Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 60

Θέμα: Honda CRF250 Rally

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Panos76
    Εγγραφή
    10/05/2011
    Μηνύματα
    3.263
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό λείπει εδώ και πολύ καιρό από την αγορά, τα 400-450 κυβικά σε μονοκύλινδρα On/Off.
    Έχουν υπάρξει κάποιες όμορφες παρενθέσεις τα τελευταία χρόνια, με υβριδικούς σχεδιασμούς κτλ αλλά γενικά τα κλασικό On/Off στα 400cc με ικανές αναρτήσεις απουσιάζουν ως κατηγορία.
    Θα ήταν ο μόνος λόγος για τον οποίο θα άλλαζα το 250άρι μου.
    Αυτή τη στιγμή μόνο 390 adve με αυτά τα σπεκς + πολλά άλλα καλούδια.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.024
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    Αυτό λείπει εδώ και πολύ καιρό από την αγορά, τα 400-450 κυβικά σε μονοκύλινδρα On/Off.
    Έχουν υπάρξει κάποιες όμορφες παρενθέσεις τα τελευταία χρόνια, με υβριδικούς σχεδιασμούς κτλ αλλά γενικά τα κλασικό On/Off στα 400cc με ικανές αναρτήσεις απουσιάζουν ως κατηγορία.
    Θα ήταν ο μόνος λόγος για τον οποίο θα άλλαζα το 250άρι μου.

    Συμφωνώ απόλυτα.

    Οι εταιρείες με τα χρόνια πήγαν το παιχνίδι στα πολλά κυβικά,στα ηλεκτρονικά,στα γκάζια και αναγκαστικά στα τεράστια βάρη.Βέβαια αναγκάζονται και με τη νομοθεσία περί ρύπων.Νομίζω σύντομα κάποιος θα ξεπεταχτεί με μικρά τούρμπο ή κομπρέσορες και λίγα κυβικά.Για σκεφτείτε ένα 400άρι με ροπή και δύναμη 800αριού!

    Παντως η Honda έχει το μοτερ του CBR300R με 30 άλογα το οποίο νομίζω θα ήταν καλή αναβάθμιση για το CRF και ας στροφάρει πιο ψηλά.Ούτως ή άλλως οι πιο ανήσυχοι για χωμα θα γραναζώσουν(όπως ήδη κανουν και στο 250).
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #33
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Εγώ πάντως περιμένω να δω και την Kawasaki στης 23 του μηνός τι θα μας παρουσιάσει.
    Versys 400 ή KLX 750.
    Καθώς και την Yamaha αν επιτέλους αποφασίσει να φέρει και στην Ελλάδα το μικρό tenere 250-300.
    Στην Αμέρικα υπάρχει εδώ και χρόνια.

  4. #34
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Το Tenere 250 δεν πληροί ούτε euro 4 αν δεν κάνω λάθος. Είναι μηχανάκι μια δεκαετία+ πίσω για κάτι Βραζιλίες, δεν υπάρχει περίπτωση να έρθει.

    Τώρα αν κάνουν το βήμα και βάλουν το μοτέρ του r3/mt03 σε καινούριο μοντέλο, αυτό θα έχει ενδιαφέρον.

  5. #35
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Εμενα παντως το οτι το κρατάνε στα 250cc μονο ως αβανταζ το βλέπω.
    Στο βουνό και σε κομιουτινκ σιγουρα δεν θα χρειαστεί περισσότερη δυναμη απο 250cc.Σε επαρχιακό και δασικο θα ειναι σουπερ. Μόνο στον αυτοκινητόδρομο θα ειναι λιγο βαρετο, αυτο ομως φτιάχνεται με προσαρμογή του mindset
    Ενω σε RTW που θα προτιμήθει απο πολλούς ταξιδιωτες θα παρεχει φθηνή και εύκολη συντήρηση στην χρηση με ελάχιστα προαπαιτούμενα + το οτι ειναι honda(χαλαρων προδιαγραφών μοτερ) θα ανεβαζει την αξιοπιστία που ειναι ζητούμενο.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Εμενα παντως το οτι το κρατάνε στα 250cc μονο ως αβανταζ το βλέπω.
    Στο βουνό και σε κομιουτινκ σιγουρα δεν θα χρειαστεί περισσότερη δυναμη απο 250cc.Σε επαρχιακό και δασικο θα ειναι σουπερ. Μόνο στον αυτοκινητόδρομο θα ειναι λιγο βαρετο, αυτο ομως φτιάχνεται με προσαρμογή του mindset
    Ενω σε RTW που θα προτιμήθει απο πολλούς ταξιδιωτες θα παρεχει φθηνή και εύκολη συντήρηση στην χρηση με ελάχιστα προαπαιτούμενα + το οτι ειναι honda(χαλαρων προδιαγραφών μοτερ) θα ανεβαζει την αξιοπιστία που ειναι ζητούμενο.
    Μιλάμε για περίπου 22 άλογα τροχό, όσα έβγαζε το αερόψυκτο XR250R του 90κάτι. Είναι λίγα γιατί στο χώμα θες να κάνεις και λίγο drift, καμμία σούζα, στις ανηφόρες να μη γονατίζει κτλ.

    Με το γρανάζωμα αν κάποιος το κοντύνει μετά θα ταξιδευει με 100-110 οπότε ποιος ο λόγος να υπάρχει η έκδοση με φαίρινγκ?

    Συμφωνώ με Μπίλι πιο πάνω, καιρός να δούμε κάτι καινούργιο με λίγα κυβικά και κάμποσα άλογα.

  7. #37
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Μιλάμε για περίπου 22 άλογα τροχό, όσα έβγαζε το αερόψυκτο XR250R του 90κάτι. Είναι λίγα γιατί στο χώμα θες να κάνεις και λίγο drift, καμμία σούζα, στις ανηφόρες να μη γονατίζει κτλ.

    Με το γρανάζωμα αν κάποιος το κοντύνει μετά θα ταξιδευει με 100-110 οπότε ποιος ο λόγος να υπάρχει η έκδοση με φαίρινγκ?

    Συμφωνώ με Μπίλι πιο πάνω, καιρός να δούμε κάτι καινούργιο με λίγα κυβικά και κάμποσα άλογα.
    είναι υποκειμενικό φίλε, προσωπικά θα μου υπερ-κάλυπτε όλες τις χρήσεις.
    Αλλά εγώ βρέθηκα στα 35 μου να αγοράζω dt125x 15hp για να κάνω εντούρο, ενώ στα 25 μου έκανα εντουρο με kdx250sr (40hp)
    Ο καθεενας έχει τη διαδρομή του και τις επιλογές του
    you rise you fall you're down then you rise again

  8. #38
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.078
    Πάντα είναι αλλά για κάποιον που ενδιαφέρεται να καλύψει εντούρο διαδρομές, με χαμηλή κατανάλωση και αξιοπιστία, είναι λογικά εστιασμένο.
    Ίσως ζυγίζει περισσότερο στην ικανότητα και λιγότερο στην διασκέδαση ή στις ικανότητες μιας μοτό με ευρύτερο πεδίο δράσης.

  9. #39
    Σε ασιατικά φορουμ πάντως, μιλάνε για CRF 300L / Rally.

    Πχ:
    https://forum.jorsindo.com/thread-2555626-1-1.html
    Τελευταία τροποποίηση από road spirit; 10/11/2020 στις 10:12. Αιτία: typo

  10. #40
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Πάντα είναι αλλά για κάποιον που ενδιαφέρεται να καλύψει εντούρο διαδρομές, με χαμηλή κατανάλωση και αξιοπιστία, είναι λογικά εστιασμένο.
    Ίσως ζυγίζει περισσότερο στην ικανότητα και λιγότερο στην διασκέδαση ή στις ικανότητες μιας μοτό με ευρύτερο πεδίο δράσης.
    ζυγίζει περισσότερο απο τα παλιά αερόψυκτα ονοφ όπως xt250r ή xl250r αλλα έχει ένα σωρό τεχνολογικά κυκλώματα παραπανω που έφερε η εποχή που προσθέτουν το κατι τις τους, ενώ για να κατεβάσεις κιάλλο το βάρος θα πρέπει να κινηθεί όπως η κτμ με το πλαστικό υποπλαίσιο που για μένα είναι μεγάλος περιορισμός αν θα πρέπει να μεταφέρεις βάρος πίσω και κακή ποιοτικά-κατασκευαστικά επιλογή

    Επίσης για όλους αυτούς που κινούνται σε εκδρομικό εντουρο καλύπτοντας μεγάλες αποστάσεις απο μονοκύλινδρα 400-600 όπως drz400 klr650, tenere 660, dominator650 ως δικύλινδρα θηρία adve990/gs1250 κλπ είναι πολύ ικανή επιλογή και πολύ καλή πρόταση
    you rise you fall you're down then you rise again

  11. #41
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Σε ασιατικά φορουμ πάντως, μιλάνε για CRF 300L / Rally.

    Πχ:
    https://forum.jorsindo.com/thread-2555626-1-1.html
    Πολυ πιθανό να παίξει στα 300cc.Η Kawasaki αυτόν τον μήνα θα παρουσιάσει καινούργια μοντέλα, μεταξύ αυτών ακούγεται ότι τα KLX250 θα γίνουν 300 βασιζόμενα στο playbike (δεν βγάζει πινακίδες) KLX300R του 2019.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_20201110_110232.jpg 
Προβολές:	119 
Μέγεθος:	70,4 KB 
ID:	422605
    RIDE MORE TALK LESS

  12. #42
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καλά το να ταξιδεύεις με 110 δεν το λες και κακό ,και εγώ με τόσα πάω
    porca miseria.

  13. #43
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλά το να ταξιδεύεις με 110 δεν το λες και κακό ,και εγώ με τόσα πάω
    Και εγώ με το 650 (ειδικά όταν είμαι με παρέα) πάω 110 άντε 120, να μείνει και λίγο τακούνι για το χώμα.
    Το μοτέρ του CRF250L λόγο υδρόψυξης και σχεδιασμού μπορεί να ταξιδεύει πιο άνετα και με μεγαλύτερη μουαγέν από τα παλιά αερόψυκτα XR250.
    RIDE MORE TALK LESS

  14. #44
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    Και εγώ με το 650 (ειδικά όταν είμαι με παρέα) πάω 110 άντε 120, να μείνει και λίγο τακούνι για το χώμα.
    Το μοτέρ του CRF250L λόγο υδρόψυξης και σχεδιασμού μπορεί να ταξιδεύει πιο άνετα και με μεγαλύτερη μουαγέν από τα παλιά αερόψυκτα XR250.

    Γιώργο έχει πολύ μακριά πρώτη οπότε οι περισσότεροι κάτοχοι βάζουν μπροστινό γρανάζι με ένα δόντι λιγότερο οπότε... 110 το πολύ. Έτσι δεν κουνάει κι όλας στα πολλά γιατί έχει μαλακές αναρτήσεις.

    Και γω με 110 πραγματικά ταξιδεύω με το CCM αλλά με γραναζωμα μακρύ, όμως παλι έχει δύναμη και ευστροφία για να διασκεδάσεις στα ανοιχτά κομμάτια.

    Ωραίο είναι το 250 ράκι, δε λέω αλλά μακάρι να υπήρχε και έκδοση με περισσότερα κυβικά.

  15. #45
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.440
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Γιώργο έχει πολύ μακριά πρώτη οπότε οι περισσότεροι κάτοχοι βάζουν μπροστινό γρανάζι με ένα δόντι λιγότερο οπότε... 110 το πολύ. Έτσι δεν κουνάει κι όλας στα πολλά γιατί έχει μαλακές αναρτήσεις.

    Και γω με 110 πραγματικά ταξιδεύω με το CCM αλλά με γραναζωμα μακρύ, όμως παλι έχει δύναμη και ευστροφία για να διασκεδάσεις στα ανοιχτά κομμάτια.

    Ωραίο είναι το 250 ράκι, δε λέω αλλά μακάρι να υπήρχε και έκδοση με περισσότερα κυβικά.
    Συμφωνώ Κωστή, αλλά η αγορά έχει δείξει ότι υπάρχουν αρκετοί αναβάτες που βολεύονται και με τα 250 μια χαρά.
    Να δούμε αν το 300 θα γίνει πραγματικότητα (κάτι παραπάνω θα δώσει το μοτέρ) και οι υπόλοιποι ας κάνουμε υπομονή για 400/450, εξάλλου μικροί είμαστε ακόμα..
    RIDE MORE TALK LESS

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Honda CB 500 X Adventure - Rally Raid Products
    από ΝIKOLTSOS στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 16/08/2015, 11:34
  2. HONDA CRF450 Rally (Dakar)
    από freco στο forum Honda
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 05/10/2012, 15:16
  3. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 14:49
  4. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 22:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF