Σελίδα 1 από 31 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 457

Θέμα: προβλήματα του LC8 adventure

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299

    προβλήματα του LC8 adventure

    Έχω παρατηρήσει πως συχνά μπαίνουν χρήστες και φτιάχνουν thread που ξεκινάει κάπως έτσι: “θέλω να πάρω το ****** κτμ αλλά φοβάμαι μη μου τα βαρέσει. Εσείς που τα έχετε τεστάρει πείτε μου τι προβλήματα βγάζουν”

    Οπότε παρακάτω παραθέτω όσα προβλήματα γνωρίζω για το 950-990 adventure


    Συμπλέκτης

    Το μόνο πρόβλημα ΚαΤ’εΜου (αφού όλα τα άλλα είναι μεμονωμένες - συγκεκριμενές περιπτώσεις)
    Ο υδραυλικός συμπλέκτης της magura χαλάει
    Ποιο συγκεκριμένα ραγίζει το έμβολο του

    Δεν πρόκειται να σε αφήσει στην μέση του πουθενά
    Και ο συμπλέκτης προειδοποιεί τον αναβάτη πριν τα φτύσει εντελώς.
    Αρχικά γίνετε ποιο σκληρός και εν συνεχεία αρχίζει και δακρύζει
    Τώρα άμα είσαι σε ταξίδι μακριά απλά συμπληρώνεις υγρά μέχρι να φτάσεις κάπου να το φτιάξεις

    Αυτό το πρόβλημα το βγάζει συνήθως κάθε 20.000χλμ αλλά αυτός ο αριθμός είναι στο περίπου και εξαρτάται από την χρήση.
    Καλύπτεται από την εγγυηση, αλλά έχω ακούσει περιπτώσεις να αλλαχτεί αφιλόκερδος και μετά την λήξη της εγγυησης


    Αντλία νερού

    Τα 10 πρώτα 950 που ήρθαν στην Ελλάδα το 03 είχαν πρόβλημα με την τρόμπα νερού
    Ποιο συγκεκριμένα μια ασφάλεια που υπάρχει μέσα στην αντλία τραυμάτιζε μέρος της που είχε σαν αποτέλεσμα να ελλατόνονται τα διαθέσιμα υγρά ψύξης
    φτιαχτηκαν στην εγγυηση

    Πίσω δισκοπλακα

    Υπάρχουν περιπτώσεις που η πίσω δισκοπλακα έχει ραγίσει από την διαστολή – συστολή.
    edit
    δεν καλύπτεται από την εγγυηση



    Κατανάλωση λαδιού

    Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που το μοτερ από μηδεν χιλιομετρα έκαιγε πολύ λάδι
    Σε αυτές τις περιπτώσεις αλλάχτηκε το μοτέρ εξολοκλήρου
    Η επιτρεπόμενη κατανάλωση λαδιού από την ktm είναι 0,3 – 0,5lt/1.000χλμ


    Έχουν ακουστεί περιπτώσεις που ο συμπλέκτης δεν απομωνονει καλά και το κιβώτιο σκληραίνει


    Το καλωδιάκι του ηλεκτρικού κοντέρ

    Ταλαιπωρείται από ένα tai-wrap που το συγκρατεί.
    Ως αποτέλεσμα ισως να κόπει εσωτερικά και όχι εντελώς το καλώδιο και να μην λειτουργούν οι χιλιομετρητες και το ταχύμετρο.
    Αλλάζεται στην εγγυηση αλλα είναι πολύ εύκολη η επισκευή του ακόμα και από μη εξειδικευμένο άτομο (πχ αναβάτης)
    Εγώ απλά αφαιρεσα το συγκεκριμένο tai-wrap


    Το abs των πρωτων 990 ειχε πρόβλημα αδιαβροχοποίησης

    τα μηχανάκια ανακληθήκαν και αποκαταστάθηκε το προβλημα
    Σε περίπτωση που δεν επισκευαστηκε σε καποιο μηχανακι, απλά μπορεί κάτω από συγκεκριμένες προϋποθέσεις-συνθηκες μπορει να μην λειτουργήσει το abs και ο αναβάτης να έχει συμβατικα φρένα για καποιο χρονικο διαστημα




    Όποιος έχει να συμπληρώσει κάτι που ξέχασα ή δεν γνωρίζω πολύ ευχαρίστως

  2. #2
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Kάποια προβλήματα στο δικό μου 950Adv:

    Εγώ είχα τα εξής προβλήματα: 950 Adv 12/2003
    Βλάβη στον αισθητήρα της ρεζέρβας. Αλλάχτηκε στην εγγύηση.
    Βλάβη στον διακόπτη του ηλεκτρικού κυκλώματος στό λεβιέ του συμπλέκτη. Αλλάχτηκε δύο φορές στην εγύηση. Τη δεύτερη φορά του προσέθεσα ένα καρφάκι γιά να μήν τρώγεται από την μανέτα του συμπλέκτη.
    Βλαβη στον αισθητήρα πίεσης λαδιού που δίνει εντολή στο φωτάκι χαμηλής πίεσης νά ανάψει. Το πρόβλημα ήταν οτι έχανε λάδια. Το διέγνωσε και διόρθωσε ο μηχανικός μου.
    Τα προστατευτικά carbon για το ζεστό αέρα, είχαν καψαλιστεί από τη ζέστη. Αλλάχτηκαν στην εγύηση.
    Οι εργοστασιακές εξατμίσεις εκλύουν πολλή θερμότητα. Αναγκάστηκα να τις αλλάξω, φοβούμενος οτι η ψηλή θερμοκρασία που ανεβάζει ο κινητήρας μπορεί να βλάψει τα πλαστικά καπάκια , και τα πόδια μου.
    Η δευτερεύουσα τρόμπα του συμπλέκτη με άφησε τέσσερις φορές. Και δέν κρατούσε τα υγρά ούτε για 5'. Τα συμπτώματα εμφανίζονται καμμιά μέρα πρίν. Σε περίπτωση ταξειδιού, καλό είναι να έχετε ανταλλακτικό μαζί σας. Το πρόβλημα δημιουργείται είτε από ράγισμα στο πιστόνι της τρόμπας, είτε από λοξή μετακίνηση του πιστονιού μέσα στον κύλινδρο. Αυτό συμβαίνει όταν ο πλαστικός αποστάτης που λειτουργεί σάν οδηγός του εμβόλου, παραμορφώνεται από τη ζέστη και οδηγεί το έμβολο στραβά. Έχει βγεί μία βελτιωμένη έκδοση με μεγαλύτερη μπίλια μέσα στο έμβολο οπότε το ένα πρόβλημα πρέπει να λύθηκε. Για το άλλο, βλέπουμε. Υπάρχει και ανταλλακτικό από την evoluzzione στα $180+ αποστολή + εκτελωνισμός. Άλλη λύση είναι το μηχανουργείο της γειτονιάς, όπου μου αντέγραψαν το πλαστικό σε αλουμίνιο και το έμβολο σε πιό χοντρό μπρούντζινο. Έτσι έχω ανταλλακτικό μαζί με υγρό μαζί μου.
    Η πίσω δισκόπλακα μου ράγισε δίς. Το συνεργείο μου δεν το θεώρησε σαν ανταλλακτικό για εγγύηση και το πλήρωσα από την τσέπη μου. Τη δεύτερη φορά φυσικά πήρα ημιτασιόν για καλύτερο.
    Τα υγρά των φρένων μου έβρασαν δύο φορές. Άλλαξα υγρά. Υπάρχει μία οδηγία γιά αλλαγές στα πίσω φρένα. Στην Αμερική στέλνουν γράμματα στους ιδιοκτήτες. Εδώ έχει σταλεί οδηγία στα συνεργεία. Αναμένουμε.
    Ο συμπλέκτης μου δεν έκανε καλά τη δουλειά του και το κιβώτιο πλήρωνε τη νύφη. Μετά από δύο χρόνια παίδεμα, αποφάσισε η αντιπροσωπία να μου αντικαταστήσει τους δίσκους, μεταλλικούς και φιμπερένιους και το clutch booster. Για την ώρα είμαι ευτυχής, αν και νιώθω οτι υπαρχει διαφορά απο την πρώτη μέρα της αλλαγής. Ετοιμάζω ένα δίσκο με διαφορετικό πάχος, ώστε να μετατοπίζονται οι δίσκοι έξω από τις χαραγές που έχουν δημιουργηθεί στο καλάθι του συμπλέκτη.
    Σε στρίψιμο του τιμονιού ώς το τέρμα, συνέβη να καεί η λυχνία των φώτων πορείας και θέσης. Κάποιο καλώδιο βραχυκύκλωσε από το τιμόωι που τα πιέζει πολύ. Ρύθμισα το στρίψιμο του τιμονιού γιά να μήν τα πιέζει τόσο πολύ και το πρόβλημα λύθηκε.

    Α! Να συμπληρώσω. Ράγισμα στο πλαίσιο χαμηλά στη δεξιάπλευρά, το σημείο στήριξης του κεντρικού ορθοστάτη. Κολλήθηκε από το συνεργείο στην εγγύηση, αλλά ξαναξεκόλλησε. Στην εγγύηση βέβαια. Ήταν συχνό στα μηχανάκια του 2003 και 2004. Έγινε κάποια μικρή τροποποίηση και έπαψε να συμβαίνει στα πιό καινούργια. Εγώ πάω για αλλαγή πλαισίου στην εγγύηση.
    Αλήθεια ρουλεμάν πίσω τροχού στα 56000χλμ είναι λογικό; Το TDM850 τα έτρωγε πιό γρήγορα, αλλά ρωτάω.

    Αυτά τα ολίγα. Δεν λέω οτί είναι όλα συχνά. Αλλά σε εμένα έχουν συμβεί όλα αυτά και όχι άλλα που ακούγονται.

    Ούτε αντλία νερού, ούτε αντλία βενζίνας, ούτε γρανάζι στη μίζα.

    Τελικά αντλία βενζίνας στα 74χιλ χλμ. εξέπνευσε. Το πλαίσιο αντικαταστάθηκε. Ένας έλεγχος πρέπει να γίνεται συχνά στο ψαλίδι, γιατί παρατηρήθηκαν μερικά κρούσματα από ραγισμένα ψαλίδια. Η ΚΤΜ έχει προχωρήσει σε τροποποίηση του αρχικού σχεδίου.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  3. #3
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Παντως ρε παιδια , χωρις καμια διαθεση σαρκασμου , δεν ειναι και λιγα αυτα που εχει βγαλει...η αληθεια ειναι οτι το 990 ειναι μεσα στις υποψηφιες σε οτι αφορα την επομενη μοτοσυκλετα μου και καλο ειναι να διαβαζουμε τετοια posts.

    Yπηρξα κατοχος 640 και ομολογω οτι το μηχανακι ειχε πολυ λιγα προβληματα ...συμπληρωμα ψυκτικου υγρου πολυ συχνα , συμπληρωμα λαδιου (λογικο για μονοκυλινδρο) και δεκαδες καμμενες λαμπες πισω φανου.Τιποτα αλλα πρα την σκληρη χρηση που του εκανα.Και φυσικα ποιοτητα κατασκευης υπερ ανω καθε κριτικης για να μην μιλησουμε για το στησιμο και την οδικη συμπεριφορα....απλα οτι καλυτερο εχω οδηγησει.

    Αν αναλογιστει κανεις οτι τα μεγαλα μονοκυλινδρα τις ΚΤΜ εξελισονταν για πολιτικη χρηση πολλα χρονια πριν απο το δικο μου (2003 μοντελο) και φτασαν να μην εχουν προβληματα , ποσος καιρος πρπει να περασει ωστε και τα δυκυλινδρα να φτασουν στο ιδιο επιπεδο??

  4. #4
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Τα περισσότερα απ΄τα προβλήματά μου ήταν απλά.

    Και δέν ξαναπαρουσιάστηκαν. Έστρωσαν τους υποκατασκευαστές υποθέτω. Μερικά τους πήρε ανόητα πολύ να τα διορθώσουν. Το συμπλέκτη που τραβούσε δεν νομίζω οτι το έχουν αντιμετωπίσει σοβαρά, αλλά δεν παραπονιούνται και πολλοί. Πιστέυω οτι αν οι αναβάτες το πάνε τσίτα, ίσως να μην παρουσιάζεται πρόβλημα. Η τρόμπα του συμπλέκτη θα πρέπει να λύθηκε με το νέο ανταλλακτικό. Άν όχι κρίμα στην προσπάθεια.
    Κάποια πισωγυρίσματα έχουν γίνει επίσης. Βάλανε κάποιες βαλβίδες στο κύκλωμα λίπανσης που κολλούσαν και έσπερνε τα λάδια του στο δρόμο. Χρειάστηκε επανατροποποίηση.
    Κάποιο πρόβλημα δημιουργήθηκε με το γρανάζι εμπλοκής της μίζας όταν έκαναν κάποια τροποποίηση, και χρειάστηκε να ξανατροποποιήσουν το ανταλλακτικό.
    Τα μόνα προβλήματα που περιμένω να μου παρουσιαστούν στο μέλλον είναι:
    Αντλία νερου. Έχω 56.000χλμ.
    Τρόμπα συμπλέκτη - δεν έχω βάλει την βελτιωμένη.
    Πιθανό να έχω πάλι κακή αποσύμπλεξη. Θα το αντιμετωπίσω είτε με ένα δίσκο συμπλέκτη με διαφορετικό πάχος, ή με αλλαγή του καλαθιού του συμπλέκτη.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  5. #5
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Έχουν αλλάξει πολλά πράγματα από το 2003 που εμφανίστηκε το 950...

    Η αξιοπιστία τους έχει βελτιωθεί πάρα πολύ, και πολλά από τα προβλήματα που ανέφεραν τα δύο παιδιά πλέον έχουν ξεπεραστεί.

    Όπως και να 'χει, ευρωπαικό είναι, την (τυπική) φροντίδα του τη θέλει. Αλλιώς, ... XT.
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Δλδ να μην το πάρω το 03 950 που κοιτάω ρε παιδιά;;; Αχ και είναι έρωτας το μ@μημενο..

    Gefr διαβασα την ιστορία σου στο advrider (μιας και ψάχνομαι αγρίως τελευταία..). Τελικά δοκίμασες την τρομπίτσα που έφτιαξες μόνος σου;;
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  7. #7
    BMW+KTM = GS 1450 EXC-F Το avatar του/της Nik0s
    Εγγραφή
    25/05/2004
    Μηνύματα
    3.596
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
    Δλδ να μην το πάρω το 03 950 που κοιτάω ρε παιδιά;;; Αχ και είναι έρωτας το μ@μημενο..


    Γνώμη μου, ΟΧΙ !

    04 και μετά
    - So, what do you do for a living ?
    - I'm into murders and executions.
    - I'm sorry ?
    - I said, I'm into mergers and acquisitions.

    Patrick Bateman
    -------------------------------------
    Bikepics Photo Album
    Ινδία: Δύο εβδομάδες στο Rajasthan

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Trickster
    Εγγραφή
    15/07/2006
    Μηνύματα
    658
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
    Γνώμη μου, ΟΧΙ !

    04 και μετά
    κλαψ, σνιφ... είναι και το s κιόλας..
    FAMOUS LAST WORDS:
    "Helmet? I don need no steenking helmet!"



  9. #9
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Εγώ τρόμπα συμπλέκτη 1 φορά (αλλαχτηκε στην εγγύηση) και τρόμπα νερού/έφτυνε τα υγρά (αλλάχτηκε στην εγγύηση)

    Αυτό που παρατηρώ τώρα (εδώ και 5000χλμ) είναι ότι όταν είναι κρύο και αποσυμπλεκτάρω ακόμα και χωρίς γκάζι ακούγεται ένα ήχος -σαν κάτι μεταλλικό να γδέρνεται- που απ' ότι καταλαβαίνω είναι από τους δίσκους. Το μηχανάκι δεν το νιώθω να πατινάρει επομένως σκέφτομαι μήπως έχουν ψιλοπάρει (στραβώσει). Παίζει κάτι τέτοιο????
    Την επόμενη εβδομάδα το πάω για αλλαγή λαδιών (40000χλμ) και θα τους πω να το δουν.

  10. #10
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster


    Gefr διαβασα την ιστορία σου στο advrider (μιας και ψάχνομαι αγρίως τελευταία..). Τελικά δοκίμασες την τρομπίτσα που έφτιαξες μόνος σου;;
    Όχι ακόμα δεν με άφησε και άρατην έχω για καβάντζα. Το πρώτο που θα αλλάξω θα είναι η βάση, αν δεν έχω ράγισμα στο πιστονάκι. Άν έχω θα το αλλάξω και αυτό. Πάντως γίνεται να μπαλωθεί το πιστονάκι με κόλλα όπως ίσως διάβασες, για να μειώσεις τα ανταλλακτικά που θα κατασκευάσεις, αν μάλιστα σου δώσουν ένα παλιό πουαστόχησε από ράγισμα και δεν γδάρθηκε στο πλάι. Και όταν πάς στο συνεργείο σου αλλάζουν την τρόμπα στην εγγύηση. Για πάντα όπως μου είπαν. Στη Θεσ/νίκη ο Τσολερίδης προτείνει να έχουμε μία εφεδρική αγορασμένη αλλά δεν νομίζω οτι είναι σωστό να αγοράσω κάτι που θα χαλάσει από τον κατασκευαστή και να του αφήσω πρόσθετα χρήματα εκτός της ταλαιπωρίας.

    Διόρθωση. Μετά την παρέλευση της εγύησης, μόνο ένα εξάμηνο εγγύηση τα ανταλλακτικά. Μετά πάπαλα. Τορναδόρος.
    Τώρα στα 80χιλ χλμ καί έχω βάλει την δική μου κατασκευή εδώ και 5χιλ.χλμ και όλα καλά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  11. #11
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Ρε σείς, μου την είπανε στο Africa twin club.

    Οι Σαλονικιοί Αφρικανοί με ρωτάνε "είναι αλήθεια οτι το ΚΤΜ σημαίνει Κάθε Τετάρτη Μάστορα;" Ποιός το διέρρευσε το μυστικό;
    Το ημερολόγιο σέλλας κατέγραψε: παγοποίηση καρμπυρατέρ στη Εγνατία Οδό κοντά στη Σιάτιστα την Μεγάλη Πέμπτη. Επίσης ρουλεμάν λαιμού από τον Σεπτέμβριο. Ελπίζω να έχουν εγγύηση ενός χρόνου.
    Επίσης οι τσιμούχες στις μπουκάλες θέλουν αντικατάσταση. Ξέρει κανείς αν ταιριάζουν τσιμούχες από άλλο μηχανάκι για μεγαλύτερη αντοχή; τριάμισυ χρόνια μέχρι να ξεραθούν είναι νορμάλ;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της akamarinos
    Εγγραφή
    03/04/2006
    Μηνύματα
    299

    Re: Ρε σείς, μου την είπανε στο Africa twin club.

    αρκετα με τα αστειακια

    το ονομα βγηκε απο τα αρχικα των ιδρυτων της εταιριας και το ονομα της τοποθεσιας

    Kronreif Trunkenpolz Mattighofen

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
    παγοποίηση καρμπυρατέρ στη Εγνατία Οδό κοντά στη Σιάτιστα την Μεγάλη Πέμπτη.
    τι εννοεις γιατι δεν το καταλαβα

  13. #13
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Re: Ρε σείς, μου την είπανε στο Africa twin club.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
    αρκετα με τα αστειακια

    το ονομα βγηκε απο τα αρχικα των ιδρυτων της εταιριας και το ονομα της τοποθεσιας

    Kronreif Trunkenpolz Mattighofen



    τι εννοεις γιατι δεν το καταλαβα
    Για την παγοποίηση λές; Το καρμπυρατέρ, επειδή η δουλειά του είναι να εξατμίζει τη βενζίνα, χάνει θερμότητα, με αποτέλεσμα η θερμοκρασία του να πέφτει πολύ χαμηλά. Όταν είναι κατάλληλες οι συνθήκες δηλαδή η θερμοκρασία του περιβάλλοντος είναι χαμηλή και η υγρασία υψηλή, δημιουργούνται συνθήκες που το καρμπυρατέρ πιάνει πάγο και αρχίζει να βουλώνει. Αυτό συμβαίνει και στα αεροπλάνα με εμβολοφόρους κινητήρες όπου και χρησιμοποιούνται συστήματα θέρμανσης του καρμπυρατέρ. Στο advrider έχω διαβάσει οτι το πρόβλημα το έχουν αντιμετωπίσει στη Βρεταννία. Τοποθετούσαν ηλεκτρική θέρμανση στο καρμπυρατέρ με αυτοματισμό στην εγγύηση. Από καποιο σημείο και μετά το βάζουν στον στάνταρ εξοπλισμό από ότι έχω διαβάσει. Ίσως και στην Ελλάδα. Θα ρωτήσω.


    Μμμμ!! Διαβασμένος ο κ. akamarios! κι εγώ έλεγα Τρίτη ή Τετάρτη; Μαϊστα, κατανοητό. Πάμε παρα κάτω, εγώ θα πάω Δευτέρα, άλλος για μάστορα;
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  14. #14
    Ρε παιδιά , τα πράγματα είναι απλά...Παίρνεις ευρωπαικό?απολαμβάνεις 1,2,3 πράγματα,με αντάλαγμα καποιες υποχορίσεις στην αξιοπιστία,στην τιμή των ανταλακτηκων,και τους ασχετους μάστορες ( κυρίως στην επαεχία ).Πέρνεις ιαπωνικό?κερδάς όλα αυτα,αλλα φράσεις όπως : ποιοτητα κατασκευης , επιδόσεις , χρηστικότητα σε ακρέες συνθήκες , κλπ κλπ πάνε περίπατο.

  15. #15
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197

    Ποιότητα κατασκευής εννοείς φινίρισμα;

    Αν ποιότητα κατασκευής είναι για σένα το φινίρισμα, οι γαλβανισμένες βίδες με τη γουβίτσα στη μέση και τα όμορφα χρώματα, Ο.Κ. αν και δεν βρίσκω να υστερούν οι γιαπωνέζοι ιδιαίτερα.
    Αν πάλι ποιότητα κατασκευής περιλαμβάνει τη λειτουργία της μοτοσυκλέτας σάν σύνολο, τότε δεν μπορώ να βρώ ποιά είναι η ποιότητα σε μία μηχανή που βγάζει τόσο επαναλαμβανόμενα βλάβες σε τόσο πολλά συστήματα! Ελαττωματική σχεδίαση των υποσυστημάτων για μένα. Και φοβερή σπατάλη πόρων αφού η επιδιόρθωση των βλαβών μετά την κατασκευή και λανσάρισμα στην αγορά έχει σίγουρα μεγάλες οικονομικές επιπτώσεις τόσο στην εταιρεία όσο και στην εικόνα της εταιρείας στην αγορά! Πιστεύω οτι θα πουλούσαν τα διπλά μηχανάκια αν η αξιοπιστία τους ήταν εκεί που θα έπρεπε. Τα προβλήματα που συμβαίνουν θα έπρεπε να έχουν το ένα τέταρτο της συχνότητας που έχουν. Αν είχα αλλάξει μία τρόμπα συμπλέκτη στα 60 χιλ χλμ θα το θεωρούσα λογικό. Αλλά τεσσερις!
    Πάντα υπάρχει αιτία!

Σελίδα 1 από 31 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Lc8 Adventure Plastika
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/01/2006, 12:45
  2. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 10:31
  3. ΚΤΜ-LC8 adventure 950 parts&assecories
    από lc8ergr1 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 23/01/2006, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF