Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 62

Θέμα: Πρόστιμο για γύρισμα χιλιομέτρων/κοντέρ

  1. #46
    Εγω θα ελεγα σε οσους απειρους ψαχνουν μεταχειρο μηχανη για πρωτη μοτο, οταν καταληγουν σε δυο τρια μοντελα ΠΑΝΤΑ να τη βλεπουν με καποιο εμπειρο φιλο, γνωστο, γειτονα, μπαρμπα , ξαδερφο, κτλ. Πιστευω στις περισσοτερες περιπτωσεις μπορεις να καταλαβεις απο τη γενικη κατασταση (φθορες)σε συγκεκριμενα σημεια της μοτο αν εχει κανει 80000 χιλιομετρα και οχι 15000 που λεει ο χιλιομετρητης.
    Δεν ηξερες, δε ρωταγες; για να το πω αλλιως...

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Μιας και ειμαι στο ψαξιμο για μηχανη και τσεκαρω συχνα το car, επεσα πανω σε πραγματικα αστειο περιστατικο. Αγγελια μηχανης απο πολυ γνωστο εμπορο των Αθηνων που ειναι ανεβασμενη καιρο τωρα. Τα χιλιομετρα της μηχανης ηταν 49000. Η αγγελια ξαφνικα κατεβαινει για δυο μερες και ξανανεβαινει αλλη αγγελια με την ιδια ακριβως μηχανη, η οποια πλεον ως δια μαγειας εχει 20% λιγοτερα χιλιομετρα.

    Μιλαμε για ξεδιαντροπη συμπεριφορα, δεν κρατανε ουτε τα προσχηματα πλεον.

  3. #48
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    3.965
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μιας και ειμαι στο ψαξιμο για μηχανη και τσεκαρω συχνα το car, επεσα πανω σε πραγματικα αστειο περιστατικο. Αγγελια μηχανης απο πολυ γνωστο εμπορο των Αθηνων που ειναι ανεβασμενη καιρο τωρα. Τα χιλιομετρα της μηχανης ηταν 49000. Η αγγελια ξαφνικα κατεβαινει για δυο μερες και ξανανεβαινει αλλη αγγελια με την ιδια ακριβως μηχανη, η οποια πλεον ως δια μαγειας εχει 20% λιγοτερα χιλιομετρα.

    Μιλαμε για ξεδιαντροπη συμπεριφορα, δεν κρατανε ουτε τα προσχηματα πλεον.
    καλα κάνουν. αφου ακόμη υπαρχει κοσμος που παει να παρει οχηματα απο έμπορες γιατι οχι?

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από basilis_k6 Προβολή μηνύματος
    καλα κάνουν. αφου ακόμη υπαρχει κοσμος που παει να παρει οχηματα απο έμπορες γιατι οχι?
    Κάνουν και οι ιδιώτες δόσεις?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #50
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Κάνουν και οι ιδιώτες δόσεις?
    Ναι άτοκες μεσω πιστωτικής.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  6. #51
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Ναι άτοκες μεσω πιστωτικής.
    Off topic, αλλα αυτο το ειχα απορια να σου πω οταν το διαβαζω σε αγγελιες. Ειναι ελευθεροι επαγγελματιες που ετσι κι αλλιως εισπρατουν μεσω πιστωτικης; Πώς ακριβως λειτουργει;

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Ναι άτοκες μεσω πιστωτικής.
    Μα είμαστε τόσο μπροστά? Μπράβο μας
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Off topic, αλλα αυτο το ειχα απορια να σου πω οταν το διαβαζω σε αγγελιες. Ειναι ελευθεροι επαγγελματιες που ετσι κι αλλιως εισπρατουν μεσω πιστωτικης; Πώς ακριβως λειτουργει;
    να σου πω, καλού κακού πες του να φωνάξει και το Βεζελίνο (απ το ανέκδοτο ) γιατί θα του χρειαστεί.
    ανανήψαντας

  9. #54
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Off topic, αλλα αυτο το ειχα απορια να σου πω οταν το διαβαζω σε αγγελιες. Ειναι ελευθεροι επαγγελματιες που ετσι κι αλλιως εισπρατουν μεσω πιστωτικης; Πώς ακριβως λειτουργει;
    Θα παιξει ρόλο μια καλη προκαταβολή. πχ το 50% της αξίας του οχήματος. Οι δόσεις ειναι γυρω στις 12-18 ανάλογα τα κέφια του εμπόρου. Απλα εκει δεν πας για καλη έκπτωση που θα είχες αν πήγαινες τοις μετρητοις.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Θα παιξει ρόλο μια καλη προκαταβολή. πχ το 50% της αξίας του οχήματος. Οι δόσεις ειναι γυρω στις 12-18 ανάλογα τα κέφια του εμπόρου. Απλα εκει δεν πας για καλη έκπτωση που θα είχες αν πήγαινες τοις μετρητοις.
    Σε εμπορο το καταλαβαινω. Το εχω συναντησει ομως και σε αγγελιες ιδιωτων. Να λεει υπαρχει η δυνατοτητα πληρωμης με πιστωτικη.

  11. #56
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σε εμπορο το καταλαβαινω. Το εχω συναντησει ομως και σε αγγελιες ιδιωτων. Να λεει υπαρχει η δυνατοτητα πληρωμης με πιστωτικη.
    Κάποιο λογιστικό τρικ θα ειναι και ισως το κόβει σε καποιο ΑΦΜ που μπορει να γινει αγορά μέσω τραπέζης..αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος.
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  12. #57
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    Κάποιο λογιστικό τρικ θα ειναι και ισως το κόβει σε καποιο ΑΦΜ που μπορει να γινει αγορά μέσω τραπέζης..αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος.
    Οι μόνες περιπτώσεις που ξέρω είναι ιδιώτες που έχουν γνωστούς σε κατάστημα και γίνεται η αγορά μέσω αυτών. Ιδιώτης με πιστωτική σε ιδιώτη δεν νομίζω ότι παίζει σαν σενάριο διότι χρειάζεται παραστατικό
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  13. #58
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    797
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σε εμπορο το καταλαβαινω. Το εχω συναντησει ομως και σε αγγελιες ιδιωτων. Να λεει υπαρχει η δυνατοτητα πληρωμης με πιστωτικη.
    Το πιο πιθανο ειναι να το περασει απο τον εμπορο που εχει συμφωνήσει να παρει το νεο μοτο.

    Ο εμπορος θα την κανει την εξυπηρετηση προκειμενου να πουλήσει νεο μοτο και ολο και κατι θα βγάλει απο το μοτο που θα περασει απο εκεινον.

  14. #59
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Οι μόνες περιπτώσεις που ξέρω είναι ιδιώτες που έχουν γνωστούς σε κατάστημα και γίνεται η αγορά μέσω αυτών. Ιδιώτης με πιστωτική σε ιδιώτη δεν νομίζω ότι παίζει σαν σενάριο διότι χρειάζεται παραστατικό
    Κάπως έτσι
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #60
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Η νέα νομοθεσία στη Ρωσία τέθηκε ήδη προς εξέταση στις ανώτατες δικαστικές αρχές της χώρας, έχοντας ως στόχο να προστατεύσει τους αγοραστές μεταχειρισμένων αυτοκινήτων γενικότερα από απάτες των πωλητών, αλλά και ειδικότερα, από το φαινόμενο των γυρισμένων χιλιομέτρων που μαστίζει τη χώρα.
    Σύμφωνα με τη νέα νομοθεσία, εάν κάποιος πωλητής αποκρύψει κάποια ζημιά του αυτοκινήτου από τον αγοραστή, τότε κινδυνεύει με πρόστιμο έως 500.000 ρούβλια (6.800€) και 360 ώρες κοινωφελούς εργασίας.

    Εάν τώρα το αυτοκίνητο αποδειχθεί ότι έχει γυρισμένα χιλιόμετρα (δηλαδή λιγότερα από τα πραγματικά), τότε επιβάλλεται στον πωλητή ποινή έως και 4 χρόνια φυλάκισης, αλλά και πρόστιμο που φθάνει τα 1.000.000 ρούβλια (13.500€).
    Πηγή

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2015, 11:24
  2. Απαντήσεις: 68
    Τελευταίο μήνυμα: 17/05/2015, 19:31
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 08:25
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 16:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF