Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: ΚΤΜ 200 EXC 2002 πληροφορίες και άλλα...

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150

    ΚΤΜ 200 EXC 2002 πληροφορίες και άλλα...

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	exc 200.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	96,0 KB 
ID:	355898

    Πρόσφατα όπως θα ξέρετε μερικοί αγόρασα ενα exc 200 του 2002 , επιδεί είμαι ολίγον ασχετος με το σπορ (χωμα) εχω αρκετές ερωτήσεις τις οποίες ευελπιστώ να μου τις λύσετε μέσα απο το παρόν topic
    Oπότε μπαίνω στο ψητό.

    1) Εχθές παρατήρισα για πρώτη φορά μετά απο μεγάλη βόλτα και γρήγορη ακουσα το μηχανακι να βαράει κάτι στο ρελαντί λίγο που το εψαξα στο google θα μπορούσε να είναι πυράκια? Ηταν σαν ενα μεταλικό σαν σφυρι?? στο ρελαντί μονο.. Μετα οταν κρύωσε δουλευε ρολόι.. Το μηχανακι φοράει καινουργιο πιστόνι λαδια ξύδια είχα βάλει στο ντεπόζιτο πριν βγώ.
    2) Που θα βρώ βίδες ίδιου διαμετρίματος για τα πλαστικά?
    3) Παρατήρισα οτι οταν οδηγάω ορθιος θα ήθελα το τιμονι λίγο ποιο ψηλά ίσως και μια γροθιά! Αντες μισή υπάρχουν αποστατες ή κανενα αλλο τιμόνι που θα με βολεψει?
    4) Λαδια στο καρτερ καθε πότε αλλάζω στο δίχρονο?
    5) Οταν λαδώνει το μπουζί πως το καταλαβαίνω μπορεί να λαδώσει και εν κινήσει και να σβήσει/ρετάρει ?
    6) Υπάρχει τρόπος να αυξήσω την αυτονομία με αλλο ντεπόζιτο χωρίς να χαλάσει η γεωμετρία του μηχανακιού και απο ποιο μοντελο/αφτερ-μαρκετ.
    7) Που βρίσκω φτηνές μανέτες?
    8) Μπορώ να περπατάω το μηχανακι 10 15 χμ ασφαλτο με το τακουνι ή απαγορευετε αυστηρά ?
    9) Το εγραψα και σε αλλο topic αλλα καλό είναι να το βάλω και εδώ να ειναι μαζεμένα όλα μαζί τι κωδικό χρώματος θα πρεπει να αγοράσω για το σωληνωτό πλαίσιο που θελω να βαψω κατι σημεία με το πινελακι γκρί ματ το εχει ψάξει κανείς?
    10) Τι παραφλού να βάλω στο μηχανακι?
    11) καθε πότε καθαρίζω το φίλτρο αέρα και με ποια διαδικασία επίσης πόσο κανει ενα δευτερο φίλτρο και τι φαρμάκια χρειάζοντε για τον καθαρισμό του.
    12) Τι λάδια και τι μπουζί να χρησιμοποιήσω?
    13) Λαδι στο Ντεπόζιτο ή με την αντλία ? Αυτός που το πήρα την έχει απενεργοποιημένη αλλα είναι λίγο μπελάς να βάζω λαδια στο ντεπόζιτο ποια η γνώμη σας και πως μπορώ να την δοκιμάσω αν δουλευει σωστά.

    Αυτά!
    Τελευταία τροποποίηση από puntix; 31/03/2016 στις 15:25.
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  2. #2
    Μια κατω ! Το avatar του/της STOYBI
    Εγγραφή
    19/12/2004
    Μηνύματα
    4.100
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από puntix Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	exc 200.jpg 
Προβολές:	226 
Μέγεθος:	96,0 KB 
ID:	355898

    Πρόσφατα όπως θα ξέρετε μερικοί αγόρασα ενα exc 200 του 2002 , επιδεί είμαι ολίγον ασχετος με το σπορ (χωμα) εχω αρκετές ερωτήσεις τις οποίες ευελπιστώ να μου τις λύσετε μέσα απο το παρόν topic
    Oπότε μπαίνω στο ψητό.

    1) Εχθές παρατήρισα για πρώτη φορά μετά απο μεγάλη βόλτα και γρήγορη ακουσα το μηχανακι να βαράει κάτι στο ρελαντί λίγο που το εψαξα στο google θα μπορούσε να είναι πυράκια? Ηταν σαν ενα μεταλικό σαν σφυρι?? στο ρελαντί μονο.. Μετα οταν κρύωσε δουλευε ρολόι.. Το μηχανακι φοράει καινουργιο πιστόνι λαδια ξύδια είχα βάλει στο ντεπόζιτο πριν βγώ.
    2) Που θα βρώ βίδες ίδιου διαμετρίματος για τα πλαστικά?
    3) Παρατήρισα οτι οταν οδηγάω ορθιος θα ήθελα το τιμονι λίγο ποιο ψηλά ίσως και μια γροθιά! Αντες μισή υπάρχουν αποστατες ή κανενα αλλο τιμόνι που θα με βολεψει?
    4) Λαδια στο καρτερ καθε πότε αλλάζω στο δίχρονο?
    5) Οταν λαδώνει το μπουζί πως το καταλαβαίνω μπορεί να λαδώσει και εν κινήσει και να σβήσει/ρετάρει ?
    6) Υπάρχει τρόπος να αυξήσω την αυτονομία με αλλο ντεπόζιτο χωρίς να χαλάσει η γεωμετρία του μηχανακιού και απο ποιο μοντελο/αφτερ-μαρκετ.
    7) Που βρίσκω φτηνές μανέτες?
    8) Μπορώ να περπατάω το μηχανακι 10 15 χμ ασφαλτο με το τακουνι ή απαγορευετε αυστηρά ?
    9) Το εγραψα και σε αλλο topic αλλα καλό είναι να το βάλω και εδώ να ειναι μαζεμένα όλα μαζί τι κωδικό χρώματος θα πρεπει να αγοράσω για το σωληνωτό πλαίσιο που θελω να βαψω κατι σημεία με το πινελακι γκρί ματ το εχει ψάξει κανείς?
    10) Τι παραφλού να βάλω στο μηχανακι?
    11) καθε πότε καθαρίζω το φίλτρο αέρα και με ποια διαδικασία επίσης πόσο κανει ενα δευτερο φίλτρο και τι φαρμάκια χρειάζοντε για τον καθαρισμό του.
    12) Τι λάδια και τι μπουζί να χρησιμοποιήσω?
    13) Λαδι στο Ντεπόζιτο ή με την αντλία ? Αυτός που το πήρα την έχει απενεργοποιημένη αλλα είναι λίγο μπελάς να βάζω λαδια στο ντεπόζιτο ποια η γνώμη σας και πως μπορώ να την δοκιμάσω αν δουλευει σωστά.

    Αυτά!

    Μηπως το μηχανακι δεν ειναι 02 αλλα 99 μοντ... ( γιατι και το τελικο σου της εξατμισης κατι μου θυμιζει..)

    Και.... οσα 01-02 θυμαμαι εγω ....Ουτε αντλια ειχαν και φυσικα ουτε δοχειο λαδιου....!!

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    του 01 πρεπει να ειναι απο οτι βλεπω αν και το παιδί μου ελεγε 03 τώρα θα σε γελάσω δεν νομιζω πριν του 2001 παντως , 01 με 02 το κόβω http://www.bikez.com/motorcycles/ktm_exc_200_2001.php
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Τα δίχρονα δεν χτυπαν πυράκια,μαλλον το πιστονι χτυπα.Οταν γκαζωνεις εξακολουθεί;;;
    βάζεις όποιο παραφλου γουσταρεις
    βιδες αν εισαι Αθηνα στην Αθηνας προς το Μονασηράκι λίγο πριν το σταθμό μετρο,ή σε καταστήματα ανταλλακτικων μοτο που εχουν αλουμινένιες
    λάδια καθε 5000 και λίγα σου λέω
    Λάδι στην αντλία αν δουλευει
    μπουζι αλλάζεις προληπτικά κάθε 3000
    μπορεις να περπατησεις άσφαλτο,προσεχε πως το οδηγάς
    λαδι,μπουζί,ότι συστηνει ο κατασκευαστής

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    οταν γκαζωνα σταματούσε , επίσης οταν κρύωσε δεν χτυπούσε ουτε στο ρελαντί.. τι να πώ.. , πιστόνι φοράει καινουργιο μου είπε το παλικάρι , γιατί δεν χτυπάνε πυράκια τα δίχρονα ?
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.654
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από puntix Προβολή μηνύματος
    γιατί δεν χτυπάνε πυράκια τα δίχρονα ?
    Γιατί κρατάνε μούτρα στα τετραχρονα...
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από puntix Προβολή μηνύματος
    8) Μπορώ να περπατάω το μηχανακι 10 15 χμ ασφαλτο με το τακουνι ή απαγορευετε αυστηρά ....


    Mωρέ άμα γουστάρεις και τον γύρο της Ελλάδας κάνεις ............



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	50.JPG 
Προβολές:	193 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	355912
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    nice foto..
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    μανουαλ, και θα σου λυθούνε 90% των ανησυχιων. Για το υπολοιπο 10 έχει παιδιά εδω που ξερουνε απο δίχρονα.

  10. #10
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Αν δεν απατωμαι.
    Το συγκεκριμένο 200 μοτερικα έχει ποιο πολλές ομοιότητες με ενα DT200,δεν έχει άλλο 2Τ η ΚΤΜ με αντλία λαδιού

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    1)μην πιστευεις τι λεει ο πωλητής. εχει δει μαργαριταρια σε 'ανακατασκευασμενα' μοτερ.
    μερικα αποτελεσματα των φτιαξιμάτων τους σε δικα μου μοτο:
    http://postimg.org/image/5nkx8ntdh/
    http://postimg.org/image/f9j32p9x1/
    http://postimg.org/image/cx6hrd7xx/
    http://postimg.org/image/qs4s9u2d1/
    http://postimg.org/image/eq5on36gt/
    http://postimg.org/image/vt8giln5p/
    http://postimg.org/image/y1r8dojnh/
    http://postimg.org/image/mb8pik1h9/
    ολα ευθυνόταν σε τραγικα λαθοι στο μοτερ και οι πωλητές ελεγαν 'πενα' ειναι, καινουρια ολα μεσα κτλ

    θα μπορουσε πολυ απλα να το γιαλοχαρταρει (πιστονι κυλινδρο) μετα απο ενα κολλημα και να το ξαναβαλει μεσα και πουλημα
    έστω οτι εβαλε πιστονι. οι ανοχές ειναι σωστες? (που πας σε 3-4 συνεργεια ρεκτιφιε να σου μετρισουν εναν κυλινδρο και σου λενε διαφορετικα νουμερα ο καθενας)
    μπηκε το σωστο μαμα πιστονι? και οχι καποιο που 'ταιριαζε' (πχ λιγο ποιο κοντο,με θυριδα οπως rd350lc,λαθος σχημα φουστας)
    αν μπηκε αυτερμαρκετ προσεξαν το stop του δαχτιλιδιου να μην περναει απο θυριδα? τι μαρκα μπηκε? στο ebay εχει και κινέζικα ή πολυ φτηνα
    οι ασφαλειες πιστονιου,ρουλεμαν,πειρο καινουρια?(χαλαρα παθαινεις ζημια απο εκει
    το 2τ εχει περιεργο θοριβο σαν κροτος στο ρελαντι αλλα ο ηχος που πρεπει να ακους ζεστο και κρυο πρεπει να ειναι παντα ο ιδιος. τσεκαρε μην τον κανει καμια μανιβελα ή κατι αλλο που τριζει

    αν εχει λαθος ανοχες το πιστονι μπορει να 'σκαμπιλιζει' χτυπαει οταν ειναι κρυο και μετα με την διαστολη να μην χτυπαει.
    αν εχει λαθος ανοχες θα δεις αποχρωματισμο στο κατω μερος του πιστονιου. αργοτερα θα σπασει η φουστα (το κατω μερος του) και μαζευεις τα κομματια του πιστονιου με κουταλι απο τον στροφαλοθαλαμο (στις φοτο εχω ενα παραδειγμα)

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.589
    βγαλε την εξατμιση και με εναν φακο κοιτα το πιστονι απο την εξαγωγη, αν ειναι καινουριο θα το καταλαβεις
    αν δεις γρατζουνιες,ρογμες,μαυριλα στην περιοχη κατω απο τα ελατηρια δεν ειναι καινουριο.
    οσο ποιο μεγαλη η μαυριλα τοσο εκτος ανοχων ειναι και τοσο πεσμενα ειναι τα ελατηρια.

    πυρακια χτυπανε και μαλιστα ειναι ενα απο τα βασικα πραγματα που καταστρεφουν ενα 2τ μοτερ.
    αιτιες: πολυ υψηλη συμπιεση,μεγαλη θερμοκρασια(λαθος μιγμα,λαθος μπουζι,πολυ αβανς),κακης ποιοτητας καυσιμο.

    4) οποτε λεει το manual μερικες φορες λενε και πανω απο 10.000km/h.
    δεν ειναι σαν τα 4τ που λυπαινει ολο το μοτερ (κυλινδρα στροφαλα) λυπαινει μονο σασμαν και καμπανα. και για αυτο αντεχει παραπανω. αλλα και σπανια να παθεις σοβαρη ζημια λογο του λαδιου αυτου.

    5) μπορει να πεσει η απόδοση,να καπνιζει πολυ, να σβήσει και να μην παιρνει,να κανει σκασιματα,να ρεταρει,να μην παιρνει ευκολα μπρος,να κανει 'διακοπες'
    αν εχεις ενα σωστο μηχανακι και καλα ρυθμισμενο και το οδηγας οπως πρεπει δεν θα το παθεις ποτε.
    10) οτι θες. και αποιονισμενο νερο. (εχεις καλητερη ψυξη με αποιονισμενο μεγαλητερη θερμοχωριτικοτητα) θα δουλευει ποιο χαμηλα.
    με παραφλου ειναι αν το θες για προστασια απο παγο ή να αυξησεις το σημειο βρασμου) αν πας μονοπατια,ρελαντι για πολυ ωρα, χαμιλες ταχυτητες
    11) σε καθαρα θελει πολυ συχνα νομιζω.
    12) κατι απο 12-15 ευρω και πανω.
    διαβαζε τους κωδικούς που εχουν στα μπουκαλια (api,jaso fc), οσο ποιο πολλα γραφει τοσο ποιο καλα.
    100% συνθετικα επισης καλα
    μην αγορασεις λαδια για σκουτερ,φτηνα,για αεροψυκτα,μπουκαλακια βενζιναδινου με 2-3 ευρω
    μπουζι οτι λεει το manual. προσοχη αν βαλεις ή φοραει λαθος μπουζι ειναι πολυ πιθανο να παρεις ολο το μοτερ στο χερι.
    πρεπει να ειναι το ιδιο που λεει ο κατασκευαστης και ιδιου θερμικου βαθμου.
    αν βαλεις λαθος μπορει να χαλασει σπειρωμα ή κεφαλη, να κολλησει το μοτερ απο θερμοκρασιες ή να τρυπισει πιστονι απο φτωχο μιγμα. ή απλα να το λαδωσει.

    το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να βγαλει το μπουζι και να δεις το χρωμα του.
    σκουρο καφε-κεραμιδι στην ακιδα και 3-4 μαυρισμενες σπειρες ειναι καλο σημαδι για την καυση σου και σημαινει οτι δεν θα εχεις προβλημα με το μιγμα.
    μαυρο ή πολυ σκουρο σημαινει οτι εχεις λαθος μιγμα αλλα εισαι safe. το μονο που χανεις ειναι επιδώσεις και βενζινη που φευγει τζαμπα εξω.
    αν ειναι σαν καινουριο,ασπρο-κιτρινο ή πολυ ανοικτο χρωμα σταματας να το δουλευεις αμεσα και ψαχνεις τις ρυθμισεις.
    θα κολλησει σιγουρα αν το χρησιμοποιησεις ετσι.

    τσεκαρε και αν κραταει χαμηλό ρελαντι. σημαδι οτι δεν παιρνει αερα το μοτερ απο καπου.
    τσεκαρε να μην πεφτει η σταθμη λαδιου του σασμαν και να μην λαδωνει συνεχεια μπουζι χωρις λογο.
    αν εχει χαλασει η τσιμουχα στροφαλου τοτε περναει σασμανολαδο στον στροφαλοθαλαμο και αυτο ειναι κακο. (φθορες σε κυλινδρο και πιστονι)
    θα το καταλαβεις απο την σταθμη αν καιει και τα λαδωμενα μπουζι,ισως και απο τον διαφορετικης μυρωδιάς και χρωματος καπνο.
    συνιθος το παθαινουν αυτα που ηταν σε ακινησια για καιρο
    ενα τεστ συμπιεσης θα σου δειξει την κατασταση του μοτερ χωρις να λυσεις κατι περα απο μπουζι.
    με το βγαλσιμο τις εξατμισης βλεπεις πιστονι κατευθειαν χωρις να λυσεις μοτερ και το μπουζι σου λεει ποσο καλη ειναι η καύση.
    3 απλοι ελενχοι ειναι.

    13) αντλια. αλλα μονο αν ειναι σωστη και δουλευει καλα. αν χαλασει θα κολλησει. αν βαζεις στο ντεποζιτο δεν γινεται να κολλησει απο χαλασμενη αντλια.
    αλλα σπανια χαλανε, ποτε δεν εχω δει χαλασμενη
    ας πουμε οτι το μηχανακι θελει 0,2% λαδι στο ρελαντι 1% στις μεσαιες 2,2% υψηλο-μεσαιες και 2% στο τερμα γκαζι.
    ε η τρομπα θα του δωσει οτι ακριβος ζηταει, 0,2 ,1, 2,2 ,2
    αν το εχεις μιξη τοτε εισαι πχ σταθερα 2,5% σε ολες τις στροφες. ε αν το πας ετσι για ωρα στο ρελαντι ή σε χαμιλες στροφες θα λαδωσει μπουζι,θα μπουκωσει ή δεν θα πηγαινει οπως θα επρεπε σε ενα φασμα στροφων.
    αν βαλεις λιγοτερο 1,5% παντου για να μην λαδωνει δεν θα εχει στα ψηλα οσο λαδι πρεπει
    αρα η τρομπα ειναι οτι καλητερο για επιδωσεις και σωστο καθημερινο δουλεμα.
    μιξη για 100% σιγουρια οτι δεν θα σου κολλισει ποτε απο λαδι λογο τρομπας. και παλι πρεπει να προσεχεις, να κουνας ντεποζιτα να αναμειγθει να το βαζεις λιγο πριν το δουλεψεις γιατι οριμενα λαδια χανουν τις ιδιοτητες τους αν μεινουν πολυ καιρο αναμεμειγμενα με βενζινη.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    Το παιδί που το πήρα εχει συνεργείο και μαγαζί , το μηχανακι ήταν δικό του επίσης μου εδωσε το προηγούμενο πιστόνι που ειχε αλλάξει και φωτογραφία με το καινούργιο οπότε κατα 90 % δε μου λεει παπαριές μάλιστα το προηγούμενο πιστονι του αρα κατα 90 % πιστευω οτι οφείλετε σε καυσιμο κακής ποιοτητας , για να καταλάβετε το προηγούμενο πιστόνι που φορούσε το μηχανάκι ήταν αυτό μου το έδωσε προίκα (βλ φωτο) γιατί χτυπούσε λίγο . Εχθες και προχτες που το εβαλα μπροστά τίποτα πάλι βρε λες να κάνουνε τα αυτιά μου πουλάκια τι να πώ..

    πυρακια χτυπανε και μαλιστα ειναι ενα απο τα βασικα πραγματα που καταστρεφουν ενα 2τ μοτερ.
    αιτιες: πολυ υψηλη συμπιεση,μεγαλη θερμοκρασια(λαθος μιγμα,λαθος μπουζι,πολυ αβανς),κακης ποιοτητας καυσιμο.
    Συμπιεση το μηχανακι δουλευει με την μεσαία φλάντζα μου εδωσε και τις αλλες 2 του σετ .

    μπορει να πεσει η απόδοση,να καπνιζει πολυ, να σβήσει και να μην παιρνει,να κανει σκασιματα,να ρεταρει,να μην παιρνει ευκολα μπρος,να κανει 'διακοπες'
    αν εχεις ενα σωστο μηχανακι και καλα ρυθμισμενο και το οδηγας οπως πρεπει δεν θα το παθεις ποτε.
    Δεν εχω τετοια προβλήματα, επίσης κουβαλάω μαζί μου ενα μπουζί και ενα 21.

    10) οτι θες. και αποιονισμενο νερο. (εχεις καλητερη ψυξη με αποιονισμενο μεγαλητερη θερμοχωριτικοτητα) θα δουλευει ποιο χαμηλα.
    ωπα! Αυτό δεν το ήξερα , θα μπορούσα να βάλω Νερό αντιστροφης όσμοσης? Αν και μου περασε απο το μυαλό γιατί να χρησιμοποιώ παραφλού αλλα λέω θα υπάρχει καποιος λόγος.

    αντλια. αλλα μονο αν ειναι σωστη και δουλευει καλα. αν χαλασει θα κολλησει. αν βαζεις στο ντεποζιτο δεν γινεται να κολλησει απο χαλασμενη αντλια.
    αλλα σπανια χαλανε, ποτε δεν εχω δει χαλασμενη
    ας πουμε οτι το μηχανακι θελει 0,2% λαδι στο ρελαντι 1% στις μεσαιες 2,2% υψηλο-μεσαιες και 2% στο τερμα γκαζι.
    ε η τρομπα θα του δωσει οτι ακριβος ζηταει, 0,2 ,1, 2,2 ,2
    αν το εχεις μιξη τοτε εισαι πχ σταθερα 2,5% σε ολες τις στροφες. ε αν το πας ετσι για ωρα στο ρελαντι ή σε χαμιλες στροφες θα λαδωσει μπουζι,θα μπουκωσει ή δεν θα πηγαινει οπως θα επρεπε σε ενα φασμα στροφων.
    αν βαλεις λιγοτερο 1,5% παντου για να μην λαδωνει δεν θα εχει στα ψηλα οσο λαδι πρεπει
    αρα η τρομπα ειναι οτι καλητερο για επιδωσεις και σωστο καθημερινο δουλεμα.
    μιξη για 100% σιγουρια οτι δεν θα σου κολλισει ποτε απο λαδι λογο τρομπας. και παλι πρεπει να προσεχεις, να κουνας ντεποζιτα να αναμειγθει να το βαζεις λιγο πριν το δουλεψεις γιατι οριμενα λαδια χανουν τις ιδιοτητες τους αν μεινουν πολυ καιρο αναμεμειγμενα με βενζινη.
    Ναι σκέφτομαι να την συνδέσω την αντλία γιατί τώρα πρεπει να προσέχω να μην λαδώσει το μπουζι βάζω 25 ml στο λίτρο απο αυτό το λάδι μου το πρότειναν για καλό(βλ φώτο) Επισης να ρωτήσω πως μπορώ να δοκιμάσω αν η αντλία λειτουργεί σωστά μην το κολλήσουμε το μηχανακι άδικα? Καμια πατέντα?

    Επίσης χθες παρατήρισα οτι η εξατμιση συντονίζει υπάρχει περίπτωση να χαλάρωσαν τα ελατηριάκια ή να θελουν αλλαγή οι τσιμουχες και που μπορώ να βρώ? ΟΙταν την παταω προς τα μέσα στην εξαγωγή σταματάει.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων pistoni.jpg‎   λαδι.jpg‎  
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

  14. #14
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Στο λαιμο έχει μουφα .
    Ο λαιμός πρεπει να έρχεται ακριβώς ευθεία στο μοτέρ και τα ελατήρια να είναι σκληρά.
    Τσεκαρε και τις βάσεις του σαλιγκαρου και το κολάρο που ενώνει το τελικό

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της puntix
    Εγγραφή
    29/12/2005
    Μηνύματα
    150
    Στο λαιμο έχει μουφα .
    Ο λαιμός πρεπει να έρχεται ακριβώς ευθεία στο μοτέρ και τα ελατήρια να είναι σκληρά.
    Τσεκαρε και τις βάσεις του σαλιγκαρου και το κολάρο που ενώνει το τελικό
    Πρέπει να βγάλω τις 4 βίδες τις εξαγωγής ή απλά τραβάω μονο τον λαιμό? Ελατήρια που βρίσκω ?
    Το λασπώσαμε και σήμερα!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. απο ΚΤΜ 690 smc σε ΚΤΜ 200 EXC
    από Corvo στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2009, 16:56
  2. Λαδια καρτερ σε κτμ 200 exc
    από zactri στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2008, 17:53

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF