Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 31

Θέμα: Καποιες πληροφοριες για africa twin 750

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    6

    Καποιες πληροφοριες για africa twin 750

    Καλησπερα σε ολους ειμαι νεο μελος εδω και θελω να ζητησω προκαταβολικα συγγνωμη για καποια ορθογραφικα λαθοι που σιγουρα θα κανω....
    Ειμαι 30 χρονων και εχω αρκετι εμπειρια απο μηχανες εδω και 10 χρονια περιπου οδηγαω την μηχανη του πατερα μου ενα CBF600, αλλα ηρθε η ωρα να πραγματοποιησω ενα ονειρο....Ενα africa twin για εμενα. η χρηση που προοριζεται ειναι λιγο πολη και πολλες αποδρασεις οχι πολλα χιλιομετρα λογο του οτι μενω στην Ροδο αλλα και πολλα ταξιδια στα γυρο νησια. Ειμαι λατρης του χωματος που σημαινει οτι θα φαμε πολυ λασπη παρεα, οι αποριες που εχω ειναι μονο 2 μιας και εχω διαβασει παρα πολλα αρθρα για τη συγκεκριμενη μηχανη...
    α)Ειμαι 1,69 υψος και δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι προβλημα αυτο.. (εχω σκοπο αν τελικα καταλιξω σε κατι να βαλω μια σελα toni baggio)
    β)Διαθετω περιπου στα 2000 euro... Υπαρχουν αξιολογες ΑΤ με αυτα τα χρηματα?

    Ευχαριστω εκ των προτερων και καλος σας βρικα...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του/της Balkan_express
    Εγγραφή
    06/05/2013
    Μηνύματα
    38
    Κατοχος ΑΤ εδω και 8 χρονια περιπου, θα σου ελεγα να την παρεις αφου σου αρεσει.
    Με 2000 σημερα βρισκεις πολλες και καλες ΑΤ.
    Το ΑΤ δεν ειναι CRF για εκτος δρομου, να το εχεις στα υποψιν...

    Καλες βολτες και παντα ορθιος!
    ---ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ---

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    6
    Ναι! το εχω στα υποψιν μου απλα με το υψος δεν ξερω αν εχω καποιο θεμα και αν υπαρχουν λυσεις... 1,69 αντε με την σολα του παπουτσιου 1,70

  4. #4
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    εγώ ποτέ δε κατάλαβα και συμπαθάτε με γιαυτό οι υποψήφιοι αναβάτες που ζείτε στα υπέροχα αλλά χιλιομετρικά μικρά νησιά μας(εξαιρείται η κρήτη) να θέλετε μηχανάκια που είναι ψιλοτούρινκ, ένα απο αυτά είναι το africa 750
    υπεραρκετό για να διανύσεις τα μαξιμουμ 100km απο άκρη σε άκρη. Και με ένα kle500 που έχει το ίδιο ύφος με africa πατάς χώμα με καμιά 30κιλά λιγότερα(μεγάλο θέμα για ελεύσεις σε χωματόδρομους) και κυρίως βρίσκεις ένα καλομεταχειρισμένο και με πρώτη άδεια 2005 και όχι 1999 του άφρικα

    για μένα το απόλυτο δίτροχο είδος σε νησί είναι μοταρντ πιο ελαφρύ πιο παιχνιδιάρικο θα πάει με περισσότερη ευκολία χώμα απο οποιοδήποτε απο τα προαναφερόμενα ονοφ και θα σε ταξιδεύψει έυκολα σε όλο το μήκος του άξονα χωρίς να προλάβεις να κουραστείς από αέρα-σέλα, θα στρίψεις με περισσότερη διασκέδαση στις κλειστές φουρκέτες και ορεινούς δρόμους όπως και ευκολότερη μετάβαση και μεταφορά ακτοπλοικά, μοντελάκια από ktm640 μέχρι drz400, xt660x, fmx650 περίπου στα λεφτά του μπατζετ σου(αναλόγως κατάστασης)
    you rise you fall you're down then you rise again

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της kyo
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    296
    εγω φιλε 1.73 ειμαι στο υψος και δεν εχω προβλημα με το africa.βεβαια η αναρτηση που εχω ειναι η μαμα και οσο να ναι καθεται λιγακι.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της yannis24
    Εγγραφή
    21/02/2005
    Μηνύματα
    601
    και εγω στο 1.70 που ειμαι με το Αφρικα δεν ειχα προβλημα....
    απλα ειδικα στα χωματα, και στο εκτος δρομου πιστευω οτι θα σε προβληματισει το βαρος του με αυτο το υψος.....
    εγω εκει ειχα προβλημα.......Στον δρομο, πορεια κτλ, δεν ειχα προβλημα !

    «Αυτούς που χόρευαν τους είπαν τρελούς εκείνοι που δεν μπορούσαν να ακούσουν την μουσική»

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    6
    Για fmx650 ξεκινησα να ψαχνομαι αλλα ειμαστε παρεα που σκοπευουμε μια στο τοσο να κανουμε και κανενα ταξιδακι και στην υπολοιπη ελλαδα...εχει ενας ξαδερφος fmx και το εχω παει στο γυρο του νησιου , το καταευχαριστηθηκα!!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    6
    Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    οτι ειπαν οι προλαλησαντες...

    επισης δικαβαλο και top case απλα το ξεχνας. εκτος κι αν εισαστε και οι δυο κατηγορια φτερου.

    και αφρικα με κατω απο 100.000χλμ ειναι ανεκδοτο

    καλη αγορα
    Γιαννης

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stathissav Προβολή μηνύματος
    Για fmx650 ξεκινησα να ψαχνομαι αλλα ειμαστε παρεα που σκοπευουμε μια στο τοσο να κανουμε και κανενα ταξιδακι και στην υπολοιπη ελλαδα...εχει ενας ξαδερφος fmx και το εχω παει στο γυρο του νησιου , το καταευχαριστηθηκα!!
    Κοιτά για dominator 650
    Φοράει το ίδιο μοτέρ με το fmx.
    Που απ οτι θυμάμαι ανήκει στο XR650L
    Σαφώς ποιο τουριστικό απο το fmx και ποιο ανάλαφρο στο χώμα απο το Άφρικα.
    Με 120-130 ταξιδεύει χαλαρά

  11. #11
    Το ύψος της δεν θα σου είναι πρόβλημα, αν μάλιστα έχει και άλλη σέλα (οι περισσότερες εχουν) θα είσαι μια χαρά .

    Το βάρος της όμως, για τις λασπες που θες, θα είναι πρόβλημα.. Αν δεν πατάς και πολύ καλά κάτω, ακόμα περισσότερο.

    Στο ταξίδι φορτώνεται σαν γαιδουρι, ταξιδεύει άνετα δικαβαλη φορτωμενη 130-140 και έχει και παραπάνω για την προσπέραση.

    Υπαρχουν πολλές που είναι σε πολύ καλή κατάσταση, ανταλλακτικά βρίσκεις εύκολα, παντού υπάρχουν μηχανικοί που ξέρουν να τις φτιάχνουν (μιας και είσαι επαρχία).

    Με 2000-2500 βρίσκεις πολύ καλές και με προίκα.

    Υπολόγισε να αλλάξεις ελατήρια, λάδια, σέρβις στις αναρτήσεις (αν δεν έχει αλλάξει), καθώς και αναβάθμιση(σωλήνακια Υψηλής, άλλη τροπμπα) αν σε παίρνει στα φρένα.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/04/2015
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Το ύψος της δεν θα σου είναι πρόβλημα, αν μάλιστα έχει και άλλη σέλα (οι περισσότερες εχουν) θα είσαι μια χαρά .

    Το βάρος της όμως, για τις λασπες που θες, θα είναι πρόβλημα.. Αν δεν πατάς και πολύ καλά κάτω, ακόμα περισσότερο.

    Στο ταξίδι φορτώνεται σαν γαιδουρι, ταξιδεύει άνετα δικαβαλη φορτωμενη 130-140 και έχει και παραπάνω για την προσπέραση.

    Υπαρχουν πολλές που είναι σε πολύ καλή κατάσταση, ανταλλακτικά βρίσκεις εύκολα, παντού υπάρχουν μηχανικοί που ξέρουν να τις φτιάχνουν (μιας και είσαι επαρχία).

    Με 2000-2500 βρίσκεις πολύ καλές και με προίκα.

    Υπολόγισε να αλλάξεις ελατήρια, λάδια, σέρβις στις αναρτήσεις (αν δεν έχει αλλάξει), καθώς και αναβάθμιση(σωλήνακια Υψηλής, άλλη τροπμπα) αν σε παίρνει στα φρένα.

    Αυτες οι αλλαγες ειναι μεσ'το προγραμμα... Δεν ξερω αν εχει μεγαλη διαφορα στο υψος απο το V-STOM 1000 που εχει ενας φιλος αλλα αυτο το κουμανταρω πολυ καλα και επισης ενθουσιαστηκα με την toni baggio σελα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Οτι ειπε ο ggs ...
    Αν εχεις σκοπο εξερευνησεις σε χωμα και λασπες ΜΗΝ παρεις την africa.Ενα μονοκυλινδρο 650 ειναι πιο καταλληλο

    Mπορει το αφρικα να εχει μεγαλες διαδρομες αναρτησεων , 21 τροχο, ποδια κλπ, αλλα ειναι ΒΑΡΙΑ με το κεντρο βαρους ψηλα.

    Οταν θα χρειαστει να τη σηκωσεις(γιατι θα σου πεσει στανταρ) η να την κανεις μανουβρα στην ανηφορα...σε βλεπω να την παρατας και να το κοβεις με τα ποδια.. Ειχα freewind παλιοτερα και το πηγαινα χωμα μια χαρα, τωρα με την africana το αποφευγω.Και εχω υψος 1.87.

    Αν προτιμας την ανεση σου, δικαβαλα ταξιδακια, φορτωματα, αντε να περασουμε και απο λιγο χωμα, τοτε στο budget που διαθετεις ειναι η καλυτερη επιλογη

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Πάρε καλύτερα ένα τρανσαλπ 650, που δεν καίει λάδια όταν ταξιδεύει με 130-140.

    Μπορείς να βρεις πολύ καλό 650 με 2500. Επίσης έχει καλή σέλα, και είναι πιο ελαφρύ.

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/06/2015
    Μηνύματα
    208
    Kαλο και το Transalp 650, πιο μακρια σελα, πιο χαμηλο, πιο ευελικτο, εχει και πιο γλυκο δουλεμα μοτερ

    Στην πιατσα λενε οτι καιει πολυ καυσιμο

    Παντως δεν εχει χαρακτηρα οπως το AFRICA, ειναι τυπικο HONDA δηλ. αχρωμο μηχανακι που το βαριεσαι ευκολα, αν και αυτο ειναι παντα υποκειμενικο

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF