα ήξερα . αλλά πλεόν το "made in" δεν σημαίνει απολύτως τιποτα. μα τίποτα.
    Το οτιδήποτε μπορεί να είναι made in τάδε , αλλά με υλικά από prc ή αλλού, συνήθως το made ιn δηλώνει ΠΟΥ συναρμολογήθηκε , και όχι την ορίτζιναλ προέλευση.

    Στο προηγούμενο σετ είχα ρωτήσει τη μέτζελερ γιατί είναι περίεργη η σφραγίδα dot στο ελαστικό,υποψιαζόμουν μπινιά
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC-0000086.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	42,7 KB 
ID:	355224Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC-0000088.jpg 
Προβολές:	308 
Μέγεθος:	50,3 KB 
ID:	355225
    αλλά μου απάντησαν Leider ist anhand der Bilder ( unscharf, Auflösung, ) eine Aussage über eine mögliche nachträgliche Manipulation der Beschriftung /Wochenstempel nicht möglich,
    δηλαδή δεν μπορούμε να πάρουμε θέση λόγω θολής φωτό.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Το δικό μου Metzeler sahara ειναι Brazil,
    Εχουν 10.000 χλμ και τώρα τελευταία γλιστρούν επικίνδυνα σε άσφαλτο, λάθος μου οτι τα ειχα βάλει καινούργια Μαιο , (οχι σωστή εποχή για καινούργιο ελαστικό) αλλά τα προηγούμενα Τourance είχαν ξεραθεί.
    μέχρι το τέλος δεν είχα θέματα κρατήματος/πρόσφυσης/grip

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    τα ειχα βάλει καινούργια Μαιο , (οχι σωστή εποχή για καινούργιο ελαστικό)
    αυτό μπορεις λιγάκι να μου το τεκμηριώσεις τεχνικα?? γιατι εγω ως λαστιχας το θυεωρω τη μεγαλυτερη μαλακια που εχει ποτε κυκλοφορησει...
    ούτε εγώ.
    εκτός κι αν είσαι από αυτούς που μόλις αλλάξει ο ήλιος κατεβαίνεις να αλλάξεις θέση πάρκινγκ για να μην το χτυπάει ο ήλιος (το έχω δει ζωντανά και δεν το πίστευα!!!!) και βάζεις και χαρτόνια στα λάστιχα στερεωμένα με τούβλα για να μην τα βλέπει ο ήλιος (ναι , αυτοί οι τύποι υπάρχουν ακόμα)

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Specialized Προβολή μηνύματος
    Έχω τα Τουράνς και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχω 14000 χλμ και είναι μια χαρά.

    Αυτό που ήθελα να ρωτήσω τον φίλο στο αρχικό μήνυμα: με πόσα πήγαινε; Και γενικά με πόσα πάει; Το λάστιχο είναι υποτίθεται ενδιάμεσο, δεν είναι για υψηλές ταχύτητες παρατεταμένα.
    Freewind είναι φίλε , με πόσα πιστεύεις ότι μπορεί να πάει??

    Εγώ το πηγαίνω 100-120 km/h το πολύ και για λίγο.
    αντε κάθε δίμηνο να βγαίνω εκτός αθηνών και να πιάνω 140-150 , πάλι για λίγο (το εργαλείο δεν είναι για περισσότερα άλλωστε)

  8. #68
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    αυτό με τις ημερομηνίες να ξερεις ότι όταν το λαστιχο βγει από το καλουπι/φουρνο, δεν εχει ημερομηνια επανω.. η ημερομηνια πρεσσαρεται μετα στο χερι με ειδικο μηχανημα/σφραγιδα..
    οποτε είναι δυνατον καποια να τους ξεφυγουν και να μη κατσει καλα το μαρκαρισμα...

    ενδεικτικα..: https://www.youtube.com/watch?v=a-bWaBss9vE

  9. #69
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    αυτό με τις ημερομηνίες να ξερεις ότι όταν το λαστιχο βγει από το καλουπι/φουρνο, δεν εχει ημερομηνια επανω.. η ημερομηνια πρεσσαρεται μετα στο χερι με ειδικο μηχανημα/σφραγιδα..
    οποτε είναι δυνατον καποια να τους ξεφυγουν και να μη κατσει καλα το μαρκαρισμα...

    ενδεικτικα..: https://www.youtube.com/watch?v=a-bWaBss9vE
    Καλά αυτό το κάνουν με το χέρι για κάθε ένα ελαστικό; Δηλ. δεν υπάρχει κάποιο μηχάνημα να μπαίνουν τα ελαστικά π.χ. με έναν ιμάντα και να βγαίνουν "σφραγισμένα"; Ρωτάω απλά.

    Επίσης, παίζει να έχουν δεχθεί κάποια "ανακατασκευή" (λόγω παλαιότητας π.χ.) και να αλλάξανε μετά τη σφραγίδα ;
    Φύγαμε...

  10. #70
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Ενα σχισιματακι βρήκα και εγω στα δικα μου M5.
    Τυχαιο;
    Ποιος ξέρει
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  11. #71
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.326
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από foogr01 Προβολή μηνύματος
    Καλά αυτό το κάνουν με το χέρι για κάθε ένα ελαστικό; Δηλ. δεν υπάρχει κάποιο μηχάνημα να μπαίνουν τα ελαστικά π.χ. με έναν ιμάντα και να βγαίνουν "σφραγισμένα"; Ρωτάω απλά.

    Επίσης, παίζει να έχουν δεχθεί κάποια "ανακατασκευή" (λόγω παλαιότητας π.χ.) και να αλλάξανε μετά τη σφραγίδα ;
    ε δεν το κανει μονο ενας με ένα μηχανημα.. μπορει να υπαρχουν και 50 ατομα που κανουν αυτή τη δουλεια ταυτόχρονα..
    οσο για την "ανακατασκευή" που λες γινεται μερικη, μονο σε φορτηγισια ελαστικα, σε επιβατικα χρησιμοποιουν μονο το σωμα για να χτισουν πανω του ειδικου τυπου πελματα.. πχ παιρνουν το σωμα από ένα ασφαλτινο λαστιχο και πανω του χτιζουν ένα λασπης... οποτε παλι νεα γομα αρα παλι καινουριο λαστιχο!

  12. #72
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tzimidis Προβολή μηνύματος


    κι εγώ για made in brazil τα ήξερα . αλλά πλεόν το "made in" δεν σημαίνει απολύτως τιποτα. μα τίποτα.
    Το οτιδήποτε μπορεί να είναι made in τάδε , αλλά με υλικά από prc ή αλλού, συνήθως το made ιn δηλώνει ΠΟΥ συναρμολογήθηκε , και όχι την ορίτζιναλ προέλευση.
    Για να μαρκαριστεί κάτι made in τάδε υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι (όχι ένας ή δύο) και ο πέλεκυς αν δεν τηρηθούν είναι βαρύς. Παρόλα αυτά ειναι πιο ελαστικοί απ' ότι παλαιότερα. Πχ παλιά στην Αμερική για να μπει το made in USA έπρεπε το προιόν να είναι κατασκευασμένο 100% στο USA. Τώρα μαρκάρεται με την τελευταία χώρα στην οποία έγινε κάποια εργασία που να επηρεάζει σε καθοριστικό βαθμό τη λειτουργικότητά του. Και όχι η συναρμολόγηση δεν είναι μια απ' αυτές τις εργασίες. Επίσης πρέπει πάλι ένα ποσοστό της συνολικής κατασκευής να προέρχεται απ' αυτή τη χώρα κ.α. που δεν τα γνωρίζω ακριβώς.

    Σίγουρα πάντως δεν αφορά το που συναρμολογήθηκε.
    Sent from me using a computer.

  13. #73
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Ποσο υποκειμενικα ειναι τα πραγματα..

    Προσωπικα το 2014 εψαχνα σαν τρελλος να βρω ΕΧΡ για τη χοντρουλα μου σε αθηνα- επαρχια και ολοι οι λαστιχαδες μου λεγανε οτι αν ειχαν 100 ζευγαρια ακομα θα τα δινανε σε αμειλιτεο χφονο..τετοια ζητηση ειχαν και τα λαστιχα ειχαν ηλιθιωδως κσταγηρθει απο την εταιρια..εδινα μαλιστα 350 ευρω για ενα ζευγαρι καινουργιο ΕΧΡ και δυστυχως δεν βρηκα πουθενα..τοσο ευχαριστημενος ημουν..

    Dunlop ειχα βαλει τα d 67 νομιζω,η χοτρουλσ μου επλεε απο το κουνημα και στα 800 χλμ συνολο πεταχτηκανε και μπηκαν ξανα τα exp οπου βρηκα την υγεια μου..

    Μισελεν δεν το συζηταω..ενσ 10% των συνολικων χλμ μου εοχα κανει με μισελεν και μεσα μονο σε αυτο το ποσοστο ειχα 4 ασχημεε πτωσεις με τη μια περιπτωση να ειναι σοβαρη..ειδικα το ανακι δεν θελω να το βλεπω..

  14. #74
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Metzeler Sahrara made in Brazil

    ουτε ενας χρόνος και 10.000 χλμ. τωρα γλιστράν πολύ και στην ασφαλτο, ειδικά πίσω

    Ιδέες? απο τι προέκυψε?
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	SAHARA.jpg 
Προβολές:	246 
Μέγεθος:	84,7 KB 
ID:	356016
    Τελευταία τροποποίηση από Μανολης67; 02/04/2016 στις 15:06.

  15. #75
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Eιναι metzeler

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 07/12/2015, 15:16
  2. Της φυλακής τα σίδερα.....
    από bikersonly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2008, 20:06
  3. Βρες σαν τα χιονια...
    από dela στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2003, 17:38
  4. Ωραία όλα τούτα τα καλούδια, αλλά
    από swtos στο forum Προτάσεις & σχόλια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/10/2003, 09:59
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2003, 19:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF