Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Προστατευτικό πλάτης Dainese - εφαρμογή.

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2014
    Μηνύματα
    23

    Προστατευτικό πλάτης Dainese - εφαρμογή.

    Καλησπέρα σας.

    Παιδιά έχω αγοράσει δυο μπουφάν της Dainese Νο 48 και εχω τοποθετησει στην πλάτη ένα προστατευτικό τύπου Manis G2 (όπου είναι κατάλληλη για νούμερα 44-52 σύμφωνα με το ταμπελάκι του προϊόντος).
    Έχω διαπιστώσει ότι χωρίς την προστασία πλάτης, το μπουφάν είναι πολύ πιο άνετο ,με άριστη εφαρμογή, χωρίς να ενοχλεί οτιδηποτε. Με τοποθετημένη την προστασία πλάτης, το νιώθω αρκετά πιο σφικτό πανω μου, ενώ εχω μια διαρκής ενόχληση από το σκληρό πλαστικό προστατευτικό ,λόγω της πίεσης που δημιουργεί, κυρίως ψηλά στην πλάτη (στις κουτάλες) , όπου τοποθετείται το φαρδύτερο μέρος του.

    Παρακαλούντε οι κάτοχοι ανάλογων μπουφάν - προστατευτικών πλάτης (και όχι μόνο) να εκφέρουν άποψη!!
    Είναι φυσιολογική αυτή η ενόχληση?

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/05/2010
    Μηνύματα
    223
    Αν προσθέσεις την πλάτη, το μπουφάν γίνεται λίγο πιο σφικτό. Αν τώρα το έχεις πάρει εντελώς εφαρμοστό, μπορεί να θέλεις ένα νούμερο παραπάνω. Διαφορετικά το ανοίγεις από τα βέλκρο στο πλάι κάτω στη μέση και είσαι ΟΚ.

    Ενόχληση στην πλάτη δεν έπρεπε να έχεις. Το έχεις βάλει σωστά το προστατευτικό; Δες αν το λογότυπο της Dainese είναι κανονικά. Εγώ έχω το Wave και δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά είναι στενό πάνω. Δες τα μοντέλα μαζί :http://www.skroutz.gr/c/1209/moto_sa...ατη+dainese Ίσως έχεις πάρει λάθος προστατευτικό για το τζάκετ σου. Μίλα με το κατάστημα που το πήρες.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Τι μοντέλα είναι τα μπουφάν σου. Μπορεί να μην ταιριάζει σε αυτά που πήρες ή να μην κάθεται καλά σε εσένα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Σιγουρα το τζακετ χωρις το προστατευτικο θα ειναι πιο ανετο, αλλα οχι, δε θα΄πρεπε να σε ενοχλει οσο λες.
    Σιγουρα το εχεις βαλει σωστα ετσι; Δε το λεω για να σε προσβαλλω, μου ειχε τυχει να βαλω το προστατευτικο το μπρος πισω, οποτε η καμπυλοτητα του ηταν αναποδα.

  5. #5
    Που να βάλεις και το προστατευτικό στήθους.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2014
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Σιγουρα το τζακετ χωρις το προστατευτικο θα ειναι πιο ανετο, αλλα οχι, δε θα΄πρεπε να σε ενοχλει οσο λες.
    Σιγουρα το εχεις βαλει σωστα ετσι; Δε το λεω για να σε προσβαλλω, μου ειχε τυχει να βαλω το προστατευτικο το μπρος πισω, οποτε η καμπυλοτητα του ηταν αναποδα.
    Ναι, το έχω βάλει σίγουρα σωστά. Το φοράω 1 χρόνο τώρα,και σε καλοκαιρινό και σε χειμερινό μπουφάν, αλλά δεν συνηθίζεται με τίποτα!!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2014
    Μηνύματα
    23
    Grafton 505, τα μπουφάν είναι τα Dainese air frame tex και Dainese tempest.
    Να μην ταιριάζει σε αυτά που πήρα δύσκολο. Μάλλον δεν μου κάθεται καλά εμένα.

  8. #8
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Νικο καλημερα μηπως το μπουφαν σου ειναι στενο? Μου φαινεται πολυ περιεργο να εχεις ενοχλησεις στη πλατη. Κανονικα πρεπει απλα να εφαρμοζει στη πλατη σου αλλα χωρις να πιεζει και να δημιουργει ενοχλησεις. Φοραω και εγω προστατευτικο πλατης και οντως πρεπει το jacket να ειναι λιγο μεγαλυτερο για να ειναι ανετο, αλιως πας σε μαλακες προστασιες που δεν εχουν ομως Level 1 και Level 2.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2014
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zannisvel Προβολή μηνύματος
    Νικο καλημερα μηπως το μπουφαν σου ειναι στενο? Μου φαινεται πολυ περιεργο να εχεις ενοχλησεις στη πλατη. Κανονικα πρεπει απλα να εφαρμοζει στη πλατη σου αλλα χωρις να πιεζει και να δημιουργει ενοχλησεις. Φοραω και εγω προστατευτικο πλατης και οντως πρεπει το jacket να ειναι λιγο μεγαλυτερο για να ειναι ανετο, αλιως πας σε μαλακες προστασιες που δεν εχουν ομως Level 1 και Level 2.
    Καλησπέρα! Το μπουφάν είναι ακριβώς το νούμερό μου, δηλ. 48 για ύψος 1,77 και βάρος 77 κιλά. Δεν είναι στενό. Με ένα ισοθερμικό από μέσα και μία λεπτή μπλούζα είναι τέλειο. Με χοντρη φλίς ζορίζει μόνο.
    Το επόμενο νούμερο πάντως (50) της Dainese το δοκίμασα και μου ήταν μεγάλο σίγουρα (μανίκια - ώμους).
    Η μεγαλύτερη ενόχληση είναι στην πάνω πλάτη που νιώθω το προστατευτικό ανάμεσα στις κουτάλες.
    Αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να έχω πάρει το Manis G1, το οποίο είναι πιο "κοντό" από το G2 και δεν θα έφτανε τόσο ψηλά...

  10. #10
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.044
    Το πηρες απο Ελλαδα? Μηπως πηγαινες στο μαγαζι να δοκιμασεις και το αλλο?
    Οδηγεις σε ορθια θεση?

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos82 Προβολή μηνύματος
    όπου είναι κατάλληλη για νούμερα 44-52 σύμφωνα με το ταμπελάκι του προϊόντος
    Έχω την εντύπωση ότι το 44-52 δεν αναφέρεται σε μέγεθος μπουφάν αλλά στην απόσταση μέση-ώμοι σε εκατοστά.
    Think faster than you ride

  12. #12
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.060
    Manis D1 G2 46 - 51 **

    ** Distance from waist to shoulders in centimetres

    http://www.dainese.com/us_en/size-chart-backprotectors
    Life begins at 45°.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    το προστατευτικο πλατης που εχει ενσωματομενο το μπουφαν τοχεις βγαλει; λεω γω τωρα μπας .......
    Γιαννης

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2014
    Μηνύματα
    23
    Ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Virus το αρχικο προστατευτικο το εχω βγαλει ναι!!
    Bladerunner σωστό αυτό.
    Zanisvel απο Ελλάδα. Το δοκιμασα πριν το παρω, δεν με βολεψε, αλλα δεν ειχα ξαναβαλει και προστατευτικο πλατης και λεω..."θα το συνηθισω, μαλλον ετσι θα ναι". Τελικα δεν!
    Μαλλον θα παω να δοκιμασω καποιο άλλο.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos82 Προβολή μηνύματος
    Αναρωτιέμαι μήπως θα έπρεπε να έχω πάρει το Manis G1, το οποίο είναι πιο "κοντό" από το G2 και δεν θα έφτανε τόσο ψηλά...
    Το G1 είναι για τα γυναικεία μπουφάν. http://www.revzilla.com/motorcycle/d...t#overview_tab

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos82 Προβολή μηνύματος
    Grafton 505, τα μπουφάν είναι τα Dainese air frame tex και Dainese tempest.
    Να μην ταιριάζει σε αυτά που πήρα δύσκολο. Μάλλον δεν μου κάθεται καλά εμένα.

    Δες λίγο εδώ : http://www.dainese.com/us_en/manis-d1-g1-75561.html
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστατευτικό πλάτης
    από BILLS στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/07/2013, 23:36
  2. προστατευτικο πλατης dainese
    από jou-jou στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 20/06/2011, 22:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF