Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 86

Θέμα: Αγορά διδυμου τροχου

  1. #46
    Νομίζω ότι οι πάνινες δε μπαίνουν σε δίδυμο. Υποψιάζομαι ότι θέλουν πολύ ισχύ, μεγαλύτερο μοτέρ. Τουλάχιστον αυτές που έχω δει εγώ.

    Για τροχό, γράψε χρήση και διαθέσιμα χρήματα. Επιλογές υπάρχουν.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #47
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Νομίζω ότι οι πάνινες δε μπαίνουν σε δίδυμο. Υποψιάζομαι ότι θέλουν πολύ ισχύ, μεγαλύτερο μοτέρ. Τουλάχιστον αυτές που έχω δει εγώ.

    Για τροχό, γράψε χρήση και διαθέσιμα χρήματα. Επιλογές υπάρχουν.
    Χρήση τελείως ερασιτεχνική, αλλα ας ειναι καποιο πιο σοβαρό μηχάνημα οχι της πλάκας.
    Τιμή δε ξερω που κυμαίνονονται, να πω γύρω στο 100αρικο? Θα ηθελα όμως να παιρνει κ πανό βούρτσες , να κουμπώνουν τουλάχιστον και ας υστερεί λιγακι το μοτέρ σε δύναμη. Δεν κανω γυάλισματα επι καθημερινής βάσεις αλλα μια στο τοσο θελω να γυαλίςω ενα σκατολοιδη ...

  3. #48
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Χρήση τελείως ερασιτεχνική, αλλα ας ειναι καποιο πιο σοβαρό μηχάνημα οχι της πλάκας.
    Τιμή δε ξερω που κυμαίνονονται, να πω γύρω στο 100αρικο? Θα ηθελα όμως να παιρνει κ πανό βούρτσες , να κουμπώνουν τουλάχιστον και ας υστερεί λιγακι το μοτέρ σε δύναμη. Δεν κανω γυάλισματα επι καθημερινής βάσεις αλλα μια στο τοσο θελω να γυαλίςω ενα σκατολοιδη ...
    Δεν έχω ιδέα για πανόβουρτσες, η λογική μου όμως λέει ότι το αλουμίνιο για να γυαλίσει θέλει πίεση στη βούρτσα, τουλάχιστον έτσι το έκανα εγώ πριν χρόνια που βρέθηκα μπροστά σε μια τέτοια. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας λύσει την απορία.

    Με 100€ παίρνεις πολύ καλό( και δυνατό κινέζικο. Νομίζω ότι για να πάρεις ένα δυνατό επώνυμο επαγγελματικό θες ένα 200αρι.
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #49
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    https://www.amazon.co.uk/Metabo-DS-1.../dp/B003U3U2PM
    Αυτος αξιζει, η να παω για ιταλικο femi?
    Στα 120€, κινεζικης κατσκευης by metabo.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Hunter
    Εγγραφή
    03/09/2009
    Μηνύματα
    131
    Πολυ σωστά...
    Εξαρτάται από το μέγεθος του εξαρτήματος που θέλεις να γυαλίσεις αλλά γενικά όσο πιο ισχυρό μοτέρ τόσο το καλύτερο...

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Προσωπικά το φθηνότερο που θα έπαιρνα είναι αυτό το ερασιτεχνικό metabo στα 170 ευρώ. Έχει 350w και δίσκους 15εκ διάμετρο :
    http://www.ergaliomihaniki.gr/index....roduct_id=7288

  7. #52
    Banned
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    157
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Hunter Προβολή μηνύματος
    Πολυ σωστά...
    Εξαρτάται από το μέγεθος του εξαρτήματος που θέλεις να γυαλίσεις αλλά γενικά όσο πιο ισχυρό μοτέρ τόσο το καλύτερο...
    Δεν εχω πολλες απαιτησεις.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Προσωπικά το φθηνότερο που θα έπαιρνα είναι αυτό το ερασιτεχνικό metabo στα 170 ευρώ. Έχει 350w και δίσκους 15εκ διάμετρο :
    http://www.ergaliomihaniki.gr/index....roduct_id=7288
    Μα σε αυτο αναφερομαι.

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Στη δουλειά έχουμε αυτό http://toolspro.gr/page/default.asp?...9#.WtT52dSLRE4
    Αυτό που ζηλεύω στο συγκεκριμένο μηχάνημα συγκριτικά με το κινέζικο δικό μου είναι το:
    "Σταθερές, ρυθμιζόμενες βάσεις εναπόθεσης των κομματιών προς επεξεργασία"
    Κατά τα άλλα στιβαρό ισχυρό χωρίς κραδασμούς ,όπως πρέπει να είναι ένα ανάλογο μηχάνημα.

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Στη δουλειά έχουμε αυτό http://toolspro.gr/page/default.asp?...9#.WtT52dSLRE4
    Αυτό που ζηλεύω στο συγκεκριμένο μηχάνημα συγκριτικά με το κινέζικο δικό μου είναι το:
    "Σταθερές, ρυθμιζόμενες βάσεις εναπόθεσης των κομματιών προς επεξεργασία"
    Κατά τα άλλα στιβαρό ισχυρό χωρίς κραδασμούς ,όπως πρέπει να είναι ένα ανάλογο μηχάνημα.
    Ακόμα καλύτερο το bosch: 500w, 17,5εκ διάμετρος τροχών, επαγγελματική σειρά μπλε.
    Μικρη η διαφορά χρημάτων, αν μπορείς να φτάσεις μέχρι τόσο μην το σκέφτεσαι.
    Εγώ πριν χρόνια πλήρωσα σχετικά ακριβά ένα μεγάλο επαγγελματικό Ανατολικής Γερμανίας και δεν το μετάνιωσα.* Ακόμα και μετά τριάντα χρόνια η λειτουργία του δεν έχει τον παραμικρό κραδασμο.
    *Όπως δεν μετάνιωσα για όλα τα μπλε bosch και metabo που ακριβοπληρωσα.

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2017
    Μηνύματα
    1.947
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    Και υπάρχει πιο σύνηθες νούμερο ας το πουμε ? Πχ 125mm? Το ίδιο ισχύει και για να βαλεις πανό βούρτσες ? Η κουμπώνουν σε άλλον άξονα?


    Και τελος πάντων ποιον τροχό να παρω? Ερασιτεχνική χρήση αραιά κ που αλλα πάντα προτιμώ να παρω κατι που να υπερκαλύπτει τις τωρινες ανάγκες μου παρά κατι που μελλοντικά να μου ειναι λιγο...καμια πρόταση ?
    Χωρίς να ξέρω τι δουλειές θέλεις να κάνεις και τι άλλα εργαλεια έχεις θα σου πρότεινα να σκεφτείς και την αγορά ενός καλού γωνιακου τροχου με ρυθμιζόμενες στροφές. Ένας καλός 125χιλ στα 200 ευρώ κόβει, τριβει και γυαλιζει με τα κατάλληλα εξαρτήματα.

  11. #56
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από JNP Προβολή μηνύματος
    Χωρίς να ξέρω τι δουλειές θέλεις να κάνεις και τι άλλα εργαλεια έχεις θα σου πρότεινα να σκεφτείς και την αγορά ενός καλού γωνιακου τροχου με ρυθμιζόμενες στροφές. Ένας καλός 125χιλ στα 200 ευρώ κόβει, τριβει και γυαλιζει με τα κατάλληλα εξαρτήματα.
    Τι δουλειες θελω να κανω...Αυτο ειναι κ το βασικό ερώτημα...

    Δεν τροχιζω μαχαίρια, δεν τροχιζω τρυπάνια κλπ κλπ...
    Εναν δίδυμο τροχό θα τον χρησιμοποιούσα πιο πολυ για καθαρισμούς με συρματοβουρτσα/πανοβουρτσα. Κατι που μπορεις να κανεις με ενα δράπανο και τα κατάλληλα εξαρτήματα δλδ.

    Σε παρόμοια φιλοσοφία πολυ πιο χρήσιμο θα μου ηταν ενα disc sander ,δε ξερω πως να το πω ελληνικά, αυτο με τον μεγαλο δίσκο στη φάτσα που παιρνει γυαλοχαρτο! Άμα ηταν κ σε συνδιασμο με ταινιολειαντηρα ακομη καλυτερα.
    Αλλα τέτοιου είδους μηχανήματα νομίζω ειναι καλυτερα να τα φτιάξεις ο ίδιος.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/10/2017
    Μηνύματα
    279
    Και η Ιταλική Nebes έχει αξιόλογα μηχανήματα και διάφορες σειρές ποιοτικά. Και νομίζω έρχονται Ελλάδα.

  13. #58
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.382
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από camen Προβολή μηνύματος
    .......Αλλα τέτοιου είδους μηχανήματα νομίζω ειναι καλυτερα να τα φτιάξεις ο ίδιος.
    εσυ οσο πας και καλυτερευεις

    Γιαννης

  14. #59
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της camen
    Εγγραφή
    18/09/2008
    Μηνύματα
    4.443
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από virus Προβολή μηνύματος
    εσυ οσο πας και καλυτερευεις

    Το προβλημα ειναι πως το οτι καλυτερευω το λες εσυ όποτε στην πραγματικότητα μαλλον χειροτερεύω!

  15. #60
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Βρίσκω τον Metabo DS175 στα 170 με τιμολόγιο, αξίζει τον κόπο?? Τον θέλω για τυπικές ερασιτεχνικές δουλειές αλλά η λογική μου είναι να παίρνω κάτι περισσότερο από τις τωρινές απαιτήσεις μου για να μην χρειαστεί στο μέλλον ν' αλλάζω εργαλεία. Για πείτε οι γνώστες.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 4 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2004, 01:45
  2. Αγορά πρώτης μηχανής
    από vayiokas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2004, 01:18
  3. Αγορα μηχανής απο Αγγλία
    από niko13g στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 21:01
  4. Αγορα V-strom 650
    από medieval στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/03/2004, 18:11
  5. Αγορά πάπιας
    από THEOD στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 16:46

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF