Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Honda Vfr 800x (Crossrunner) vs Bmw R1200 gs lc

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2014
    Μηνύματα
    23

    Honda Vfr 800x (Crossrunner) 2015 vs Bmw R1200 gs lc

    Κατ' αρχήν μη βαράτε!!!
    Είναι οι μόνες δύο που μου αρέσουν!!
    Η πρώτη στην μεσαία κατηγορία και η δεύτερη στην μεγάλη.

    Το τωρινό μηχανάκι είναι ενα versys του 2011. Καλό, χρυσό, αλλά :
    1)Το ψιλοβαρέθηκα μετά απο 2+ χρόνια
    2)Τα 64 αλογάκια φτάνουν μεν για πόλη και κανένα επαρχιακό, (αν και δυστυχώς ξυπνάνε μετα τις 6.000 rpm), μου φαίνονται πολύ λίγα δε στην εθνική
    3)Η ανεμοκάλυψη, αν και βελτιώθηκε με την Givi, παραμένει ανεπαρκής.
    4)Η σελα συνεπιβάτη και το κιβώτιο ταχυτήτων ειναι for the foutso.

    Η χρήση θα είναι 12 μήνες το χρόνο : το Χειμώνα σχεδόν αποκλειστικά πόλη και Άνοιξη - Καλοκαίρι κάποιες εξορμήσεις, κυρίως εντός του νησιού (Κρήτη).

    Επειδή έχω βαλθεί να το αλλάξω το μοτόρι μέχρι τέλος του ετους, και επειδή το νέο (ή μεταχειρισμένο αν βρεθεί)θα το κρατήσω μάλλον πολυυυ καιρό, , προσπαθώ να κάνω την σωστή επιλογή, για να μην ξαναμπώ σε διαδικασίες αλλαγής μηχανής, παρακαλώ για τις σκέψεις και τις συμβουλές σας.

    Ποιο απο τα δύο (και μόνο τα 2!!) και γιατί?
    Τελευταία τροποποίηση από Nikos82; 31/03/2016 στις 19:29.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    2 τελειως διαφορετικα μοτορια..αληθεια τα εχεις κανει τεστ ραιντ για μια πρωτη προσωπικη γνωμη;;

    -να υποθεσω ότι στο crossrunner τα ποδια σου στέκονται ανετα και δεν πιανονται στην πολυωρη οδηγηση;
    - να υποθεσω ότι εχεις την αναλογη οικονομικη κατασταση για να συντηρείς μια ακριβη στη συντηρηση μηχανή σαν την γερμανιδα;( δεν μιλω για ανεπάντεχες βλαβες που μπορει να σε στειλουν αλλα για τα σερβις της και τα ανταλλακτικα...)

    Παντως αν η χρηση είναι κυριως πολη και λιγες εκδρομες το crossrunner ακούγεται πιο φυσιολογικο, πιο πρακτικο και εννοείται απειρως πιο οικονομικο και είναι και χοντα..

    Η γερμανιδα θελει χωρο να κινηθει και χρημα,βαλε στην εξισωση αν θελεις η όχι και λιγο επιδειξη και αποφασισε..

    Παντως για να πας στην λαικη αγορα δεν χρειαζεσαι φερραρι...

  3. #3
    ηλικιωμενο μελος Το avatar του/της sugariasgeorge
    Εγγραφή
    30/01/2016
    Μηνύματα
    536
    Ειναι Honda
    δεν χαλαει !!!
    :ZZZ:

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/01/2015
    Μηνύματα
    293
    Honda για να χαλάς τα λεφτά σου σε ταξίδια και όχι στα συνεργεία, συν ότι είπε ο zopas....

  5. #5
    οι Χοντάκηδες χτυπάνε συντονισμένα...!!!!

    BMW αν δεν επηρεάζονται άλλοι τομείς της ζωής σου (οικονομικά εννοώ)...because yolo!!!
    NdGT: "A great challenge of life: Knowing enough to think you're doing it right, but not enough to know you're doing it wrong"Το'χω πάθει και στις Σέρρες
    riding coach του πληκτρολογίου

  6. #6
    Αν η χρήση είναι αυτή που λες, μια χαρά είναι και το βερσυς σου. .

    Αν όμως το έχεις βαρεθεί, θα βαρεθεις και το vfr.
    Αν δεν έχεις θέμα με το κόστος, BMW... Είναι άλλη κατηγορία...

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/12/2012
    Μηνύματα
    102
    τώρα θα παίσουν όλοι να με φάνε γιατί θα υποστηρίξω την Γερμανίδα .
    άποψη μου αν έχεις τα λεφτά πας με τα μάτια κλειστά στο 1200 και ξεχνάς για αρκετά χρόνια την αλλαγή μοτοσυκλέτας γιατί και να πάρεις το 800 πάλι σε 2 χρόνια θα το βαρεθείς και θα θες να το αλλάξεις .
    θα πάρεις αυτό που σου αρέσει πιο πολύ και ας κοστίζει λίγο παραπάνω γιατί θα το ζεις κάθε μέρα και αν δεν σε καυλώνει θα καταλήξει γρήγορα στις αγγελίες .
    τώρα για το αν χαλάει η όχι μπορείς να μπεις σε κάποιο φόρουμ με ιδιοκτήτες bmw και θα σου πουν γιατί εδώ υπάρχει μια προκατάληψη στην προπέλα .

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    το crossrunner στο τσακ δεν το πηρα πριν 2 μηνες και κατεληξα στο versys ευτυχως το καινουργιο. επειδη το εκανα τεστ σου λεω οτι δεν εχει καθολου καλη καλυψη απο αερα...ωραιο γκαζι με το v4, vtec. αλλα πινει πολυ..δυνατο μηχανημα, ισως το bmw σκιζει στην αρχη ειδικα σαν δυναμη. η γερμανιδα πανακριβη σε ολα προφανως. και ξεκινανε απο 12 χιλιαρικα τα μηχανακια που θες για το χοντα αρχικα και το αλλο πολυ παραπανω και καθολου ευχρηστο μεσα σε πολη, το σκοτωνεις απλα

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2014
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από anavatis19 Προβολή μηνύματος
    το crossrunner στο τσακ δεν το πηρα πριν 2 μηνες και κατεληξα στο versys ευτυχως το καινουργιο. επειδη το εκανα τεστ σου λεω οτι δεν εχει καθολου καλη καλυψη απο αερα...ωραιο γκαζι με το v4, vtec. αλλα πινει πολυ..δυνατο μηχανημα, ισως το bmw σκιζει στην αρχη ειδικα σαν δυναμη. η γερμανιδα πανακριβη σε ολα προφανως. και ξεκινανε απο 12 χιλιαρικα τα μηχανακια που θες για το χοντα αρχικα και το αλλο πολυ παραπανω και καθολου ευχρηστο μεσα σε πολη, το σκοτωνεις απλα
    Από περιέργεια, γιατί δε το πήρες το crossrunner? Λόγω κόστους?

    Δώσε αν μπορείς ένα feedback από το test ride... Γκάζι, φρένα, θέση οδήγησης, αίσθηση κλπ...
    Ευχαριστώ.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Το μοτέρ του VFR 800 είναι καλό αλλά στο VFR υπάρχει θέμα με τα πηνία, δεν γνωρίζω με το crosstourer τι γίνεται. Τα σέρβις του GS είναι φτηνά, τα ανταλλακτικά είναι πανάκριβα αλλά και τον Σακαράκη δεν τον λες και φτηνό. Σε περίπτωση μικροπτώσης το GS αν εχει κάγκελα δεν παθαίνει τίποτα. Το 800 θα χρειαστεί μανιτάρια ή καγκελα γιατί οι τιμές των πλαστικών της χόντα είναι φαρμακείο.


    Μου αρέσουν και τα δυο αλλά το 800 έχει πιο ασφάλτινο προσανατολισμό. Το GS είναι πραγματικά πολύ καλό σε όλα τα τερέν και η αλήθεια είναι ότι για το lc δεν εχουν ακουστεί ζημιές σοβαρές. Αν σου αρέσει η ροπή από χαμηλά προτίμησε το gs. Kαι ψηλά βέβαια είναι πολύ δυνατό. Μόνο μη το αφήνεις στο δρόμο θα στο κλέψουν.

    Το 800 εχει ωραία ευστροφία, ωραίο ήχο μοτέρ αλλά η ροπή του δεν συγκρίνεται με του 1200. Η σύγκριση είναι κάπως άδικη βέβαια για το 800 λόγω κυβικών. Αν δεν εχεις οδηγήσει boxer πρέπει να το κάνεις, σε πολλούς δεν αρέσει, άλλοι τον λατρεύουν.


    Μετά το ενα έχει άξονα το άλλο αλυσίδα. Το καθένα εχει τα θετικά του και τα αρνητικά. Αν κάνεις μεγάλα ταξίδια, ο άξονας είναι πολύ βολικός, αλλά αν τα παίξει κοστίζει. Εδώ διαλέγεις και παίρνεις.


    Το XTZ 1200 δεν σου αρέσει;



    Ασχετο...
    (Ακουσα ότι για το τελευταίο 1200 RS λένε τα καλύτερα στο εξωτερικό αλλά και στο Ελλαδιστάν, και πουλάει πολύ έξω, για ρίξτου καμμιά ματιά)

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Nikos82 Προβολή μηνύματος
    Από περιέργεια, γιατί δε το πήρες το crossrunner? Λόγω κόστους?

    Δώσε αν μπορείς ένα feedback από το test ride... Γκάζι, φρένα, θέση οδήγησης, αίσθηση κλπ...
    Ευχαριστώ.
    το εχω γραψει και σε αλλο νημα αυτο διοτι τοτε ηταν που το περιμενα για να το παραλαβω μεσα στη χαρα! αλλα το ακυρωσα τελικα 2 μερες πριν. οπως ειχα γραψει δεν με ειχε ενημερωσει σωστα ο εμπορος για το ποσο τελικα θα μου φτασει με τις δοσεις..το μηχανακι απο 11.000 που το εκλεισα θα μου εφτανε 17 με τους τοκους και τα εξοδα τραπεζης και μου κουνηθηκε το κεφαλι..

    αυτο ειναι γιατι οι μηχανες εχουν και πολυ μεγαλυτερο επιτοκιο σε σχεση με τα αμαξια που ειναι στο 4-5% ενω οι μηχανες στο 13-14%! και τα αμαξια καμια φορα τα παιρνεις και ατοκα! αρα με τα εξτραδακια εφτανα τα 18 χιλιαρικα και ειπα οχι ειναι κοροιδια..με 30 παιρνω τζιπ στην τελικη.

    οσο για το το τεστ...μου αρεσε παρα πολυ σαν μηχανη και θα εκανα πολυ μεγαλο αλμα διοτι ημουν απο μπεβερλυ 250 για 1 χρονο οδηγος! το γκαζι του ευεξαπτο θα ελεγα πολυ αρπαζει ΑΜΕΣΩΣ! ευτυχως εχει στανταρ traction control, abs, θερμαινομενα grip, ρυθμιζομενη αναρτηση πισω και σελα στο υψος..ανεμοκαλυψη καμια απολυτως. οταν μπαινει στο vtec ,μετα τις 6500 ειναι απλα τρελα! φρενα πολυ δυνατα..και η θεση οδηγησης μου αρεσε αλλα δεν εχω και μετρο συγκρισης γιατι οπως σου ειπα ειμαι νεος στο χωρο...τελικα κατεληξα στο 650αρι βερσυς με 8000ευρω και ειμαι και πολυ ευχαριστημενος..το εχεις δει το καινουργιο? γιατι δεν σκεφτεσαι αυτο η το 1000αρι αν θες κατι πιο δυνατο? νομιζω εχει 13000..πιο ακριβο λιγο απο το κρος αλλα και πολυ πιο φθηνο απο το bmw!! 4κυλινδρο με 120 αλογα! και μη σου πω και πιο οικονομικο απο αποψη βενζινης..απλα θα σου βγει η πιστη αν το θες για πολη οπως λες ειναι κριμα θα σε ζορισει το βαρος στις μανουβρες..σκεψου το ελπιζω να σε βοηθησα.οτι αλλο θες ρωτα

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.341
    Είδα σήμερα το 800 live και είναι πολύ όμορφη μηχανή.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Κοστος αποκτησης ξερει ο ανθρωπος; η μπεμπα παει 22 κουκια με τα μαραφετια της και ολα αυτα για μικρες βολτες και γυρισμα στην πολη οπως θελει ο ενδιαφερομενος..κατα αλλα φταινε οι χοντακηδες..

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2014
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Κοστος αποκτησης ξερει ο ανθρωπος; η μπεμπα παει 22 κουκια με τα μαραφετια της και ολα αυτα για μικρες βολτες και γυρισμα στην πολη οπως θελει ο ενδιαφερομενος..κατα αλλα φταινε οι χοντακηδες..
    Ξέρει, ξέρει...Και μάλλον δε θα τα δώσει!! Η μπεμπέ θα έμπαινε στο παιχνίδι, μόνο αν βρισκόταν μεταχειρισμένη κοντά στα 14 - 15 χιλιάρικα με ένα καλό πακέτο εξοπλισμού.

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    30/07/2014
    Μηνύματα
    23
    Εσείς παιδιά τι θα παίρνατε μετά από ένα versaki για αναβάθμιση σε ταξίδι, επαρχιακό και άνεση συνεπιβάτη, που να μπορεί όμως να χρησιμοποιηθεί ξεκούραστα καθημερινά στην πόλη???
    Το Budjet για καινουριο είναι ότι πουληθεί το versys + 6 έως 7 χιλιάρικα ακόμα max, δηλαδή έως 11.000 - 12.000 €. Για μεταχειρο ως 10.000 max.
    Υπέρβαση στα € θα γινόταν μετα δυσκολίας και μόνο για το Gs.
    Τελευταία τροποποίηση από Nikos82; 01/04/2016 στις 15:17.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Bmw R1200 GS Service Manual
    από jprotop στο forum BMW
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 31/03/2006, 23:07
  2. Απαντήσεις: 78
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2006, 11:51
  3. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 10/02/2005, 09:07
  4. BMW R1200 GS, ferring problem
    από Spike στο forum BMW
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 09/02/2005, 14:57
  5. Transalp 650 Vs Fazer 600 Vs Bmw 650 Gs
    από ΤΑSΟS στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2004, 16:04

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF