Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 31

Θέμα: Καποιες πληροφοριες για africa twin 750

  1. #16
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Σου χα γράψει κάποια πράγματα για το άφρικα, το οποίο το είχα και εκανα μαζί του 150.000km αλλά επειδή βλέπω ότι το έχεις αποφασίσει τα 'σβησα.

    Δεν θα επιμείνω άλλο. Να σαι καλά να το χαρείς.

  2. #17
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Κωστα το προηγουμενο ποστ ηταν δικο μου οχι του stathiss... μηπως μπερδευτηκες λιγο?

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Σου χα γράψει κάποια πράγματα για το άφρικα, το οποίο το είχα και εκανα μαζί του 150.000km αλλά επειδή βλέπω ότι το έχεις αποφασίσει τα 'σβησα.

    Δεν θα επιμείνω άλλο. Να σαι καλά να το χαρείς.
    Εχω ψαχτει και για transalp και για v-strom... Το transalp το εχω παρει μια βολτα και να σου πω την αληθεια δεν μου αρεσε αν και εμφανισιακα μου αρεσει παρα πολυ, το v-strom περιμενω να φτιαξει το σπασμενο ποδι για να παρω ενος φιλου να το δοκιμασω αν και μου φαινεται οτι στο χωμα δεν θα ειναι και τοσο καλο... Δεν εχω παρει την αποφαση αλλα το africa ειναι κατι σαν παιδικος ερωτας... Αν θελεις ξανα γραψε με εδιαφερει..

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Εντάξει το αφρικα είναι όμορφο και έχει καλύτερο πλαίσιο, πιο στιβαρό αλλά το μοτέρ του 650 είναι σαφώς πιο ανθεκτικό. Aς μείνω για λίγο στα πλεονεκτήματα του άφρικα. Το ξέρω το αφρικα, 150.000 km έκανα μαζί του. Έκανα όμως αρκετές μετατροπές για να το φέρω στα μέτρα μου.

    Είναι πολύ ανθεκτικό αλλά μέχρι τα 130 το πολύ 140 που το νιώθεις ότι ζορίζεται και αρχίζει να καίει πααραπάνω. Αν σκοπεύεις να ταξιδεύεις πιο γρήγορα πάρε κάτι άλλο. Αυτό θα στο αναλύσω πιο κάτω.
    Είναι ενα μηχανάκι με πολύ καλή θέση οδήγησης που μπορεί να κάνει τα πάντα, από ταξίδι μικρό εως πολυήμερο στην Ευρώπη, μπορεί να πάει γρήγορα σε στροφιλίκι αλλά και να περάσει από ιδιαίτερα δύσκολα χωμάτινα κομμάτια. Αυτή του η πολυμορφία είναι το μεγαλύτερο προσόν του.

    Και δεν χαλάει αν ξέρεις πέντε πράγματα. Μπορείς να το πάρεις και να πας βόρειο ακρωτήρι όποτε θες. Εντάξει πρέπει να το βελτιώσεις εκεί που πονάει αλλά μετά δεν χαλάει. Μου έδινε τρομερή σιγουριά αυτό το μηχανάκι ότι δεν θα με αφήσει ποτέ και όντως ποτέ δεν με άφησε.
    Σε επαρχιακό δρόμο είναι πολύ ευχάριστο στην οδήγηση αλλά χρειάζεται βελτιώσεις σε μοτέρ, φρένα, αναρτήσες, σέλα κα . Και όταν περάσει τα 80.000 Km αρχίζει να καίει λάδια σε πολύωρα ταξίδια ειδικά τα καλοκαίρια. Κάπου εκεί αρχίζει και ακούγεται και ενα ρουλεμάν στην καμπάνα. Και δεν συμφέρει οικονομικά να του αλλάξεις ελατήρια εμβόλων, τσιμουχάκια κτλ για να σταματήσει η μεγάλη κατανάλωση λαδιού, γιατί πρέπει να κατέβει το μοτέρ και τα ανταλλακτικά είναι ακριβά. Και όσο περνάνε τα χιλιόμετρα η κατάσταση χειροτερεύει πολύ.

    Το ταξίδι στην εθνική είναι δράμα αν θες να πηγαίνεις πάνω από 130. Σε στοκ μορφή το αφρικα έχει πιο βαρετό μοτέρ και από το τρανσάλπ αφού στροφάρει αργά. Θελει εξάτμιση για να δουλέψει όπως πρέπει. Του λείπει πολύ μια 6η ταχύτητα. Το αφρικα καίει πολύ στις 6000 στροφές, δηλαδή στα 130 με το μαμά γραναζωμα. Εμένα μου λέγανε πριν το πάρω ότι ταξιδεύει άνετα με 160. ΤΡΙΧΕΣ αφού τα 160 τα χει στις 7500 στροφές και καίει πάνω απο 9 λίτρα στα 100. Εν κατακλείδι ταξιδεύει σαν μονοκύλινδρο 650 και όχι όπως θα πρεπε να ταξιδεύει ενα δικύλινδρο 750. Και αυτός είναι ο λόγος που το έδωσα.Και δεν ήταν εύκολο γιατί με το αφρικανάκι μου γύρισα όλα τα Βαλκάνια και τα περισσότερα βουνά της Ελλάδας και το χρησιμοποιούσα και καθημερινά.

    Για να μπορώ να ταξιδεύω πιο ανετα και πιο οικονομικά έπαιζα με το γρανάζωμα αλλά ενω βελτιωνόταν στα ανοιχτά κομμάτια στα κλειστά είχα θέμα ειδικά δικάβαλος και φορτωμένος.

    Αγόρασα λοιπόν ενα gs 1150 με 3600 Ε και 55.000 km (έτσι λέει). Το 1150 στις 4500 στροφές έχει 150 και καιει κάτι περισσότερο απο 6.5 λιτρα στα 100 και επιτέλους δεν με περνάνε τα σμαρτ στην εθνική. Και αυτό που ευχαριστιέμαι περισσότερο είναι η ροπή από χαμηλά στους επαρχιακούς.
    Αν επρεπε να γυρίσω στα παλιά, και με λίγα χρήματα, όχι δεν θα ξαναέπαιρνα άφρικα. θα αγόραζα κάτι άλλο, π.χ. ενα σύγχρονο μονοκύλινδρο τενερέ ή κανα f 650 ή κανα τρανσάλπ 650 και θα το βελτίωνα ή θα χρεωνόμουν για κανα f 650 gs το δικύλινδρο που είναι πολύ καλή επιλογή. (Δεν θεωρώ το εαυτό μου μπεμβεδάκια, ούτε χοντάκια, ούτε τίποτα, δεν εχω τέτοια κολλήματα).

    Η πλάκα είναι ότι αυτό που ονειρευόμουν για το παλιό άφρικα το έκανε ακριβώς η χόντα στο νέο άφρικα.

  5. #20
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Ο κωστας εγραψε οτι πιο αντικειμενικο εχω διαβασει για την africa, συμφωνω σε ολα.

    Μονο που απο οτι εχω καταλαβει ο kordix το εχει καλα το χωμα, δηλ. ανηκει στην μειοψηφεια, οι περισσοτεροι αναβατες αφρικα τα βρισκουν σκουρα στα δυσκολα χωματινα κομματια.Εγω ας πουμε που ειχα εμπειρια απο στριτ μηχανες, με το αφρικα δυσκολευομαι στα χωματα.Θελω να πω οτι αν δεν τοχεις καλα το χωμα, το αφρικα δε θα σε βοηθησει να το μαθεις.

    Το θεμα της καταναλωσης λαδιου ειναι πονεμενη ιστορια.Το αφρικα εχει σημαντικα μεγαλυτερη διαδρομη πιστονιου απο το Transalp, και ζοριζεται οσο οι στροφες του κινητηρα ανεβαινουν.
    Το αφρικα που εχω καιει λαδια οπως και τα περισσοτερα.Σε μια συζητηση που ειχα με μηχανικο που ασχολειται μονο με honda V52 και ειναι παλαιο μελος στο africatwin club, μου ειπε οτι ενα 70-80% των αφρικα που δεν εχει γινει επισκευη καινε λαδια.
    Ξερω 2 περιπτωσεις¨¨
    Ενας φιλος που εχει περασει τα 200Κ και δεν συμπληρωνει λαδι, αυτος το εχει απο καινουριο αλλα ταξιδευει με 120.

    Το ζευγαρι απο την αργεντινη με το σκυλακι που γυριζουν τα τελευταια χρονια τον κοσμο με το αφρικα(τωρα εβαλαν και καλαθι χαχα)
    Εχει περασει τα 300Κ, αλλαξε πλαισιο λογω των καταπονησεων απο τα σουπερ φορτωματα,,, αλλα μοτερ το ιδιο, αλλαζει καθε 5.000χλμ και δεν συμπληρωνει ποτε.Αλλα δεν το παει πανω απο 100χλμ.

    Το δικο μου αφρικα το πηρα απο 55αρη, πρωτο χερι, με 130.000χλμ και ολες τις αλλαγες λαδιων σε βιβλιαρακι απο το 1997 που το ειχε αγορασει.Αλλαζε λαδια καθε 3.000χλμ!! Απο τα 80.000χλμ και μετα αλλαζε καθε 5.000, προφανως λογω της καταναλωσης λαδιου.Ομως την ταξιδευε με 160αρες.Το μηχανακι τωρα καιει 400ml στα 1000χλμ

    Νομιζω λοιπον οτι το αφρικα εχει πολυ γερο μοτερ, αλλα στα ψηλα την ακουει ασχημα.Δεν κανει για ταξιδι στη αριστερη λωριδα....

    Και το θεμα ειναι αν καταληξεις σε αφρικα να μπορεσεις να βρεις καποιο που δεν καιει λαδι....θελει πολυ ψαξιμο

  6. #21
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Φιλε kordix, εχω την εντυπωση οτι το μηχανακι σου ειχε θεμα.
    Στις 6000 το δικο ΜΟΥ μηχανακι μου παει 120 χιλιομετρα κι οχι 130. Δε λεω οτι ειναι καλο η κακο αυτο, απλα καποιου απ τους δυο μας δεν δουλευει μαμα. Δεν του εχω πειραξει ΤΙΠΟΤΑ εκτος απο μια εξατμιση που φοραει χωρις καμια αλλη μετατροπη η ρυθμιση.
    Στα 110 χιλιομετρα ΣΤΑΘΕΡΑ μου καιει 4,9lit.
    Θα συμφωνησω οτι γκρινιαζει μετα τα 130-140 και παντα μα παντα, ψαχνεις μια 6η...
    Το Africa το αγοραζουμε για τον χαρακτηρα του και οχι για τις απολυτες επιδοσεις. Αλλωστε ΔΕΝ υπαρχει οχημα που να σ ευχαριστει παντου και παντα...
    Τωρα ΑΝ το αλλαξεις για το θεμα καταναλωσης (αλλα και γενικα οικονομιας) δε νομιζω να εισαι κερδισμενος. Με σχεδον 150e που εχουν διαφορα τα δυο μηχανακια σε τελη και ασφαλειες, αρα 100 λιτρα βενζινης, αρα πανω απο 1500 χιλιομετρα, οι διαφορες ειναι αμελητεες. Μαλλον ηθελες BMW η ειχες βαρεθει το Africa.
    Μετα απο 3 διαφορετικα Africa τα 13-14 τελευταια χρονια, αυτο που εχω να πω σε οσους με ρωτανε, ειναι το εξης "Το Africa εχει χαρακτηρα. Αν σ αρεσει παρτο και μη ρωτας. Αξιοπιστοτατο ειναι, ζημιαρικο δεν ειναι, παντου θα πας, αλλα πουθενα αριστα".
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Ήθελα κάτι ροπατο, άνετο για 2, να ταξιδεύει ξεκούραστα, φορτωμένο και δικαβαλο 140-150.

    ΤΑ αφρικα που είχα τα καταευχαριστηθηκα και μου λείπει πολύ η απλότητά τους και η ευκολία συντήρησης.

    Θα επανέλθω ξανά στο θέμα.

  8. #23
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Τοτε πολυ καλα το εκανες.
    Σιγουρα το 1150 ειναι πολυ πιο ροπατο και ανετο, και θα τα εκτιμησεις ειδικα στα μακρινα, δικαβαλα και φορτωμενα ταξιδια.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  9. #24
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Και το αφρικα και το 1150 είναι απο εκείνες τις μηχανές που είναι δύσκολο να τις περιγράψει κανείς με βάση τα νούμερα.

    Αυτό που μου αρέσει πολύ στο άφρικα είναι η ηρεμία που χαρίζει στον κάτοχο σε σχέση με την συντήρησή του.
    Με λάδια - φίλτρα και μπουζί το μηχανάκι μπορεί να φύγει για ταξίδι μακρινό. Κουβαλούσα μαζί μου, μια τρόμπα, ενα ανορθωτή, ντίζες κτλ και ταξίδευα με σιγουριά. Στο δικό μου δεν χάλασε ποτέ τίποτα, εκτός από τα καρμπυρατέρ που εκαναν υπερχείλιση και ποτέ δεν μπόρεσα να βρω τι έφταιγε. Αλλαξα καρμπυρατέρ και το θέμα λύθηκε.

    Εγραψα πιο πάνω για νούμερα. Οταν είχα το αφρικανάκι τα ξέχναγα. Μη το βάλεις χώμα είναι βαρύ που λέγανε. Μπα το έβαλα και το ευχαριστήθηκα, εκανα πολλές χωμάτινες διασχίσεις και ταξίδια, και δεν εκανε κιχ. Φαντάσου έκανα χώμα στα σύνορα Αρμενίας - Ιράν με την Τουρκία, στο πουθενά και δεν είχα τον παραμικρό φόβο ότι θα με αφήσει το μηχανάκι ξεκρέμαστο.
    Μου λέγανε δεν στρίβει, ναι καλά, μια χαρά εστριβε, με έκανε να ευχαριστιέμαι οδήγηση στα κλειστά και στους επρχιακούς.

    Είχα βελτιώσει την αναπνοή του μοτέρ και στρόφαρε γρήγορα. Ομως στα 110 στους επαρχιακούς μου εκαιγε σχεδόν 5λ/100. Στους ανοιχτούς δρόμους και σε μεγάλα ταξίδια, βαρυφορτωμένο και δικάβαλο εκεί μετά τα 130 έκαιγε αρκετά. Το είχα δοκιμάσει και σε μαμα μορφή και έκαιγε πάλι. Στο εξωτερικό που εχουν καλύτεργη βενζίνη, με 120 εκαιγε και κάτω από 5λ/100. Αν είχε μια ρημάδα 6η ταχύτητα δεν νομίζω να το είχα δώσει.

    Τέλος μπορεί οι 50 ίπποι του άφρικα να είναι λίγοι θεωρητικά, στην πράξη όμως είναι αρκετοί για να κάνει, κανείς μαζί του τα πάντα, αλλά με συμβιβασμούς κυρίως ως προς την ταχύτητα ταξιδιού.




    Είμαι μια χαρά με το 1150, μου κάνει όλα τα χατίρια και είναι πολύ ευχάριστο στην οδήγιση αλλά την σιγουριά που είχα με την απλότητα και την αξιοπιστία του άφρικα δεν την εχω νιώσει ακόμα. Και μέχρι στιγμής το gs δεν εχει κάνει κιχ, φαντάσου. Μάλλον πρέπει να του δώσω λίγο χρόνο ακόμα.
    Εύχομαι να αντέξει αρκετά, ώστε στο μέλλον, να μπορέσω κάποια στιγμή να πάρω το καινούργιο άφρικα. Κύκλους κάνει η ζωή
    Τελευταία τροποποίηση από kordix; 11/05/2016 στις 18:51.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    50 ιπποι μονο το αφρικα;; εγω γιατι νομιζω ότι εχει γυρω στους 67;; κανω λαθος;; και επισης το gs1150 στις 4.500 στροφες 150χλμ;; τετοια τιμη δεν πιανει κανενα συγχρονο 1200σαρι ,ουτε το crosstourer που είναι γνωστο ότι εχει κτηνωδεις μεσαιες..μηπως εισαι λιγο υπερβολικος;; γιατι οντως είναι ισως το πιο αξιοπιστο μπεμβε αλλα επειδή εχω συναντησει πολλα στο δρομο δεν το λες και γρηγορο..αποψη μου βεβαια..

  11. #26
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    50 ιπποι μονο το αφρικα;; εγω γιατι νομιζω ότι εχει γυρω στους 67;; κανω λαθος;; και επισης το gs1150 στις 4.500 στροφες 150χλμ;; τετοια τιμη δεν πιανει κανενα συγχρονο 1200σαρι ,ουτε το crosstourer που είναι γνωστο ότι εχει κτηνωδεις μεσαιες..μηπως εισαι λιγο υπερβολικος;; γιατι οντως είναι ισως το πιο αξιοπιστο μπεμβε αλλα επειδή εχω συναντησει πολλα στο δρομο δεν το λες και γρηγορο..αποψη μου βεβαια..
    Το 1150 το είχα κι εγώ και ναι, στις 4500 πάει με 150. Είναι κτήνος ροπής. Το χα τσιπωσει βέβαια και απέκτησε και καποια ευστροφια...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #27
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    50 ιπποι μονο το αφρικα;; εγω γιατι νομιζω ότι εχει γυρω στους 67;; κανω λαθος;; και επισης το gs1150 στις 4.500 στροφες 150χλμ;; τετοια τιμη δεν πιανει κανενα συγχρονο 1200σαρι ,ουτε το crosstourer που είναι γνωστο ότι εχει κτηνωδεις μεσαιες..μηπως εισαι λιγο υπερβολικος;; γιατι οντως είναι ισως το πιο αξιοπιστο μπεμβε αλλα επειδή εχω συναντησει πολλα στο δρομο δεν το λες και γρηγορο..αποψη μου βεβαια..

    Τόσο λέει το δικό μου στο κοντέρ, τώρα πόσα είναι πραγματικά δεν ξέρω. Θα το τσεκάρω το πσκ που θα εχω gps μαζί μου.
    Γενικά αυτό το μοτέρ είναι αργόστροφο, κάπου στις 7000 εχει κόκκινο. Οχι δεν είναι γρήγορο το 1150 σε στοκ μορφή αλλά είναι πολύ ροπάτο.

    Κοντεράτα στις 5000 εχει 160m/h .

  13. #28
    ...Και μυαλο δεν βαλαμε ! Το avatar του/της Africaptan
    Εγγραφή
    22/01/2010
    Μηνύματα
    407
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    50 ιπποι μονο το αφρικα;; εγω γιατι νομιζω ότι εχει γυρω στους 67;; κανω λαθος;; και επισης το gs1150 στις 4.500 στροφες 150χλμ;; τετοια τιμη δεν πιανει κανενα συγχρονο 1200σαρι ,ουτε το crosstourer που είναι γνωστο ότι εχει κτηνωδεις μεσαιες..μηπως εισαι λιγο υπερβολικος;; γιατι οντως είναι ισως το πιο αξιοπιστο μπεμβε αλλα επειδή εχω συναντησει πολλα στο δρομο δεν το λες και γρηγορο..αποψη μου βεβαια..

    62 το δινει μαμα.
    Καλυτερα η αμαθεια, παρα η ημιμαθεια...

  14. #29
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.334
    Το άφρικα 55 τροχό πρέπει να χει, εκανα λάθος πιο πάνω.

  15. #30
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Africaptan Προβολή μηνύματος
    Φιλε kordix, εχω την εντυπωση οτι το μηχανακι σου ειχε θεμα.
    Στις 6000 το δικο ΜΟΥ μηχανακι μου παει 120 χιλιομετρα κι οχι 130.
    .
    Μαλιστα.Εμενα με μαμα γραναζωμα στις 6000 στροφες δειχνει 135....μιλαμε η χοντα εχει πολυ αξιοπιστα κοντερ

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF