Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 123

Θέμα: ΑFRICA II

  1. #46
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Η αντιπροσωπία της χοντα φταίει που εχει 14....
    Στην υπόθεση πάντως πως τα λεφτά που λείπουν από τα πλαστικά έχουν πάει αλλου στο μηχανάκι, είμαι συμφωνος με την επιλογή.
    Δεν ξερω ποιος φταιει, δεν ειναι παντως η μοναδικη εταιρεια που εχει ψηλοτερες τιμες απ οξω....

    Στην υποθεση σου, μεσα με ολα αλλα ενα τριξιμο στα πλαστικα που μου ερχεται στις χαμηλες πρεπει να το βρω γιατι μου σπαει τα νευρα ....
    Και ειμαι και κουφος.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  2. #47
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    Δεν ξερω ποιος φταιει, δεν ειναι παντως η μοναδικη εταιρεια που εχει ψηλοτερες τιμες απ οξω....

    Στην υποθεση σου, μεσα με ολα αλλα ενα τριξιμο στα πλαστικα που μου ερχεται στις χαμηλες πρεπει να το βρω γιατι μου σπαει τα νευρα ....
    Και ειμαι και κουφος.....
    Άσε....εγώ πήρα μια ξύλινη κι ησυχασα. Θέλει μια προσοχή βέβαια στα σοκορα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #48
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Από περιέργια, ξέρει κανείς πού κατασκευάζονται τα Αφρικα;

    Μου φάνηκε κάπως περίεργο που στην Νοτια Αφρική τα δίνουν < €9000.
    Εκτός κι αν έστειλαν τόσα πολλά εκεί χάμου για το χαπενιγκ του τύπου, που τους περίσεψαν και τα δίνουν τώρα όσο-όσο.

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Άκουσα ότι κατασκευάζετε σε κάποιο μέρος στην Ιαπωνία (δεν ξέρω πόσο έγκυρο είναι) που έγινε σεισμός και θα καθυστερήσει αρκετά η παραγωγή του.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ακούγονται περίεργα αν δεν τα πιστευεις. Εγώ δεν έχω λόγο να μην δεχτω τις απόψεις μιας τέτοιας προσωπικοτητας του χώρου.
    Άγη κι εγώ δεν έχω κανένα λόγο να μην δεχτώ την άποψή του.
    Και σαφώς στο "στυλ" μου ταιριάζουν πολύ περισσότερο γνώμες τύπου DirtBike παρά PowahTunnneeersss(λέμε τώρα).
    Είχε μια δόση ειρωνίας η πρότασή μου (προσπάθησα να φανεί με το ) η οποία προφανώς δε φάνηκε στο γραπτό λόγο εξού και η επεξήγηση.

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    978
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Άκουσα ότι κατασκευάζετε σε κάποιο μέρος στην Ιαπωνία (δεν ξέρω πόσο έγκυρο είναι) που έγινε σεισμός και θα καθυστερήσει αρκετά η παραγωγή του.
    Στο Kumamoto λέει ο Αμερικάνος.

  7. #52
    παντως το j τοχει στον αριθμο πλαισιου που σημαινει japan χωρα κατασκευης.οπως το παλιο αφρικα κι οπως τα αυτοκινητα χοντα....
    καλη φαση

  8. #53
    Μέλος
    Εγγραφή
    01/03/2012
    Μηνύματα
    62
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Από περιέργια, ξέρει κανείς πού κατασκευάζονται τα Αφρικα;

    Μου φάνηκε κάπως περίεργο που στην Νοτια Αφρική τα δίνουν < €9000.
    Εκτός κι αν έστειλαν τόσα πολλά εκεί χάμου για το χαπενιγκ του τύπου, που τους περίσεψαν και τα δίνουν τώρα όσο-όσο.
    http://ducati.co.za/specs.html
    Η ΝΟΤΙΟΣ είναι γενικά φθηνή στα μηχανάκια
    Το multistrada το απλό 11000€
    Αναλογία ραντ ευρώ 17,41

  9. #54
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    τη συγκριση με τα μηχανακια αλλων δεκαετιων σε ποιοτητα κατασκευης να την ξεχασετε ειδικα σε οτι δεν ειναι made in japan
    ζουμε στην εποχη των υπερτουμπανιασμενων προιοντων με ημερομηνια ληξης και οχι μονο στα μηχανακια
    η διαφορα απο μοντελο σε μοντελο πλεον θα ειναι τα ηλεκτρονικα μπιμπλικια και τα μενου με τις 127 διαφορετικες ρυθμισεις για αναρτησεις, φρενα, traction, ηχο εξατμισης κλπ
    ακριβως οπως ερχεται το αιφον 6 και ξεφτιλιζει το αιφον 5 τις δυνατοτητες του οποιου κανενας ποτε δεν χρησιμοποιησε πανω απο 5%

  10. #55
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    16/05/2011
    Μηνύματα
    4.857
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Είσαι λίγο άδικος αν κρίνεις την ποιότητα κατασκευής από τα πλαστικα, εκτός κι αν δε κατάλαβα καλά
    Ισως και να ειμαι αδικος,απλα μου κακοφανηκε παρα πολυ και δεν μπορουσα να μην το αναφερω.
    Καποιος αλλος μπορει να μην το προσεξει καν,η να μην τον ενδιαφερει,οπως οι περισσοτεροι που ηταν παροντες εκει και
    συζητουσαν για το μηχανακι.

  11. #56
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Αλλο ενα τεστ, απο αμερικα
    http://adventuremotorcycle.com/bikes...da-review-test

    Η μεγαλη βερσσιον ειναι εδω
    http://advrider.com/index.php?thread...-ride.1144478/
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #57
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    παιδια, χοντρικα η τιμη της μοτο ειναι η μιση απο αυτη που φτανει στα καταστηματα, οπως τη δινει το εργοστασιο...δηλαδη μια μοτο των 15κ ευρω εχει αξια χοντρικης 7500...σε καποιες χωρες που η φορολογια ειναι ευνοικη η τιμες μπορει να πεσουν παρα πολυ....στην αμερικη για παραδειγμα τα γερμανικα αυτοκινητα πωλουνται σημαντικα φτηνοτερα απ οτι στη γερμανια...

  13. #58
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Αλλο ενα τεστ, απο αμερικα
    http://adventuremotorcycle.com/bikes...da-review-test

    Η μεγαλη βερσσιον ειναι εδω
    http://advrider.com/index.php?thread...-ride.1144478/
    Ανάποδα τα λες, μουσίτσε. Η μεγάλη βερσιόν είναι επάνω και τα cliff notes μαζί με την καναδική βερσιόν, στο κάτω λινκ.

    Δεν γράφουν κάτι που δεν ξέρουμε ήδη, αλλά έχει ενδιαφέρον η άποψη των ανθρώπων που δεν είχαν ποτέ την πρώτη γενιά ώστε να έχουν "στερεότυπα". Ενδιαφέρουσα και η σύγκριση με τα 9χ0 και 1190.

    Και αυτό που γράφει, ότι έχουν οι περισσότεροι Αμερικανοί το μηχανάκι για κάθε χρήση οπότε τα μεγάλα Adv δεν περπατάνε σε πωλήσεις εκεί, σημαντικό.

  14. #59
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    το μαύρο το πλαστικό που είναι απάνω του το σήμα της χόντα στα πλαινά, είναι για τον Μπέο....

    Στο τεστ του φουζουρού ήταν ένα αφρικα και είχαν κάνει γραμμές (νερά) από πλύσιμο και τα δύο....

    Θα μου πεις, "αν ρίξανε χημικά κλπ, λογικό"

    Οχι, δεν είναι λογικό, τα παλαιότερα μηχανάκια δεν είχαν τέτοια θέματα....

    Και ένα τρεισερ που ήταν εκει και το είδα από κοντά, έλεος, καταλαβαίνεις γιατί είναι φτηνό...

    Και το φουζουρού, δεν έχει την ποιότητα στα μαυρα πλαστικά του μούτρου που θα έπρεπε για ναυαρχίδα εταιρείας (& που θα ήθελα εγώ τουλάχιστον)

    Καλώς ή κακώς, ΟΛΕΣ οι εταιρείες θεωρώ οτι έχουν ρίξει κατά πολύ την ποιότητα στα περιφερειακά τους
    αν λες γι αυτο το πλαστικο , οντως κι εγω δεν εχω καταλαβει γιατι το βγαλαν ετσι (με νερα) ομως ετσι ειναι απο το εργοστασιο κι οχι απο πλυσιμο - χημικα.
    αλλα η ποιοτητα των πλαστικων γενικα δεν ειναι αριστη .(οχι οτι σε αλλα καινουργια ειναι...)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Honda-Africa-Twin-CRF1000L-Adventure-Motorcycle-Dual-Sport-Bike-9.jpg 
Προβολές:	276 
Μέγεθος:	81,7 KB 
ID:	358974

  15. #60
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ανάποδα τα λες, μουσίτσε. Η μεγάλη βερσιόν είναι επάνω και τα cliff notes μαζί με την καναδική βερσιόν, στο κάτω λινκ.

    Δεν γράφουν κάτι που δεν ξέρουμε ήδη, αλλά έχει ενδιαφέρον η άποψη των ανθρώπων που δεν είχαν ποτέ την πρώτη γενιά ώστε να έχουν "στερεότυπα". Ενδιαφέρουσα και η σύγκριση με τα 9χ0 και 1190.

    Και αυτό που γράφει, ότι έχουν οι περισσότεροι Αμερικανοί το μηχανάκι για κάθε χρήση οπότε τα μεγάλα Adv δεν περπατάνε σε πωλήσεις εκεί, σημαντικό.
    Εβαλα το θρεντ ως μεγαλη βερσιον γιατι αργα η γρηγορα θα γραφτει πολυ πραμα.
    Μεχρι στιγμης, κραταω τις αποψεις του jimmy lewis ο οποιος ξετρελλαθηκε. Αν ο birtch δεν τα παιρνει απο την κτμ, κατι θα γραψει κι αυτος, αν και δε νομιζω...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προβλημα σε φωτα σε Duke II '02
    από Alki_Viades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 12:48
  2. Women driving II
    από gollum στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2005, 23:53
  3. Αποψεις για το Modenas KRISS II
    από Spoky στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/10/2004, 02:12
  4. XT 600 smr VS Duke II
    από eXTirience στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2004, 12:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF