Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 23 από 23

Θέμα: ΕΠΕΙΓΟΝ ΘΕΜΑ ΑΠΟΡΙΑ XR 250 BAJA Η XLR 250 BAJA?

  1. #16
    Μέλος Το avatar του/της tc-drift
    Εγγραφή
    28/05/2012
    Μηνύματα
    42
    Ο αγοραστής λοιπόν και γνωστός μου που την πήρε αγόρασε ένα πολύ καλό XR με υπεραξία 1500€. Αυτή είναι η ουσία για τέτοια λίγα μηχανάκια που πωλούνται απο μοτοσυκλετιστές και όχι απο ΧΡΗΣΤΕΣ.

    Κάποιοι θέλουν το R σαν έκδοση και πραγματικά απορώ καθότι συνήθως δεν θα κάνουν ENDURO.Και όταν λέμε enduro Μάλλον κάποιοι μπερδευουν τις λέξεις, δεν εννοώ χωμάτινη βόλτα. Και ρωτάω εγώ. Με 300€ είχα πάρει προσφορά σε εξειδικευμένο μαγαζί να κάνω το μοτέρ σαν του R με καρμπυρατέρ εγγυημένο απο R και εκκεντροφόρο.Και αυτο σε μαγαζί. Με λίγο ψάξιμο και υπομονή και προσωπική εργασία θα σου κοστίσει 150-200€.

    Γιατί να ψάξεις για R λοιπόν όταν σαν χρήστης δεν θα κάνεις ποτέ enduro όταν το Baja με το ίδιο πλαίσιο, ενισχυμένο υπολαίσιο, 6 λίτρα μεγαλύτερο τεπόζιτο, ελάχιστη διαφορά στις αναρτήσεις, λίγο πιο φιλικό σε ύψος, πάλι τεράστιο Clearance, ενισχυμένα ηλεκτρικά απο το R, MIZA, MIZA, MIZA το ξαναλέω MIZΑ μπορεί να σου προσφέρει περισσότερα και με μόνο 300€ επιβάρυνση να έχεις ακόμα και την ίδια απόδοση στο μοτέρ??!!!!!

    Μπορεί ενδεχομένως να μην σου αρέσει το μεταλλικό τεπόζιτο αλλά φυσικά και αυτό μπαίνει απο R!

    Αν θες να κάνεις enduro σκληρό ψάξε για R. Και άμα βρεις βέβαια πλέον σε ανθρώπινη κατάσταση έλα να σε κεράσω και ένα καφέ!!! Πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου πως για να το κάνεις ΜΗΧΑΝΑΚΙ πρέπει να κάνεις και τα παραπάνω εξτραδάκια των 1500€ γιατί αν βρεις κάποιο R τέλειο με όλα τα παραπάνω πρώτον κανείς δεν θα το δώσει και ποτέ δεν θα το χρεώσει κάτω απο 2700-2800 για ΠΛΑΚΑ. Α
    λλιώς αγοράζεις κάπου στα 2 χιλιάρικα κάποια ωραία δείγματα που θέλουν πολύ δουλίτσα και χρήμα και στην πορεία μην βρεθείς να μαζεύεις

    1)κομμάτια σκουριάς απο το κάτω μέρος του σκελετού που πονάνε τα παραμελλημένα XR
    2)κομμάτια απο το μοτέρ που κοίτα να δεις έχει περάσει και 2 ρεκτιφιέ και έχει μείνει με ένα κύλινδρο φλίδα και κλωτσημένο ότι σπείρωμα υπάρχει!

    Αυτά απο μένα προς τους φίλους μοτοσυκλετιστές εδω μέσα που ίσως ενδιαφέρονταν για το θέμα XR, τις εκδόσεις τους αλλά και διάφορες σκέψεις σε μια ενδεχόμενη αγορά που μπορεί να κάνει κάποιος και τελικά τί αγοράζει.

    Καλό βράδυ!
    Τελευταία τροποποίηση από tc-drift; 12/04/2016 στις 23:46.

  2. #17
    Μέλος Το avatar του/της tc-drift
    Εγγραφή
    28/05/2012
    Μηνύματα
    42
    Έχω στείλει μήν και στην διαχείριση του φόρουμ να κατέβουν οι foto απο την μοτοσυκλέτα οι οποίες είναι πνευματική ιδιοκτησία δική μου, δημοσιευτηκαν απο εμένα ΜΟΝΑΧΑ για τους σκοπούς της αγγελίας και φυσικά ουδέποτε έδωσα άδεια να αναδημοσιευτούν σε ένα ανοιχτό φόρουμ και μάλιστα σε ένα θέμα που αφήνει άδικα υπόνοιες για μένα πως πήγα με κάποιον τρόπο να κοροιδέψω τον οποιονδήποτε.

    Και τί να κοροιδέψεις δηλαδή όταν αυτές οι πληροφορίες είναι προσβάσιμες με μια απλή αναζήτηση στο google απο τον καθένα. Και απο την αντιπροσωπεία και απο οποιονδήποτε dealer ανταλλακτικών ¨οταν σχεδόν απο την πρώτη στιγμή έχω δώσει τα απαραίτητα στοιχεία απο τον αριθμό πλαισίου στον ενδιαφερόμενο!

  3. #18
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Κι εγώ γι'αυτό δεν έγραψα μέχρι τώρα (παρ'όλο που γνώριζα προσωπικά μηχανάκι κ πωλητή) για να μην φανεί οτι προμοτάρω την πώληση.

    + όσα γι'αυτά που γράφεις Βαγγέλη(tc-drift)
    Mοτοσυκλέτες 20ετίας+ σαν κι αυτήν ,σε τέτοια κατάσταση ,κ με τόση λεπτομερειακή περιποίηση ,σπανίζουν.
    Και απέχουν αξιακά κ λειτουργικά παρασάγγας ,απο το κάθε υποτιθέμενο "τέλειο" της πλειοψηφίας των αγγελιών.


    Τυχερός αυτός που το πήρε.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της virus
    Εγγραφή
    21/02/2009
    Μηνύματα
    2.396
    ουτε κι εγω μιλουσα για τους ιδιους λογους

    γεια σου ρε βαγγελη μερακλη κι οντως πολυ τυχερος οποιος το πηρε

    specialακι ηντουνε
    Γιαννης

  5. #20
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tc-drift Προβολή μηνύματος
    Έχω στείλει μήν και στην διαχείριση του φόρουμ να κατέβουν οι foto απο την μοτοσυκλέτα ...
    Δεν νομίζω, σε ποιον το έστειλες;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #21
    Μέλος Το avatar του/της tc-drift
    Εγγραφή
    28/05/2012
    Μηνύματα
    42
    στον Oldman έστειλα χτες, είδα πως έιναι συντονιστής στο χωμάτινο Section. Σε ευχαριστώ όπως και να χει και καλημέρα.

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2009
    Μηνύματα
    19
    καλημερα στους φιλους.το κειμενο μου εχει σκοπο να πληροφορησει εναν υποψηφιο αγοραστη μεταξυ των δυο παραπανω μοτοσυκλετων και οχι αντιπαραθεσης.μετα απο παρα πολυ ψαξιμο και οδηγημα και των δυο μοτοσυκλετων θα σας πω πως εχουν τεραστια διαφορα οι δυο μοτοσυκλετες(για αυτο το λογο αλλωστε ο κατασκευαστης εβγαζε τις δυο εκδοσεις).αν καποιος εχει σκοπο(οπως εγω) να κινειται μονο χωμα σε μικρες αποστασεις 10-20κμ μονος του(ωφελιμο 100 κιλα δηλαδη ειναι μονο για οδηγο),τοτε το R ειναι μονοδρομος.μεγαλυτερη αποσταση απο το εδαφος (+5,5εκ)μεγαλυτερο υψος σελας(+6,5εκ),βαρος -15κλ(ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ),διαφορετικους εκκεντροφορους με αποτελεσμα πολυ μεγαλη διαφορα στην επιταχυνση.το xr ανεβαζει στροφες αμεσως αν και στα χαρτια εχουν μονο 2 ιππους διαφορα,στην πραξη ομως υπαρχει μεγαλη διαφορα απο τα 0-80κμ.το xr εχει καρμπιρατερ pd με αντλια επιταχυνσης τα οποια ειναι πολυ δυσευρετα και να δουλευουν σωστα.επισης το xr εχει μειωμενη συντηρηση(δεν εχει μπαταρια,δεν εχει κλειδαρια-χαλαει στο χωμα)και αλλες πολλες μικροτερης σημασιας διαφορες,καλυτερη ορατοτητα την ημερα στα γρηγορα κομματια(το Baja εχει ογκωδη διπλα φωτα που σε εμποδιζουν στα γρηγορα χωματινα κομματια-δε μιλαμε για βανδαλισμενα Baja με μονο προβολεα).επισης το Baja δεν ηρθε επισημα ποτε στην ευρωπη(με οτι συνεπειες εχει αυτο στην ευρεση ανταλλακτικων διοτι δεν ταιριαζουν ολα τα ανταλλακτικα απο την εκδοση R ουτε καν οι μπουκαλες των αμορτισερ δε ταιριαζουν εχουν διαφορετικη διαμετρο).συνοψιζοντας το ΧR Baja ειναι το ιδιο το XLR που εβγαινε παλιοτερα.ασφαλτινη εκδοση με ολα τα πλεονεκτηματα του στην ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ,μιζα ,αυτονομια,καλυτερα φωτα το βραδυ,χαμηλοτερο,κλειδαρια,καλυτερη σελα-φαρδυτερη,συνοδηγο(ωφελιμο 150 κιλα 2 ατομα),λιγοτερο ιδιοτροπο στη βενζινη καιει λιγοτερα οκτανια,γενικα κανει για τουριστικο εντουρο και πολλα αλλα.αυτα απο μενα και περιμενω ανταλλαγη πληροφοριων και εμπειριων πανω στις μοτοσυκλετες και οχι χαρακτηρισμους.

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της tc-drift
    Εγγραφή
    28/05/2012
    Μηνύματα
    42
    Η αφαίρεση των διπλών προβολέων απο το XR Baja ήταν κάτι που συνηθίζεται απο το 95% των κατόχων τους για λόγους αισθητικούς και βάρους. Αντικαθίστατο με ένα κλασσικό μασκάκι enduro. Δεν έχει καμία σχέση με βανδαλισμό φυσικά και είναι μια πλήρως αναστρέψιμη μετατροπή διάρκειας μισής ώρας απο κάποιον που έχει στοιχειώδεις γνώσεις.

    Βανδαλισμός σύμφωνα με την πλούσια Ελληνική γλώσσα είναι όταν υπεύθυνοι ιδιοκτήτες μοτοσυκλετών, κόβουν-ράβουν σκελετούς, πλακώνουν φλαντζόκολλες σε καπάκια, μακελεύουν αναρτήσεις, βάζουν 50άρι λάδι στο μοτέρ να μην ακούει τα κλαμπατσίμπαλα ο υποψήφιος αγοραστής μέσα στο μοτέρ κλπ κλπ. Υπάρχουν πολλά τέτοια δείγματα στην αγορά.


    Όσο αφορά τις υπόλοιπες διαφορές XR Baja και XR 250 R ο καθένας απ ότι εκτιμώ το βλέπει απο την σκοπιά του. Εγώ με 10ετή πλέον εμπειρία στα χώματα, με πολλές συμμετοχές σε Trail Ride, Enduro προπονήσεις και αγώνες κυρίως φιλικούς όπως συνηθίζεται τα τελευταία χρόνια enduro και άπειρα χωμάτινα ταξίδια δεν μπόρεσα να διακρίνω δυστυχώς τις τόσες χτυπητές διαφορές στην πράξη πέρα απο την εμφανή διαφορά στο τράβηγμα που όπως ανέφερα παραπάνω αυτή τη στιγμή με 300€ σε εξειδικευμένο μαγαζί γίνεται R σε απόδοση το μοτέρ χωρίς ταλαιπωρίες. Αν δεν το πούλαγα θα ήταν η επόμενη κίνηση μου.

    Όσο αφορά την διαθεσιμότητα ανταλλακτικών εκτός απο την παγκόσμια αγορά που υπάρχει ότι θες εγώ ότι χρειάστηκα αυτά τα 2 χρόνια (συγκεκριμένα μια ντίζα συμπλέκτη, φίλτρα λαδιού και ρώτησα και για άλλα αλλά δεν μου χρειάστηκε κάτι) με τον αριθμό πλαισιου τα προμηθευτηκα άμεσα την ίδια ώρα. Το μαγαζί είναι το γνωστό ανταλλακτικάδικο Honda στο Κουκάκι αλλά φαντάζομαι και σε άλλα ανταλλακτικάδικα το ίδιο είναι.

    Πράγματι το R σαν φιλοσοφία απο το εργοστάσιο κατασκευάστηκε τότε σαν αγωνιστική έκδοση και είχε αναρτήσεις με λίγο μεγαλύτερες διαδρομές και λίγο μεγαλύτερο Clearance.Αυτή είναι βεβαια και η κληρονομία του καθότι κατα βάση κακοποιήθηκε σε σκληρές διαδρομές enduro αυτά τα 15-20 χρόνια που ζει πλέον με ότι αυτό συνεπάγεται. Και οι ελάχιστοι που τα έχουν για μεράκι ή για Light χρήση απλά δεν τα πουλάνε.

    Στη πράξη αν και αφότου πούλησα το ΚΤΜ 450 που είχα για 3ετία και το οποίο χρησιμοποιούσα σαν καθαρό enduro και με το XR 250 Baja πλέον έκανα περισσότερο χωμάτινες βόλτες και ταξίδια.

    Στα 2 χρόνια όμως που το χα το Baja έκανα και 3-4 φιλικά enduro meeting Και 1-2 trail Ride. Πουθενά η μοτοσυκλέτα δεν υστερούσε, δεν ακούμπησε πουθενά ποδιά ή μαρσπιε και η ανάρτηση πάντα δούλεψε σωστά και δεν τερμάτισε ποτέ. Και έχει πολύ ποιοτικές αναρτήσεις με Cartridge εμπρός και Kayaba ρυθμιζόμενο πίσω με εξωτερικό δοχείο αζώτου. Δεν ήταν ΚΤΜ 450 αλλά αυτό το ήξερα αγοράζοντας το προφανώς.

    Νομίζω αδικούμε πολλές φορές τις μοτοσυκλέτες βλέποντας ξερά κάποια χαρακτηριστικά και στην πράξη ακόμα και αυτή η έκδοση XR ήταν καλύτερη και απο το KLX 250 που είχα παλαιότερα. Βέβαια άμα κάποιος είναι πολύ ικανός και προπονημένος προφανώς σε σκληρές enduro διαδρομές ή απλή διάσχιση χωματόδρομου θα πρέπει να ξέρει πως είναι μονόδρομος το R!

    Αλλά νομίζω πως δεν έχει νόημα πλέον άλλη ανάλυση και αντιπαράθεση, αυτές οι καταπληκτικές μοτοσυκλέτες R και Baja κυκλοφορούν 15+ χρόνια στους δρόμους και ξέρουμε τί είναι, είναι αυτό που είναι και γι αυτό τις αγαπάμε, άμα βγει ένα καλό για πώληση γίνεται ανάρπαστο. Εμένα η αγγελία έζησε μία βδομάδα και κανονικά στις 3 μέρες θα είχε φύγει η μηχανή. Η έκδοση R επειδή έχουν ζήσει σκληρή ζωή σε enduro διαδρομές και αγωνιστική χρήση είναι πλέον δυσευρετα ή σακατεμένα.

    Αν κάποιος βρει ευκαιρία κάποιο καλό σε λογική τιμή να το πάρει οπωσδήποτε!! Αν δεν τον ενδιαφέρει η μίζα, η μειωμένη αυτονομία και δεν θέλει φορτώματα και δυνατότητα για καλύτερα φώτα τότε είναι καλύτερη αγορά το R για χρήση χώματος.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Παρόμοια θέματα

  1. kawasaki klr 250 ή honda xlr 250
    από panos88 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 24/06/2013, 18:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF