Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Θεσσαλονίκη - Μετέωρα με μια ρόδα ανά άτομο.

  1. #1
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85

    Θεσσαλονίκη - Μετέωρα με μια ρόδα ανά άτομο.

    Μετά το Πάσχα, σκέφτομαι να πάω 3-4 μέρες προς Μετέωρα, 2κάβαλο.
    Η μετακίνηση θα γίνει με cbf600s, όπου υπόλογίζω 3+3 ώρες το πηγαινέλα συν οποιεσδήποτε μετακινήσεις εκεί γύρω (αλλά δεν τις υπολογίζω, γιατί θα γίνουν σε εθνικό και επαρχιακό δίκτυο ).
    Κόστος καυσίμων περί τα 8-9€ / 100km.
    Διαμονή θα είναι σε ξενοδοχείο (κατά προτίμηση με πρωινό) και διατροφή η οικονομικότερη.

    Οι ερωτήσεις μου είναι (για να αποκτήσω μια γενική ιδέα):
    1) Συνολικό κόστος καυσίμων 75-80€ είναι καλά;
    2) Τι θα μπορούσα να επισκεφθώ εκεί γύρω; Πχ λίμνη πλαστήρα και τι άλλο;
    3) Προτεινόμενες διαδρομές με βασικό κριτήριο την ευχαρίστηση; (η εγνατία καλή, αλλά με κουράζει ο θόρυβος πάνω από τα 110kph) Δεν θα έλεγα όχι σε επαρχιακό δίκτυο ακόμα και στο πηγαινέλα από/προς Θεσσαλονίκη.
    4) Μπαγκάζια; Θα έχουμε 2 τσάντες πλάτης και 1 tankbag, οπότε τι τοποθετεί κανείς εκεί μέσα; Πιστεύω πως μόνο εσώρουχα και καμιά αλλαξιά, θα είναι αρκετά ή μου διαφεύγει κάτι;
    5) Θα περάσει από το συνεργείο για έναν έλεγχο, αλλά τι προετοιμασία μπορεί να θέλει η μηχανή πέρα από λάδωμα στην αλυσίδα; Να πάρω μαζί μου για να την λαδώσω ή δεν πειράζει;
    6) Επικοινωνία οδηγού-συνεπιβάτη; Σήματα με τα χέρια; Χτυπήματα στο σώμα; Σκέφτομαι ως φθηνή λύση κάποιο android app.

    Bonus) Ένα συντηρικό, συνολικό κόστος που θα σκεφτόταν κάποιος αν έβαζε τον εαυτό του στην θέση μου; 100€-110€; 5000€-6000€;

    Αν έχετε κάποια πρόταση για διαμονή ή διατροφή, δέχομαι ελεύθερα και πμ για να μην γεμίζουμε το θέμα.

    Σε γενικές γραμμές είναι η πρώτη εξόρμηση με 2κυκλο, οπότε θα γίνει περισσότερο για το ταξίδι και την εμπειρία (αναγνωριστική που λένε). Και αν πετύχει, ο επόμενος σχεδιασμός δεν θα είναι κάτω από 2000km!
    Τελευταία τροποποίηση από christoi; 03/04/2016 στις 20:47.

  2. #2
    Πόσα χιλιόμετρα είναι; Υπολόγισε με τόσο χαλαρούς ρυθμούς περί τα 5λ/100χλμ και έχεις τον προϋπολογισμό σου σε καύσιμα.

    αν μιλάμε για ένα κανονικά συντηρούμενο μηχανάκι, λάδι στην αλυσίδα και είσαι ΟΚ.

    Δύο τσάντες πλάτης.... Άντε ο πίσω. Εσύ που θα την βάλεις; Χωράτε άνετα...;

    Τα ρούχα αρκετά είναι. Εγώ υπολογίζω φρέσκο μπλουζάκι/εσώρουχο/κάλτσες για κάθε μία μέρα, αλλά είμαι της υπερβολής...

    Επικοινωνία... Αν δεν πηγαίνεις γρήγορα και ομιλία παίζει (με προσοχή πάντα). Γενικά μην μιλάς και πολύ, είναι ένα από τα "καλά" της μηχανής, μπορείς και να χαθείς λίγο στην σκέψη σου.


    Μπάτζετ... 500 χλμ είναι το πήγαινε/έλα (χοντρικά) και πες από ένα 40άρι τρεις διανυκτερεύσεις και ένα 40άρι ακόμα φαγητά/καφέδες ανά ημέρα (αν τρώτε ένα γεύμα και γυρνάτε την υπόλοιπη μέρα).
    Να πεις... 1000 χλμ (κουβαρνταλήδικα) άρα 50 λίτρα, με 1.4 ευρώ πας στα 70 ευρώ
    και 120 το ξενοδοχείο
    και 160 φαγητά κλπ
    και υπολόγισε και ένα "μαξιλάρι" για ασφάλεια.

  3. #3
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Καταρχην διωξε το αγχος σου για να περασετε καλα.

    Βαζεις πολλα στο τραπεζι που δεν χρειαζονται.Δες ποσα χλμ σκοπευεις να κανει και βγαλε μονος σου τα εξοδα. Αν δεν εχει θεμα η μηχανη σου 15 λεπτα στο συνεργειο και εφυγες.Μπαγαζιερες και συννενοηση με τον/την συνεπιβατη δεν ειναι προβληματα.

    Αν δεν σου ανεβασουνε οι Θεσσαλοι πληροφοριες ,γιατι ειναι και τεμπεληδες, θα το κανω εγω το βραδυ.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της renos.xart
    Εγγραφή
    22/04/2014
    Μηνύματα
    106
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος

    Αν δεν σου ανεβασουνε οι Θεσσαλοι πληροφοριες ,γιατι ειναι και τεμπεληδες, θα το κανω εγω το βραδυ.

    Ε όχι και τεμπέληδες. Χαλαροί είμαστε απλά.
    Για οτι πληροφορία θέλει ο φίλος ας μου στείλει ενα πμ και όσο μπορώ θα τον βοηθήσω.
    Μια φορά χοντρός, μια ζωή "χοντρος" .

  5. #5
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Πλέον εξετάζεται και η 2μερη εξόρμηση προς Χαλκιδική, λόγω φόβου της συνεπιβάτιδος σε τόσο μεγάλο ταξίδι ()
    Edit : Συνεχίζεται η αναζήτηση πληροφοριών, καθώς θα πραγματοποιηθεί -σίγουρα- μέσα στο καλοκαίρι.
    Τελευταία τροποποίηση από christoi; 04/04/2016 στις 12:02.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από renos.xart Προβολή μηνύματος
    Ε όχι και τεμπέληδες. Χαλαροί είμαστε απλά.
    Για οτι πληροφορία θέλει ο φίλος ας μου στείλει ενα πμ και όσο μπορώ θα τον βοηθήσω.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christoi Προβολή μηνύματος
    Πλέον εξετάζεται και η 2μερη εξόρμηση προς Χαλκιδική, λόγω φόβου της συνεπιβάτιδος σε τόσο μεγάλο ταξίδι ()
    Edit : Συνεχίζεται η αναζήτηση πληροφοριών, καθώς θα πραγματοποιηθεί -σίγουρα- μέσα στο καλοκαίρι.
    Ρενο ακυρος ο συναγερμος,αρχισε να μας τα μασαει.:rotflmao:

  7. #7
    Comandante Bananas Το avatar του/της christoi
    Εγγραφή
    06/08/2012
    Μηνύματα
    85
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Ρενο ακυρος ο συναγερμος,αρχισε να μας τα μασαει.:rotflmao:
    Άστα να πάνε. Ανάποδο καιρό θα φύγουμε. Χαλκιδική πας καλοκαίρι, πλαστήρα/μετέωρα τώρα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Solo...


  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Solo...

    Ναι ρε .... Κι εγώ αυτό θα ντου λεγα....
    ανανήψαντας

  10. #10
    Πηγαινε ελα θελεις 6 λιτ. ανα 100χλμ. περιπου ,αρα για 500 χλμ. 30 λιτ. καυσιμο ,περιπου 40 ευρω ,συν οτι καψεις στη γυρα.
    Δωμάτιο κλεισε στο Καστρακι , υπολογιζε 40-50 ευρω το βραδυ.
    Κανε τουρ πανω στα μοναστηρια , αξιζει ακομα και αν δεν εισαι της θρησκειας. Μοναδικο το θεαμα των βραχων πραγματικα. Για διαδρομες θα σε ενημερωσουν οι ντοπιοι καλυτερα.
    Καλα να περασεις... ααα! και πηγαινε τωρα , ειναι ωραια αυτη την εποχη...

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    303
    δεν ξέρω για το CBF εγώ θα κοιτούσα και τις ρυθμίσεις για τις αναρτήσεις για την διαφορά βάρους

  12. #12
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από headbanger Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω για το CBF εγώ θα κοιτούσα και τις ρυθμίσεις για τις αναρτήσεις για την διαφορά βάρους
    Εσυ το πηγες μακρια......
    Ακομα δεν ξερει αν θα ξεκινησει......







    Καλα να περασεις monsier pantofla!
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GiorgosLa
    Εγγραφή
    05/02/2015
    Μηνύματα
    791
    Πάτε μια βόλτα την Κυριακή που μας έρχεται στην Χαλκιδική για ένα καφεδάκι και το μεσημέρι πίσω στο σπίτι άνετα. Θα δει ότι δεν είναι τίποτα, και το τετραήμερο θα θέλει να κάνετε κάτι παραπάνω σε χιλιόμετρα.
    Αν ψηθείτε, ξαναγράφεις για περισσότερες προτάσεις. Από Καλαμπάκα σε μία ώρα δρόμο, φτάνεις σε πολλές επιλογές.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    303
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    Πάτε μια βόλτα την Κυριακή που μας έρχεται στην Χαλκιδική για ένα καφεδάκι και το μεσημέρι πίσω στο σπίτι άνετα. Θα δει ότι δεν είναι τίποτα, και το τετραήμερο θα θέλει να κάνετε κάτι παραπάνω σε χιλιόμετρα.
    Αν ψηθείτε, ξαναγράφεις για περισσότερες προτάσεις. Από Καλαμπάκα σε μία ώρα δρόμο, φτάνεις σε πολλές επιλογές.
    έχει δίκιο ο Γιώργος. με μικρές βόλτες για καφεδάκι ξεκίνησα και γω την γυναίκα και τώρα που μυρίζει άνοιξη την έχω σχεδόν μόνιμο συνεπιβάτη, σε επίπεδο που πήγε και διάλεξε μαξιλαράκι για το sissy bar.

  15. #15
    ευθειακιας Το avatar του/της noodles
    Εγγραφή
    22/07/2015
    Μηνύματα
    1.059
    ευκολη ειναι η διαδρομη θεσσαλονικη-μετεωρα ειδικα αυτον τον καιρο. καντο και μην αγχονεσαι.

    επικοινωνια αναμεσα στους επιβατες δε χρειαζεται, σταματας οταν θες τσιγαρο να πεις κατι κτλ.
    η διαδρομη απο τη στιγμη που θα βγεις εγνατια μεχρι τα μετεωρα ειναι απιστευτη. δενδρα, οξυγονο, ηρεμια κτλ. λιγο προσοχη μονο οταν περνας απο χωρια (μην τρεχει πανω απο 40-50). πεταγωνοντε διαφοροι γιατι εχουν συνηθισει πως δεν εχει κινηση ο δρομος.

    τσεκ στο μηχανακι, αλυσιδα, λαστιχα, φωτα, φρενα κτλ (αν ειναι σωστα συντηρημενο δε θα εχεις προβλημα).

    μπαγκαζια: αναλογα ποσα ρουχα θελεις να παρεις μαζι. αν θες να εισαι κυριλε στο kalampaka by night θες ενα σακιδιο πλατης μονο για τα ρουχα της νυχτας
    διαδρομες εκει γυρω: απειρες. αναλογα ποσα χλμ θελεις να κανεις και ποση βενζινη θες να καψεις.
    κοστος: ολα μαζι, δωματιο, φαγητο βενζινες πιστευω πως θα βγει γυρω στα 350-400 για 3 μερες. αναλογα παλι το τι θα φας και που θας κανεις βολτες.
    it was nothing, just the normal thing to do at the time

Παρόμοια θέματα

  1. μία γκομενάρα με μία Βοxter.
    από EVI στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2007, 10:37
  2. Απαντήσεις: 122
    Τελευταίο μήνυμα: 08/08/2007, 09:43
  3. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2006, 09:23
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 10:20
  5. «Γίνεται και με μια....»
    από periklisk στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2005, 23:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF