Σελίδα 67 από 120 ΠρώτοΠρώτο ... 1757626364656667686970717277117 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 991 έως 1.005 από 1800

Θέμα: Αγγελίες (ευκαιρίες) μοτοσικλετών που βρίσκουμε..

  1. #991
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.753
    Τα ρουλεμάν τιμονιού-τροχού πάντως, μια χαρά χαλάνε στα 40.000 χλμ ειδικά στους ελληνικούς δρόμους. Δεν σημαίνει τρακάρισμα sony και καλά.

    Ούτε είναι κακό να έχουν αλλαχθεί, σημαίνει ότι παίρνεις μοτοσυκλέτα με φρέσκα πράγματα, όχι ρουλεμάν πολυκαιρισμένα που θα χρειαστεί σε λίγο να τα αλλάξεις εσύ (=κόστος).
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  2. #992
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Τα πολλά extra κι εμένα κάγκουρα μου θυμίζουν, ειδικά η εξάτμιση και τα φιλτρο-προγράμματα. Δεν αποκλείω το να υπάρχουν και μερακλήδες που τα προσέχουν πολύ, αλλά πάντα με τις πιθανότητες αποφασίζεις.

    Ως προς την εξάτμιση για ενεργητική ασφάλεια, το επόμενο βήμα είναι να βάλεις μπόλικα προβολάκια με παλλόμενο φως (το έχω δει) και σειρήνα. Έτσι σε προσέχουν όλοι σαν τον ενοχλητικό του δρόμου.

    Οι μη θορυβώδεις εξατμίσεις και οι καταλύτες έχουν τους λόγους τους που υπάρχουν. Δε ζούμε μόνοι μας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  3. #993
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THRESH
    Εγγραφή
    12/09/2005
    Μηνύματα
    976
    3300 για SV 2η γενιάς,15 ετών, δίχως ABS (νομιζω είχαν έκδοση τέτοια) δεν θα έδινα για κανένα λόγο , όσο κι αν εκτιμώ το μηχανάκι

    στο mobile.de έβλεπα πολύ πιο λογικές τιμές για καλά συντηρημένα(βλεπε έβγαιναν 2 φορές το χρόνο έξω) μηχανάκια

  4. #994
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dani_26 Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή όταν ανοίγει ο καιρός, και τα περισσότερα αυτοκίνητα έχουνε ανοιχτα παραθυρα δεν βοηθάει ο ήχος από εξάτμιση.

    Το διαβάσαμε και αυτό.
    Το να φοράς εχτρα εξάτμιση και να πηγαίνες με βάση τους κανόνες οδικής κυκλοφοριας είναι τελείως διαφορετικό με το να φοράς εξάτμιση και να βαράς κόφτες/ γκαζιες κτλπ.
    1. Διαβάζεις ολόκληρα τα κείμενα ή ότι θέλεις για να απαντήσεις αναλόγως;

    2. Όταν επιταχύνεις έχει διαφορά το ύψος των παραγόμενων db από αυτό των κοφτών γκαζιών;

  5. #995
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Eiver Προβολή μηνύματος
    να ξεκινησω απο την θορυβωδη εξατμιση που εβαλε
    υποδηλωνει γκαζιαρη οδηγο,πιθανον πιτσιρικά που την εχει σκισει την μηχανη στις επιταχυνσεις
    παρομοιως και το φιλτρο αερα...τι εγινε;δεν του αρκουσαν τα αλογα και ηθελε λιγο παραπανω;ενδειξη οτι την εχει ξεσχισει την μηχανη
    ...και σαν να μην εφταναν αυτα εχει αλλαξει ρουλεμαν τροχου και τιμονιου στα 40.000 χλμ
    πως προεκυψε αυτο;τρακαρε;
    ευχαριστω δεν θα παρω
    εντελως ακυρος συλλογισμος...απο που και ως που επισης, γκαζιαρης οδηγος = κακο μηχανακι?
    τα μηχανακια δε χαλανε απο τα γκαζια, απο την ελλειψη συντηρησης χαλανε, αμα ειναι παρατημενα μονιμα στη βροχη και στον ηλιο, απο την αλμυρα στα νησια, και απο τις στουκες...

    φιλτρο προγραμμα εξατμιση οταν γινουν σωστα μονο καλο κανουν στον κινητηρα ο οποιος δουλευει με πολυ πιο χαμηλες θερμοκρασιες, εχει πολυ καλυτερη αποκριση και ειδικα για 1κ 2κ μηχανακια, σταματανε τα κομπιασματα, βηξιματα και διαφορες αλλες κακες συνηθειες...

    τωρα ρουλεμα τροχου και λαιμου, στους ελληνικους καροδρομους, δεν θα ηταν περιεργο αμα ειχαν αλλαχτει και 2 φορες, και μιας και μιλαμε για μηχανακι που εχει τα χρονακια του και η εκθεση σε νερα η πιεστικο κατα το πλύσιμο μπορει ευκολα να κανει ζημια...

    σε γενικες γραμμες το μηχανακι φαινεται αριστο και εχει και πολυ σωστες αναβαθμισεις σε ολα τα σημεια που χρηζουν βελτιωσης χωρις να εχει γινει σκοντος στην τιμη με κινεζιες επανω και γενικα κοψε ραψε με οτι βρεθει στο εμποριο. Η βελτιωση στα ελατηρια επιβαλεται για μηχανακια που ειχαν αναρτησεις σουμιεδες σαν το σβ, φιλτρο καλο εξατμιση επωνυμη ολοσωμη και ποιοτικοτατες τρομπες σε φρενο και συμπλεκτη. Η τιμη ειναι τσιμπημενη αλλα και το μηχανακι φαινεται αριστο και σιγουρα αν καποιος ψαχνει αποκλειστικα το συγκεκριμενο μοντελο για τους δικους του λογους, δεν εχει λογο να μη το δει...τωρα σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν καλυτερες επιλογες αλλα αυτο ειναι κατι προσωπικο που αφορα μονο τον υποψηφιο αγοραστη

  6. #996
    Ο πυγολαμπιδας! Το avatar του/της ΟΚΤΑΝΙΟ
    Εγγραφή
    14/07/2005
    Μηνύματα
    1.193
    Μάλλον κάποιοι έχετε μπερδέψει τις aftermarket εξατμησεις του σήμερα με τις vans&Hines, kerkel, devil, και αφαίρεση τελικού από το μηχανάκι.....
    Οσο και να την τιναξεις, η τελευταια σταγονα θα μεινει στο σωβρακο.....

  7. #997
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Η αντίληψη "βάζω ξετάπωτη εξάτμιση για να γίνω αντιληπτός στο δρόμο" είναι αναχρονιστική.

    Η τεχνολογία led που έχουν τα φώτα στα σύγχρονα οχήματα είναι σαφώς αποτελεσματικότερη
    και για την ασφάλεια του οδηγού (και των επιβατών) και για την ηρεμία του κοινωνικού συνόλου.

  8. #998
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Καλώς ή κακώς,όπως το δει κανείς, μια μοτοσυκλέτα δίνει και οπτικό και ακουστικό ερέθισμα στον αναβάτη .
    Ναι το να κάνω βόλτα με χαμηλές ταχύτητες ανάλογα με τον δρόμο και να ακούω τα μπουριά να γουργουρίζουν αντί να ακούγεται η μηχανή σαν τηλεκατευθυνόμενο με φτιάχνει .
    Δεν με νοιάζει αν έχω διαφορά στα γκάζια με την αλλαγή ,η μοτο είναι ένα σύνολο ερεθισμάτων στον αναβάτη ,δεν βάζεις dna και τελικό μόνο για να την σπας ή για να πάρεις 2 άλογα.
    Ή μήπως νομίζετε ότι σε όλο τον πλανήτη έχουν euro 4-5-6 με αυτά τα τεράστια τελικά.Για εργοστάσια σαν των λιπασμάτων στην Ν.Καρβάλη Καβάλας τι έχουν να μας πουν οι σωτήρες μας;

    Φυσικά δέχομαι και την άποψη κάποιου που το θέλει εργοστασιακό ,δεν θα κάτσω να του πω κάνε αυτό ή εκείνο ,όπως την βρίσκει κανείς.Δεν θα τον χαρακτηρίσω πάντως .( κάγκουρας κτλ )
    Τελευταία τροποποίηση από katsar; 07/03/2020 στις 17:43.
    when life gets complicated... i ride.

  9. #999
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.718
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΟΚΤΑΝΙΟ Προβολή μηνύματος
    Μάλλον κάποιοι έχετε μπερδέψει τις aftermarket εξατμησεις του σήμερα με τις vans&Hines, kerkel, devil, και αφαίρεση τελικού από το μηχανάκι.....
    Τίποτα δεν έχουμε μπερδέψει. Μάλλον έχεις παρεξηγήσει το σχόλιο μου...
    Χρησιμοποίησα τη λέξη "θορυβώδη" εξάτμιση και μιας που ανταλλάσσουμε απόψεις μεταξύ μας ως μοτοσυκλετιστές ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Να συμπληρώσω πως το σχόλιο σου ήταν η αφορμή να ομολογήσω δικό μου ατόπημα και για αυτό ο χαρακτηρισμός αφορούσε εμένα γιατί όσο την είχα ξετάπωτη τέτοιος ήμουν (κάγκουρας) και ήμουν λάθος. Προτιμώ την ευθύτητα της εξομολόγησης μιας λανθασμένης απόφασης παρά να αρχίσω να "ανακαλύπτω" διάφορες κούφιες δικαιολογίες.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλώς ή κακώς, όπως το δει κανείς, μια μοτοσυκλέτα δίνει και οπτικό και ακουστικό ερέθισμα στον αναβάτη.
    Ναι το να κάνω βόλτα με χαμηλές ταχύτητες ανάλογα με τον δρόμο και να ακούω τα μπουριά να γουργουρίζουν αντί να ακούγεται η μηχανή σαν τηλεκατευθυνόμενο με φτιάχνει.
    Δεν με νοιάζει αν έχω διαφορά στα γκάζια με την αλλαγή, η μοτο είναι ένα σύνολο ερεθισμάτων στον αναβάτη, δεν βάζεις dna και τελικό μόνο για να την σπας ή για να πάρεις 2 άλογα.
    Ή μήπως νομίζετε ότι σε όλο τον πλανήτη έχουν euro 4-5-6 με αυτά τα τεράστια τελικά.Για εργοστάσια σαν των λιπασμάτων στην Ν.Καρβάλη Καβάλας τι έχουν να μας πουν οι σωτήρες μας;

    Φυσικά δέχομαι και την άποψη κάποιου που το θέλει εργοστασιακό, δεν θα κάτσω να του πω κάνε αυτό ή εκείνο ,όπως την βρίσκει κανείς.Δεν θα τον χαρακτηρίσω πάντως (κάγκουρας κτλ)
    Το τοποθετείς αρκετά όμορφα ώστε να μοιάζει έως και ελκυστικό. Κοιτά, μια καλή after market εξάτμιση μπορεί να παράγει έναν ελαφρώς δυνατότερο ήχο, περισσότερο μπάσο, καλύτερο τόνο κτλ. Δεν μιλάμε για αυτό. Μιλάμε για την εξάτμιση που ενεργοποιεί συναγερμούς αυτοκινήτων στα 50 μέτρα απόσταση, ή τον παπάκια που ανεβαίνει το ανηφόρι με 40 χλμ/ώρα και δεν σε αφήνει να ακούσεις ούτε αυτόν που κάθεται στο ίδιο τραπέζι με εσένα και κάνετε κουβέντα.
    Δεν νομίζεις ότι υπάρχει διαφορά;

  10. #1000
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.524
    Σε μια πόλη με μεγάλη πυκνότητα οχημάτων αν όλοι αυξήσουμε κατά 2 db τις εξατμίσεις μας θα πάμε στο τρελαδικο.
    Ο θόρυβος είναι ρύπανση και προκαλεί πολύ σοβαρές ασθενειες

  11. #1001
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2019
    Μηνύματα
    82
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από STF Προβολή μηνύματος
    1. Διαβάζεις ολόκληρα τα κείμενα ή ότι θέλεις για να απαντήσεις αναλόγως;

    2. Όταν επιταχύνεις έχει διαφορά το ύψος των παραγόμενων db από αυτό των κοφτών γκαζιών;
    Οκ φιλε ισως καταλαβα λαθος.
    Αυτο που λέω ειναι ότι ο ήχος βοηθάει.Τωρα πολύ ή λιγοτερο δεν νομιζω οτι έχει σημασία.
    Δίκιο έχεις για τα db.Με τη λιγη εμπειρία/γνώσεις που έχω , αν ανεβάσεις μια σχέση διορθώνεται η κατασταση.Αυτο τουλαχιστον κάνω εγώ και απο όσο γνωρίζω στη γειτονιά δεν ενοχλώ.

  12. #1002
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/07/2015
    Μηνύματα
    1.286
    Όσον αφορά την τιμή, συμφωνώ ότι είναι λίγο τσιμπημένη, πιο πολύ την έστειλα για την ίδια την μηχανή.

    Όσον αφορα τα έξτρα, εμένα το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι άνθρωπος που ασχολείται. Όσους γνωρίζω με τέτοια έξτρα-ειδικά φίλτρο και εξάτμιση- είναι άτομα που είναι μοτοσυκλετιστες και ναι μεν πιέζουν τις μηχανές τους, αλλά υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα στην πίεση και στην κακοποίηση. Κι εγώ έχω θορυβώδη εξάτμιση γιατί με τρελαίνει ο ήχος, αλλά το xtακι μου το προσέχω πάρα πολύ. Δεν το πλένω, δεν το γυαλιζω, αλλά η αλυσίδα του πάντα πεντακάθαρη και με λίπανση, λαδακια νωρίτερα από ότι προτείνει η yamaha και λόγω πίεσης και λόγω χιλιομέτρων/κατανάλωσης και εννοείται οποιοδήποτε άλλο σερβις στην ώρα του. Χίλιες φορές καλός καγκουρας πάρα 50αρης που κάνει σερβις κάθε 2 καλοκαίρια.

  13. #1003
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2019
    Μηνύματα
    133
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τα ρουλεμάν τιμονιού-τροχού πάντως, μια χαρά χαλάνε στα 40.000 χλμ ειδικά στους ελληνικούς δρόμους. Δεν σημαίνει τρακάρισμα sony και καλά.

    Ούτε είναι κακό να έχουν αλλαχθεί, σημαίνει ότι παίρνεις μοτοσυκλέτα με φρέσκα πράγματα, όχι ρουλεμάν πολυκαιρισμένα που θα χρειαστεί σε λίγο να τα αλλάξεις εσύ (=κόστος).
    ρουλεμαν τιμονιου στα 40.000 εμενα μου φαινεται αδικαιολογητο
    ειμαι καπου στα 70.000 και ουτε καν υποψια δεν υπαρχει οτι εχω το παραμικρο προβλημα...και οσα αλλα μηχανακια ειχα δεν εχω αντιμετωπισει εκει προβλημα
    πιστευω οτι το ρουλεμαν τιμονιου καταπονειται ειτε σε αποτομα φρεναρισματα (εντο ;;; ) ειτε σε τρακαρισμα ειτε σε σκουρια

  14. #1004
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.164
    Και από σούζες....................
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  15. #1005
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Τελικά είμαι ένας 50αρης καγκουρας
    Έχω τελικό και φίλτρο στο bandit το οποίο το έχω απο το 2016, εχει 90000 km και είναι σε κατάσταση βιτρίνας.

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2008, 15:55
  2. Οι φώτο που βρίσκουμε στο Internet...
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 02/12/2006, 10:38
  3. που το βρισκουμε αυτο
    από afrolykos στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο μήνυμα: 28/11/2005, 11:15

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF