Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 32

Θέμα: Πού να βάλω το... κράνος μου;

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Αν απαγορεύεται η διέλευση τροχοφόρων αναγκαστικά το αφήνεις στην άκρη.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Η μπαγκαζιέρα σε μηχανάκι που κυκλοφορεί κάθε μέρα είναι ότι καλύτερο.
    Βάζω κράνος, γάντια, αδιάβροχο, τσάντες κτλ κτλ.

    Το καθημερινό μου κράνος είναι φθηνό οπότε και να μου το κλέψουν δεν
    θα μου φύγει κομμάτι από τη ψυχή μου. Ειδικά αν αναλογιστώ πόσο κόπο
    έχω γλυτώσει μη κουβαλόντας το.

    Η μοτοσυκλέτα σου έχει κάτω από τη σέλα ένα συρματοσχοινάκι με θηλιές
    επενδεδυμένο με πλαστικό. Το χρησιμοποιείς για να πιάσεις το κράνος στη
    σέλα.

    Η άλλη λύση αλλά τραβηγμένη είναι να ανταλλάξεις το μηχανάκι σου με ένα
    σκούτερ που να χωράει φουλ φεις κράνος κάτω από τη σέλα.

  3. #18
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.232
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psixlou Προβολή μηνύματος
    Είναι ασφαλές σχετικά να το κλειδώνω πανω στη μηχανή; για 3-4 ώρες max;
    Εγω το κλειδωνω παντα πανω στο μηχανακι. Αλλά το κρανος μου δεν ειναι απ αυτα που κλεβονται.. αλλά και να μου το κλεψουν δε με νοιαζει. Καμια φορα κλειδωνω και το "ακριβο" κρανος πανω στο μηχανακι αλλά οχι όπου κι όπου.

  4. #19
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    12/04/2010
    Μηνύματα
    2.925
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psixlou Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, έχω ήδη τη τσάντα του κράνους, και το κουβαλάω έτσι. Αλλά βαρέθηκα, δεν είναι λύση αυτό. Δε μπορείς να είσαι σε μια συναυλία, σ' ένα μαγαζί ασφυκτικό, να περπατάς ώρες κλπ κλπ μ' ένα κράνος στη πλάτη. Όπως βλέπω οι απόψεις διίστανται. Είναι ασφαλές σχετικά να το κλειδώνω πανω στη μηχανή; για 3-4 ώρες max;
    Δε γίνεται να σου απαντήσει κανείς στην ερώτηση που θέτεις.
    Ή μάλλον γίνεται, αλλά η απάντηση θα είναι μια μλκία.
    Άντε και σου λέω εγώ βάλ'το στην μπαγκαζιέρα.
    Άμα σου το κλέψουν, εσύ θα μείνεις χωρίς κράνος. Όχι εγώ.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eversman Προβολή μηνύματος
    +750

    Μία πολυμορφική, μεταβαλόμενου όγκου, τσάντα ώμου, που έχει ειδική θήκη για κρανάκι, θα σε βολέψει όσο τίποτα
    Αυτό για το backpack που λέτε, σαν ιδέα είναι καλό, αλλά έχει κάποιες δυσκολίες.

    Καθημερινά κυκλοφορώ με backpack γιατί κουβαλάω λαπτοπ, διάφορες άλλες μαλακίες κλπ.

    Το να κυκλοφορείς με μια καμπούρα ΝΑ στην πλάτη λες και είσαι καμήλα, δε συνηθίζεται εύκολα.
    Το τί φάπες έχει φάει το σακίδιο, το τί πόρτες έχουν κοπανήσει πάνω του, το τί πράγματα έχω σβαρνίσει καταλάθος γιατί δεν υπολόγισα σωστά το χώρο κλπ, δεν κουβεντιάζονται.

    Αν αντί για το ύφασμα και το αφρολέξ (ή απ'ό,τι άλλη μλκία είναι φτιαγμένο το σακίδιο τέλος πάντων) όλο αυτό το ξύλο το είχε φάει το κράνος μου που θα εξείχε σαν μπάλα, ούτε στον εχθρό μου δε θα το έδινα να το φορέσει.

    Φυσικά μπορεί να μην ισχύει το ίδιο για όλους.
    Αλλά αφού την έχω την άσχημη εμπειρία, οφείλω να το πω.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Η μπαγκαζιέρα σε μηχανάκι που κυκλοφορεί κάθε μέρα είναι ότι καλύτερο.
    Βάζω κράνος, γάντια, αδιάβροχο, τσάντες κτλ κτλ.

    Το καθημερινό μου κράνος είναι φθηνό οπότε και να μου το κλέψουν δεν
    θα μου φύγει κομμάτι από τη ψυχή μου. Ειδικά αν αναλογιστώ πόσο κόπο
    έχω γλυτώσει μη κουβαλόντας το.

    Η μοτοσυκλέτα σου έχει κάτω από τη σέλα ένα συρματοσχοινάκι με θηλιές
    επενδεδυμένο με πλαστικό. Το χρησιμοποιείς για να πιάσεις το κράνος στη
    σέλα.
    Αυτό ακριβώς που λέει ο Ζεύκας.

    Οκ, δεμένο με το συρματόσχοινο μην το παρααφήνεις γιατι θα μαζέψει πολλή βρωμιά και πολύ σύντομα.

    Αλλά να το βολέψεις σε μπαγκαζιέρα δεν είναι άσχημη επιλογή, όπως σου είπα και πριν.
    Εγώ προσωπικά αυτό έκανα επί χρόνια, και θα συνέχιζα να το κάνω αν με μια τούμπα που είχα φάει δεν είχαν σπάσει τα κάγκελα και η βάση της μπαγκαζιέρας, οπότε κι αναγκαστικά την κατήργησα.
    Αλλά δεν αποκλείεται να ξαναβάλω να σου πω την αλήθεια.

    Και να πω ότι έχεις κανά ss που άμα βάλεις μπαγκαζιέρα θα σε κυνηγάνε να σε δείρουν λόγω ασχήμιας, να πω πάει στο διάλο.
    Στο μηχανάκι που έχεις, μια χαρά κάθεται η μπαγκαζιέρα χωρίς να ενοχλεί ούτε στο μάτι ούτε πουθενά αλλού.

  5. #20
    Πάντα το κουβαλάω στον αγκώνα. Σε cafe, bar κλπ το δένω από το λουράκι του στην καρέκλα.
    Κάποιες φορές θα προτιμούσα να μην το έχω. Ειδικά όταν χρειάζεται να κουβαλάω στα χέρια και το μπουφάν.
    Το έχω αποδεχτεί και συνηθίσει.

    Αν το αφήνεις στη μηχανή, κάποια στιγμή θα το χάσεις.
    Think faster than you ride

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Πάντα το κουβαλάω στον αγκώνα. Σε cafe, bar κλπ το δένω από το λουράκι του στην καρέκλα.
    Άσε που σε βλέπουν και τα μωρά στο δρόμο και θα λένε πςςςς έχει & μηχανή!


    Το έχω ζήσει με συνάδελφο (με έβλεπε να έρχομαι πάντα με κράνος στη δουλειά, αλλά δεν είχε δει ποτέ το εργαΛείδι) όταν της πρότεινα να την πετάξω κάπου και κάπου χωμένο ανάμεσα στα μεγάλα ήταν το αειθαλές glx.

    Ξίνισε ακόμα και όταν της εξήγησα τον μύθο και θρύλο που κουβαλάει στην πλάτη του αυτό το όχημα και πως είναι ο προπομπός του παγκόσμιου μοτοσυκλετισμού.

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psixlou Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, έχω ήδη τη τσάντα του κράνους, και το κουβαλάω έτσι. Αλλά βαρέθηκα, δεν είναι λύση αυτό. Δε μπορείς να είσαι σε μια συναυλία, σ' ένα μαγαζί ασφυκτικό, να περπατάς ώρες κλπ κλπ μ' ένα κράνος στη πλάτη. Όπως βλέπω οι απόψεις διίστανται. Είναι ασφαλές σχετικά να το κλειδώνω πανω στη μηχανή; για 3-4 ώρες max;
    Ολα ειναι σχετικα ασφαλη μεχρι να στα βαλουνε στο ματι.Αν παρκαρεις σε πολυσυχναστο μερος η κλειδαρια αποτρεπει,αλλα δεν εξασφαλιζει.Αν ειναι φθηνο το κρανος ρισκαρε το και να στο παρουνε δεν θα παθεις και κανενα εγκεφαλικο.

    Εδω δεν μπορουμε να βρουμε τροπο για να ασφαλισουμε τις μηχανες μας,για ενα κρανος θα σκασουμε?

  8. #23
    Φίλε μου 12 χρόνια αφήνω το κράνος στην μπαγκαζιέρα (για πάρα πολλές ώρες και σε όλα τα μέρη της Αθήνας). Το βράδυ της καθ. Δευτέρας ανοιξανε την μπαγκαζιέρα και το πήρανε.

    Κατά συνέπεια είναι θέμα τύχης - αλλά όσο τυχερός και αν είσαι, αντιλήφθηκα ότι, στατιστικά κάποια στιγμή στο παίρνουν. Ιδιαίτερα δε αν είσαι της άποψης (όπως εγώ): 1 κράνος και καλό για κάθε μέρα, η απώλεια ακριβού/καλού κράνους είναι στενάχωρη ακόμη και αν λες 12 χρόνια τη σκαπούλαρα.

  9. #24
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.061
    η μπαγκαζιερα βοηθαει αρκετα, αλλα ο κινδυνος κλοπης ειναι μεγαλος, οπως ηδη ειπανε πιο πανω. η λυση ειναι το σακιδιο πλατης που ηδη εχεις. κατι αλλο δεν μπορεις να κανεις.
    προσωπικα το καθημερινο το κραταω στον αγκωνα η οταν ξερω πως θα παω καπου με πολυ κοσμο, πολυσυχναστο καφε κτλ παιρνω μαζι μια τσαντουλα που εχω φτιαξει (κατι σαν αυτα που εχει μεσα οταν το αγοραζεις, αλλα πιο γερο το δικο μου) το βαζω μεσα και το δινω στο σερβιτορο.

    φιλος ειχε την ιδια απορια με εσενα. τι θα το κανεις στο κλαμπ, στο καφε, στη συναυλια κτλ. βρηκε λυση τελικα. δε φοραει ποτε κρανος.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

  10. #25
    Είδα φως και μπήκα! Το avatar του/της nick_VFR
    Εγγραφή
    10/10/2013
    Μηνύματα
    129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από noodles Προβολή μηνύματος
    φιλος ειχε την ιδια απορια με εσενα. τι θα το κανεις στο κλαμπ, στο καφε, στη συναυλια κτλ.
    Το δίνω στον μπαρμαν να το βολέψει σε μια γωνία.

    Μια φορά μόνο έτυχε να πάω σε συναυλία με την μηχανή (και το κράνος), το οποίο το πήρα μαζί μου και μου ζήτησαν να το αφήσω στην γκαρνταρόμπα, εκεί που οι άλλοι άφηναν τα μπουφάν τους. Μια χαρά!

  11. #26
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Eξαρτάται για τι κράνος μιλάς, αν δεν είνα κάποιο που ''βαράει'' στο μάτι και είναι ακριβής μάρκας μπορείς να το δένεις με μια μικρή αλυσίδα ποδηλάτου στο τιμόνι. Στο bell μου που το χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση στη πόλη τοσα χρόνια που το δένω με αυτο το τρόπο ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αλλα το shoei για κανένα λόγο δε θα το έδενα έτσι.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  12. #27
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από psixlou Προβολή μηνύματος
    Παιδιά, έχω ήδη τη τσάντα του κράνους, και το κουβαλάω έτσι. Αλλά βαρέθηκα, δεν είναι λύση αυτό. Δε μπορείς να είσαι σε μια συναυλία, σ' ένα μαγαζί ασφυκτικό, να περπατάς ώρες κλπ κλπ μ' ένα κράνος στη πλάτη. Όπως βλέπω οι απόψεις διίστανται. Είναι ασφαλές σχετικά να το κλειδώνω πανω στη μηχανή; για 3-4 ώρες max;
    Δεν είναι μονο το κράνος, γιατί δεν είναι τα ισοθερμικά που φοράμε τον χειμώνα? δεν ειναι η ένδυση ασφαλειάς που δεν κάνει για περπάτημα ή ότι άλλη πεζοπόρα δραστηριότητα? Τις Μπότες που τις βάζεις? δεν είναι ο όγκος που θα πας σε ένα μπαρ και θα πρέπει να αποθέσεις κράνος-γάντια-ζώνη μέσης-τσαντάκι μέσης και εγώ δεν ξέρω τι άλλο? αυτό είναι ελάχιστο αντίτιμο του μοτοσυκλετιστικού τρόπου ζωής.
    θα βρείς εσύ πως θα το customαρεις το πράμα όπως έκανε ο καθένας

    βαβαιά για την πρακτικότητα μπορείς να βάλεις μπαγαζιέρα, για τους οπτικούς τύπου δεν ξέρω όμως ένα δίκυκλο να δείχνει αισθητικά πιο όμορφο με το κουτί αναρτώμενο πίσω του (το αντίτιμο που λέγαμε)
    you rise you fall you're down then you rise again

  13. #28
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    για το κράνος έχω μια τέτοια θήκη
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	172002079450_1.jpg 
Προβολές:	123 
Μέγεθος:	6,0 KB 
ID:	355333
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #29
    officially illegal rider Το avatar του/της WiSe
    Εγγραφή
    18/04/2015
    Μηνύματα
    768
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Καλώς ή κακώς, η μοτοσυκλέτα απαιτεί θυσίες. Η ένδυση είναι μία από αυτές. Δε μπορεί να σου πει κανείς αν είναι ασφαλές το να το κλειδώσεις πάνω στο μηχανάκι ή όχι. Εσύ πώς το βλέπεις; Εγώ σίγουρα δε θα το έκανα για το δικό μου κράνος. Ωστόσο ο καθένας κάνει τις επιλογές του.
    Εγω το κανω συχνα με ντιζα/κλειδαρια και 2 χρονια τωρα δεν εχει συμβει τιποτα

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos76 Προβολή μηνύματος
    Γενικά ισχύει αυτό που λέει ο pipe. Ζυγίζεις την κατάσταση: Αν είναι πχ. μέρα και είσαι Βουκουρεστίου, το αφήνεις εντός της μπαγκαζιέρας για 2-3 ώρες.

    Αν πας βράδυ Θησείο για φράπα και αφήσεις το μηχανάκι στο σταθμό για 3 ώρες, εκεί πάρ' το μαζί.
    Εκεί,μπορεί να μην βρει και τη μηχανή!!!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Mπορώ να βάλω στο κράνος μου bluetooth Shoei xr1000
    από puntix στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 08/03/2016, 11:25
  2. Σε τι Sites μπορω να βαλω το μηχανακι μου για πουλημα?
    από nik666666 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/11/2012, 08:04
  3. Που να ασφαλισω το μηχανακι μου?
    από clyde2 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2011, 07:11
  4. (τι τίτλο να βάλω, το φελέκι μου μέσα...??)
    από agrotis11 στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2009, 12:30
  5. ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΟ ΠΑΠΙ ΜΟΥ
    από moto_glx_53 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 19/07/2005, 01:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF