Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 75

Θέμα: Μερικές πατέντες...

  1. #1
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Μερικές πατέντες...

    Εχω κάνει μερικές πατέντες στο άφρικά μου. Κάποια πράγματα τα διάβασα στο ADVrider και κάποιες άλλες λύσεις είναι δικές μου πατέντες...




    1. Για να μην στομώνει το μπροστινό φτερό στις λάσπες το σήκωσα περίπου 2cm με λαμάκια όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Η λύση του ψηλού φτερού δεν μου αρέσει αισθητικά αλλά και λειτουργικά αφού και νερό πετάει παντού αλλά και σε λασπουριά γίνεται χάλια το ψυγείο.


    Θέλει όμως άλλα ελατήρια στο μπροστινό και πιο χοντρό λάδι (10ρι αντί για 5ρι) γιατί με τα μαμά το πισρούνι συμπιέζεται πάρα πολύ και υπάρχει κίνδυνος με την παραπάνω πατέντα να βρει το φτερό στο κάτω μέρος του μπροστινού φέρινγκ (Μούρη).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	fter;o.jpg 
Προβολές:	2674 
Μέγεθος:	44,8 KB 
ID:	227403

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Re: Μερικές πατέντες...

    Και μια μακρινή, δεν ενοχλεί το μάτι το κενό που έχει το φτερό με το λάστιχο. Επίσης έχω κόψει και το πίσω μέρος του 4 cm γιατί σε υπερβολικό βύθισμα υπάρχει περίπτωση να μαγκώσει στην ποδιά με φυσικά άσχημες συνέπειες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ftero 1.jpg 
Προβολές:	2661 
Μέγεθος:	46,9 KB 
ID:	227404

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Re: Re: Μερικές πατέντες...

    πατέντα νο 2


    Εχω τρυπήσει την ποδιά μπροστά (τρυπάνι 10mm) και κάτω και στα πλαινά έχω χρησιμοποιήσει ποτηροτρύπανο για πιο μεγάλες τρύπες. Το μοτέρ ψύχεται καλύτερα στο κάτω μέρος του, ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες π.χ. σε χωμάτινες διαδρομές κλπ.

    Ενώ πριν έπρεπε να κινηθείς πάνω από τα 80km για να πέσει η θερμοκρασία, παρατηρώ ότι τώρα ακόμα και με 50Km/h πέφτει σε λογικά επίπεδα.



    (Διακρίνεται και το πίσω μέρος του φτερού που το έχω κόψει).


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	podia.jpg 
Προβολές:	2670 
Μέγεθος:	59,9 KB 
ID:	227405

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Re: Re: Re: Μερικές πατέντες...

    Εχω τρυπήσει το πίσω πλαινό καπάκι για καλύτερη ψύξη του ανορθωτή και της σχετικής καλωδίωσής του.

    Που και που, βγάζω το καπάκι και ρίχνω λίγο σπρευ επαφών στις καλωδιώσεις. Εχω περάσει ποτάμια, εχω φάει μπόρες και καταιγίδες και δεν έχω κάποιο πρόβλημα στα ηλεκτρικά.

    Εχω προσθέσει και μια βάση ψύκτρα καλού κακού αλλά δεν εχω βγάλει σχετική φωτο.



    Οσον αφορά για τον ανορθωτή και την φύσα του ακόμα είναι οκ (εδώ και δύο χρόνια) αλλά θα δείξει στην πορεία τι θα γίνει...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	tripes kapaki.jpg 
Προβολές:	2690 
Μέγεθος:	38,6 KB 
ID:	227406

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Re: Re: Re: Re: Μερικές πατέντες...

    Ε Π Ι Μ Η Μ Υ Κ Ν Η


    του σταντ περίπου 2,5 cm γιατί έχω βάλει άλλο, πιο μακρύ αμορτισέρ και έχει ψηλώσει το μηχανάκι. Επίσης έκανα λίγο πλατύ το τμήμα του που ακουμπά το έδαφος, για να μην βουλιάζει στις λάσπες και στα σαθρά χώματα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	stand.jpg 
Προβολές:	2645 
Μέγεθος:	54,5 KB 
ID:	227407

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Re: Re: Re: Re: Re: Μερικές πατέντες...

    Εχω προσαρμόσει στο αφρικα αμορτισερ από KTM LC 4 SM. Το LC 4 εντούρο έχει ελατήριο 66/260 ενώ το SM 70/260 οπότε ταιριάζει καλύτερα σε πιο βαρύ μηχανάκι.

    Το αμορτισέρ του SM είναι 2mm μακρύτερο από του εντούρο.


    Η ΚΤΜ λέει για το SM προφόρτιση ελατηρίου 16mm εγώ το έγω προφορτίσει 17,5mm και λειτουργεί καλά, προς το σφιχτό παραδόξως!!! Ισως κάποια στιγμή να βρω ένα ελατήριο 76/260 να το δοκιμάσω με μικρότερη προφόρτιση.

    Τις αποσβέσεις τις εχω στο 7 την επαναφορά και στο 3 την συμπίεση (οι προτινόμενες από ΚΤΜ για LC 4 E) χωρίς κανένα παραπονο.



    Για να μπει στο άφρικα θέλει λίγο δουλειά.

    -πρέπει να τροχιστεί το πάνω μέρος του ελαφρά
    -θέλει άλλη πιο κοντή 10ρα βίδα και λίγο τρόχισμα το αμορτισέρ στο σημείο που δένει το παξιμάδι.
    -θέλει 4 ροδέλες διαμέτρου 3cm τις κλασσικές. Στις δύο ανοίγουμε την τρύπα από 10mm σε 15mm. Βάζουμε αριστερά και δεξιά από μία με την τρύπατων 15mm πάνω στη βάση του αμορτισέρ LC4 και απο έξω τις ροδέλες με την τρύπα των 10mm.
    -χρειαζεται μετατόπιση της τρόμπας του φρένου προς τα πίσω.

    Κάτω μπαίνει η βίδα του ΚΤΜ αλλά θέλει λίγο κόψιμο για να μην βρίσκει στους βραχίονες του μοχλικού. Εκεί που πιάνει το αμορτισέρ στο μοχλικό θέλι και δυο λεπτές 10ρες ροδέλες γιατί έχει ενα μικρό τζόγο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	amortiser kato.jpg 
Προβολές:	2629 
Μέγεθος:	39,9 KB 
ID:	227408

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Μερικές πατέντες...

    και πάνω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	amortiser pano.jpg 
Προβολές:	2633 
Μέγεθος:	45,4 KB 
ID:	227409

  8. #8
    Εκδικητικό μέλος Το avatar του/της John Steed
    Εγγραφή
    05/03/2010
    Μηνύματα
    1.913
    Ωραίος!

    Πολεμοχαρές το άφρικα
    "Qu ils mangent de la brioche"

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311

    Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Μερικές πατέντες...

    κάποια στιγμή θα φτιάξω ενα Π και θα βγάλω αυτά τα δύο λαμάκια. Για την ωρα "κάνουν τη δουλειά τους" χωρίς κανένα πρόβλημα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	apostates trompas.jpg 
Προβολές:	2626 
Μέγεθος:	43,5 KB 
ID:	227410

  10. #10
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    να βαλω και γω μια πατεντα για φαρδεμα των στενων μαρσπιε .μαλλον μπορει να προσαρμοστει και το λαστιχο για οσους δεν αντεχουν τους κραδασμους στις εθνικες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15 - Αντίγραφο.jpg 
Προβολές:	2614 
Μέγεθος:	100,7 KB 
ID:	227413
    RIDE MORE TALK LESS

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    γιατι εχεις βαλει λαμακια στην πισω τρομπα του φρενου; να υποθεσω οτι σπασανε οι μαμα βασεις;

    οσο για το ζεσταμα του κινητηρα δοκιμασες να βαλεις καλο παραφλου και αναμιξη με νερο; σε αναλογια 50:50. πιστευω θαχεις καλυτερη ψυξη.

    ωραιες οι πατεντες και μαχιμο το αφρικα

  12. #12
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Αρχικά δημιουργήθηκε από virus72
    γιατι εχεις βαλει λαμακια στην πισω τρομπα του φρενου; να υποθεσω οτι σπασανε οι μαμα βασεις;

    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
    [BΓια να μπει στο άφρικα θέλει λίγο δουλειά.

    -χρειαζεται μετατόπιση της τρόμπας του φρένου προς τα πίσω.

    [/B]
    RIDE MORE TALK LESS

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgos76
    να βαλω και γω μια πατεντα για φαρδεμα των στενων μαρσπιε .μαλλον μπορει να προσαρμοστει και το λαστιχο για οσους δεν αντεχουν τους κραδασμους στις εθνικες

    Μπράβο Γιώργη ωραίο αυτό με τα μαρσπιέ...

    Θα σε πάρω τηλ να τα πούμε.




    Παρακολουθώ ξένα φόρουμ και οι άνθρωποι προσπαθούν να βελτιώνουν τα μηχανάκια τους, ειδικά τα "χωμάτινα adventure bikes" μόνοι τους. Τους αρέσουν τρελά οι πατέντες, αγαπούν πολύ τα παλιότερα μηχανάκια και βρίσκουν λύσεις στα προβλήματα και τις παραξενιές κάθε μοντέλου.

    Εμείς εδώ στην Ελλάδα είμαστε πολύ large ρε αδερφέ για να κάνουμε κάτι τέτοιο. Θα βάλουμε το πιο ακριβό aftermarket αξεσουάρ, π.χ. τα μεγαλύτερα μαρπιέ έχουν πάνω από 100Ε αλλά "που να τρέχω τώρα". Και να πεις ότι μας τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια...

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
    Μπράβο Γιώργη ωραίο αυτό με τα μαρσπιέ...

    Θα σε πάρω τηλ να τα πούμε.




    Παρακολουθώ ξένα φόρουμ και οι άνθρωποι προσπαθούν να βελτιώνουν τα μηχανάκια τους, ειδικά τα "χωμάτινα adventure bikes" μόνοι τους. Τους αρέσουν τρελά οι πατέντες, αγαπούν πολύ τα παλιότερα μηχανάκια και βρίσκουν λύσεις στα προβλήματα και τις παραξενιές κάθε μοντέλου.

    Εμείς εδώ στην Ελλάδα είμαστε πολύ large ρε αδερφέ για να κάνουμε κάτι τέτοιο. Θα βάλουμε το πιο ακριβό aftermarket αξεσουάρ, π.χ. τα μεγαλύτερα μαρπιέ έχουν πάνω από 100Ε αλλά "που να τρέχω τώρα". Και να πεις ότι μας τρέχουν τα λεφτά από τα μπατζάκια...
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Η πλακα ειναι πως στο εξωτερικο εχουμε και την φημη πως ειμαστε πατεντιαρηδες.Απλα στην ''κοινοτητα''των μοτοσυκλετιστων συνηθως ο πατεντιαρης ασχετα με το αν αυτα που κανει ειναι λειτουργικα συνηθως τρωει κραξιμο.
    Ωραια δουλεια φιλε Γιωργο.
    malaguti,sachs k50,honta c50,honda dax,honda mb,kawasaki ar125,yamaha lc250 (410),honta nsr 250,honda cbrr 400,yamaha fzr exup 240 (400),suzuki katana 1100,honda magna 750,zxr 400,honda transalp 600,yamaha thundercat 600,cbrr 1000,yamaha r6,triumph tt 600,XT 600,steed 600.

  15. #15
    ωραιος.......!

    :a36: :a36: http://www.lariseos.webs.com :a36:
    www.husaberg450fe.blogspot.com
    www.fightcolesterol.blogspot.com








Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προσωπική αποκλειστικά άποψη για την δράση την 5/6/2005 ... μερικές σκέψεις..
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2005, 20:16
  2. Πίττα Και Μερικές Φωτογραφίες
    από Alkis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2005, 20:02
  3. Μερικές φωτό !
    από illuminatios στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 25/08/2004, 01:52
  4. Εχω μερικές ερωτήσεις...
    από almalibera στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2004, 18:55
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 24/11/2003, 15:55

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF