Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: YAMAHA DIVERSION 400 '94

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2014
    Μηνύματα
    23

    YAMAHA DIVERSION 400 '94

    Αξίζει η ανακατασκευή?

    Γεια σας

    Έχω ένα παρατημένο εδώ και έξι χρόνια, diversion 400 του 94.Το παράτησα μετά από χαζοπτώση με 10klm γιατί με τα λεφτά που έπρεπε να του ρίξω (λάστιχα, γρανάζια, Service, μαζέματα περιφερειακά..) προτίμησα να πάρω ενα TA που με βόλευε περισσότερο. Η βλακεία είναι ότι το άφησα έξω εκτεθειμένο όλα αυτά τα χρόνια και τώρα πια έχει τα κακιά του τα χάλια. Σκουριασμένο - τρυπημένο ντεπόζιτο, σκουριές παντού, πιθανολογώ οτι τα καρμπ (μεμβράνες) κλπ θα είναι τελειωμένα...
    Σκέφτομαι να αρχίσω να το μαζεύω αλλά φοβάμαι ότι θα κοστίσει περισσότερα από το να πάρω κάποιο μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση, αλλά από την άλλη δεν θέλω να το αφήσω να πεθάνει έτσι.

    Τα ερωτήματα μου είναι:

    Αξίζει να πάρω ένα μτχ με ζημιά στο μοτέρ και να αξιοποιήσω τα υπόλοιπα περιφερειακά που έχουν πρόβλημα στο δικό μου;
    π.χ.
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7660896/
    http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7660896/

    Εάν γίνει η ανακατασκευή, θα πρέπει να γίνει και ανακατασκευή του μοτέρ (πιστόνια, βαλβίδες...); Το μοτέρ είχε 45.000 χλμ, συν όσα είχε κάνει ο μικρός τότε γιαπωνέζος.

    Εάν το ξεκινήσω θα το ανεβάζω εδώ, όσο πιο λεπτομερειακά μπορώ, γιατί χρωστάω την ιδέα για την αναβίωσή του, στο διάβασμα των περισσοτέρων θεμάτων από την φοβερή δουλειά πολλών από εδώ

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Καλη η σκέψη σου.
    Το δεύτερο φαίνεται πλήρες.
    Δουλεύεις αυτό και κανεις το δικό σου spare parts

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2014
    Μηνύματα
    23
    Αυτό θα ήταν σωστό εάν ήθελα μηχανή να κυκλοφορώ. Εγώ όμως θέλω να φτιάξω το δικό μου.
    Το αποφάσισα, αξίζει δεν αξίζει οικονομικά η ανακατασκευή,δεν θα το δώσω για παλιοσίδερα
    Οπότε λύσιμο το δικό μου και spare to ξένο.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2014
    Μηνύματα
    23

    Άδοξο τέλος

    Είχα πάρει την απόφαση να ξεκινήσω με την ανακατασκευή της. Καθόμουν με τις ώρες και έβλεπα - θαύμαζα αρκετά από τα thrents εδω μέσα καθώς και στο αξιόλογο http://xjrider.com/viewtopic.php?f=1...efbc4acb15f643 προκειμένου να μάθω όσο πολλά μπορώ για τα μυστικά των ανακατασκευών.

    Ξεκινάω λοιπόν έχοντας αυτή την άθλια κατάσταση

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	709 
Μέγεθος:	108,7 KB 
ID:	356830

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	706 
Μέγεθος:	100,9 KB 
ID:	356831

    Πάνω που οπλίζομαι με διάθεση και επιμονή ότι θα το παλέψω, αρχίζουν τα πιο σοβαρά προβλήματα.

    Αρχικά ανακαλύπτω ότι το ντεπόζιτο έχει τρυπήσει για τα καλά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	704 
Μέγεθος:	38,8 KB 
ID:	356832

    Άντε λέω θα το παλέψω ή θα βρώ κάποιο μεταχειρισμένο.
    Να φανταστείτε δεν μπόρεσα εδώ και 4 μέρες να ξεκλειδώσω την τάπα παρόλα τα διάφορα αντιδιαβρωτικά, αντισκουριακά και γράσα που έχει φάει.

    Μετά όσο προχώραγα το λύσιμο καταλάβαινα γιατί όλοι έγραφαν ότι η αναπαλαίωση θέλει υπομονή και επιμονή (και που να φτάσουμε στο τρίψιμο και το υπόλοιπα, έλεγα).
    Σχεδόν όλες οι βίδες είχαν γίνει ένα σώμα, έριχνα WD40 αλλά ήταν σαν να έριχνα νεράκι.

    Στην προσπάθεια να βγάλω το τελικό της εξάτμισης κουνώντας το σε όλες τις κατευθύνσεις, γιατί είχε κολλήσει με τον σωλήνα, κόβετε πάνω στο κουρμπάρισμα. Δεν πειράζει λέω, έτσι κι αλλιώς πρέπει να ήταν σκουριασμένο από μέσα και δεν σωνόταν, οπότε όταν έρθει η στιγμή θα ψάξουμε για άλλο.

    Προχωρούσα λοιπόν το λύσιμο, βγάζοντας πολλές φωτό για να βγάλω άκρη όταν θα έφτανα στο δέσιμο, και εκεί μου βάζει ένας γνωστός μηχανικός την ιδέα.
    Δεν κοιτάς λίγο το μοτέρ, γιατί εάν έχει πάρει νερά δεν θα βγάλεις άκρη.

    Μπα λέω, αφού όταν το άφησα ήταν μια χαρά, αλλά λες;

    Ξεκινάω λοιπόν και βγάζω τα λάδια τα οποία ήταν μια χαρά. Α εντάξει λέω το γλυτώσαμε, αλλά δεν κάνω και μια προσπάθεια να δω εάν γυρίζει με το χέρι;

    Βγάζω λοιπόν τα μπουζί ρίχνω και λίγο αντισκουριακό στους κυλίνδρους και προσπαθώ να το γυρίσω από την βίδα χρονισμού.

    Ε λοιπόν δεν καταλάβαινε τίποτα. Μέχρι που ανέβηκα πάνω στην μανέλα ολόκληρος και δεν κουνιόταν ρούπι.

    'Έμεινα λοιπόν να κοιτάω ένα μισολυμένο μηχανάκι που δεν θα έχω την χαρά να το δω να ξαναζωντανεύει.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2014
    Μηνύματα
    23
    Κρίμα, γιατί κοίταγα κάποια στο net και έκανα όνειρα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11879013_906085992796303_5619354576011432063_o.jpg 
Προβολές:	708 
Μέγεθος:	100,3 KB 
ID:	356833

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    αστο ρε φιλε το ρημαδι, αμα θες ερχομαι και το παιρνω να σε ξεφορτωσω και δε θελω και λεφτα
    χωρις πλακα τωρα.........
    η χαρα της ανακατασκευης ειναι να λυνεις προβληματα που φαινονται αλυτα
    αμα ηταν οι βιδες να βγαινουν ευκολα δεν θα ηταν ανακατασκευη αλλα σερβις
    παρτο απο την αρχη με πολλη υπομονη δωστου χρονο και ασχολησου με ενα ενα κομματι χωρις λεφτα μεχρι να παρει μπρος
    μετα θα δεις αν αξιζει ή οχι
    ριξε πετρελαιο στους κυλινδρους κι αστο
    βγαλε και καθαρισε καρμπ
    δινε του λιγο λιγο με το χερι μεχρι να ξεκολλησει τελειως και μετα δωστου απευθειας στη μιζα να γυρισει
    αν γυρισει δωσει ρευμα απευθειας στην ηλεκτρονικη να δεις αν σπινθηριζει
    με σπινθηρα καθαρα καρμπ και ενα φτηνο λαδακι θα παρει
    και μετα βλεπεις...............

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2014
    Μηνύματα
    23
    Ευχαριστώ για την απάντηση και την συμβουλή.

    Εντάξει έχεις δίκιο ήμουν λίγο απογοητευμένος αλλά επειδή μιλάμε για 4κύλινδρο τα έξοδα, σε περίπτωση προβλήματος στον κινητήρα, εκτινάσονται.
    Τέλος πάντων συνέχισα το Σ/Κ το λύσιμο. έβγαλα και καρμπ αλλά δεν είδα κάπου στους αυλούς σκουριά. Έριξα πετρέλαιο στους κυλίνδρους και θα περιμένω να κάνει δουλειά.
    Για άλλες απορίες θα ξαναρωτήσω

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.515
    οικονομοτεχνικα καμμια ανακατασκευη δεν αξιζει
    το μηχανακι σου ακομα κι αν το μοτερ ειναι ενταξει θα ξεπερασει το 1000αρικο ενω με τα ιδια λεφτα παιρνεις κατι πιο κανουριο και μαχιμο
    αν το κανεις το κανεις απο ευχαριστηση
    για να μην πετας τα λεφτα σου ομως ξεκινας συντηρητικα και αναγνωριστικα με σχεδον μηδενικο μπατζετ και αναλογα αποφασιζεις
    αυτα που σου ειπα παραπανω δεν χρειαζονται χρηματα
    επισης το καλο της ανακατασκευης ειναι οτι δεν πιεζεσαι χρονικα οποτε μπορεις να βαζεις λεφτα αν οταν και οσα εχεις

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2014
    Μηνύματα
    23
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    οικονομοτεχνικα καμμια ανακατασκευη δεν αξιζει
    αν το κανεις το κανεις απο ευχαριστηση

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2008
    Μηνύματα
    685
    Σου εχω στειλει μηνυμα ..

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2014
    Μηνύματα
    23
    Αν και δεν περισσεύει χρόνος, Προχωράει σιγά σιγά το λύσιμο

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	509 
Μέγεθος:	84,2 KB 
ID:	357656

    Οι μέχρι στιγμής απώλεια, η βίδα εξαέρωσης της πίσω δαγκάνας, που μου έμεινε η μισή στο χέρι. Αναμενόμενο με τέτοια σκουριά.
    Αυτές που αρνούνται πεισματικά να ξεσφίξουν είναι οι βίδες από την αντηρίδα της πίσω δαγκάνας και η μία βίδα στήριξης της μπροστά δαγκάνας στο καλάμι

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	508 
Μέγεθος:	57,3 KB 
ID:	357658

    Φοβάμαι στο σημείο που είναι να ζεστάνω το καλάμι. Υπάρχει και ένα σπρέι της WURTH που ψύχει την βίδα στους -5 έως - 45.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	58a0893241_m.png 
Προβολές:	509 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	357659
    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206018.pdf
    Το έχει δοκιμάσει κανείς;

    Σκέφτομαι όταν κατεβάσω το καλάμι να την βάλω μέσα σε ξύδι, μήπως σπάσουν τα άλατα ανάμεσα σε βίδα και αλουμίνιο, θα πιάσει;

    Ο κινητήρας δεν λέει ακόμα να γυρίσει, παρ όλο το αντισκοριακό και το πετρέλαιο. Μάλλον θα φανεί στο λύσιμο του η αιτία.

    Για τον κινητήρα νομίζω ότι είναι προτιμότερο να την ξαπλώσω στο πλάι και να βγάλω - τραβήξω τον σκελετό ή θα γίνει πατάτα;

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2014
    Μηνύματα
    23
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	417 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	357994


    Επόμενο βήμα λύσιμο κινητήρα

  13. #13
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος

    η χαρα της ανακατασκευης ειναι να λυνεις προβληματα που φαινονται αλυτα
    αμα ηταν οι βιδες να βγαινουν ευκολα δεν θα ηταν ανακατασκευη αλλα σερβις
    παρτο απο την αρχη με πολλη υπομονη δωστου χρονο και ασχολησου με ενα ενα κομματι χωρις λεφτα μεχρι να παρει μπρος
    μετα θα δεις αν αξιζει ή οχι
    ριξε πετρελαιο στους κυλινδρους κι αστο
    βγαλε και καθαρισε καρμπ
    δινε του λιγο λιγο με το χερι μεχρι να ξεκολλησει τελειως και μετα δωστου απευθειας στη μιζα να γυρισει
    αν γυρισει δωσει ρευμα απευθειας στην ηλεκτρονικη να δεις αν σπινθηριζει
    με σπινθηρα καθαρα καρμπ και ενα φτηνο λαδακι θα παρει
    και μετα βλεπεις...............
    αυτό.

    Φίλε sot econ αν τα βλεπεις αρνητικά δεν προκειται να κανεις τιποτα! ούτως η αλλως εισαι στο σταδιο του λυσιματος θα κανεις μια γενικη εκτιμηση στο κοστος και μετα βλέπεις.

    Μια συμβουλή για τις δυσκολες βιδες- μπουλονια που μπορει να φανει αυτονοητη για καποιους αλλα λύνει τα χερια σε πολλες περιπτωσεις,, παντα να χρησιμοποιεις πολυγωνο, εχει καλυτερη εφαρμογη απο το απλο κλειδι , με το ενα χερι κρατα το κλειδι σταθερα να εφαρμοζει στο κεφαλι της βιδας και με το αλλο χρησιμοποιωντας την παλαμη σαν σφυρι το χτυπας δυνατα αρκετες φορες,με την κρουση ασκεις στιγμιαία πολυ περισσότερη δυναμη, κατι σαν αεροκλειδο

    Υ.γ.αυτο μόνο για το ξεβιδωμα, στο βιδωμα με την κλασικη μεθοδο, ενα δυναμόκλειδο κλίμακας 20 100 nm ειναι απαραίτητο μαζί με το manual servise οταν ξεκινάς μια ανακατασκευή
    Τελευταία τροποποίηση από mankam; 05/05/2016 στις 23:49.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sot econ Προβολή μηνύματος
    Υπάρχει και ένα σπρέι της WURTH που ψύχει την βίδα στους -5 έως - 45.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	58a0893241_m.png 
Προβολές:	509 
Μέγεθος:	83,3 KB 
ID:	357659
    http://www.wurth.gr/uploads/infos/P%2009%206018.pdf
    Το έχει δοκιμάσει κανείς;

    Σκέφτομαι όταν κατεβάσω το καλάμι να την βάλω μέσα σε ξύδι, μήπως σπάσουν τα άλατα ανάμεσα σε βίδα και αλουμίνιο, θα πιάσει;

    Ο κινητήρας δεν λέει ακόμα να γυρίσει, παρ όλο το αντισκοριακό και το πετρέλαιο. Μάλλον θα φανεί στο λύσιμο του η αιτία.

    Για τον κινητήρα νομίζω ότι είναι προτιμότερο να την ξαπλώσω στο πλάι και να βγάλω - τραβήξω τον σκελετό ή θα γίνει πατάτα;
    αν δεν ξεσφιγει μια βιδα, βαζεις αντισκωριακό, περιμένεις κανα 10λεπτο και μετά με ένα σφυράκι (και ένα ζουπαδάκι, άμα δεν φτάνει) κτυπας λίγο τη βίδα στο κεφάλι. Το μοτερ που δεν γυρναει δεν είναι τίποτα, διαβάζεις καλά το service μάνουαλ και λύνεις κεφαλή. Δεν νοείται ανακατασκευή χωρίς, λύσιμο-ξεκαρβούνιασμα της κεφαλής και χωρις άριστη γνώση του repair manual.

    το προιον της wurth το χω δοκιμάσει, δεν είδα και τρομερά αποτελέσματα, τουλάχισον πολύ πιο καλά απο αυτη την διαδικασία που περιέγραψα πιο πριν με το απλό αντισκωριακό

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/03/2014
    Μηνύματα
    23
    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Τελικά με τις βίδες με βοήθησε πολύ το ζέσταμα με θερμοπίστολο σε συνδιασμό με αντισκωριακό, ειδικά το permatex super penetrant, καθώς και η χρήση δυναμοκατσάβιδου (μετά απο 15 χρόνια που το έχω ανακάλυψα οτι παίρνει και καρυδάκια εκτός απο μύτες).

    Service manual έχω σε pdf του Haynes. Δεν είναι και σαν το επίσημο αλλά θα βοηθήσει πολύ. Δυναμόκλειδο υπάρχει ένα 20-80 που προς το παρόν νομίζω αρκεί για το μοτέρ.
    Ξεκίνημα λοιπόν με το μοτέρ στον πάγκο. Τώρα έχει διάβασμα στο μανουαλ και οργάνωση του λυσίματος.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20160507_183419.jpg 
Προβολές:	278 
Μέγεθος:	78,9 KB 
ID:	358350
    Τελευταία τροποποίηση από sot econ; 09/05/2016 στις 12:37.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. yamaha diversion 400
    από nobody στο forum Yamaha
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2008, 23:27
  2. Ξέρει κανείς αν γίνεται σε Yamaha Diversion 1996
    από BILLY FILTH στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 06:27
  3. Yamaha Majesty 400 vs Piaggio X9 500
    από karas78 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 23/02/2005, 12:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF