Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 59

Θέμα: Tracer 700 VS CB500X. Να προτιμήσω όποιο κλέβουν λιγότερο???

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    35

    Question Tracer 700 VS CB500X. Να προτιμήσω όποιο κλέβουν λιγότερο???

    Καλησπέρα παιδιά.
    Ενδιαφέρομαι για αυτές τις 2 μηχανές. Θεωρητικά και για τα 2 μεταχειρισμένα κοιτάω, οπότε μιλάμε για 6Κ honda cb500x (του '19 εως '21 μοντέλα) και για το yamaha 7-7.5K (του '17-'18).
    Η χρήση είναι στην πόλη, ταξιδάκια στις άδειες μας και ό,τι χωματόδρομο πετύχουμε στις διακοπές (δε θα μπαίνω επι τούτου σε χωμάτινες διαδρομές, λόφους, σούζες κλπ!) Οδηγώ ένα Honda250 εδώ και πολλά χρόνια και θέλω να ανέβω κατηγορία χωρίς να ματώσει η τσέπη στην κατανάλωση. Για τα ανταλλακτικά/service θα ματώσει και στις 2 μάρκες.
    Να σημειώσω ότι είναι το βασικό μέσο μετακίνησης.

    Έτσι λοιπόν αυτά τα 2 πάνε τελικό και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πάρκινγκ (ούτε ανοιχτό ούτε κλειστό). Μόνο αλυσίδα ABUS , λουκέτο ABUS στο δισκόφρενο και συναγερμό με GPS Που θα βάλω όποιο και να πάρω.

    Μήπως να προτιμήσω Honda 500 έναντι του Tracer μόνο και μόνο επειδή θα έχει λιγότερες πιθανότητες κλοπής ?

    Αν κάποιος θέλει να μοιραστεί και εμπειρία/γνώμη για αυτά τα 2... Be my guest! Για το 1-1.5Κ λιγότερο, αξίζει το 500αρι ή μετά το 6μηνο θα μου φαίνεται να λείπει κάτι?

  2. #2
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.152
    Άμα τα βάλουν στο μάτι, όλα κλέβονται.
    Καλό, πολυποίκιλο κλείδωμα (όταν βλέπουν πολλά διαφορετικά κλειδώματα συνήθως δεν ασχολούνται διότι ο κλέφτης ένα δεν έχει: χρόνο.) οπωσδήποτε, 2 κλειδαριές σε σταθερό σημείο διότι και τα 2 είναι εμπορικές μηχανές, άρα, διάλεξε απλά όποιο σου κάνει κλικ και βουρ!
    Υπόψη, ακόμα και "για 5 λεπτά να ανεβω σπίτι να πάρω κάτι που ξέχασα" το κλειδώνεις!
    Παθών ο ανηψιός μου, ανέβηκε να πάρει κλειδιά, κατέβηκε και άφαντο το Sh 150.....

    Σε ότι αφορά τα μοτέρ, εγώ έχω το AC 500 που έχει ίδιο μοτέρ με το CB 500X και δεν νιώθω να μου λείπει κάτι.
    Φυσικά δεν ξέρω τις ανάγκες σου. Σημασία (για μένα) έχει να το βλέπεις κάθε πρωί, να σου..."σηκώνεται" ρε παιδί μου και να θες να το καβαλήσεις να φύγεις για το οπουδήποτε.....
    Τελευταία τροποποίηση από Bowleno; 19/03/2024 στις 20:10.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.003
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sleeping_junkie Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά.
    Ενδιαφέρομαι για αυτές τις 2 μηχανές. Θεωρητικά και για τα 2 μεταχειρισμένα κοιτάω, οπότε μιλάμε για 6Κ honda cb500x (του '19 εως '21 μοντέλα) και για το yamaha 7-7.5K (του '17-'18).
    Η χρήση είναι στην πόλη, ταξιδάκια στις άδειες μας και ό,τι χωματόδρομο πετύχουμε στις διακοπές (δε θα μπαίνω επι τούτου σε χωμάτινες διαδρομές, λόφους, σούζες κλπ!) Οδηγώ ένα Honda250 εδώ και πολλά χρόνια και θέλω να ανέβω κατηγορία χωρίς να ματώσει η τσέπη στην κατανάλωση. Για τα ανταλλακτικά/service θα ματώσει και στις 2 μάρκες.
    Να σημειώσω ότι είναι το βασικό μέσο μετακίνησης.

    Έτσι λοιπόν αυτά τα 2 πάνε τελικό και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πάρκινγκ (ούτε ανοιχτό ούτε κλειστό). Μόνο αλυσίδα ABUS , λουκέτο ABUS στο δισκόφρενο και συναγερμό με GPS Που θα βάλω όποιο και να πάρω.

    Μήπως να προτιμήσω Honda 500 έναντι του Tracer μόνο και μόνο επειδή θα έχει λιγότερες πιθανότητες κλοπής ?

    Αν κάποιος θέλει να μοιραστεί και εμπειρία/γνώμη για αυτά τα 2... Be my guest! Για το 1-1.5Κ λιγότερο, αξίζει το 500αρι ή μετά το 6μηνο θα μου φαίνεται να λείπει κάτι?
    για κανενα απο τα 2 δεν ακουω κλοπες. δεν νομιζω οτι υπαρχει καποια διαφορά στην ζητηση αναμεσα σε αυτα τα δυο. οικονομικα θεωρω καλυτερη επιλογη το 500 αλλα το μοτερ του 07 ειναι πραγματικά καλύτερο παντου. το μονο που ειναι υπερ του 500 ειναι οτι αν πας πολυ αργα, ακουγονται στην πιατσα μεχρι και 3,5λ/100 καταναλώσεις.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sleeping_junkie Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά.
    Ενδιαφέρομαι για αυτές τις 2 μηχανές. Θεωρητικά και για τα 2 μεταχειρισμένα κοιτάω, οπότε μιλάμε για 6Κ honda cb500x (του '19 εως '21 μοντέλα) και για το yamaha 7-7.5K (του '17-'18).
    Η χρήση είναι στην πόλη, ταξιδάκια στις άδειες μας και ό,τι χωματόδρομο πετύχουμε στις διακοπές (δε θα μπαίνω επι τούτου σε χωμάτινες διαδρομές, λόφους, σούζες κλπ!) Οδηγώ ένα Honda250 εδώ και πολλά χρόνια και θέλω να ανέβω κατηγορία χωρίς να ματώσει η τσέπη στην κατανάλωση. Για τα ανταλλακτικά/service θα ματώσει και στις 2 μάρκες.
    Να σημειώσω ότι είναι το βασικό μέσο μετακίνησης.

    Έτσι λοιπόν αυτά τα 2 πάνε τελικό και το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει πάρκινγκ (ούτε ανοιχτό ούτε κλειστό). Μόνο αλυσίδα ABUS , λουκέτο ABUS στο δισκόφρενο και συναγερμό με GPS Που θα βάλω όποιο και να πάρω.

    Μήπως να προτιμήσω Honda 500 έναντι του Tracer μόνο και μόνο επειδή θα έχει λιγότερες πιθανότητες κλοπής ?

    Αν κάποιος θέλει να μοιραστεί και εμπειρία/γνώμη για αυτά τα 2... Be my guest! Για το 1-1.5Κ λιγότερο, αξίζει το 500αρι ή μετά το 6μηνο θα μου φαίνεται να λείπει κάτι?
    Να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και να το ασφαλίσεις για κλοπή. Εμένα αυτή την στιγμή με το Tracer να είναι 2,5 ετών μου βγαίνει €54 τον μήνα. Αξίζει να το κοιτάξεις κατα την άποψη μου.

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.003
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και να το ασφαλίσεις για κλοπή. Εμένα αυτή την στιγμή με το Tracer να είναι 2,5 ετών μου βγαίνει €54 τον μήνα. Αξίζει να το κοιτάξεις κατα την άποψη μου.


    600ευρω το χρονο??? δλδ αμα ειχες κανα multi v4 ποσο θα ζηταγανε?

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Vassilis Προβολή μηνύματος
    Να πάρεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και να το ασφαλίσεις για κλοπή. Εμένα αυτή την στιγμή με το Tracer να είναι 2,5 ετών μου βγαίνει €54 τον μήνα. Αξίζει να το κοιτάξεις κατα την άποψη μου.
    Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..εχω δυο επιφυλαξεις όμως
    1. Σε τι ποσοστό θα σε καλύψει εν τέλει.. γιατί η αντικειμενική αξία που χρησιμοποιούν σε περίπτωση αποζημειωσης είναι κάπως απροσδιοριστη!
    2. Το αν σε θεωρούν συνυπευθυνο όπως άκουσα σε μια περίπτωση, επειδή η μηχανή ήταν στο πεζοδρόμιο. (Άμα είχαμε πάρκινγκ δε θα σας πληρώναμε!!!)
    Όπου εκεί παίρνεις ακόμα λιγότερα!

    Για να μη βγω off topic.. θεωρείς ότι γλυκοκοιτανε περισσότερο το tracer από το cbx?

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sleeping_junkie Προβολή μηνύματος
    Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..εχω δυο επιφυλαξεις όμως
    1. Σε τι ποσοστό θα σε καλύψει εν τέλει.. γιατί η αντικειμενική αξία που χρησιμοποιούν σε περίπτωση αποζημειωσης είναι κάπως απροσδιοριστη!
    2. Το αν σε θεωρούν συνυπευθυνο όπως άκουσα σε μια περίπτωση, επειδή η μηχανή ήταν στο πεζοδρόμιο. (Άμα είχαμε πάρκινγκ δε θα σας πληρώναμε!!!)
    Όπου εκεί παίρνεις ακόμα λιγότερα!

    Για να μη βγω off topic.. θεωρείς ότι γλυκοκοιτανε περισσότερο το tracer από το cbx?
    Υπαρχει και μια τριτη επιφυλαξη, ισως η χειροτερη. Να βρεθει το μηχανακι μετα απο καμια βδομαδα ρημαγμενο και η ασφαλιστικη να μη σου δωσει τιποτα επειδη και καλα "βρεθηκε".

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    24/04/2014
    Μηνύματα
    35
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει και μια τριτη επιφυλαξη, ισως η χειροτερη. Να βρεθει το μηχανακι μετα απο καμια βδομαδα ρημαγμενο και η ασφαλιστικη να μη σου δωσει τιποτα επειδη και καλα "βρεθηκε".
    Όχι ίσως... Η χειρότερη! Δίκιο έχεις!
    Αλλά δε θα καλύπτουν κατι απο τις ζημιές? Φανταζομαι στη μεικτή ασφάλεια καλύπτονται και ζημιές οχήματος (αν και κάτι μ λέει ότι τη σκαπουλαρουν ..επειδή δεν εχει υπάρξει ατύχημα!)
    Ωραία πράματα!!!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sleeping_junkie Προβολή μηνύματος
    Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..εχω δυο επιφυλαξεις όμως
    1. Σε τι ποσοστό θα σε καλύψει εν τέλει.. γιατί η αντικειμενική αξία που χρησιμοποιούν σε περίπτωση αποζημειωσης είναι κάπως απροσδιοριστη!
    2. Το αν σε θεωρούν συνυπευθυνο όπως άκουσα σε μια περίπτωση, επειδή η μηχανή ήταν στο πεζοδρόμιο. (Άμα είχαμε πάρκινγκ δε θα σας πληρώναμε!!!)
    Όπου εκεί παίρνεις ακόμα λιγότερα!

    Για να μη βγω off topic.. θεωρείς ότι γλυκοκοιτανε περισσότερο το tracer από το cbx?
    Μπορείς να τους συζητήσεις τους προβληματισμούς αυτούς αλλά από τα 7-7,5 που κάνει αν πχ πάρεις 5 πάλι θα είναι καλύτερα από το να πάρεις 0. Εμένα με είχαν διαβεβαιωσει ότι δίνουν το ποσό για το οποίο είναι ασφαλισμένη και νομίζω γενικά η συγκεκριμένη εταιρεία έχει αυτή την φήμη.

    Για να απαντήσω στην άλλη ερώτηση, δεν ξέρω καθόλου. Φαντάζομαι ότι γενικα κοιτάνε ό,τι είναι περισσότερο εμπορικό.

  10. #10
    Avocado Το avatar του/της CorpseAlive
    Moderator
    Εγγραφή
    06/10/2020
    Μηνύματα
    1.837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sleeping_junkie Προβολή μηνύματος
    Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..εχω δυο επιφυλαξεις όμως
    1. Σε τι ποσοστό θα σε καλύψει εν τέλει.. γιατί η αντικειμενική αξία που χρησιμοποιούν σε περίπτωση αποζημειωσης είναι κάπως απροσδιοριστη!
    2. Το αν σε θεωρούν συνυπευθυνο όπως άκουσα σε μια περίπτωση, επειδή η μηχανή ήταν στο πεζοδρόμιο. (Άμα είχαμε πάρκινγκ δε θα σας πληρώναμε!!!)
    Όπου εκεί παίρνεις ακόμα λιγότερα!

    Για να μη βγω off topic.. θεωρείς ότι γλυκοκοιτανε περισσότερο το tracer από το cbx?
    Η μηχανή ασφαλίζεται για ορισμένη αξία. Η αξία αυτή μένει αμετάβλητη για όσο διαρκεί το ασφαλιστήριο αυτό.
    Δεν είναι το πεζοδρόμιο το θέμα , είναι το να την αφήσεις π.χ. σε χωράφι στο Ζεφύρι.
    where was Gondor when the Westfold fell?

  11. #11
    Μέλος Το avatar του/της sam4g
    Εγγραφή
    15/05/2014
    Μηνύματα
    456
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sleeping_junkie Προβολή μηνύματος
    Το έχω σκεφτεί για την πρώτη χρονιά και εγω..
    Σε δύο γνωστούς μου πάντως, όταν σταμάτησαν να πληρώνουν ασφάλεια κλοπής στη μοτοσικλέτα τους, μετά από 2 μήνες στον έναν, 3 μήνες στον άλλο οι μηχανές έκαναν φτερά. Αυτό το γράφω ως τροφή για σκέψη. Τίποτα δεν μπορεί να αποδειχθεί και ίσως ήταν τυχαίο γεγονός.

  12. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    22/11/2022
    Μηνύματα
    299
    Μπορεί να το πήρε η ίδια η ασφαλιστική με το σκεπτικό...άντε ρε τσιφουτη που δεν το ασφαλιζεις για κλοπή.

    Ας το πάρει άλλος, να το ασφαλίσει, να τον κάνουμε πελάτη... χαχα

  13. #13
    Μέλος Το avatar του/της Vassilis
    Εγγραφή
    16/11/2021
    Μηνύματα
    291
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος


    600ευρω το χρονο??? δλδ αμα ειχες κανα multi v4 ποσο θα ζηταγανε?
    Ειναι γνωστο οτι η ασφαλεια κλοπης στην μηχανη εχει κοστος. Αλλα το γεγονος οτι δεν εχω κανενα απολυτως αγχος ειναι ανεκτιμητο.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.728
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sleeping_junkie Προβολή μηνύματος
    Όχι ίσως... Η χειρότερη! Δίκιο έχεις!
    Αλλά δε θα καλύπτουν κατι απο τις ζημιές? Φανταζομαι στη μεικτή ασφάλεια καλύπτονται και ζημιές οχήματος (αν και κάτι μ λέει ότι τη σκαπουλαρουν ..επειδή δεν εχει υπάρξει ατύχημα!)
    Ωραία πράματα!!!
    Ασφαλεια κλοπης≠μεικτη ασφαλεια. Τωρα αν ειναι να κανεις μεικτη και κλοπης μαζι για να εισαι καλυμμενος... καλυτερα να παιρνεις ταξι, πιο οικονομικα θα σου βγει.

    Προσωπικη γνωμη αυτη -και προφανως θα υπαρχει κοσμος που διαφωνει- αλλα η ελλειψη κλειστου γκαραζ για μενα ειναι παραμετρος που ουσιαστικα καθοριζει το ειδος της μηχανης που μπορω να αγορασω. Οσο ειχα το ΜΤ09 πληρωνα κλειστο παρκινγκ. Απο τη στιγμη που αποφασισα οτι θα παρκαρω εξω παιρνω συνειδητα αντιεμπορικα μηχανακια που δυσκολα θα γυρισει καποιος να τα κοιταξει. Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για κλειστο παρκινγκ εγω θα το σκεφτομουν διπλα και τριπλα. Τα δυο μηχανακια που αναφερεις δε θα τα αφηνα στο πεζοδρομιο.

    Η ασφαλεια κλοπης ειναι εξαιρετικα ακριβη και ταυτοχρονα εχει παραθυρακια για την ασφαλιστικη που μπορει να σε αφησουν ακαλυπτο. Εξ ορισμου αλλωστε η οποιαδηποτε ασφαλεια ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε να παιρνεις λιγοτερο απο αυτο που πληρωνεις (ετσι βγαζει η ασφαλιστικη τα λεφτα της).

    Ξανα λεω, ολα αυτα ειναι προσωπικες σκεψεις που πολλους θα τους βρισκουν αντιθετους. Εγω τα αναφερω γιατι νομιζω πως ειναι σχετικα με την περιπτωση σου. Την τελικη αποφαση εσυ θα την παρεις.

  15. #15
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.152
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Ασφαλεια κλοπης≠μεικτη ασφαλεια. Τωρα αν ειναι να κανεις μεικτη και κλοπης μαζι για να εισαι καλυμμενος... καλυτερα να παιρνεις ταξι, πιο οικονομικα θα σου βγει.

    Προσωπικη γνωμη αυτη -και προφανως θα υπαρχει κοσμος που διαφωνει- αλλα η ελλειψη κλειστου γκαραζ για μενα ειναι παραμετρος που ουσιαστικα καθοριζει το ειδος της μηχανης που μπορω να αγορασω. Οσο ειχα το ΜΤ09 πληρωνα κλειστο παρκινγκ. Απο τη στιγμη που αποφασισα οτι θα παρκαρω εξω παιρνω συνειδητα αντιεμπορικα μηχανακια που δυσκολα θα γυρισει καποιος να τα κοιταξει. Αν δεν υπαρχει δυνατοτητα για κλειστο παρκινγκ εγω θα το σκεφτομουν διπλα και τριπλα. Τα δυο μηχανακια που αναφερεις δε θα τα αφηνα στο πεζοδρομιο.

    Η ασφαλεια κλοπης ειναι εξαιρετικα ακριβη και ταυτοχρονα εχει παραθυρακια για την ασφαλιστικη που μπορει να σε αφησουν ακαλυπτο. Εξ ορισμου αλλωστε η οποιαδηποτε ασφαλεια ειναι ετσι φτιαγμενη ωστε να παιρνεις λιγοτερο απο αυτο που πληρωνεις (ετσι βγαζει η ασφαλιστικη τα λεφτα της).

    Ξανα λεω, ολα αυτα ειναι προσωπικες σκεψεις που πολλους θα τους βρισκουν αντιθετους. Εγω τα αναφερω γιατι νομιζω πως ειναι σχετικα με την περιπτωση σου. Την τελικη αποφαση εσυ θα την παρεις.

    Μαζί σου με όσα
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Triumph Tiger Sport 660 2023 vs Versys 650 vs tracer 700
    από NikosBu στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2024, 10:12
  2. Γνώμη για αγορά. Tracer 700 vs versys 650 .
    από tolistol στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 03/06/2022, 14:02
  3. VERSYS 650 VS TRACER 700
    από billstr στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2020, 21:17
  4. Αξιζει να δωσω το tracer 700 για το 900;
    από parlapipas25 στο forum Yamaha Tracer
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 24/08/2017, 14:00
  5. Tracer 700 vs Kawa Versys 650 vs Suzy VStrοm 650
    από Apache στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2016, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF